Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. března 2021 Anežka

Izolace proti hluku je sice mírně dražší, ale nakonec se bohatě vyplatí

Pokud se z jara chystáte na rekonstrukci, anebo třeba jen rozdělení bytu sádrokartonovými příčkami, neměli byste zanedbat detaily, které mohou určit akustické vlastnosti. Právě ty hodně ovlivňují komfort bydlení a přitom neznamenají žádné radikální zvýšení nákladů na stavbu.

Když už je stěna hotová, nepoznáte, zda řemeslník nezapomněl na zvukové izolace. | foto: Rigips

Odborníci radí, že pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci ve vašem domě, která zahrnuje podlahy i stěny, je vhodné se nejprve zaměřit na příčky, a to především z důvodů akustických.

Pro stavbu vnitřních příček se často volí stále oblíbenější sádrokartonové desky. Práce s nimi je rychlá a s trochou šikovnosti i poměrně jednoduchá, po zaškolení to zvládne i amatér.

Sádrokartonové desky nabízejí poměrně dobré akustické a protipožární vlastnosti při minimální hmotnosti. Stačí však zapomenout na pár maličkostí a jejich přednosti jsou rázem pryč.

„V první řadě nezapomeňte svislé i vodorovné obvodové profily podlepit pěnovým napojovacím těsněním. V praxi se často setkávám s tím, že tento krok lidé opomíjí, jelikož není vidět, ale po montáži rozhodně bude slyšet. Akusticky vám to nebude fungovat,“ varuje před první častou chybou Robert Hošek ze společnosti Saint-Gobain.

Stavte nejprve příčky

Pokud v patře pod vámi slyší sousedi každý váš krok, dá se situace řešit. Při montáži příček i při rekonstrukci podlahy věnujte pozornost akustické izolaci. 

„Všeobecně se doporučuje nejprve udělat příčky a až poté se vrhnout na podlahu. Opačný postup není ideální, neboť akustika je poté vždy horší. Pokud by se nejprve provedla podlaha a na ni příčka, mohl by vzniknout akustický most a hluk by příčku spodem přes beton v podlaze obcházel a celkovou akustickou izolaci zhoršil,“ vysvětluje Karel Sedláček z divize Isover. 

Používá se minerální izolace, nejčastěji kamenná vlna. „V konstrukci nesmí zůstat žádné mezery, protože by tvořily akustické mosty a tyto by vám konstrukci zcela znehodnotily,“ doplňuje Hošek.

Dobrá izolace dokáže akustické divy, samozřejmě všechno má své meze. Kdyby u vás dupalo stádo slonů, nepomohou ani špunty do uší, ale běhání hrajících si dětí umí vhodná a správně aplikovaná izolace velmi dobře mírnit. 

Důležité je vědět, že podle specialistů někdy konstrukce jen o 5 % dražší dokáže akusticky tlumit třeba o 30 % lépe. Stejně jako u příček, i při izolaci podlah se však můžete dopustit několika chyb, nejčastěji například použitím nesprávného materiálu nebo zanedbáním mezer v izolaci.

Každý milimetr izolace podlahy se počítá

Častou otázkou bývá, jakou ideální tloušťku izolace zvolit na podlahy. Zde nastává další kámen úrazu. 

„Tloušťka by měla být ideálně od 20 do 40 milimetrů. Pod lehké plovoucí podlahy stačí tloušťka izolace 20 až 30 milimetrů. Obecně však nikdy více než 50 milimetrů. Akustiku o moc lepší již nezajistí a navíc hrozí, že si takto tlustá izolace při chůzi zapruží až příliš. To se vám pak nejčastěji utrhnou soklové lišty a může to vrchní podlahovou krytinu úplně zdeformovat,“ upozorňuje Karel Sedláček. 

Příklad lehké plovoucí podlahy

Příklad lehké plovoucí podlahy

Příklad těžké plovoucí podlahy

Příklad těžké plovoucí podlahy

U stěn horní limit tloušťky izolace není, ovšem obvykle bývá na úrovni 100 milimetrů. Ideální je, když izolace vyplňuje celou dutinu sádrokartonové příčky.

Rovinatý podklad je důležitý

Pozor si také dávejte na nerovnosti podkladu před montáží podlahy. S drobnými hrbolky si minerální izolace díky své tvárnosti poradí, ale výraznějších nerovností je potřeba se zbavit. 

