KOMENTÁŘ: Je lepší být podnikatelem, nebo zaměstnancem?

Zvažujete, zda máte dál chodit do zaměstnání, nebo máte na to, abyste se postavili na vlastní nohy? Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. Závisí to na prioritách, povaze, schopnostech i dalších předpokladech. A také na tom, v jaké době si tuto otázku položíte. Co vše brát do úvahy, rozebírá v komentáři psycholog a ekonom Jan Urban.

Psycholog Jan Urban | foto:  Petr Topič, MAFRA

Být zaměstnancem či podnikatelem vyžaduje různé schopnosti i odlišnou mentalitu, a jedno ani druhé tak nemusí být pro každého. O osobní i finanční nezávislosti spojené s vlastním podnikáním však řada lidí sní. Podíl těch, kteří by rádi opustily své zaměstnání, stali se vlastními šéfy a věří, že by jako podnikatelé uspěli, se ve vyspělých zemích pohybuje podle průzkumů kolem 60 procent.

Podíl lidí, kteří se podnikateli třeba jen na čas skutečně stanou, bývá výrazně nižší – ve většině zemí tvoří téměř stabilně 12 až 15 procent pracovní síly. Procento těch, kteří ve svém podnikání skutečně dlouhodobě uspějí, bývá pak ještě menší. V USA, kde je tento údaj dlouhodobě sledován, tvoří podíl nově založených firem, které se úspěšně „dožijí“ pěti let, zhruba polovinu.

Ne všichni, kterým se to podaří, se považují za šťastné. V rámci lidí, kteří tohoto cíle dosáhli, se však za „velmi šťastné“ považuje více než polovina.

Výhody a nevýhody

Být zaměstnancem i podnikatelem má výhody i nevýhody. Zaměstnání je, obecně vzato, vhodné především pro ty, kdo v životě kladou důraz na jistotu, stabilitu a specializaci. Podnikání je naopak pro ty, kteří si váží svobody, nebojí se rizik a nevadí jim, že svou původní specializaci často postupně ztratí, nebo si s ní již nevystačí. Tedy to, že jsou nuceni trvale získávat širší odborné znalosti, umožňující jim řídit či kontrolovat různé části své organizace.

Jan Urban

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Přitažlivost zaměstnání se může značně lišit i v závislosti na firmě, pro kterou pracujeme. Práce ve společnosti se skvělou kulturu bývá podstatně zajímavější než ve firmě, jejíž kultura je „toxická“. Kultura firem nemusí přitom záviset na sféře jejího působení. Rozhodující vliv na ni zpravidla mají lidé v jejím vedení.

Výhodou zaměstnání je možnost práce v týmu, po boku kolegů, se kterými si můžeme vyměňovat znalosti i zkušenosti. Zaměstnanecká role tak zpravidla dává více příležitostí učit se od jiných. Něco podobného platí většinou i o možnostech společenských kontaktů s kolegy. Role podnikatele může naopak (byť ne vždy) přinášet v rámci jeho firmy určitou společenskou osamělost.

Své kolegy v organizaci si však na druhé straně jako zaměstnanci většinou nemůžeme vybrat, a občas tak musíme snášet i ty, kterým bychom se jinak na hony vyhnuli. S některými z těchto lidí musíme v organizaci i soupeřit.

Sedm typů lidí, kterým je nejlepší se vyhnout. O koho jde a čím škodí?

Výhodou zaměstnanců je zpravidla možnost rozvoje, a to formou školení v rámci pracovní doby. Když máme štěstí, může nám zaměstnavatel hradit i další vzdělávání, například v podobě kurzů MBA.

Práce zaměstnance přináší zpravidla i vyšší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Pracovní čas, který od nás zaměstnavatel vyžaduje, je smluvně dán, a dohodnut většinou bývá předem. V roli podnikatele můžeme sice občas pracovat kdy a kde chceme, mnohdy však tato role znamená, že jsme nuceni, v zájmu hladkého chodu podniku, pracovat téměř nepřetržitě.

Odpovědnost a rizika

Jako zaměstnanci jsme zodpovědní pouze za své úkoly, a když nejsme vedoucí, nemusíme se starat o to, jak si vedou ostatní. Výjimkou mohou být jen situace, kdy jejich práce ovlivňuje práci naši. I ve vedoucí funkci jsme však zodpovědní a placeni jen za výkon našeho týmu.

Jako podnikatele nás práce ostatních, na jakémkoli místě, může, obrazně řečeno, přivést na buben. Pokud jsme od přírody nedůvěřiví a nechceme být na druhých závislí, můžeme dát přednost podnikání typu „one-man-show“. Náš podnik se sice pravděpodobně příliš nerozroste, svou závislost na druhých i rizika, která pro nás druzí znamenají, tím do značné míry omezíme.

K hlavním výhodám zaměstnaní bývá zahrnována vyšší příjmová stabilita, tedy pravidelná výplata, která běží i o dovolené. Tato výhoda je podstatná, byť žádná práce v organizaci není zcela jistá. Může se totiž stát, že se ze dne na den staneme nadbyteční.

