Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v 80. letech zdálo nemožné, byla za pár dekád realita. A tak dnes z moderní výrobny nad obcí Pohled na Vysočině vyjíždějí svahové sekačky značky Spider do celého světa.
Lubomír Dvořák si nechal roku 2003 patentovat první svahovou sekačku Spider.

Lubomír Dvořák si nechal roku 2003 patentovat první svahovou sekačku Spider. | foto: Spider

Pracoval jako údržbář v Průmyslu mléčné výživy a hledal, jak by využil své nesporné technické nadání. Možností bylo v 80. letech minulého století pomálu, o nějakém soukromém byznysu nemohla být ani řeč...

Pak ale Lubomír Dvořák našel v novinách inzerát, v němž do podniku Zelenina Praha sháněli výrobce uzávěrů na pytle. „Zajel jsem tam a domluvili jsme se. Začal jsem na starých strojích dělat součástky a vozil jsem je do Prahy. To byl rok 1987, podnikal jsem!“ usmívá se nad vzpomínkami na své začátky podnikatel, který dnes šéfuje výrobní firmě s 85 zaměstnanci.

Od bagrů k sekačkám

Ale zpět do minulosti – uzávěry na pytle Lubomír Dvořák vyráběl až do sametové revoluce, po ní se samozřejmě otevřely úplně jiné možnosti. „Zpočátku jsem se vrhl do stavařiny, protože můj známý se věnoval montáži plynovodů v Pardubicích. Všechno jsem prodal, koupil jsem ve Velké Británii použitý bagr JCB a začal podnikat na sebe. Postupně jsem měl těch bagrů šestnáct a najímal další a další lidi... Ale tak nějak jsem pořád cítil, že bych se chtěl vrátit ke strojařině,“ vypráví Lubomír Dvořák s tím, že v myšlenkách se často vracel do dětství na vesnici, kde byl problém, čím sekat louky na svazích.

„Ve sklepě jsem měl staré rýsovací prkno ze studií, tak jsem nakreslil první stroj. Přišel můj kamarád a začal tomu říkat pavouk. Proto se naše profesionální sekačky jmenují Spider,“ vysvětluje konstruktér, který si všechny vynálezy nechal patentovat.

Řehtání úředního šimla

První pavouci byli připraveni vyjet na české louky na přelomu milénia. „Se synovcem jsme postavili stroj na zemědělskou výstavu v Rakousku, kde měl velký ohlas, protože tam neměli čím sekat alpské svahy. Ale nepřivezli jsme si odtamtud jedinou objednávku, z čehož jsme byli dost smutní,“ pokračuje Lubomír Dvořák.

Lubomír Dvořák (62)

  • Pochází z Dolní Krupé u Havlíčkova Brodu, dnes žije ve Dvorcích u Kyjova, jeho firma má sídlo o pět kilometrů dál.
  • Vyučil se ve strojním oboru s maturitou, pracoval mimo jiné ve firmě Zetor a po roce 1990 začal podnikat ve stavebnictví.
  • Roku 2003 si nechal patentovat první svahovou sekačku Spider.
  • V roce 2016 úspěšně zakončil studium MBA v TC Business School Netherlands.
  • Mezi jeho koníčky patří zahrada, les, včelaření, staré automobily, četba...

Po čtrnácti dnech se naštěstí ozval zástupce britské firmy Jacobsen, která vyrábí sekačky mimo jiné i na golfová hřiště, že se jim nápad líbí a bude se podepisovat smlouva. Díky této spolupráci se první Spidery dostaly do světa. „Zákazníky naše stroje nadchly, ale k českému výrobci neměli moc důvěru, proto nám britská značka pomohla. Dnes už nespolupracujeme, máme vlastní dealery,“ říká k tomu šéf firmy. Ti už v současnosti sami získávají nové klienty, zejména na výstavách po celém světě – v Brně, ve Stuttgartu i v americkém Louisville – a zájemcům pak vozí techniku ukázat v praxi.

