iDNES.cz

Buďte v kurzu pro IT

Skladníci, číšníci, řidiči... do ITnetwork si pro jistotu nadprůměrného IT platu přicházejí lidé ze všech profesí i koutů republiky. Přidejte se i vy mezi studenty rekvalifikačních kurzů IT a zjistěte, jaké benefity získáte v nejžádanějším oboru současnosti.

Advertorial, připraveno ve spolupráci s ITnetwork

Češi berou útokem IT rekvalifikace, motivací je lepší plat i home office

Zdražování motivuje Čechy změnit obor, kde by s platem již nepokryli náklady na domácnost nebo by museli snížit svou životní úroveň. Často k tomu využívají akreditované rekvalifikační kurzy hrazené úřadem práce. Oblíbenou novou profesí je „ajťák“.

Čtěte dále

Kdo vám zaplatí IT kurz, a ještě najde práci?

Výzva 5 STATEČNÝCH je zajímavá příležitost, jak získat vzdělání a uplatnit se v IT, tedy v tom nejlukrativnějším oboru současnosti. Přitom všechny dělí od možnosti skvělého zaměstnání a platu pouhých pár měsíců vzdělávání. Abyste měli možnost vidět tento proces na vlastní oči, přišel ITnetwork s velmi autentickým formátem. 5 Statečných získá rekvalifikační kurz a ITnetwork jim pomůže najít novou práci. 5 příběhů, které budeme moci sledovat, a zároveň příležitost k životní změně pro každého, kdo má dobrý důvod.

Důvod je totiž klíčem k úspěchu, protože na něm doopravdy záleží. Do Výzvy 5 Statečných se lze přihlásit celkem snadno, avšak i když správně vyplníte vstupní test, důležitý je nakonec váš důvod, proč jste se k účasti rozhodli. Právě dostatek správné motivace přináší ovoce při studiu. „Je rozdíl mezi studentem, který se opravdu chce něco naučit, a tím, kdo jen plní povinnost. My chceme učit ty, kteří se naučit chtějí,“ říká Michal Čápka, ředitel rekvalifikací ITnetwork. „U nás nejde jen o prodej kurzu, ale o vztah, který zpravidla přetrvá. Naši studenti nepřestávají studovat a mnozí se s námi časem podílejí na výuce dalších. A to jsou ti, kteří chtějí,“ dodává.

Takovým člověkem je i Tomáš Němec, První Statečný, který vyzývá ostatní. Jeho důvodem bylo podpořit samotnou výzvu už při jejím zrodu, jako inovativní přístup k tomu, jak přiblížit IT lidem. Myšlenka učit národ IT má pro něj smysl kvůli jistější stabilitě v budoucnu a věří Davidu Jančíkovi, který jej pro jeho roli oslovil.

Tomáš a s ním postupně další čtyři Stateční zahájí svá studia, projdou čtyřmi fázemi výzvy, a pokud uspějí, najdou uplatnění v oboru IT. Každého z nich budeme mít možnost po celou dobu sledovat v seriálu 5 STATEČNÝCH. Půjdou s kůží na trh, aby za to získali nové vzdělání. Autentické příběhy tak, jak je prožijí. Až do konce nebudeme vědět, kdo svou misi splní.

Chcete-li se stát jedním ze Statečných, neměli byste váhat. Zjistěte, zda je ještě možnost vstoupit do VÝZVY 5 STATEČNÝCH.

Zjistit více

Může se z obyčejného člověka stát programátor za šest měsíců?

Češi berou naše IT rekvalifikační kurzy doslova útokem, říká lektor rekvalifikačních kurzů a učitel na střední škole Samuel Kodytek. Dobrého programátora si totiž spíš vychováte, než seženete na trhu práce, dodává.

Obor informačních technologií je velice zajímavý, ale rozvíjí se tak rychle, že se neustále potýká s nedostatkem specialistů. A nepomáhají ani nabízené nadstandardní podmínky pro nové zaměstnance. Nedostatek těchto zaměstnanců řeší firmy nejen vyhledáváním talentů ve vlastních řadách, ale i pomocí speciálně založených trainee programů, a dokonce dnes už sahají i k nouzovým náborům nekvalifikovaných zájemců o tyto obory, které si na vlastní náklady zaškolí.

Lektor ITnetwork Samuel Kodytek učí i na střední škole, ale potvrzuje, že šestiměsíční akreditované rekvalifikace se od studia ve škole odlišují. „Je samozřejmé, že čas na rekvalifikačním kurzu se musí využít maximálně efektivně. Na střední škole sedí v učebně někteří jen proto, že tak rozhodli jejich rodiče. Úřady práce rekvalifikační kurzy studentům dokonce hradí, ale jsou mezi nimi i samoplátci - a zvlášť u těch je jasné, že opravdu chtějí něčeho dosáhnout,“ potvrzuje Samuel Kodytek.