Stálý plat a „jistota“ pracovní smlouvy mohou navíc občas klamat. U zaměstnance je příjem zcela v rukou jednoho zaměstnavatele. Pokud podnikáme a získáme několik významných klientů, můžeme mít „zaměstnavatelů“ více. Přes všechna rizika podnikání tak nemáme „všechna vejce v jednom košíku“.

Pravidla a politika

Za svou úspěšnost či stabilitu, kromě jiných okolností, vděčí většina organizací určitým pravidlům a postupům. Kdy je jich však příliš mnoho, ztrácejí svou opodstatněnost a práce se stává se nepříjemnou.

Jako zaměstnanci jsme nuceni stanovená organizační pravidla a předpisy dodržovat. Stejně tak se musíme řídit i pokyny svého šéfa. Platí to i v případech, kdy s těmito pravidly či pokyny nesouhlasíme, nebo jsme pevně přesvědčeni, že jsou chybné. V případě, že jsme „řadovým“ zaměstnancem nebo jen nižším šéfem, pak nám kritika těchto pravidel většinou nepřísluší. Naším úkolem je uvádět je v život.

Jak poznat organizaci, v níž vám hrozí role obětního beránka

Pokud přinášíme organizaci vlastní nápady, musíme na jejich schválení většinou poměrně dlouho čekat. Výsledek přitom většinou nebývá jistý.

Jestliže chceme být jako zaměstnanci úspěšní, musíme se naučit orientovat se i ve vodách politiky své organizace. Tedy přizpůsobovat se měnícím strukturám moci i měnícím se postupům, na jejichž základě se v organizaci můžeme dostat vzhůru. Smířit se často musíme i s tím, že kritéria postupu nejsou vždy založena na výkonu a zásluhách, ale spíše na tom, nakolik se nám daří pěstovat vztahy s lidmi, kteří mají na naši kariéru vliv.

Jako podnikatelé máme naopak možnost budovat svou firmu od základů, a činit kroky, kterým věříme. Jsme nezávislí, nemusíme nikomu hlásit, jak, kde a kdy budeme pracovat. Naše nápady nebrzdí podniková byrokracie, a když jsou úspěšné, máme z nich prospěch především my sami. Totéž však platí i tehdy, pokud úspěšné nejsou. Samostatně můžeme rozhodnout i to, koho zaměstnáme a koho ne.

Peníze

Jako zaměstnanec máme příjem omezený organizačními pravidly. Když ho chceme zvýšit, musíme o to požádat, pokusit se o povýšení nebo změnit zaměstnání.

Osm problémů, s nimiž se nejčastěji potýkají inteligentní lidé

Jako podnikatel svůj příjem omezen nemáme, nemáme však ani jistotu jeho stability. Náš příjem navíc vyžaduje investici, a to bez jakékoli záruky návratnosti. Pokud jsme úspěšní, můžeme si vyplatit většinou zisku, a potenciál našeho finančního růstu je tak ve srovnání se zaměstnancem podstatně vyšší. Dlouhodobý úspěch podnikání však většinou vyžaduje, abychom velkou část zisku použili k dalšímu rozvoji firmy.

Návratnost kapitálu, který do firmy vložíme, může být různá. Pokud je podnikatelský záměr úspěšný, může být v řádu desítek, ale i stovek procent ročně, a to v závislosti na poptávce po našem produktu, ale i schopnostech a motivaci našich spolupracovníků, tedy lidí, které jsme zaměstnali.

Úspěch v podnikání však většinou není výsledkem toho, že chceme vydělat rychle a co nejvíc. Často jde spíše o běh na dlouhou trať, a to, co k němu vede, je především zájem uplatnit schopnosti a získat určitou svobodu a nezávislost. Tím hlavním předpokladem úspěšného podnikání je totiž odhalit určitý konkrétní problém či potřebu druhých, a tento problém úspěšně vyřešit. Návratnost vloženého kapitálu závisí pak především na tom, jak široký okruh lidí nalezeným problémem trpí a jak velkému počtu z nich můžeme naše řešení nabídnout.

Osobní předpoklady

Do úvahy je třeba brát i to, že organizace mají možnost své činnosti i rozhodnutí kontrolovat, a řadu chyb, kterých se její členové dopustí, zavčas odstranit. Podnikatel, alespoň zpočátku, tuto možnost nemá. Vše je v jeho rukou, každý úspěch, ale i každá chyba má na jeho podnik bezprostřední dopad. Musí být proto schopen se stále a rychle učit. Mimo jiné i proto, aby alespoň částečně viděl do všech oblastí svého podnikání.

