Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chcete v životě dosáhnout úspěchu? Naučte se být optimistou

Optimistický přístup má moc zlepšovat naše životy a pomáhá nám dosahovat našich cílů. Pokud jej nemáte ve svých přirozených vlastnostech, nemusíte pesimisticky zoufat. Dobrou zprávou je, že optimismu se dá naučit. Jak na to, radí psycholožka Radka Loja.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Optimismus neznamená předstírat, že je něco skvělé, když tomu tak není, nebo popírat pocity smutku, vzteku či psychické bolesti. Naopak tyto nepříjemné pocity je potřeba prožít, ale pak je nechat včas odejít a umožnit, aby na jejich místo přišlo něco lepšího. Pozitivní myšlení znamená vidět svět reálně, v dobrém i špatném, objevovat nové úhly pohledu, možnosti a neztrácet víru a naději v těžkých situacích.

Psychologie popisuje dva krajní typy: optimistu a pesimistu. Samozřejmě, že většina z nás se pohybuje někde mezi nimi. Všimněte si ale, ke komu máte blíž. Lidé, kteří jsou přirozeně optimističtí, automaticky předpokládají, že mohou svými schopnostmi a úsilím ovlivnit výsledek situací a překonat překážky. Jsou si jisti, že neúspěchy jsou pouze dočasné a vztahují se pouze ke konkrétním okolnostem.

Naproti tomu pesimisti v sobě mají hluboce zakořeněné přesvědčení, že nemohou ovlivnit to, jak situace dopadne, že jsou bezmocní. Domnívají se, že neúspěchy jsou dlouhodobé a zobecňují je na všechny oblasti života. Věří, že selhání je způsobeno jejich vlastními nedostatky, a proto je nelze překonat.

Radka Loja

Radka Loja
  • Psycholožka a lektorka, autorka knihy „Emoce pod kontrolou“ a spoluautorka knihy „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“.
  • Vede komplexní kurzy osobního rozvoje, poskytuje psychologické poradenství.
  • Je spoluautorkou webu emoční inteligence www.mindtrix.cz.
  • Ve volném čase se věnuje rodině, meditaci a sportu.

Jistě si domyslíte, že výše popsaný rozdíl v tom, jak sami sobě vysvětlujeme události, má obrovský dopad na naše životy. Když neuspěje optimista, přijde na to, jak situaci příště zvládnout lépe. Naproti tomu pesimista předpokládá, že s problémem nemůže nic udělat a vzdává se.

Naučte se myslet jako optimista

Naštěstí optimismus je něco, co se dá naučit. Přitom optimismus začíná realistickým a objektivním náhledem na situace. Co to znamená?

Naší přirozeností je, že v životě věnujeme mnohem více pozornosti událostem negativním, než pozitivním. Například jste lektor a po přednášce dostanete devět skvělých hodnocení a jedno špatné. Je pravděpodobné, že si budete daleko víc pamatovat to špatné. Nebo váš potomek přinese na vysvědčení devět jedniček a jednu trojku. O čem budete večer přemýšlet? O těch jedničkách? A to platí pro všechny aspekty našeho života.  

Krok 1 Vnímejte své úspěchy

Prvním krokem je přiznat si vlastní silnou zaujatost pro vnímání negativních zkušeností. Je zcela možné, že v našem životě máme mnohem větší úspěch než neúspěch. Nám se to ale nezdá, protože neúspěchům věnujeme mnohem více pozornosti, než úspěchům a ještě je často pro sebe zveličujeme. Naopak úspěchy občas ani nevnímáme, protože je dokonce bereme jako samozřejmost.

Někdy klientům dávám za domácí úkol napsat seznam všech úspěchů za poslední rok. Očekávala bych, že jim nebude stačit papír, ale je to většinou naopak. Na seznamu vidím obvykle jen pár věcí. Nedokážeme vidět drobné úspěchy všedních dnů. Pouhé pochopení tohoto principu může změnit způsob, jakým vidíte sami sebe a okolní svět a dodat vám spoustu energie a chuti do života.

Krok 2 Pojmenujte své emoce

Druhým krokem je pozornost. Učení se optimismu vyžaduje, abychom byli objektivní vůči našim vlastním zkušenostem. Konkrétně, kdykoli zažijete úspěch nebo neúspěch, přeneste pozornost do svého těla – jak se cítíte? Pojmenujte emoci, kterou právě prožíváte. Jaké myšlenky vám běží hlavou? Jak si vysvětlujete událost? Cítíte se mocní nebo bezmocní? Jak souvisí vaše myšlenky s vašimi emocemi? Pokud je tato událost zážitkem úspěchu, všimněte si, jestli máte tendenci ji bagatelizovat. Pokud se jedná o selhání, uvědomte si, jestli její účinek na vás není nepřiměřeně silný.

Krok 3 Změňte své myšlení

Posledním krokem je změna myšlení. Když se vám cokoli povede, třeba i maličkost (např. doběhnete autobus), uvědomte si to, navoďte si prožitek úspěchu a vychutnejte si ho, případně přijměte uznání od druhých. Tento druh myšlení vytváří mentální zvyk věnovat náležitou pozornost pozitivním událostem ve vašem životě. Pokud dojde k selhání, zaměřte se na realistické důkazy naznačující, že tento pokles může být dočasný.

Pokud vás napadají myšlenky „jak jste nemožní“, vzpomeňte si na to, co se vám minule povedlo. Pokud pocítíte nějakou naději, okamžitě na ni zaměřte pozornost a začněte ji zkoumat, přestože se vám v tom okamžiku nemusí zdát reálná. Může vám to připadat trochu jako popírání skutečnosti, ale není to tak, jde o vyvážení vaší přirozeně silné předpojatosti k prožívání negativních událostí. Budujete si vlastní psychickou odolnost a nové mentální návyky, takže když dojde příště k selhání, vaše mysl rychle najde způsob, jak se z neúspěchu zotavit a jít dál ke svým cílům. A tak se vytváří optimismus.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

Kvíz: Dovolená po vlastní ose. Co čekat v hotelu a co (ne)můžete reklamovat

19. května 2024

Stále častěji si Češi vybírají dovolené na vlastní pěst, během kterých zvládnou navštívit co...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Pojištění bydlení: jak na to, abyste v případě škody dostali zaplaceno

17. května 2024

Premium Podle statistik České asociace pojišťoven má 65 procent Čechů pojištěnou domácnost a více než...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...