Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šest varovných signálů, které upozorní, že je čas změnit zaměstnání

Přemýšlíte, zda byste neměli změnit zaměstnání, ale nejste si správností svého rozhodnutí zcela jisti? Není divu, rozhodování může být složité. Podle čeho poznat, že čas ke změně zaměstnání skutečně nadešel, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žádná práce není dokonalá. Téměř každý z nás si proto na své zaměstnání občas stěžuje nebo dokonce uvažuje o jeho změně. Ať již proto, že firma neplní, co slíbila, že náš nadřízený svou práci příliš nezvládá, nevěnuje nám dostatečnou pozornost, nebo si nás naopak všímá až příliš, že nám práce již nepřináší nic příliš nového, a jsme schopni ji vykonávat téměř poslepu, nebo nás prostě již nebaví jako dříve. Tyto či další okolnosti přitom nemusejí vždy souviset s tím, jak dlouho svou práci vykonáváme.

Složité rozhodnutí

Řada z výše uvedených skutečností možná po čase pomine. Například proto, že se naše práce trochu změní. Změnit se někdy může i náš nadřízený. Občas si svou práci dokonce můžeme učinit zajímavější sami. Například tím, že získáme nové schopnosti, které nám umožní v ní být úspěšnější, a více si vydělat, přejít na trochu jiné místo, dosáhnout zvýšení svých pravomocí a tak podobně.

Někdy však k tomu ani po čase nedojde. Rozhodnutí změnit místo může být přesto složité. Například proto, že svou prací sice nejsme příliš nadšeni, ale velmi dobře vycházíme s kolegy, a nechceme je opustit. S rostoucím věkem se změny práce můžeme i více obávat: co když o nás nebude mít nikdo jiný zájem?

Může se hodit

Stát se tak může i to, že varovné signály, které naznačují, že bychom se nad změnou svého zaměstnání měli zamyslet, přestaneme vnímat. Nebo si namluvíme, že nespokojenost s prací je celkem běžná, že práci si člověk příliš nevybírá, a ke změně není důvod. Ke své škodě tak můžeme na svém místě setrvávat déle, než je vhodné.

Rozhodnutí o změně práce závisí pochopitelně vždy na řadě osobních okolností. Které varovné signály, jenž naznačují potřebu změny, byste však neměli přehlédnout?

1. Již dva roky jste nedostali přidáno

Není to příliš časté, pokud se však ekonomika zrovna nenachází v krizi a svou práci dobře zvládáte, je velmi pravděpodobné, že jinde dostanete více.

Příčinou může být, že se vaší firmě nedaří, že pracujete v odvětví, které prožívá útlum, nebo že vaše práce není ohodnocena objektivně. Ať tak či onak, z čistě mzdového hlediska je čas ke změně.

Má-li firma finanční problémy, což se může projevit například tím, že výplata mezd začíná být nepravidelná, nebo se v ní množí propouštění, je nejlepší odejít okamžitě. Pokud to nelze, je namístě začít se na změnu místa připravovat, nejlépe i vytvořením určité finanční rezervy.

2. Vývoj platu neodpovídá vaší úloze v organizaci

Od předchozí se tato situace liší tím, že v organizaci jste již déle, například pět či více let, a vaše schopnosti a zkušenosti od nástupu podstatně vzrostly. S nimi vzrostl i váš osobní příspěvek k úspěchu firmy. Vaše celková odměna se však příliš nezměnila, a to přesto, že noví pracovníci nastoupili na podobná místa za vyšší plat.

Řešením je pochopitelně o zvýšení platu požádat. Váš zaměstnavatel se může domnívat, že svou roli v organizaci podceňujete, nebo že se žádosti o zvýšení platu obáváte, a pokud o jeho zvýšení nepožádáte, sám je nenabídne.

Pokud však tato žádost nepomůže, je čas poohlédnout se jinde, kde vaše schopnosti ocení lépe. Ještě rychleji je třeba „opustit loď“, máte-li důvodný pocit, že váš nadřízený vaší ochoty pracovat za víceméně neměnný plat zneužívá.

3. Ve vaší organizaci již nelze dále postupovat

Pokud vás vaše práce baví a jste s ní i jejím mzdovým ohodnocením spokojeni, nemusí vás tato okolnost zneklidňovat. Jste-li však ambiciózní a přesvědčeni, že máte na víc, je tato okolnost důvodem k odchodu.

Když je totiž místo, které v organizaci zastáváte, to nejvyšší, kterého zde můžete dosáhnout, pak vás po odborné, ale i finanční stránce čeká jen stagnace. Není důvod čekat, až vám to váš nadřízený sdělí, ani doufat, že se situace změní.