Jeho výhodou je, že nemá šéfa, a může o věcech rozhodovat sám. Jeho rozhodování je pružnější, a to i proto, že ho nemusí vysvětlovat nejrůznějším lidem či komisím, které jeho obsahu příliš nerozumějí. Tato výhoda vynikne však především tehdy, když má nové nápady a neobává se je ve svém podnikání uplatnit a dále rozvíjet. Tedy když se neopírá ve svém rozhodování jen o to, co viděl u druhých.

Cenou za jeho svobodu však je, že především zpočátku je nucen do své firmy investovat obrovské množství času, což může způsobit i značný stres. Tento stres však nemusí být vždy nezdravý.

Cenou za dlouhodobou úspěšnost vlastního podnikání je i to, že se po čase možnosti provádět všechna podniková rozhodnutí sami vzdáme. Tedy že se nedopustíme chyby, která provází značnou část větších organizací a která možná vedla k tomu, že jsme se rozhodli podnikat sami. V opačném případě totiž hrozí, že se v naší firmě rodí nový podnikatel.

Nejčtenější

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

Prázdniny u moře ve vlastním: Panelákový byt v Česku otvírá dveře k domu na pláži

Premium

Mít svůj dům u moře nemusí být sen, který si mohou splnit pouze multimilionáři. Pokud vlastníte byt v Česku, už na něj dost možná máte. Ať už čistě pro sebe nebo k pronájmu. Takový nákup vyjde mnohdy...

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

Hackeři útočí. Vypořádáváme se s tím jen s vypětím všech sil, říká expert

Naše pracovní i soukromé počítače a mobily čelí denně útokům hackerů. Chtějí naše hesla, čísla kreditek, pokoušejí se ukrást cenná data, vydírat nás. „Počet kyberútoků se v Česku každý rok zvyšuje o...

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

Hackeři útočí. Vypořádáváme se s tím jen s vypětím všech sil, říká expert

Naše pracovní i soukromé počítače a mobily čelí denně útokům hackerů. Chtějí naše hesla, čísla kreditek, pokoušejí se ukrást cenná data, vydírat nás. „Počet kyberútoků se v Česku každý rok zvyšuje o...

23. června 2025

Nastavte si zrcadlo: Kolo životní energie vám napoví, jak na tom jsme

Léto. Konečně čas na zpomalení. Možná pojedete na dovolenou nebo jen zvolníte pracovní tempo a po dlouhé době začnete vnímat, jak vám vlastně je. Když přestaneme běžet, často uslyšíme to, co jindy...

22. června 2025

Devět členů rodiny ve firmě, to chce vzájemný respekt, říká „Betonpresák“

Ve dvou se to lépe táhne. A co teprve v devíti! V rodinné firmě Betonpres o tom něco ví. Bez jasného rozdělení rolí a vzájemného respektu by to nešlo. „Posiluje to týmového ducha napříč generacemi,“...

21. června 2025

Deset kroků, jak můžete udělat skvělý první dojem u pracovního pohovoru

Chystáte se na pracovní pohovor? Dejte si zvlášť záležet na tom, jak na zapůsobíte. Udělat na personalistu dokonalý první dojem se dá celkem snadno naučit. Třeba vás inspiruje naše desatero...

20. června 2025

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

20. června 2025

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

19. června 2025

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

19. června 2025

Nehodu nezavinil, teď trpí opěrkovým syndromem. Má nárok na odškodnění?

Dopravní nehody mají v Česku nejrůznější dohry. Pokud dojde ke zranění, je nutné vždy přivolat policii. Některé újmy se však nemusí hned projevit zcela naplno a se všemi důsledky. V takovém případě...

18. června 2025

Až 800 tisíc lidí pečuje o své blízké. Sami se stávají ohroženými. Má to řešení?

V Česku roste počet lidí, kteří vyžadují dlouhodobou péči. Podle prognóz bude tento vývoj v dalších letech narůstat. Už čtyři pojišťovny na tento negativní trend reagují. Pro případ dlouhodobé péče...

18. června 2025

Rozvod a vypořádání SJM může být o nervy. Zvláště u podnikatelů

Nejen třeba byt či rodinný dům, ale i nabyté firmy, obchodní podíly, investice, zisky a výnosy, stejně tak i úvěry a ztráty spadají do společného jmění manželů, a tedy i majetkového vypořádání v...

17. června 2025

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ - POZEMNÍ STAVBY -BRNO (60-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Prázdniny u moře ve vlastním: Panelákový byt v Česku otvírá dveře k domu na pláži

Premium

Mít svůj dům u moře nemusí být sen, který si mohou splnit pouze multimilionáři. Pokud vlastníte byt v Česku, už na něj dost možná máte. Ať už čistě pro sebe nebo k pronájmu. Takový nákup vyjde mnohdy...

17. června 2025

Víte, kdo je odborník a kdo profesionál? Rozdíl je výrazný

Rozdíl mezi odborníkem a profesionálem nespočívá v rozsahu jejich odborných znalostí a zkušeností. Spočívá v pravidlech, kterými se při své činnosti řídí. O jaké pravidla jde a jaký je podstatný...

16. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.