Zabojujte s nadváhou už v zimě. Umí to pýr, krušina, bodlák i další bylinky

  • 4
Během chladných měsíců má naše tělo tendenci zabalit se pěkně do tukových polštářků, kterých se pak na jaře pracně zbavujeme. Naordinujte si preventivní bylinkovou kúru a pijte ty správné čaje.

Buď si figuru budete hlídat i během zimy, nebo to můžete nechat na jaro jako tito dva.

Některé druhy rostlin obsahují látky, které ovlivňují metabolismus. Umějí ho zrychlit a tím zároveň stimulovat spalování tukových zásob. Další zase tlumí apetit a působí na látkovou přeměnu cukrů.

A pak jsou takové, jež pro změnu podporují odvodnění organismu a brání otokům nejen v oblasti problémových partií. Kypré „slovanské“ tvary, o které moc nestojíme, jsou totiž často způsobeny právě otoky a stagnující lymfou.

Med umí ráno nastartovat den, večer spánek. Recept, jak pomůže s hubnutím

Rozhodnete-li se vyzkoušet některé z „hubnoucích“ pomocníků ve formě bylinných čajů, postupujte jemně a šetrně a rozhodně to nepřehánějte s množstvím – polévková lžíce bylinek denně je tak akorát. Jednu konkrétní bylinku také nikdy neužívejte dlouhodobě, ale prostřídejte ji s jinými. A které druhy zeštíhlí naše tělesné křivky?

Krušina olšová

Černý bez a krušina

Květy černého bezu působí močopudně a čistí organismus od toxinů. Pitná kúra pomáhá zhubnout a udržet si optimální váhu. Kromě toho přispívá i k lepší odolnosti, což je na podzim a v zimě dvojnásob důležité.

Účinné látky obsažené v kůře krušiny olšové zase podporují správnou činnost střev. Urychlují průchod potravy trávicím traktem a omezují ukládání tuků. Zlepšují funkci jater a podporují tvorbu žluči.

Pýr plazivý

Pýr a kontryhel

Pýr plazivý není jen otravný plevel, nýbrž i báječná léčivka bohatá na látky, které pomáhají při potížích se ztučnělými játry a zvýšenou hladinou krevního tuku. Navíc čistí krev od škodlivin a toxinů.

Kontryhel je bylinka jako stvořená pro ženy. Zmírňuje bolesti spojené s menstruací a také krvácení a je vhodná i při klimakterických potížích. Působí příznivě i na zažívací ústrojí a pomáhá při problémech se zadržováním vody. Díky tomu, že obsahuje velké množství chlorofylu, zlepšuje metabolické procesy.

Ostropestřec mariánský

Kopřiva a bodlák

Kopřiva je bohatá na vitaminy B2 a C, železo, hořčík, antioxidanty a kyseliny, které tělo velmi účinně pročistí. Čajová kúra rozpouští usazené škodliviny včetně kyseliny močové.

Okrasný bodlák ostropestřec mariánský ukrývá komplex léčivých látek souhrnně nazývaných silymarin, jež čistí a regenerují játra a podporují tvorbu žluči. Přispívají ke snižování hladiny cholesterolu v krvi a napomáhají rychlejšímu spalování tuků. Podporují vyplavování odpadních látek a zlepšují metabolismus.

Rozmarýn lékařský

Čaj z rozmarýnu

Oblíbené kuchyňské koření je bohatým zdrojem lipázy, což je enzym, který zodpovídá za rozklad tuků, a navíc snižuje hladinu cukru v krvi. Uvařte si čaj: do šálku vroucí vody (250 ml) přidejte 1 lžičku čerstvého nebo sušeného rozmarýnu, vypněte plamen a nechte louhovat asi 5 až 7 minut. Čaj popíjejte kdykoli v průběhu dne.

Atlas bylin: Při kašli, chřipce, nachlazení nad kerblík či brutnák není