Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co je biomasa a jak se s ní topí. Manuál nejen pro Kateřinu Jacques

  1:00
Ukázalo se, že ani místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques netuší, "co je to vlastně ta biomasa". Jistě se tedy nejen jí bude hodit skromný manuál základních informací, co si pod pojmem biomasa představit a jak se s ní vlastně dá užitečně naložit.
Řepka olejka také patří mezi tzv. energetické suroviny, které jsou zdrojem biomasy jako energetického zdroje.

Řepka olejka také patří mezi tzv. energetické suroviny, které jsou zdrojem biomasy jako energetického zdroje. | foto: Profimedia.cz

Biomasa je téměř jakákoli hmota organického původu, ať už rostlinného či živočišného. V kontextu s energetickými zdroji se většinou jedná o dřevní odpad, slámu a další zemědělské zbytky a odpad, ale i exkrementy užitkových zvířat.

Biomasa

Suchá biomasa, což je například dřevní a suchý rostlinný odpad, se většinou zpracovává suchými procesy, jako jsou spalován či zplyňování. Mokrá biomasa, tedy například právě tekuté a pevné výkaly hospodářských zvířat či siláž, se zpracovává mokrými procesy v bioplynových stanicích. Mezi další možnosti jejího zpracování pak patří lisování olejů a jejich úprava například při výrobě bionafty.

Mrkví nezatopíte, peletami ano

Kateřina Jacques bude v červnu za Stranu zelených kandidovat do Evropského parlamentu. Možná by si ale měla do té doby buď doplnit znalosti, nebo svoje místo na kandidátce postoupit někomu fundovanějšímu. Jacques si totiž mimo jiné myslí, že pokud chcete topit biomasou, dá se do kamen přikládat i mrkev. Alespoň to tedy radila minulý pátek Janu Krausovi v jeho pořadu Uvolněte se, prosím. Díky jejímu vystoupení si také můžete přečíst, jak bodovala svým výstředním slovníkem.

Principiálně vzato, mrkev je sice také biomasa, v kotli na biomasu ji ale nespálíte. V tomto případě se pod pojem biomasa spíše rozumí nejen na topení běžně používané kusové dřevo, ale i dřevní hmota jako je například kůra, štěpka či piliny. Tyto hmoty se ale pro uživatelské pohodlí zpracovávají do formy pelet. Pořizovací náklady na podobný speciální kotel jsou vyšší v porovnání s běžným plynovým. V současné době je ale možné zažádat si o dotace, které snad přechod na toto ekologické vytápění zpřístupní.

Proč jsou pelety ekologické

Topení peletami či peletkami je nejen ekologické, ale i velmi pohodlné.Pelety jsou granule získané vysokotlakým lisováním dřevního odpadu. Tím se rozumí nejen nejčastěji používané piliny, ale například i sláma nebo třeba šťovík. Protože se jedná o nenákladný a obnovitelný zdroj energie, obecně se pelety považují za palivo budoucnosti.

Při jejich spalování totiž nedochází ke zvyšování emisí skleníkových plynů, protože emise CO2 vznikající při spalování jsou pohlcovány pomocí procesu fotosyntézy. Vzniká přitom jen minimální množství popela, který lze navíc využít jako hnojivo navracející půdě potřebné živiny (vyčerpané například při vypěstování rostlinné biomasy). V tomto koloběhu také spočívá princip plně obnovitelného zdroje energie.

Kotel na spalování peletek, vhodný pro rodinný dům. Ročně vás toto ekologické vytápění přijde zhruba na 17 tisíc Kč.Z tabulky potřeb a cen paliv a energií na vytápění například vyčtete, že při spalování dřevěných peletek vás roční výdaje přijdou zhruba na 17 tisíc. Což je srovnatelné například s náklady na uhlí. Za hnědé utratíte zhruba 15 tisíc, za černé 19 a půl tisíce. Zato topení zemním plynem vás přijde na 33 tisíc a topení elektrickými přímotopy dokonce na 48 tisíc ročně.

"Rozsah výkonů těchto kotlů činí řádově od kW až po desítky MW," uvedl nás do problematiky kotlů na biomasu Jan Mašek z firmy Viessmann. "Například kotel o výkonu 25 kW, vhodný pro rodinný domek a určený na kusové dřevo či pelety je možno pořídit zhruba za 70 tisíc korun. Oproti tomu cena samotné technologie kotle na spalování dřevěné štěpky, s automatickým vynášením paliva ze zásobníků a jeho dopravou do kotle, automatickým odpopelováním a vynášením popela, s cyklónovými odlučovači popílku, automatickým čištěním otopných ploch o výkonu 15 MW, umístěný v blokové kotelně, kde je navíc výroba tepla spojena například s výrobou elektrické energie, šplhá řádově do stovek miliónů korun." Kotle na štěpku jsou tedy evidentně určeny ne pro "malé" domácí použití, ale mohou se vyplatit například pro obec pro společné vytápění.

