Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Betonovat můžete i v chladu, stačí ale udělat malou chybu a je průšvih

Při poklesu teploty k nule nemusíte zastavit všechny venkovní práce. Je ale třeba zvolit speciální materiály, které odolají nižším teplotám, a dodržovat doporučené postupy.

Kdo si beton míchá sám, musí přísady dávkovat podle pokynů na balení přípravku | foto: Profimedia.cz

Kdo si na chatě nebo chalupě naplánoval dodělávky stavebních prací až na konec října, tomu náhlý pokles teplot řádně zamíchal kartami. U některých stavebních prací, jako je betonování, zdění nebo usazování nových oken ale není vše ztraceno. Jen je potřeba použít speciální varianty materiálů určené do nižších teplot. Horší to mají amatérští natěrači. Ti si své štětce a ředidla budou muset uskladnit a počkat si až na jaro.

Na beton s polystyrenem

Běžné betony se používají do zhruba pěti stupňů nad nulou. Když teploty klesnou na nulu nebo i níž, musí stavebník zbystřit pozornost. V mrazu voda mrzne a led může roztrhat strukturu betonu dřív, než dosáhne požadované pevnosti.

Zedníci se snaží využít i posledních chvil, kdy teplota dovolí stavět

Zedníci se snaží využít i posledních chvil, kdy teplota dovolí stavět

Pokud stavebník nutně potřebuje dodělat před definitivním nástupem zimy práci, měl by použít do betonu speciální přísady. "Běžný proces vytvrdnutí betonu probíhá tak, že se po smíchání betonové směsi nastartuje hydratační proces. Ten běžně funguje tak do 7 °C, jak se teploty blíží k nule, postupně se zpomaluje, až se úplně zastaví," líčí Jan Vetchý ze společnosti MCT, která se zabývá technologií výroby betonových směsí. V mrazu tedy beton netvrdne a voda krystalizuje na led, který roztrhá jeho strukturu.

Proto se do betonu, který se bude používat v riskantních teplotách, přidávají speciální přísady. Jednou z nich je plastifikátor. "V běžných podmínkách umožňuje snížit množství záměsové vody a tím dosáhnout vyšší pevnosti betonu, anebo umožní snížit dávku cementu. Dobré plastifikační přísady umožňují snížit dávku záměsové vody až o 15 %," říká Vetchý, což je podle něho výhodné právě v situaci, kdy je v chladu třeba urychlit proces vytvrdnutí betonu.

Betonování v mrazu

Plastifikátory - je výhodné, když hydratační proces dokonale proběhne i s menším množstvím vody

Mravenčan - potřebujeme, aby proces proběhl co nejrychleji

Zateplení - při procesu se vyvíjí teplo, to nám "nahrává", potřebujeme ale, aby se nedostalo z konstrukce ven

V betonu by ale neměla chybět ani další přísada, tou je přípravek na bázi mravenčanu vápenatého. "Ten zrychluje proces hydratace. Představte si to tak, že zimní beton mícháte z teplé vody, než dorazí na stavbu, neměla by jeho teplota klesnout pod plus pět. Nalijete ho do základů a potřebujete, aby hydratační proces proběhl tak rychle, aby se vyloučilo nebezpečí zmrznutí vody ve struktuře betonu," pokouší se Vetchý laicky vysvětlit problematiku. "A čím rychlejší ten proces je, tím menší nebezpečí popraskání hrozí."

Hodně chyb ale podle něho dělají i stavebníci, kteří předchozí postup vzorně dodrží. "Důležité je přežít dobu, než beton vyzraje k určité pevnosti, pak už mu mráz nevadí. Při samotném procesu se totiž vyvíjí teplo, jen je třeba zajistit, aby se udrželo v materiálu. Vylitý beton se proto musí přikrýt igelitem, aby se znemožnil odpar do okolního ovzduší, a hlavně materiál obložit polystyrenem, aby z něho neutíkalo teplo. A vydržet tak tři až pět dní, podle teplotních podmínek. Čím déle, tím menší nebezpečí vad materiálu," vysvětluje.