„Je třeba obvykle povrch vyrovnat samonivelačními hmotami na kladení podlahových krytin, které vytvoří celkové souvrství podlahy v nejvyšší kvalitě jak z funkčního, tak z estetického hlediska, a zároveň docílí dlouhé životnosti samotných podlahových krytin,“ vysvětluje Pavel Svatoš ze společnosti Weber, která se zabývá stavební chemií.

Pevnost a stabilita podkladu je zkrátka důležitá pro kladení dalších vrstev podlahových souvrství. „Mnohdy se setkáváme s případy, kdy je na starý nesoudržný podklad připojena například samonivelační hmota, která se však i s následnou podlahovou krytinou odseparuje a reklamace na dílo je na světě,“ upozorňuje Svatoš.

Další úskalí je skryto v dilatační pásce a kabelech

Častou chybou bývá také nesprávné vkládání kabelů pod podlahu. Někteří je dávají do mezer mezi jednotlivé pásy izolace, nebo dokonce vyřezávají mezery na izolaci. A to je špatně. Obojí sníží akustické vlastnosti podlahy.

„V ideálním případě kabely veďte ve stěně nebo v první vrstvě dvouvrstvé izolace. Akustická izolace musí být vždy spojitá,“ doporučuje Karel Sedláček. 

Odborník pak varuje před další častou chybou: „Může se vám také snadno stát, že zapomenete na použití takzvaných akustických dilatačních pásků mezi podlahou a zdí. Díky nim se totiž zamezí přenosu zvuku od podlahy do stěn.“ Tyto pásky se používají i u napojení podlahy a příčky, pokud je postavena před finální vrstvou podlahy.

Nová podlaha zkrátka není jen otázkou výběru podlahové krytiny, stejně tak nové stěny nejsou jen o výběru barvy výmalby, ďábel se totiž jako vždy skrývá v detailu. Není náhodou, že k nejvíce chybám (anebo úmyslných řemeslným opomenutí) dochází u věcí, které nejsou vidět. Ale nedostatky z nich plynoucí mají pak markantní efekt, právě třeba na akustickou pohodu.

Autor:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Beran našel zalíbení v koze, jejich potomek teď požírá nezaplacené faktury

Chovatelce skotu a drůbeže Marii Štefanové z Tábora běhá po dvorku neobvyklé zvířátko, na něž volá Barunko. Na první...

Vyvýšený záhon zvládnete postavit sami. Na městskou dlažbu i na trávník

Ani v městském činžáku nemusíte rezignovat na pěstování vlastních bylinek a nějaké té zeleniny. Vždyť vyvýšený záhon...

VIDEO: Československý vlčák dokáže převzít kontrolu i nad svým pánem

Krev německého ovčáka a karpatského vlka má v sobě plemeno původně vyšlechtěné pro potřeby pohraniční stráže. I laikovi...

KVÍZ: Jak dobře znáte krtečka a další zvířátka pohádkového Zdeňka Milera

Sta let by se 21. února 2021 dožil Zdeněk Miler, který v roce 1957 poslal do světa krtečka. Pro mnohé z nás...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ghí použijete do vaření, uklidníte nervy a urychlíte hojení i trávení

Pavel Berky je původním povoláním módní návrhář, ale do podvědomí veřejnosti se zapsal jako finalista soutěže...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Stálá teplota a netřepat. Sedm kroků ke správné domácí archivaci vína

I vy sami si můžete doma archivovat víno, třeba pro příležitost budoucího významného jubilea. Archivace vína má svá...

Češi jsou masožrouti. Za rok snědí tolik masa, kolik sami váží

Průměrná váha českého muže činí 83,6 kilogramu. Každý z nás přitom ročně průměrně spořádá 83,2 kilogramu masa. Spotřeba...

Vytvořili první rib eye steak ze zkumavky. Chutná jako pravé maso

Izraelští výzkumníci mu říkají 3D steak z biotisku. Je vyrobený z kultivovaných kravských buněk, ale na jeho výrobu...

Žvýkat, nebo nežvýkat? Neslušné chování, které může být zdraví prospěšné

Premium Žvýkání ve společnosti se považuje za neslušné. Ve škole dokonce často končí trestem. Jenže co když mohou být žvýkačky...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...