Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

Šest varovných signálů, které upozorní, že je čas změnit zaměstnání

Přemýšlíte, zda byste neměli změnit zaměstnání, ale nejste si správností svého rozhodnutí zcela jisti? Není divu, rozhodování může být složité. Podle čeho poznat, že čas ke změně zaměstnání skutečně nadešel, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žádná práce není dokonalá. Téměř každý z nás si proto na své zaměstnání občas stěžuje nebo dokonce uvažuje o jeho změně. Ať již proto, že firma neplní, co slíbila, že náš nadřízený svou práci příliš nezvládá, nevěnuje nám dostatečnou pozornost, nebo si nás naopak všímá až příliš, že nám práce již nepřináší nic příliš nového, a jsme schopni ji vykonávat téměř poslepu, nebo nás prostě již nebaví jako dříve. Tyto či další okolnosti přitom nemusejí vždy souviset s tím, jak dlouho svou práci vykonáváme.

Složité rozhodnutí

Řada z výše uvedených skutečností možná po čase pomine. Například proto, že se naše práce trochu změní. Změnit se někdy může i náš nadřízený. Občas si svou práci dokonce můžeme učinit zajímavější sami. Například tím, že získáme nové schopnosti, které nám umožní v ní být úspěšnější, a více si vydělat, přejít na trochu jiné místo, dosáhnout zvýšení svých pravomocí a tak podobně.

Někdy však k tomu ani po čase nedojde. Rozhodnutí změnit místo může být přesto složité. Například proto, že svou prací sice nejsme příliš nadšeni, ale velmi dobře vycházíme s kolegy, a nechceme je opustit. S rostoucím věkem se změny práce můžeme i více obávat: co když o nás nebude mít nikdo jiný zájem?

Může se hodit

Stát se tak může i to, že varovné signály, které naznačují, že bychom se nad změnou svého zaměstnání měli zamyslet, přestaneme vnímat. Nebo si namluvíme, že nespokojenost s prací je celkem běžná, že práci si člověk příliš nevybírá, a ke změně není důvod. Ke své škodě tak můžeme na svém místě setrvávat déle, než je vhodné.

Rozhodnutí o změně práce závisí pochopitelně vždy na řadě osobních okolností. Které varovné signály, jenž naznačují potřebu změny, byste však neměli přehlédnout?

1. Již dva roky jste nedostali přidáno

Není to příliš časté, pokud se však ekonomika zrovna nenachází v krizi a svou práci dobře zvládáte, je velmi pravděpodobné, že jinde dostanete více.

Příčinou může být, že se vaší firmě nedaří, že pracujete v odvětví, které prožívá útlum, nebo že vaše práce není ohodnocena objektivně. Ať tak či onak, z čistě mzdového hlediska je čas ke změně.

Má-li firma finanční problémy, což se může projevit například tím, že výplata mezd začíná být nepravidelná, nebo se v ní množí propouštění, je nejlepší odejít okamžitě. Pokud to nelze, je namístě začít se na změnu místa připravovat, nejlépe i vytvořením určité finanční rezervy.

2. Vývoj platu neodpovídá vaší úloze v organizaci

Od předchozí se tato situace liší tím, že v organizaci jste již déle, například pět či více let, a vaše schopnosti a zkušenosti od nástupu podstatně vzrostly. S nimi vzrostl i váš osobní příspěvek k úspěchu firmy. Vaše celková odměna se však příliš nezměnila, a to přesto, že noví pracovníci nastoupili na podobná místa za vyšší plat.

Řešením je pochopitelně o zvýšení platu požádat. Váš zaměstnavatel se může domnívat, že svou roli v organizaci podceňujete, nebo že se žádosti o zvýšení platu obáváte, a pokud o jeho zvýšení nepožádáte, sám je nenabídne.

Pokud však tato žádost nepomůže, je čas poohlédnout se jinde, kde vaše schopnosti ocení lépe. Ještě rychleji je třeba „opustit loď“, máte-li důvodný pocit, že váš nadřízený vaší ochoty pracovat za víceméně neměnný plat zneužívá.

3. Ve vaší organizaci již nelze dále postupovat

Pokud vás vaše práce baví a jste s ní i jejím mzdovým ohodnocením spokojeni, nemusí vás tato okolnost zneklidňovat. Jste-li však ambiciózní a přesvědčeni, že máte na víc, je tato okolnost důvodem k odchodu.

Když je totiž místo, které v organizaci zastáváte, to nejvyšší, kterého zde můžete dosáhnout, pak vás po odborné, ale i finanční stránce čeká jen stagnace. Není důvod čekat, až vám to váš nadřízený sdělí, ani doufat, že se situace změní.

Problém tohoto typu vzniká především v organizacích, které jsou z povahy své činnosti „ploché“ nebo u kterých je jen malá šance jejich rozvoje či růstu, vytváření poboček apod. Může však vznikat i tam, kde o postupu rozhodují jiné okolnosti než osobní schopnosti a výkonnost.

Dodatečným varovným signálem může být přitom i fakt, že se s nemožností dalšího profesního postupu začnete smiřovat, nebo že se vaši spolupracovníci – i váš šéf – začnou domnívat, že jste s ní srozuměni.