Příklady biostanic z české praxe

Další kategorií zpracování biomasy tvoří takzvané bioplynové stanice (ty dokáží zpracovat i mrkev). Bioplynová stanice v praxi.Bioplynová stanice je v podstatě zařízení, ve kterém se díky procesu řízené fermentace přemění mokrá biomasa na bioplyn.

Zpracovávat se v ní dají nejen tekuté a pevné výkaly hospodářských zvířat, ale i siláž. Výsledkem produkce bioplynových stanic je nejen elektrická energie dodávaná do sítě. Jako "vedlejší" produkt vzniká i teplo využitelné například pro vytápění rodinných domků, ohřev vody, sušárny zemědělských produktů apod.

Bioplynové stanice u nás zažívají velký rozmach a ročně jich nyní vznikají desítky. Přesto bývá jejich výstavba i provoz stále ještě spojena s velkými emocemi těch, v jejichž okolí se taková výstavba plánuje. Je tomu tak pravděpodobně proto, že široká veřejnost toho o nich ví většinou jen tolik, "že se v nich zpracovává kejda, a ta přece smrdí". Pravda je to tak napůl.

Bioplynová stanice ve Vejprnicích.Tak například v Chrobolech u Prachatic funguje bioplynová stanice téměř dva roky, vstupními surovinami – tedy zpracovávanou biomasou – jsou travní a kukuřičná siláž, chlévská mrva a dokonce i pivovarské mláto. V Kralovicích u Plzně zase takto kromě kukuřičné siláže zpracovávají také prasečí a kachní hnůj. Všechno funguje, jak má. A ve Vejprnicích u Plzně míchají kukuřičnou siláž s podestýlkou z drůbežárny, zkušební provoz zahájili v prosinci 2008.

Jen pro představu. Bioplynová stanice o výkonu 500 kW, jako je ta ve Vejprnicích, vyrobí ročně tolik elektrické energie, kolik spotřebuje celá tisícovka domácností s průměrnou spotřebou 4 000 kWh/rok.

Trocha osvěty nikoho nezabije

Navštivte veletrh o odpadech:

Na Výstavišti v pražských Letňanech se od 15. do 17. dubna bude konat Mezinárodní veletrh pro nakládání s odpady, recyklace, průmyslové a komunální ekologie FOR WASTE. V rámci tohoto veletrhu máte mimo jiné navštívit 15. 4. v 16:00 seminář nazvaný Státní dotace na pořízení tepelného čerpadla a jiných obnovitelných zdrojů, kde byste měli dostat vyčerpávající informace o základních typech opatření, která budou podporována v rámci poskytování státní podpory na pořízení ekologického zařízení (kotle na biomasu, solární systémy a tepelná čerpadla) včetně podmínek pro předkládání žádosti o podporu.

Zajeďte si na exkurzi do biostanice:

Firma Agri Fair, která u nás vybudovala již několik bioplynových stanic, pořádá v květnu Dny bioplynu ve Vejprnicích u Plzně. Právě tam totiž probíhá zkušební provoz biostanice zpracovávající zemědělskou biomasu. Konkrétně podestýlku z drůbežárny včetně exkrementů a kukuřičnou siláž. Jak nám prozradil Josef Slavík ze zmíněné firmy, rádi by lidem dokázali přímo v praxi, že okolí biostanice nutně nemusí být nepříjemně cítit a že správná technologie a obsluha zvládne naprosto bezproblémový provoz neobtěžující okolí.

Sledujte, kdo energetické zdroje využívá ekologicky:

Ve Veletržním paláci v Praze proběhne 14. dubna 2009 Energy Globe World Award, slavnostní předávání cen projektům, které šetrně a ekologicky využívají naše společné energetické zdroje, nebo jejich obnovitelné formy. Ceremonie proběhne za účasti předsedy Evropské rady a premiéra Mirka Topolánka, místopředsedy vlády a ministra životního prostředí Martina Bursíka, ministrů životního prostředí EU, komisaře pro životní prostředí S. Dimase a dalších významných osob. Třeba přijde i Jacques a bude zase veselo.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....