K těmto podmínkám se přidává absolutní nutnost zajistit suché bednění bez ledu a sněhu, pracovní spára by neměla mít nižší teplotu než 0 °C.

I pro zdění se vyrábějí směsi pro nižší teploty

I pro zdění se vyrábějí směsi pro nižší teploty

Také zdění pomocí zimních omítek ctí zásadu, že se pracuje bez vody. Například zimní malty Cemix je možné používat do -5 °C, cihly nebo tvarovky musí ale být suché, není povoleno kropit. Po dobu 14 dnů nesmí teploty klesnout pod -5 °C a omítky nesmí být vystaveny dešti či sněhu. Podobné malty nabízí i další výrobci, například u Baumitu je to malta 50 W.

Používat zimní tmely

Někdy je na stavbě nutné na poslední chvíli vsadit okna, aby se mohlo pokračovat s vnitřními pracemi (a aby se mohlo vevnitř přitopit). Pro nízké teploty při zapěňování oken jsou určeny zimní PU pěny, se kterými lze pracovat až do -5 °C. "Než se ale pěna začne aplikovat, musí být alespoň 12 hodin uložená v pokojové teplotě. A platí pravidlo, že se zapěňovaná spára nevlhčí jako to bývá při aplikaci letní běžné pěny," upozorňuje Petr Raboch z firmy Henkel.

Zimní PU pěny se musí před použitím nechat alespoň 12 hodin v pokojové teplotě

Zimní PU pěny se musí před použitím nechat alespoň 12 hodin v pokojové teplotě

Obecně platí, že čím nižší teplota, tím déle pěna tuhne. Zatímco v běžných podmínkách zatuhne během dvaceti minut, v extrémních teplotách se tento čas může počítat i na hodiny. "Stavba v zimních podmínkách je vždy choulostivá, doporučuji každému, aby si pečlivě prostudoval technické listy k výrobkům, aby se mu vlastní chyby nevymstily," dodává.

U dalších výrobků stavební chemie, jako jsou lepidla či tmely, je třeba konat podle doporučení výrobce, který na obalu vyznačuje aplikační teplotu. "Riskovat můžete jakkoliv, ale pod bod mrazu už bych s běžnými tmely nešel, to je skutečně hraniční teplota," říká Raboch.

Dvojsložkové barvy nenastartují

Konec je v chladném počasí s aplikací barev. "U dvojsložkových, tedy polyuretanových nebo epoxidových máte smůlu. Prostě nenastartuje reakce mezi tužidlem a pojidlem," říká technický poradce výrobce BAL Hostivař Richard Dener s tím, že normální aplikační teplota se má pohybovat nad 15 °C.

Natírat v teplotách pod 15 °C má cenu jen v nouzi

Natírat v teplotách pod 15 °C má cenu jen v nouzi

Velké riziko je v nestálosti počasí. "I ostatní barvy jsou ale citlivé na počasí. Přes den se zdá, že je teplo, svítí sluníčko. Jenže pak přijde noc a teplota teď už hodně klesá. Výsledkem je, že se na barvě udělají mléčně zakalené fleky," popisuje.

Trochu lépe jsou na tom lazurovací laky. "Jasně, když si budete chtít na poslední chvíli natřít plot luxolem, tak asi nic nepokazíte. Ale počítejte s tím, že je to jen nouzové řešení. Dřevo v tomto období už nenatáhne tolik laku jako v létě, takže bude stejně podstatně méně chráněné," upozorňuje.

Dodává, že nemá význam pokoušet se to dohnat více nátěry, nijak si nepomohou, protože už odmítá sát. "A kdyby si lidé přečetli návod, tak by věděli, že se veškerý přebytečný lak se dřeva má setřít. A nedivili by se pak, že na povrchu vytvořili neprodyšnou vrstvu laku, který se nechová jako lazurovací lak a časem praská," durdí se Dener. Tím, že si lidé nedají říct a nanášejí více vrstev než je nutné, zadělávají si na problém: místo aby za pět let vzali štětec a nátěr lehce obnovili, čeká je pracné odstraňování vrstvy zatvrdlého a popraskaného laku.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....