Mediální námluvy na mrtvém bodě. Konsolidace v Česku se zadrhla

  13:19aktualizováno  13:19
Mediální konsolidace, kde zbývají poslední dvě velké, zavedené, čistě mediální skupiny, se zadrhla. Prodeje vydavatelství Mladá fronta a Vltava-Labe-Press váznou kvůli odlišným představám o ceně. Zájem o rozšiřování mediálních impérií mají tuzemští miliardáři.

Daniel Křetínský | foto: David PortMF DNES

Karty byly jednoznačně rozdané už před několika měsíci. Na jedné straně lační miliardáři budující mediální impéria, na druhé straně dvě poslední skutečně velké, zavedené, čistě mediální skupiny. Blesková akce se však postupně mění v taktickou partii. Vydavatelství Vltava-Labe-Press, které patří německé rodině Diekmannů a jejich skupině Verlagsgruppe Passau a které v Česku vydává zejména regionální Deník, je už od loňska horkým zbožím.

Vydavatelský dům s miliardovými tržbami patří mezi největší hráče na trhu, byť již několik let hospodaří se ztrátou. Možné kupce v Česku pro Němce oťukává investiční a poradenská společnost Wood & Company. Informace si podle informací MF DNES vyžádalo až pět potenciálních zájemců.

Mezi nejvážnější kandidáty od začátku patří „sběratel“ firem Daniel Křetínský, který s partnery ze skupiny J&T buduje na základech někdejšího Ringieru mediální dům Czech News Center.

Ten také podle zdrojů z trhu dovedl už v loňském roce jednání s Němci nejdál ze všech. Obě strany se však nakonec nedohodly, zejména na ceně. Podle některých hlasů jsou obě strany nadále v kontaktu.

„Spekulace z trhu zásadně nekomentujeme,“ říká k tomu Daniel Častvaj, Křetínského mluvčí. Němci si údajně svou českou mediální skupinu cení na 80 milionů eur, tedy asi na 2,2 miliardy korun. A to je podle možných zájemců příliš.

Možní kupci českých médií

Marek Dospiva
Spolumajitel investiční skupiny Penta Investments by již také rád koupil nějaká média v Česku. Zatím se rozhlíží, Penta chce každý nákup důkladně promýšlet, nehodlá přeplácet. Možná raději začne od malých projektů.

Daniel Křetínský
Jeho styl je bleskový a překvapivý nákup často velkých firem. To dokazuje hlavně ve své hlavní disciplíně – energetice. Také v médiích se nevyhýbá překvapivým úderům, je hlavní favorit na další mediální nákup.

Kdo by mohl prodávat?

Axel Diekmann
Zubař a spolumajitel rodinné skupiny Verlagsgruppe Passau předal řízení firmy dětem Simone Tucci-Diekmannové a Alexandru Diekmannovi, ale do strategie firmy nadále promlouvá. I do otázky prodeje české divize VLP.

František Savov
Stíhaný podnikatel je aktuálně v Londýně a na dálku řídí své společnosti v Česku. Mezi ně patří i vydavatelství Mladá fronta. K jejímu vlastnictví se přiznal až v roce 2012. Teď podle všeho jedná se zájemci o jejím prodeji.

Mezi ně v posledních týdnech přibyla také investiční skupina Penta. Ta loni vyhlásila vstup do mediálních sfér a ihned koupila několik významných vydavatelů na Slovensku. V Česku zatím vyčkává a rozhlíží se.

Podle zdrojů MF DNES však došlo v Praze k setkání manažerů Penty se zástupci Verlagsgruppe Passau, na kterém obě strany naznačily své představy. Mluvčí Penty Martin Danko ani ředitel VLP Jaromír Skopalík však informace nepotvrdili.

Také Penta z jednání nakonec údajně vyskočila kvůli příliš vysoké ceně. Podle informací MF DNES finanční analytici Penty firmu ocenili na 40 až 50 milionů eur.

Jednání o prodeji VLP nicméně nadále pokračují. „Vše závisí na ceně. Pokud se zájemci rozhodnou, že to skutečně chtějí a připlatí, může jít o bleskový obchod. V tom je podle mne flexibilnější Křetínský,“ myslí si informovaný mediální podnikatel, který si nepřál uvádět své jméno. Pro Křetínského mluví ještě jeden fakt – nákup VLP není jen otázkou regionálního tisku, tiskárny a řady oborových magazínů, ale také vlivu na klíčový systém distribuce tisku na českém trhu.

Vydavatelství VLP totiž spolu s vydavatelem časopisů Astrosat, který mu z části patří, drží 35 procent ve společnosti PNS, která distribuci na trhu zajišťuje. Pokud by je získal právě Křetínský, byl by v PNS jednoznačně dominantním hráčem s více než 60 procenty.

Schůzka v Londýně

Ještě o něco méně přehledná je situace kolem vydavatelství Mladá fronta (nemá nic společného s deníkem Mladá fronta DNES). I v jeho případě se hovoří zejména o zájmu Daniela Křetínského, který v Londýně několikrát navštívil Františka Savova, majitele vydavatelství, který je aktuálně v Česku stíhán za daňové podvody.

Přestože původní dohody podle informací MF DNES směřovaly k prodeji firmy již koncem loňského roku, i zde nakonec z obchodu na poslední chvíli sešlo. I v tomto případě sehrála svou roli podle zdrojů z trhu cena. Savov si údajně jen ekonomické divize kolem týdeníku Euro cení na několik set milionů korun.

I zde sondovala situaci Penta, ale Savov její zájem údajně ignoroval. Mluvčí vydavatelství Pavlína Míčová odmítá, že by se firma v tuto chvíli prodávala. „Zájem o vydavatelství Mladá fronta na trhu registrujeme, ale v současnosti na prodej není,“ uvedla Míčová.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Další z rubriky

Na skládkách končí tisíce tun jídla. S vyhazováním bojují hlavně řetězce

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Snižujte potravinový odpad, radí Evropská unie. Kolik ho vzniká a kdo se na jeho vytváření nejvíc podílí, však zatím...

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

U Mototechny se tísnil dav zájemců, kteří chtěli koupit Škodu Favorit 136, nový...

Jedním z nejvýraznějších symbolů předlistopadového režimu se staly fronty. Socialistické centrální plánování v...

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Deštivé počasí v Praze. (20. května 2019)

Vydatné květnové srážky, které byly na mnoha místech intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci. Škody na...

Najdete na iDNES.cz