Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Penta vstupuje do českých médií, ovládne vydavatele Deníku

  8:57
Přechod velkých vydavatelských domů do tuzemských rukou je prakticky u konce. Mediální skupinu Vltava-Labe-Press, která vydává mimo jiné regionální Deník, kupuje od německých majitelů česko-slovenská skupina Penta Investments. Ve středu to oznámilo její vedení.

Šéf Penty Marek Dospiva | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Media jako Deníky VLP jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami, orientovanými na koncového zákazníka,“ uvedl Zdeněk Kubát, investiční ředitel Penty, jehož tým má mediální akvizice v Česku na starosti. „Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech,“ dodal.

O námluvách s německou rodinou Diekmannů, která ovládá mediální koncern Verlagsgruppe Passau, pod který spadá také VLP, se na trhu hovoří již řadu měsíců. Penta ve firmě podle informací MF DNES několik měsíců dělala audit jednotlivých titulů a jejího hospodaření. Finální podpis kupní smlouvy však nastal až tento týden.

Penta tak získává sto procent akcií společnosti Vltava-Labe-Press. Ta vydává zejména regionální Deník a provozuje tiskárnu Novotisk. Součástí akvizice je také 51% podíl ve společnosti Astrosat Média, která patří k předním vydavatelům lifestylových magazínů na trhu. Jde například o časopisy Květy, Vlasta, Story, TV magazín či o českou verzi National Geographic. Penta také získává 70 procent České distribuční a 35 procent ve společnosti První novinová společnost, kterou založily a dodnes vlastní největší vydavatelství na trhu. Zároveň získává 30 procent v digitální mediální agentuře AdActive.

Prodejní cenu ani jedna ze stran nechce uvádět. Původně se hovořilo asi o 70 až 90 milionech eur (cca 1,9 až 2,5 miliardy korun), ale podle některých hlasů z okolí Penty to nakonec bylo méně. Transakci mezi společnostmi Penta Investments a Verlagsgruppe Passau musí posvětit Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Penta svůj záměr vstoupit do médií naznačila již v loňském roce. Vzápětí pak koupila několik mediálních firem na Slovensku, třeba 7 Plus, Trend Holding či podíl ve společnosti Petit Press, která vydává deník SME. Několik desítek redaktorů poté podalo výpověď a založilo vlastní projekt (více najdete zde).

Penta získala podíl v Petit Press od německé mediální skupiny Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Ta se postupně stáhla z českého i slovenského trhu. Už v roce 2013 prodala společnosti Agrofert Andreje Babiše vydavatelství MAFRA, pod které patří také iDNES.cz a MF DNES (více najdete zde).

V prosinci 2013 se pak dohodli podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč na převzetí vydavatelství Ringier Axel Springer CZ. Značka Ringier tak postupně po víc než dvaceti letech zmizela z českého trhu, po převzetí se přejmenovala na Czech News Center (více o této transakci najdete zde).

Podle informací MF DNES se novým šéfredaktorem Deníku má s největší pravděpodobností stát mediální manažer Roman Gallo. O jeho angažmá Penta jedná. Gallo v 90. letech prošel vydavatelstvím MAFRA, zakládal internetový deník Aktuálně.cz a pro PPF později vedl neúspěšný a vysoce prodělečný projekt „hyperlokálních médií“ Naše adresa. V posledních letech se Gallo věnoval mediálnímu poradenství pro zahraniční klienty.

Z pozice ředitele bude vydavatelství Penty řídit Michal Klíma, někdejší šéf Economie, vydavatele Hospodářských novin a časopisu Ekonom. Klíma před dvěma lety založil vydavatelství Tablet Media, které uvedlo na trh tabletový magazín Dotyk a postupně k němu přidává další specializované tituly.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Ministerstvo zemědělství sloučí kvůli šetření tři výzkumné ústavy

24. června 2024  7:30

Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných organizací ze sedmi na pět. Do Výzkumného...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...