Penzijní reforma může začít. Koalice přehlasovala Klausovo veto

  18:57aktualizováno  21:08
Vládní koalice prosadila zákon, který umožní, aby byla v lednu spuštěna penzijní reforma. Sto dvěma hlasy přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. A to ve stejný den, kdy protlačila i balíček s vyššími daněmi. Reforma lidem umožní, aby na svůj účet do některého ze soukromých penzijních fondů poslali tři procenta ze sociálních odvodů státu.

Ministr financí Miroslav Kalousek na poslance apeloval, že pro penzijní reformu hlasovali už osmkrát a požádal je, ať to udělají i podeváté. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Žádám vás všechny, kteří jste pro to hlasovali už osmkrát, abyste pro to hlasovali podeváté," řekl před tím poslancům v rozpravě ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Varoval, že když zákon neprojde a již dříve schválená reforma penzí nebude moci prakticky začít, vznikne chaos a se státem se budou soudit jak lidé, kteří plánují, že peníze do penzijních fondů pošlou, tak samotné fondy.

On-line reportáž ze Sněmovny zde

"Výhodné to bude jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc korun měsíčně," oponoval Kalouskovi poslanec ČSSD Václav Votava. Zdůraznil, že penzijní reformou není nadšena většina lidí, ekonomové a dokonce i některé penzijní fondy. Penzijní fond banky ING už oznámil, že se projektu nebude účastnit.

"Má smysl druhý důchodový pilíř, když o vstupu do něj vážně uvažuje pouze jeden z deseti občanů v produktivním věku?" ptal se kolegů u řečnického pultu Votava.

Sociální demokraté už předem upozornili, že když uspějí v příštích volbách a dostanou se do vlády, penzijní reformu zruší.

Nevratné rozhodnutí o vlastní penzi

Vláda předpokládá, že to nebude možné. Lidem reforma umožní, aby do fondů na svůj vlastní, individuální účet poslali tři procenta ze současných odvodů na sociální pojištění, pokud přidají další dvě procenta ze svého. Rozhodnutí o tom bude dobrovolné, ale nevratné. Na část své budoucí penze si tak lidé budou moci spořit sami, ale zároveň v budoucnu dostanou nižší penzi od státu.

Právě to je důvodem, proč vláda reformu penzí prosadila. Aby stát něco ušetřil v situaci, kdy populace stárne a výplata penzí ve stejném poměru k výši platů, jaká je nyní, by v budoucnu pro stát byla těžko řešitelným problémem.

Samotnou reformu vláda prosadila už dřív. Zákon, který poslancům vrátil Klaus, umožní, aby mohla být spuštěna i technicky. Jinak by totiž neexistoval přehled o individuálních platbách na pojistné.

Už ráno občanští demokraté rozhodli, že hlasování o reformě bude pro členy klubu takzvaně "dvouhvězdičkové", tedy zásadní a že se žádný poslanec ODS nesmí odchýlit. Na víkendovém kongresu ODS přitom neprošlo usnesení, podle nějž by poslanci měli Klause přehlasovat. "Spíš tam byl problém s konkrétní formulací toho usnesení," řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Gazdík musel pospíchat zpět z rádia a Kalousek se vztekal

Před večerním hlasováním o zákonu se TOP 09 stala kuriózní věc. Ve chvíli, kdy už nebyl nikdo přihlášený do debaty, si strana musela vzít pauzu na čtyřicet minut, aby rychle sehnala chybějícího předsedu klubu Petra Gazdíka.

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) u brněnského soudu

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) u brněnského soudu

Byl totiž na dlouho dopředu domluveném rozhovoru v Českém rozhlase. "Tak ho vytáhněte a přivezte," rozčiloval se v kuloárech Sněmovny Kalousek, když mu stranická kolegyně Helena Langšádlová vysvětlovala, proč Gazdík v parlamentu není.

Když se Gazdík uřícený do parlamentu vrátil, koalice mohla prosadit svou. Pro bylo přesně 102 poslanců - z ODS, TOP 09 a LIDEM, k nimž se přidali nezařazení poslanci Milan Šťovíček, Michal Doktor a Jaroslav Škárka. (jak hlasoval váš poslanec, si můžete najít zde)

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

ČEZ vyplatí dividendu 24 korun za akcii, nejnižší za posledních 12 let

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Ve čtvrtek ráno o tom po téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz