Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Jak přežít koronavirus: 7 tipů plus jedno cvičení pro dobrou psychickou kondici

Kvůli karanténě, nebo uzavření firem jsou doma tisíce lidí, kteří byli zvyklí chodit do práce. Na mnohé může dopadat stres. Obávají se, jak zaplatí účty, co bude s jejich podnikáním či zaměstnáním. Někdo se bojí hlavně o sebe, jiní mají strach především o rodinu či své blízké. Jak to zvládnout, radí psycholožka Radka Loja.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dostali jsme se do situace, která je pro většinu z nás neznámá. Nemůžeme dělat úplně to, na co jsme byli zvyklí, máme omezenou svobodu pohybu. Většině lidí to způsobuje nadměrný stres. Pod velkou psychickou zátěží může vzrůst agresivita, vztek, beznaděj, strach nebo úzkost.

Nevyčítejte si to. K tomu, co prožíváme, tyto emoce patří. Důležité však je, aby nás nepohltily, protože potom by nám nebo našemu okolí mohly ublížit. Pokud se dokážeme udržet v dobré psychické kondici, můžeme vše zvládnout mnohem lépe, a to i v případě, že onemocníme.

1.Nikdo není dokonalý

Nezlobte se na sebe, pokud vám občas ujedou nervy. Strpěte, když ujedou nervy druhým a buďte vůči jejich rozkolísaným náladám shovívaví. K náročným situacím to prostě patří. Důležité je, co s tím uděláte potom, až se zklidníte. Nemá smysl se urážet, dělat dusno a hledat, kdo za to může. Je fajn, pokud si o tom dokážete promluvit.

2.Hýbejte se

Psychika je úzce propojena s naším fyzickým tělem. Cvičení obecně snižuje úroveň stresu a zlepšuje psychickou kondici. Doma můžete cvičit například jógu, trochu posilovat, protahovat se. Na internetu je zdarma mnoho různých cvičebních programů. Pokud je to možné, běžte každý den aspoň na chvilku ven na procházku do míst, kde není moc lidí. Samozřejmě s rouškou.

3.Relaxujte a meditujte

Vědecké studie ukazují, že při relaxaci a meditaci dochází k dlouhodobému snížení prožívání stresu a úzkosti. Také se zlepšuje imunita a tělo tvoří více protilátek. Posiluje se koncentrace, paměť a schopnost se učit.

4.Snažte se myslet pozitivně a „nekrmte bubáky“

Pozitivní přístup má moc zlepšovat naše životy. Neznamená to předstírat, že je něco skvělé, když tomu tak není. Naopak. Situace je potřeba vidět reálně takové, jaké jsou. Mnoho lidí má přirozenou tendenci vidět vše v horším světle a negativním událostem dávat mnohem větší význam, než těm pozitivním. Realista je ten, kdo vidí svět „spravedlivě“ – v dobrém i zlém.

Nehledejte jenom to, co nefunguje, ale soustřeďte se na to, co ještě funguje. Podobně, když vás něco bolí, uvědomte si také to, že vás něco nebolí. A hlavně neztrácejte víru a naději, že se vše obrátí k lepšímu.

5.Plánujte, co budete dělat

Struktura dne snižuje stres. Zařaďte si do denního programu vše, co vám pomáhá. Vyřiďte maily, roztřiďte fotky, seřaďte si poznámky, vyhoďte zbytečné věci, dodělejte resty, zavolejte blízkým, zamalujte skvrny na zdi, vyměňte žárovky, přesaďte květiny, pleťte, naplánujte si ruční práce.

Pokud jste doma s dětmi, tak je zapojte, ty menší to většinou baví. Hodně lidem pomáhá uklízení – udělejte si generální jarní úklid.

6.Komunikujte s druhými a nechte si pomoci

Sociální kontakty jsou při stresu léčivé. Pokud se kvůli současné krizi dostanete do nepříznivé situace například finanční nebo zdravotní, nezůstávejte se svým problémem sami. Vyhledejte pomoc – poraďte se s blízkými, kamarády, kolegy. Nebojte se kontaktovat psychologa nebo krizové centrum. Pamatujte, že rozhovor s druhým člověkem, i když pro vás nemůže moc udělat, má velmi často velký vliv na to, jak svou situaci budete vnitřně prožívat a jaké řešení vás napadne.