4. Vaše práce začíná nepříznivě ovlivňovat váš život

Způsoby, jak k tomu dochází, mohou být u různých lidí rozdílné. Nejčastějším projevem však je, že žijete v neustálém stresu, že svůj stres či nepříznivou náladu přenášíte i na svou rodinu, nebo že vás dokonce začínají pronásledovat určité zdravotní problémy, které s vaší prací souvisejí.

Může však jít i „jen“ o to, že se vaše práce začíná negativně promítat do způsobu, kterým trávíte svůj čas.

Pokud se tyto či podobné příznaky množí, jste na nejlepší cestě k vyhoření, které vám ani vašemu okolí nepřinese nic dobrého. Například tím, že čas, který jí věnujete, začíná být neúměrný, a má za následek, že netrávíte dostatek času se svou rodinou. Podobné důsledky má i sklon na svou práci neustále myslet, skutečná nebo zdánlivá potřeba „být stále na telefonu“ či e-mailu, neschopnost prožít skutečnou dovolenou apod.

5. Práce vás přestala bavit

Je možné, že jste na cestě k vyhoření již prvé kroky dokonce podnikli. Práce vás přestala bavit a nechodíte do ní rádi. Nebo vás stále více nudí a příliš nezajímá, a k jejímu vykonávání jen obtížně hledáte motivaci.

Pokud tomu tak dříve nebylo a od své práce očekáváte i nadále určité uspokojení či dokonce výzvu k dalšímu rozvoji, je důležité s tímto problémem něco podniknout. Ztráta motivace k práci hrozí navíc i poklesem výkonnosti, pracovních výsledků a omezením možnosti dalšího postupu.

Je-li váš šéf rozumný, pak pochopí, co je ve hře, a na vaši žádost o změnu náplně vašeho místa či rozšíření okruhu vašich činností či pravomocí přikývne. Vaši iniciativu možná dokonce přivítá, třeba i proto, že zjistí, že problémem vaší organizace je příliš úzká specializace pracovních míst, která vedle k poklesu pracovní motivace přináší i vyšší požadavky na počty pracovníků.

Pokud s vaší žádostí souhlasit nebude, můžete se možná o rozšíření svých činností pokusit sami. Pravděpodobnější však je, že budete muset zvážit jinou pracovní příležitost – práci, která vám vrátí motivaci.

6. Špatné vztahy na pracovišti

Špatné mezilidské vztahy v práci mají lidé často sklon omlouvat, přehlížet, někdy i bagatelizovat. Vycházejí z toho, že nikdo není dokonalý a věří, že lidé se časem změní a jejich vztahy zlepší. Většinou však tomu tak není.

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Špatné vztahy mohou vyvolávat jednotlivci, kteří se nezmění nikdy. Vina však často není jen na jedné straně: určité typy lidí spolu prostě někdy nejsou schopny vycházet. Vztahy na pracovišti jsou však často jedním z hlavních důvodů, proč nejsme v práci spokojeni. Má-li tato okolnost trvalý vliv na naši náladu nebo dokonce pracovní výkonnost, může být důvodem, proč se začít poohlížet po práci jiné.

Totéž se ještě větší míře týká vztahu s nadřízeným. Špatné vztahy se šéfem jsou podle průzkumů tou vůbec nejčastější příčinou, proč lidé svou práci opouštějí, častější, než nespokojenost s výší mzdy.

Organizace si to přesto velmi často nepřipouštějí, a šéfům jejich chování ke své škodě tolerují. Nejčastěji proto, že nechápou, že dobrý odborník nemusí být dobrým manažerem. „Spolupráce“ s nadřízenými se tak pro zaměstnance občas stává noční můrou, a je-li tomu tak, není třeba být u toho. Platí to především tehdy, jedná-li s vámi nadřízený hanlivým, urážlivým nebo dokonce diskriminačním způsobem. I sebelepší organizace nemá k takovému jednání právo.

Ještě vážnějším signálem ke změně pak může být situace, kdy špatné vztahy na pracovišti organizace sama vytváří. Nejčastěji tím, že toleruje či podporuje politikaření a zákulisní jednání a ohodnocení či postup pracovníků zakládá především na osobních vztazích s šéfy.

Autor:
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S podnikáním začal jako student, dnes patří ke špičce v oboru

Firmu založil v roce 1998. Zpočátku fungovali hlavně jako copycentrum, tiskli a vázali diplomové práce. Své pobočky...

Stavební spoření jde kvůli vládním změnám ke dnu

Vláda ve svém úsporném balíčku navrhla snížení státního příspěvku u stavebního spoření ze dvou tisíc korun na tisícovku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Investor od pískoviště. Tři stovky měsíčně mohou v 18 přinést dva miliony

Je řada způsobů, jak připravit svým potomkům o něco pohodlnější vstup do dospělého života. Ať už peníze využijí jako...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Motorkářská sezona začala. Co víte o povinnostech a kde se nevyplatí šetřit?

Se začátkem sezony je potřeba oprášit motorku a připravit se na všechny možné scénáře, které se s jízdou na ní pojí....

Dokud nás finance nerozdělí. 7 tipů, aby peníze nepošlapaly váš vztah

Premium Soulad v oblasti financí je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují spokojenost v páru. Pokud dobře nefunguje,...

Chyby děláme všichni. Jak se z nich nezbláznit, radí odbornice

Někdo ji jen vezme na vědomí, jiný ji vnímá jako průšvih, další jako příležitost ke změně. Chybám v životě se ale...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...