Nejlépe si Samuel Kodytek vybavuje příběh Libora Sehnala, úspěšného absolventa akreditovaného rekvalifikačního kurzu. Ten je přímo ukázkovým příkladem toho, jak se stát úspěšným a zcela změnit svůj život. Měsíc po absolvování kurzu si Libor našel zaměstnání, které jej baví a v porovnání s příjmy před necelým půlrokem si významně polepšil.

„K tomu, naučit se programovat, není důležité mít jen dobré známky,“ říká Samuel Kodytek. „Jde o trpělivost, vůli zdokonalovat se, používání nových znalostí v praxi, a to klidně již při studiu, ale hlavně ihned po něm. Výhodou je, že jste součástí komunity, která se navzájem vzdělává.“ Tuto důležitou roli plní ITnetwork. Studenti se v praxi stávají součástí vývoje a po absolvování kurzu mají maximální podporu při získání zaměstnání. Mnohdy tak jediné, co doopravdy musejí, je odvážit se a vykročit.

Nezávazně se zapište a začněte svou kariéru

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána,
a jste tak o krok blíž k rekvalifikačnímu kurzu!

Pokud do 48 hodin nedostanete naši odpověď:
✅ zkuste zkontrolovat složky SPAM, HROMADNÉ, PROMO AKCE nebo v e-mailu vyhledat “itnetwork”.

Pokud ani přesto takovou zprávu nenaleznete:
✅ napište nám na rekvalifikace@itnetwork.cz a připojte své telefonní číslo. Zavoláme vám a zajistíme, že už se žádné zprávy od nás k vám nikde neztratí.

Hodně úspěchu při studiu.

Děkujeme, tým ITnetwork

Co obnáší naučit národ IT

Na změny se lépe připravíme, pokud jim jdeme naproti a nečekáme, až nás dostihnou. Vlivem digitalizace některé profese přestávají být atraktivní, a naopak vznikají nová technologická odvětví, lákající na zajímavé pracovní podmínky. Přesně to nám ukázala covidová doba, která zrychlila digitalizaci zhruba o sedm let, jak ukazují výzkumy.

V době, kdy se potkali, už David Hartinger a David Jančík věděli, že mohou na počítači hry nejenom hrát, ale také si naprogramovat vlastní. Tak vznikl první společný počin Robotris a pak další aplikace, které byly ve své době celkem populární. „Lidé se nás ptali, jak jsme hry vytvořili, a tak vznikl návod a postupně vlastně i nápad položit základy komunity českých programátorů,“ říká David Hartinger, spoluzakladatel společnosti a platformy ITnetwork.cz, určené pro výuku IT. Původní komunitní myšlenka měla vést jen ke vzniku e-learningové platformy, která dnes čítá na 8 000 lekcí a cvičení. Časem přibyla i prezenční výuka a vznikl ITnetwork, jak ji známe dnes.

V současné době navštěvuje platformu více než 130 tisíc uživatelů měsíčně, kteří mohou čerpat ze 41 tisíc stran textů, což je asi 200 knih. „Začali jsme hledat lektory a pátrali jsme v okruhu rodiny a přátel,“ vzpomíná David Hartinger, spoluzakladatel společnosti, na její začátky. „Všechno se rozběhlo poměrně rychle, zájemců přibývalo a projekt nabyl mnohem komerčnější podoby, než jak to původně bylo v plánu,“ potvrzuje Michal Čápka, bratr Davida Hartingera, který upřesňuje: „Všechno, co píšeme a děláme, má stále komunitní charakter a musí to bavit nás i národ, pokud ho chceme něco naučit. V tom si troufáme vzít za vzor Jana Amose Komenského.“ Lektor Samuel Kodytek vstoupil do firmy krátce před covidem, ale se zakladateli se znal už dlouho předtím. „S Davidem jsem se poznal ve svých 13 letech, když jsem se učil programovat, pomáhal mi s tím. Po letech jsme vystudovali stejnou univerzitu a nakonec jsem nastoupil do firmy jako lektor.“

„Studijních materiálů tehdy moc nebylo a ty, které byly k dispozici, byly často zastaralé.

A tak jsme začali psát články paralelně s tím, jak jsme se sami učili, a sami jsme se divili, jaký to mělo ohlas. Lidi to skutečně chtěli, a tehdy jsme vlastně nechápali, že za tím vidí silný obor a slušnou kariéru,“ popisuje složité, přesto velmi zajímavé začátky David Jančík, druhý ze zakladatelů.

Společně všichni našli cestu, jak efektivně předávat zkušenosti, jak vzdělávat ty, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, ale i uchazeče o zaměstnání, kteří se do kurzů hlásí prostřednictvím úřadu práce. „Říká se, že programátor se učí programováním a předáváním zkušeností kolegům. Naše lekce píšou programátoři, kteří k poznatkům došli vlastní praxí. Konzultace jim k tomu poskytují seniorní vývojáři, kteří řídí týmy i ve společnostech ze Silicon Valley. Když se o ně takto podělí v lekcích pro ostatní, je to cesta, jak udržet krok s vývojem. Prakticky vzniká neustále živá učebnice,“ shrnuje David Jančík.