Původně se svahové sekačky vyráběly v tři kilometry vzdálené továrně, ale výrobní hala už velikostí nedostačovala. Jenže postavit nový závod nebylo jednoduché: „Na stavební povolení jsme čekali sedm let, řešilo se, zda budova zapadá do krajiny, jestli ji místní lidé přijmou... Postaveno pak bylo za pět měsíců, ale úřední šiml řehtal jak pominutý,“ krčí rameny Lubomír Dvořák s tím, že kvůli tak dlouhému zdržení přišli o spousty zakázek.

Lehké, pohyblivé a na dálkáč

Procházíme moderní montážní halou pojmenovanou Svatá Anna, která překvapivě není tak velká, jak by mohla, když se zde vyrábějí takové stroje. Míjíme linku, kde se na hliníkový skelet sekaček dává motor a zapojují se další komponenty. Když se pavouk zkompletuje, otestuje se a zabalí.

„Každá sekačka má zhruba dva tisíce dílů. Většina má spalovací motor, který pohání žací nůž, pohyb sekačky zajišťuje hydraulický motor a čerpadla, což je poměrně rozšířený systém, který mají třeba traktory,“ popisuje s nadšením v hlase konstruktér. Díky tomu, že jsou sekačky z hliníku a váží 350 kilo, lze je snadno naložit a převážet ve vozíku za osobním autem.

Stroje fungují na dálkové ovládání – člověk si na sebe připne zařízení podobné tomu od dětských autíček a jezdí s pavoukem, kam potřebuje. Po rovině a až do 60stupňového svahu, což je kopec, do kterého už člověk leze po čtyřech. Stroj se pak na šikmých plochách jistí lanem. „Tím, že operátor na sekačce nesedí, netrpí otřesy, nedýchá spaliny a nespotřebovává se tolik paliva,“ vysvětluje Lubomír Dvořák a ukazuje, že sekačka se nemusí otáčet celá, otočí se jen pojezdová kola, takže stroj se neustále pohybuje jakýmkoliv směrem, díky čemuž je maximálně produktivní.

Nejmenší sekačka má záběr 60 centimetrů, další 80 a 120, největší pak metr a půl. Nabízí se mnoho modelů, mezi nimi i ten elektrický. O něj je zájem hlavně v severských zemích, ale moc zkušeností s ním zatím není. „Výrobce motorů Kawasaki se rozhodl, že nepůjde do elektřiny, a vyvíjí pohon na vodík. To je podle mě cesta. Je to lepší než elektrobaterie, které zvyšují váhu stroje a složitě se likvidují. Elektrosekačku dáte v listopadu do kůlny a v jakém stavu najdete baterie za pět měsíců, až budete potřebovat zase sekat?“ vysvětluje konstruktér, proč je fanouškem vodíkového pohonu.

Přestože jeden pavouk přijde zhruba na 800 tisíc korun, jeho návratnost může být poměrně rychlá. „Zvládne posekat průměrně 7 000 metrů čtverečních za hodinu, čímž se ušetří za pracovníky. Při ceně dvě až tři koruny za metr čtvereční posečeného trávníku a při pravidelných zakázkách se investice vrátí do tří měsíců,“ počítá majitel firmy, která je držitelem 55 tuzemských i zahraničních ocenění, mimo jiné ceny Česká hlava či uznání v celosvětové designové soutěži Red Dot.

Návrat k sedlákům s kosou?

Ročně v továrně vyrobí šest set sekaček, ty už mají předem domluveného majitele. „Dnes je poptávka po šetrném sečení, protože na loukách vymírá hmyz, který žije v trávě. Takže trendem, který sem přichází z Německa, je používání sekačky maximálně dvakrát do roka a stříhání, nikoli rotační sečení či mulčování. Je to návrat k sedlákům s kosou, na který musíme nějak reagovat. Což se zase nelíbí provozovatelům areálů, kteří potřebují mít posekáno. Je to věčný boj,“ vysvětluje ředitel firmy.

