Vinný ocet, stejně jako olivový olej vpravo, lze jednoduše ochutit třeba...

Vinný ocet, stejně jako olivový olej vpravo, lze jednoduše ochutit třeba rozmarýnem. Výborně se pak hodí na marinování masa. | foto: Profimedia.cz

Vinné octy si můžete ochutit sami, v lednici pak vydrží až rok

  • 0
Dodávají chuť salátům, vylepšují i polévky a omáčky, hodí se na zavařování, jablečný ocet. Někdo je dokonce pije jen tak. Výroba octa je procedura pro odborníky, celou škálu ochucených vinných octů si ovšem zvládnete připravit i sami. Stačí koření či bylinky.

Jak se octy vyrábějí? Kyselá pochutina se většinou připravuje z tekutin obsahujících alkohol. Vhodné je například víno nebo jablečný mošt.

Ochucenný vinný ocet nezapomeňte opatřit etiketou, popsat a uložit do temna a chladna. Vydrží rok.

Ale i šťávy s vysokým obsahem cukru, jako je mošt z vinných hroznů, se dají zpracovat na ocet. Kvašení se nastartuje kulturami bakterií, pak se dále reguluje teplem, kyslíkem a přidáním alkoholu, dokud nevznikne požadovaný druh. Hotové vinné octy lze dochutit přidáním různých ingrediencí.

S bobkovým listem
Hodně výrazný je ocet s bobkovými listy. Případně do něj můžete přidat také bobule různých druhů koření podle vlastního uvážení. Lze použít i světlý balzamikový ocet. Lahev s kořením uzavřete a nechte dva až tři týdny marinovat. Hodí se do salátů a k bílému masu.

S česnekem a šalvějí
Stroužky čerstvého česneku a aromatická bylinka vytvoří ideální základ pikantních marinád a salátových dresinků. Neopakovatelnou chuť dodají hovězímu, jehněčímu, drůbeži a plodům moře. Se zálivkou bude mít větší říz i fazolový salát.

Jak na ochucený olej i pesto

Lehce se může stát, že vám bylinky vyrostou víc, než jste čekali.
Přidejte česnek a rozmixujte.
Pak do nádoby napěchujte bylinky.
Do nádoby napřed nalijte olej.

S chilli, tymiánem, bazalkou a citronovou trávou
Přidání bylinek dodá vinnému octu kořeněné aroma. Nejlepší je s tymiánem, estragonem nebo se směsí různých bylinek. Vylepší chuť světlých omáček, dává se k rybám nebo drůbeži, ale i do bramborového salátu. Odvážní mohou přidat ostré papričky.

S bazalkou a citronovou trávou
Bazalka má sama o sobě pronikavou vůni. A když k ní ještě přidáte citronovou trávu, vznikne pochutina, která nemá konkurenci. Ocet s těmito výraznými ingrediencemi využijete hlavně do rajčatových salátů, sýrových a vaječných jídel. Lze jím pokapat i grilovanou zeleninu.

S rozmarýnem
Když hodně aromatický rozmarýn naložíte do octa, rozvinou se krásně jeho éterické oleje. Právě z toho důvodu se tento ocet výborně hodí na marinování masa. Nejlépe s ním bude chutnat jehněčí a hovězí.

Malinový
Maliny vložte do sterilní sklenice, část rozmačkejte, zalijte vinným octem, uzavřete a nechte na světlém, teplotně stálém místě. Asi po 14 dnech se u hladiny začne tvořit sraženina. Ochutnejte, a pokud má silnou malinovou vůni a dobrou chuť, přeceďte. Maliny už nepřidávejte.

S koriandrem
Nakrájejte třicet gramů zázvoru a jednu chilli papričku. Do lahve nalijte 100 ml vinného octa, vložte zázvor, papričku, koriandr a přelijte dalšími 100 ml octa. Nechte týden louhovat. Pak přeceďte přes sítko a naplňte čistou lahev. Uložený v chladnu a temnu vydrží ocet až rok.

Citronový
Dodá aroma rybám, drůbeži a zelenině. Kůru ze čtyř citronů oloupejte, ale bez bílé hořké dužiny. Nakrájejte ji na nudličky a vložte do lahve se širokým hrdlem. Přidejte šťávu ze dvou citronů a litr vinného octa. Nechte v teple vylouhovat šest až osm dní, přefiltrujte a uložte do temna a chladu.