Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

aktualizováno 
Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií patřil k premiantům, si ale nemůže myslet, že skvělé školní výsledky budou zárukou hvězdné kariéry. Jaký je vlastně recept na úspěch v práci?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Určitě je dobré učit se novým věcem, které ve své práci využijete. Buďte aktivní a nebojte se navazovat a rozvíjet vztahy,“ radí personalista Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire.

„Život včetně toho pracovního se odehrává především ve vztazích. V kariéře proto hraje důležitou roli emoční inteligence. Její základní stupeň je člověku vrozený. Ale jako každou vlastnost i emoční inteligenci lze velmi dobře rozvíjet a pravidelným tréningem zvyšovat,“ dodává psycholožka Radka Loja.

Čtěte také

Emočně inteligentní lidé totiž dokážou velmi dobře vnímat vlastní emoce i emoce druhých. Se svými emocemi umí pracovat a bývají mistry mezilidských vztahů. 

„Většinou skvěle odhadují, jaké pocity svým jednáním vyvolávají v druhých a díky tomu snáze řeší konflikty. Navíc vědí, jak sami sebe pozitivně motivovat, takže dosahují svých cílů i přes překážky a ve svých životech i v práci bývají šťastnější a úspěšnější,“ dodává Loja.

Start v kariéře nebo přesun do nové práce nemusí být pro každého snadný. Přinášíme proto pár praktických tipů čemu se vyhnout, abyste si nepokazili hned na začátku reputaci a co naopak pomůže, abyste zapadli do nového kolektivu a byli v práci spokojení.

1.Nehrajte si na mistra světa

Abyste poznali co nejrychleji chod firmy a seznámili se s kolegy, buďte aktivní a nebojte se ptát.

„Na druhé straně je vhodné umět naslouchat, a především se netvářit jako ten, co všechno zná a ví,“ říká personalista Surka.

2.S tykáním nespěchejte

Není dobré přijít a hned všem nabízet tykání. Podle společenských konvencí nabízí tykání starší mladšímu, nadřízený podřízenému a žena muži.

Mladý pracovník by se měl nejdříve na své pozici zabydlet a tykání nabízet až po nějaké době. Existují však výjimky. Například startupy plné mladých lidí vykání ani neznají.

3.Jak zapadnout mezi kolegy

Po nástupu je dobré si všímat, jakou roli mají jednotliví členové v pracovním týmu. Zkušenějšího kolegy se vyplatí zeptat, jak tým funguje. „Účastněte se společných mimopracovních akcí, abyste spolupracovníky poznali i jinak než na pracovišti,“ doporučuje personalista.

4.Pozor na mobil

Pokud jste až dosud trávili s mobilem v ruce hodně času, po nástupu do práce je čas na změnu. Strávit na mobilu část pracovní doby znamená, že odvedete méně práce, než se od vás očekává. Na hry, sociální sítě a jinou zábavu není v práci místo. Když si to neuvědomíte, vaše dlouhé sledování mobilu začne starším a zkušenějším kolegům nejspíš vadit a rozladíte si s nimi vztahy.

5.Co se složitým úkolem

Když vám nadřízený sám neurčí kolegu-mentora, na něhož se můžete obracet, když si nebudete vědět s něčím rady, požádejte ho o to.

„Určitě je lepší s problémem za někým jít, než ho nechat takzvaně vyhnít,“ radí personalista. Když pracovní úkol nezvládnete na sto procent, postavte se k tomu čelem, uznejte chybu a postarejte se o nápravu.

6.Kdy zůstávat přesčas

„Tady záleží na domluvě při pohovoru. Pokud zaměstnanec souhlasil s tím, že uvedená pozice je spojena s prací nad běžnou pracovní dobu, pak musí být na delší pobyty v kanceláři nebo na služebních cestách připraven,“ poznamenává Surka.

7.Utéct, nebo zůstat

Když brzy po nástupu do práce získáte pocit, že jste na místě, které se pro vás nehodí nebo vás nebaví, nebouchejte za sebou hned dveřmi. Zkušební doba představuje pro zaměstnance i zaměstnavatele testovací období a vyplatí se ji vydržet. Může se totiž stát, že první dojmy z práce během zkušební doby přehodnotíte a zjistíte, že jste zvolili dobře. 

Pokud se potvrdí, že se nová práce pro vás skutečně nehodí, odnesete si pro další pozici alespoň určitou zkušenost.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sepsat závěť není těžké. A může to být i zadarmo

Závěť se stává čím dál tím víc „trendy“. Rok od roku jich notáři sepisují víc, letos už jich je skoro tolik jako za...

Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií...

Dusí vás šéf mikromanagementem? Zkuste těchto pět kroků a braňte se

Máte pocit, že vám manažer nebo šéf týmu neustále „dýchá na záda“ a monitoruje každý váš pracovní krok? Chcete ho...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Najdete na iDNES.cz