Pavouci z Vysočiny v současnosti sekají trávu třeba na mysu Canaveral v USA, v okolí golfových hřišť v Monte Carlu, kolem londýnského letiště Heathrow, podél závodních okruhů NASCAR. Pomáhají také na svažitých střechách zelených budov, v okolí zámků a jiných historických objektů, pod panely v solárních parcích... „Jen asi 20 procent naší produkce zůstává v Česku, většina jde do ciziny. Stěžejní je pro nás japonský trh, dále americký, britský, německý,“ vyjmenovává Lubomír Dvořák s tím, že výrobky vyvážejí celkem do 50 zemí.

Bez montérů to nejde

Protože v okolí továrny není moc jiného strojařského průmyslu, doplňovat skoro stohlavý firemní kolektiv nebývá problém. „Lidé se k nám hlásí sami. Jsou tady obchodníci, konstruktéři, obsluha CNC strojů, obráběči, svářeči... I když už máme na spoustu činností roboty, stále potřebujeme montážní pracovníky, kteří by sekačky skládali dohromady. Také servis musí dělat lidé,“ podotýká ředitel fabriky, kde se vyrábí i většina komponentů k pavoukům, snad jen kromě motoru a řídicí jednotky.

Budoucnost vidí konstruktér jednoznačně ve vývoji autonomních sekaček, které někam odvezete a ony všechno udělají samy. „Na tom teď pracujeme a snažíme se takový výrobek prosadit na trhu. Také plánujeme výstavbu dalších tří hal, už je máme vyprojektované na našich pozemcích, abychom mohli rozšířit výrobu,“ prozrazuje další záměry Lubomír Dvořák.

Autor:

Nejčtenější

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

Digitální nemoci: Zdravotní obtíže, za které může práce u počítače. Jak jim předejít

Premium

Bolavá záda už nemají jen ti, kteří mají fyzicky náročnou práci. Zranění, jako je tenisový loket či golfové rameno, už dávno nejsou jen doménou náruživých sportovců. Mnoho lidí si podobné zdravotní...

21. dubna 2025

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

20. dubna 2025

Catering není černobílý, ale velmi barevný. Každý den je jiný, líčí podnikatel

Premium

Jeho cesta ke gastronomii začala náhodou, velmi rychle však přerostla v celoživotní vášeň. Díky své ctižádosti se navíc už v pětadvaceti letech vyšvihl na manažerskou pozici, ve třiceti se stal...

19. dubna 2025

Za neplnění daňových povinností hrozí vysoké sankce. O jaké částky jde?

Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání, která letos připadala na 1. dubna 2025, je za námi. Teď je možné vyplnit a odevzdat přiznání jen elektronicky. Online podání je zároveň povinné...

18. dubna 2025

Nájem se platí i za hrobové místo. Cenové rozdíly jsou obrovské

Premium

Zatímco pomník, deska či rám hrobu spadají do soukromého vlastnictví, se samotným hrobem je to jinak. Za místo na hřibově se platí nájemné, které však není až tak závratné. To jednorázový výdaj za...

17. dubna 2025

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

17. dubna 2025

Zranil jsem se v práci, prý teď musím vyplnit řadu formulářů. Opravdu musím?

Těžký úraz v práci může znamenat i několik měsíců na neschopence. Za pracovní úraz však podle zákona náleží takovému zaměstnanci náhrada škody. Tu vyplácí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pro...

16. dubna 2025

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

16. dubna 2025

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

15. dubna 2025

Otřesy na trzích. Spolu s akciemi padají ceny dluhopisů i podílových fondů

Letošní březen se na finančních trzích nesl ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politika donutila evropské státy vydávat více například na obranu, což značí zejména další...

15. dubna 2025

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Zubní lékař - podpora při relokaci

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 100 000 - 200 000 Kč

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

14. dubna 2025

Můj „kolega“ leguán, pes či motýl aneb jaká je práce se zvířaty

Jak bylo dnes v práci? Na zdánlivě obyčejnou otázku někdy můžete dostat vskutku originální odpověď. Třeba: Micka zase přišla s horečkou. Vylíhl se krásný otakárek smaragdový. U krokodýlů byl dneska...

13. dubna 2025