Problém tohoto typu vzniká především v organizacích, které jsou z povahy své činnosti „ploché“ nebo u kterých je jen malá šance jejich rozvoje či růstu, vytváření poboček apod. Může však vznikat i tam, kde o postupu rozhodují jiné okolnosti než osobní schopnosti a výkonnost.

Dodatečným varovným signálem může být přitom i fakt, že se s nemožností dalšího profesního postupu začnete smiřovat, nebo že se vaši spolupracovníci – i váš šéf – začnou domnívat, že jste s ní srozuměni.

4. Vaše práce začíná nepříznivě ovlivňovat váš život

Způsoby, jak k tomu dochází, mohou být u různých lidí rozdílné. Nejčastějším projevem však je, že žijete v neustálém stresu, že svůj stres či nepříznivou náladu přenášíte i na svou rodinu, nebo že vás dokonce začínají pronásledovat určité zdravotní problémy, které s vaší prací souvisejí.

Může však jít i „jen“ o to, že se vaše práce začíná negativně promítat do způsobu, kterým trávíte svůj čas.

Pokud se tyto či podobné příznaky množí, jste na nejlepší cestě k vyhoření, které vám ani vašemu okolí nepřinese nic dobrého. Například tím, že čas, který jí věnujete, začíná být neúměrný, a má za následek, že netrávíte dostatek času se svou rodinou. Podobné důsledky má i sklon na svou práci neustále myslet, skutečná nebo zdánlivá potřeba „být stále na telefonu“ či e-mailu, neschopnost prožít skutečnou dovolenou apod.

5. Práce vás přestala bavit

Je možné, že jste na cestě k vyhoření již prvé kroky dokonce podnikli. Práce vás přestala bavit a nechodíte do ní rádi. Nebo vás stále více nudí a příliš nezajímá, a k jejímu vykonávání jen obtížně hledáte motivaci.

Pokud tomu tak dříve nebylo a od své práce očekáváte i nadále určité uspokojení či dokonce výzvu k dalšímu rozvoji, je důležité s tímto problémem něco podniknout. Ztráta motivace k práci hrozí navíc i poklesem výkonnosti, pracovních výsledků a omezením možnosti dalšího postupu.

Je-li váš šéf rozumný, pak pochopí, co je ve hře, a na vaši žádost o změnu náplně vašeho místa či rozšíření okruhu vašich činností či pravomocí přikývne. Vaši iniciativu možná dokonce přivítá, třeba i proto, že zjistí, že problémem vaší organizace je příliš úzká specializace pracovních míst, která vedle k poklesu pracovní motivace přináší i vyšší požadavky na počty pracovníků.

Pokud s vaší žádostí souhlasit nebude, můžete se možná o rozšíření svých činností pokusit sami. Pravděpodobnější však je, že budete muset zvážit jinou pracovní příležitost – práci, která vám vrátí motivaci.

6. Špatné vztahy na pracovišti

Špatné mezilidské vztahy v práci mají lidé často sklon omlouvat, přehlížet, někdy i bagatelizovat. Vycházejí z toho, že nikdo není dokonalý a věří, že lidé se časem změní a jejich vztahy zlepší. Většinou však tomu tak není.

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Špatné vztahy mohou vyvolávat jednotlivci, kteří se nezmění nikdy. Vina však často není jen na jedné straně: určité typy lidí spolu prostě někdy nejsou schopny vycházet. Vztahy na pracovišti jsou však často jedním z hlavních důvodů, proč nejsme v práci spokojeni. Má-li tato okolnost trvalý vliv na naši náladu nebo dokonce pracovní výkonnost, může být důvodem, proč se začít poohlížet po práci jiné.

Totéž se ještě větší míře týká vztahu s nadřízeným. Špatné vztahy se šéfem jsou podle průzkumů tou vůbec nejčastější příčinou, proč lidé svou práci opouštějí, častější, než nespokojenost s výší mzdy.

Organizace si to přesto velmi často nepřipouštějí, a šéfům jejich chování ke své škodě tolerují. Nejčastěji proto, že nechápou, že dobrý odborník nemusí být dobrým manažerem. „Spolupráce“ s nadřízenými se tak pro zaměstnance občas stává noční můrou, a je-li tomu tak, není třeba být u toho. Platí to především tehdy, jedná-li s vámi nadřízený hanlivým, urážlivým nebo dokonce diskriminačním způsobem. I sebelepší organizace nemá k takovému jednání právo.

Ještě vážnějším signálem ke změně pak může být situace, kdy špatné vztahy na pracovišti organizace sama vytváří. Nejčastěji tím, že toleruje či podporuje politikaření a zákulisní jednání a ohodnocení či postup pracovníků zakládá především na osobních vztazích s šéfy.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...