7.Pomáhejte druhým

V těžkých dobách se ukazuje lidský charakter. Z mnoha studií o štěstí vyplynulo, že to, co většinu z nás nejvíce v životě naplňuje a dává nám pocit smyslu, je dělat něco pro druhé. Nezapomínejte na své blízké, seniory a nemocné lidi. Buďte k nim ohleduplní, tolerantní a udržujte s nimi kontakt. Pokud budou něco potřebovat, snažte se pomoci.

8.Vyzkoušejte techniku journalingu

Radka Loja

Radka Loja

Radka Loja

  • Psycholožka, lektorka a koučka.

  • Autorka knihy „Emoce pod kontrolou“ a spoluautorka knihy „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“.

  • Vede komplexní kurzy osobního rozvoje, poskytuje psychologické poradenství.

  • Je spoluautorkou webu emoční inteligence www.mindtrix.cz.

Při journalingu píšete sami sobě. Můžete přijít na řešení mnoha situací a také si uvědomit, co chcete dělat dál. Odkrýváte myšlenky, které jsou schované hluboko ve vašem podvědomí. Vy si je běžně neuvědomujete, ale ony silně ovlivňují vaše emoce – strach, radost, vztek, úzkost a tím i vaše chování. V okamžiku, kdy zjistíte, o co jde, můžete je začít změnit.

Samotné cvičení není složité. Vezmete si větu s otevřeným koncem, například: „Teď mě momentálně stresuje …“ a dáte si určitý čas, třeba pět minut. Po tuto dobu pak píšete všechno, co vás k této větě napadne. Můžete psát i o čemkoli jiném, co vám přijde na mysl. Snažte se nepřemýšlet o tom, co píšete. Nechte všechny své myšlenky proudit na papír. Pište, dokud neuplyne čas. Pokud nevíte, co psát, tak pište „nevím, co mám psát“. Buďte k sobě naprosto upřímní, nemusíte to nikomu ukazovat a ani sami neposuzujte to, co jste napsali.

Abyste ze cvičení získali maximální efekt a mysl si na něj zvykla, je dobré vydržet psát každý den aspoň jeden měsíc. Můžete si napsat nedokončené věty, témata, která vás zajímají „do zásoby“, dát je do krabice a každý den jednu z nich vytáhnout – a psát.

Příklady nedokončených vět: „Bojím se, že …“, „Ve svém životě bych rád/a ještě udělal/a …“ „Zítra udělám …“, „Chtěl/a bych se naučit …“ „Radost mi dělá …“ „Právě potřebuji …“ „Jako matka/otec/partner/partnerka se cítím …“

Po pěti minutách se podívejte na to, co jste napsali a pokud chcete, můžete některé výroky dále rozebrat. Napsali jste něco, co můžete a chcete ovlivnit? Pokud ano, vypracujte si konkrétní plán, co uděláte a kdy. Jsou na vašem papíře věci, které ovlivnit nemůžete? Potom se je pokuste přijmout takové, jaké jsou. Uvidíte, na co všechno se dá tímto způsobem přijít, změnit a co všechno si uvědomíte.

Přeji všem hodně zdraví. Ať celou situaci zvládneme co nejlépe!

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Kupujete nemovitost? Rovnou prodávajícímu peníze neposílejte

Kupní cena za rodinný dům či byt mnohdy představuje celoživotní úspory kupujícího, často ještě doplněné o peníze z...

KVÍZ: Daně jsou odloženy. Umíte ušetřit a vyhnout se nejčastějším chybám?

Termíny pro odevzdání daňového přiznání se posunuly. Máte v nich jasno a víte, jak na dani ušetřit? Ověřte si své...

Pohovor přes webovou kameru je zrádný. Na co si dát největší pozor

Premium Přijít do firmy na pohovor je dnes téměř nemožné. Zájemci o práci se s budoucím zaměstnavatelem častěji vidí přes...

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...