Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Houslaři zpoza ostnatého drátu předali své nástroje do lidušek

Z vězňů se stali ve výkonu trestu houslaři. Místo toho, aby lámali kámen, lepili pytlíky, prali prádlo nebo zahradničili, trpělivě opravují housle zničené dlouhým provozem v základních uměleckých školách a vracejí je zpět do provozu. A ti nejšikovnější dokonce stavějí úplně nové nástroje.

„Pro nás je to třešnička na dortu a samozřejmě velké potěšení pro mě i pro naše odsouzené,“ hodnotil předávání nástrojů Pavel Staněk z oddělení výkonu trestu ve věznici Odolov. Je to podle něj tak trochu symbolické, protože tak viditelně vracejí společnosti dluh.

Začalo to tak, že ve věznici v rámci terapeutické výchovy založili truhlářskou dílnu. Jenže pak se ukázalo, že někteří vězni mají větší nadání, než je potřeba pro běžnou truhlářskou práci, popisoval v minulé reportáži  Tomáš Kubín, ředitel věznice Odolov.

A dává mu za pravdu i jeho kolega Pavel Staněk. „Ač to nebylo původně cílem této aktivity, ukázalo se, že odsouzení, kteří procházejí naší dílnou, už se k nám nevracejí.

Opravují i vyrábějí nové

Za dobu, co dílna funguje, už tu opravili přes dvě stě houslí a k tomu se blíží ke třicítce nově vyrobených. Právě mají „v práci“ a před dokončením nástroje pro barokní kvartet, které by chtěli dát do ruky profesionálním muzikantům a vyzkoušet je na koncertních pódiích.

„Práce v dílna se pro mnoho vězňů stává útočištěm v době, kdy se nemohou aspoň občas vidět se svými blízkými. Například David přišel do vězení v době, kdy platila přísná covidová pravidla a návštěvy byly zakázány. 

Říká, že tato pomalá a soustředěná práce byla pro něj cestou, jak se z pobytu ve vězení nezbláznit, a neumí si představit, že by jen pobýval v cele a čekal na ukončení trestu. A to mu zbývá ještě 27 měsíců.

Měl výhodu v tom, že nástrojům trošku rozumí, říká, že je z muzikantské rodiny. Ale v práci se dřevem nikdy nijak nevynikal, ani není vyučený v oboru. Jen se přiznal, že občas se amatérsky pustil do oboru, když někdo třeba potřeboval opravit kytaru.

V lidušce žasnou

„Mám za sebou třicet let muzikantského života a nikdy jsem neslyšel, že by něco takového mohlo existovat,“ je překvapený Petr Klas, ředitel Základní umělecké školy v Hlinsku. „A když jsem se to dozvěděl od svého bývalého kolegy violisty Staňka, nemohl jsem uvěřit. Ale pak mne tam vzal a měl jsem možnost tu dílnu vidět, ale i tak jsem si to v hlavě musel strávit. A pak mi nabídl, že nám opraví nějaké nástroje,“ popsal.

Byly to podle jeho slov takové ty housličky, které si věšíte na stěnu, protože se už na ně nedá hrát. A dnes je dostali zpět v perfektním a naprosto funkčním stavu a k tomu ještě čtyři další úplně nové nástroje.

„Stejně mě to pořád přivádí do úžasu a nemohu si to srovnat v hlavě. Kdykoliv jsem se setkal s mistrem houslařem, mělo to nádech výjimečnosti a všichni víme, že v tomto oboru je jen málo vyvolených. A i když od těchto nástrojů nečekáme kvality jako u stradivárek, ale dobré nástroje vhodné pro výuku, stejně musím smeknout klobouk,“ stále žasne.

Takže zuška získala další exempláře do svého fundusu, ze kterého pak může nabízet nástroje pro své studenty. Protože ne každá rodina je schopná a ochotná kupovat nové housle vždy, když ratolest trochu povyroste a potřebovala by větší.

Pro základní uměleckou školu dnes samozřejmě není problém sehnat nové nástroje. Malé čínské housle „čtvrtky“ seženete klidně i za dva tisíce korun, cena se pak zvedá podle kvality k deseti- i statisícům korun. 

Jenže škola potřebuje mít fond, aby za mírný poplatek mohla nabídnout množství nástrojů podle věku a velikosti. Přitom nemá neomezený rozpočet.

„Tímto se musí zabývat ředitel každé zušky. Vážit náklady s kvalitou pořizovaného nástroje a s tím, zda mu zřizovatel takovou investici povolí. Takže takovou pomoc, navíc zdarma a s takovým příběhem, může jen vyvažovat pomyslným zlatem,“ říká ředitel.

Autor:
  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....