Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nervozita na horách. Hoteliéři se obávají, že na svátky nepřijedou hosté

Hosté ruší rezervované pobyty na horách plánované na závěr roku, část z nich se rozhodne až na poslední chvíli. Hrozí, že období, které mělo hoteliérům a pronajímatelům ubytování přinést finanční náplast, se rozplyne.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Podle zjištění během září proudilo na zimní měsíce přibližně stejně rezervací jako ve stejné době roku 2019. Na přelomu října a listopadu je již patrný pokles o 18 procent a ke konci listopadu je propad v počtu nově vytvořených rezervací přes 30 procent.

„Žádané horské destinace se i za aktuálních podmínek obsadí, ale už jsme také zaznamenali dva hotely v odlehlejších oblastech, jejichž majitelé se rozhodli kvůli obavám o obsazenost silvestrovské pobyty tento rok vůbec nerealizovat,“ říká manažer Hotel.cz Milan Petr.

Chybějí movitější cizinci

Sníženou obsazeností nyní nejvíce trpí hoteliéři v oblastech s historicky vyšší návštěvností zahraničních hostů. Nejvíce to postihuje sice Prahu a západočeské lázně, ale znatelný propad mají také příhraniční horské hotely vyšších kategorií, které se na zahraničního hosta zaměřovaly.
Většina provozovatelů horských hotelů ještě donedávna byla s obsazeností během vánočních svátků a na Silvestra celkem spokojená, ovšem po zpřísnění vládních opatření se situace otočila. A vláda má kvůli eskalující pandemické situaci ještě přitvrzovat.

Hosté kvůli nejistotě začali rezervace hromadně rušit. „Ti, kteří plánovali přijet v následujících dnech a nesplňují podmínky proočkovanosti, se již začali odhlašovat z ubytování. Hosté, kteří mají pobyt například na vánoční svátky, ještě čekají, jak se bude situace vyvíjet,“ potvrzuje generální ředitel a majitel sítě Pytloun Hotels Lukáš Pytloun.

Silvestr je jeden z nejpoptávanějších termínů roku a čím dál tím více lidí si hledá cestu na hory i během vánočních svátků.

„Vzhledem k současné situaci je nyní z pochopitelných důvodů trend vytvořit si rezervaci co nejblíže pobytu, a proto je ještě brzy predikovat, jaká obsazenost bude,“ podotýká tisková mluvčí Skiareálu Lipno Olga Kneiflová a dodává, že lidé s rezervacemi na konec roku stále váhají. „Předpokládáme ale, že v následujících deseti dnech uvidíme rychlý nárůst rezervací právě na období kolem vánočních svátků a konce roku,“ doufá.

V posledních dnech se ovšem rezervace spíše hromadně ruší, i když mají hoteliéři velmi příznivé storno podmínky a panika podle nich není úplně namístě. Záležet bude hlavně na tom, jak se budou měnit bezpečnostní opatření.

„Během dvou dnů máme už dvě zrušené rezervace, do pátku to může být dalších pět,“ říká Zuzana Vráblíková, která provozuje ProFamily Hotel TOP Benecko s kapacitou 18 pokojů.

Zároveň však upozorňuje na fakt, že si ubytování rezervují také neočkovaní a blokují tak pokoje očkovaným, kteří pobyt pravděpodobně nakonec nezruší. „My garantujeme vrácení záloh, pokud host pobyt zruší čtrnáct dní před nástupem. Takže hrozí, že pobyt nakonec opravdu zruší až na poslední chvíli. Což je pro nás nejhorší varianta,“ říká provozní ProFamily Hotel TOP Benecko Zuzana Vráblíková.

Problém je logistika

Dalším problém je to, že se nelze na nadcházející období absolutně připravit. Hoteliéři logicky nemohou s předstihem naplánovat zásoby, problém je i s personálem. „Nevím, jestli budu potřebovat jednu servírku, nebo tři. Také směny v kuchyni musím naplánovat. Všechno se vším souvisí. Ta nejistota je frustrující,“ říká provozní ProFamily Hotel TOP Benecko Zuzana Vráblíková.

Navíc panují obavy o úplné uzavření ubytovacích zařízení, které jsou vzhledem k aktuálním epidemiologickým číslům opodstatněné. „I s touto variantou kalkuluje většina podnikatelů v ubytovací branži,“ doplňuje manažer Hotely.cz Michal Mach.

S předstihem se platí méně

Na rozdíl od minulých let bude letos výrazně větší možnost sehnat horské ubytování na poslední chvíli. „Pokud však cílíte na konkrétní termín a destinaci, doporučujeme rezervaci neodkládat. Hodně ubytovatelů nyní poskytuje volnější storno podmínky nebo zrušení rezervace úplně zdarma,“ dodává manažer z Hotely.cz.

Stále tak platí pravidlo, kdo rezervuje pobyt dříve, platí nižší částku než u rezervací vytvořených na poslední chvíli. To potvrzuje také generální ředitel Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov. „Svátky a prázdniny budou tuto zimní sezonu velmi silné, mimo víkendy je rezervace na poslední chvíli snadnější a dostupnější,“ říká.

Situaci kolem pobytů na horách během zimních svátků mapoval nedávno také průzkum Asociace horských středisek. Na jednodenní výlety nebo vícedenní pobyty na horách se podle něho chystá 40 procent dotázaných, ale až čtvrtina se rozhodne na poslední chvíli podle aktuální situace.

Chalupy také jen pro očkované

Pokud někdo uvažuje o pronájmu celého horského objektu, ať už je to chalupa, či jiný prostor v soukromí, i zde platí povinnost dodržovat antipandemická opatření, upozorňuje předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný.

„Také pronajímatelé soukromých objektů se musí řídit legislativou, a­ proto by měli u­ svých nájemců kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti. Řádní ubytovatelé s tímto nařízením nebudou mít problém,“ dodává.

Loď, která zničila most v Baltimoru, odtáhli do přístavu

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Desítky dlužných miliard. Čechům rostou nedoplatky na daních, pojistném i clu

25. května 2024

V Česku narůstají dluhy na pojistném, daních i clu. Dluží firmy, OSVČ i jednotlivci. Důvodem může...

Orbán chce v Budapešti vystavět malou Dubaj. Pomoci mají arabské peníze

25. května 2024

Maďarská vláda plánuje v hlavním městě Budapešti postavit malou Dubaj. Moderní výstavba výškových...

Levné čínské zboží zaplavuje Unii. Němci tlačí na revizi celní politiky

25. května 2024

Německo usiluje o zrušení daňové úlevy, která zejména čínským e-shopům umožňuje prodávat své...

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin, nebo volné pátky

25. května 2024  8:45

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...