„Člověk, který se rozhodne živit programováním, by měl rozhodně vědět, jakou cenu na trhu má a jak s ní naložit. Že ho čeká třeba pohovor, na který se má připravit. Že si bude muset rozumět s lidmi nejen z IT, ale třeba také z marketingu nebo obchodu, a tak jsme se pustili i do těchto témat, abychom jim pomohli uspět na všech frontách,“ shrnul krátké povídání o ITnetworku Michal Čápka, který se ještě krátce zamyslel a dodal důležitý poznatek: „I když jste z úplně jiného oboru, můžete se z vás do půl roku stát programátor. Stačí jen chtít.“

Seznamte se

IT lektoři a šéfredaktoři, měňte životy v rostoucím oboru!

Po programátorech a IT odbornících je neutuchající poptávka, stejně jako po odborných kurzech, které jsou vstupenkou do tohoto světa. Rostoucí obor potřebuje šikovné lektory a šéfredaktory, kteří pomohou připravit všechny zájemce na jejich novou kariéru v IT. Chcete rozvíjet sebe i ostatní, dělat práci, která má smysl, a každý den sledovat, jak se díky vám tvoří šťastnější životní příběhy?

Odpovíte-li na většinu následujících otázek „ano“, může se jednat o příležitost, která je právě pro vás.

Jste zodpovědní a umíte pracovat v týmu?
Je vám vlastní flexibilita a samostatnost?
Dokážete poskytovat dálkově individuální konzultace?
Máte základní znalost angličtiny?
Máte znalosti programování, OOP a webdesignu?
Můžete garantovat 40 hodin svého času týdně?

Pakliže byste na většinu těchto otázek odpověděli kladně, rozhodně má smysl, abyste se dozvěděli o možnosti pracovat v ITnetwork.

Čtěte dále

Životní změnu můžete prodělat za necelý půlrok

Stačí, když vás zajímají počítače a chcete se naučit něco nového. Programátorem se totiž můžete stát během několika měsíců a vaše ohodnocení na trhu práce se řádově změní. Průměrný plat v IT je dle ČSÚ cca 70 000 Kč a ani nabídky za 150 000 Kč nejsou výjimkou.

Obor informačních technologií se rychle vyvíjí, a proto se dlouhodobě potýká s nedostatkem specialistů. Zaměstnavatelé nabízejí novým zaměstnancům nadstandardní podmínky, přesto nebývají jejich nábory úspěšné. Modely ve firmách fungují velmi podobně: primárně osloví jednotlivce ve vlastních řadách. Pak využijí speciálně založených trainee programů pro zájemce, kteří již mají s IT zkušenost, ale jejich kvalifikace nebývá dostatečná. Často také sahají po čerstvých absolventech rekvalifikačních kurzů hrazených úřadem práce, tyto pracovníky si poté dále zaškolí.

ITnetwork je největší česká IT akademie s velmi dobrými referencemi. Za dobu své existence vytvořila komplexní knihovnu pro vzdělávání a vychovala tisíce programátorů. Jedním ze studentů IT akademie ITnetwork je Libor Sehnal, vysokoškolák s ekonomickým vzděláním, který nejdříve pracoval ve státní správě. Po čase přešel do sektoru městské dopravy na severu Čech, měl pod sebou 350 lidí, ale finanční ohodnocení nebylo dobré. „Chtěl jsem práci, která by mi přinesla lepší finance. Nějakou dobu jsem sbíral odvahu. Partnerka mě hodně podpořila,“ vzpomíná Libor na období rozhodování, co dál.

Na úřadu práce si prý nejdříve mysleli, že by si s vysokou školou měl najít práci sám, ale naštěstí mu nabídli kurz v ITnetwork. „Nezapadal jsem úplně do profilu klasického rekvalifikanta, ale pomohli mi. Vybral jsem si zcela nový kurz Tvorba webových aplikací v Pythonu a byl jsem úplně prvním studentem. Když mi něco nebylo jasné, doladili jsme si to na prezenčních hodinách o víkendech a kurz jsme vylepšili i pro další studenty,“ říká Libor, který se stal součástí IT komunity a potvrzuje, že to byl krok správným směrem.

Libor si po absolvování rekvalifikačního kurzu Tvorba webových aplikací v Pythonu do měsíce našel práci. Aktuálně je na pozici junior, ale plat má několikanásobně vyšší, a navíc dělá, co ho baví.

„Pokud vás alespoň trochu počítače zajímají a máte prostor tři měsíce, neváhejte a určitě se pusťte do rekvalifikačního studia,“ dodává Libor Sehnal.

Navštivte webinář