Nejkrásnější kaňon Saského Švýcarska: stolové hory i tisíce bledulí

Saské Švýcarsko se může pochlubit řadou malebných údolí. Za nejkrásnější z nich bývá považován romantický kaňon Polenztal. Ohraničují jej stolové hory a kolmé stěny úchvatných soutěsek. A právě nyní v něm rozkvetly tisíce bledulí jarních.
Nejdivočejší pasáže údolí Polenztal

Nejdivočejší pasáže údolí Polenztal | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Kaňon plný vzácností

Nejatraktivnější partie více než dvacetikilometrového údolí orientačně vymezují obec Porschdorfem a penzion s restaurací Zum Polenztal. Ihned u železniční zastávky v Porschdorfu začíná trasa značené cesty, která brzy začne postupovat proti proudu říčky Polenz. Poměrně širokou údolní nivu ohraničují bizarně tvarované pískovcové útesy, nad nimiž se skrze mléčný závoj mlhy rýsují kontury ladných skalních věží i vrcholové plošiny stolových hor, typických pro Saské Švýcarsko.

Trochu lituji nepříznivého počasí. Nicméně záhy mě zdejší příroda odměnila nevšedním zážitkem, když se těsně u šedivé hladiny mihla kobaltově modrá silueta ledňáčka říčního. Chvíli nato zase vzbudil moji pozornost skorec vodní. Zprvu elegantně pózoval na kameni uprostřed koryta, vzápětí se ale nekompromisně vrhnul po hlavě do studeného proudu, aby se z něj o pár metrů dále znova rychle vynořil.

Ostrovy bledulí

Téměř od prvního kilometru cesty se na přilehlých březích říčky objevují rozkvetlé bledule. Zprvu jen roztroušeně, postupně jich ale nápadně přibývá. Až nakonec v pásu kolem řeky a na přilehlých lukách i mezi břehovými porosty tvoří souvislé bílé ostrůvky. Nejvíce bledulí roste v okolí výletního hostince Waltersdorfer Mühle. Z vývěsní tabule zjišťuji, že patří spíše k těm lacinějším. Pivo tu vyjde na dvě eura a za čaj s rumem host zaplatí o půl eura více.

Tady se taky kříží několik značených tras a až sem je přitom možné dojet na kole. Dále už je ale stezka určena výhradně pěším.

Okamžitě za hospůdkou se údolí dramaticky zužuje a brzy dostává charakter divoké soutěsky. Zpočátku ještě protilehlý břeh krášlí zářivé puntíky bledulí i sněženek. Pak ovšem cestu vroubí neschůdné skalní stěny. Ohromné balvany se v řečišti střídají s nazelenalými tůněmi a popadané stromy dodávají přilehlému okolí ráz nespoutaného pralesa. Je pochopitelné, že tento úsek právem přísluší do první a nejpřísněji chráněné zóny Národního parku Saské Švýcarsko.

Klidné tůně v počátečním úseku soutěsky

Penzion a restaurace Zum Polenztal, nástupní místo k putování údolím z jeho severní strany

Adrenalinová Vlčí rokle

Konečný bod malebné soutěsky představuje restaurace Zum Polenztal. Zde se krátce napojuju na Malířskou stezku, nejpopulárnější dálkovou trasu Saského Švýcarska. Počáteční stoupání báječně rozdýchá organismus před adrenalinovým pohárem Vlčí rokle (Wolfsschlucht).

Zážitkový výlet

Rozšiřte si obzory na neobyčejném výletu. Na Raketa.cz najdete bohatou nabídku slev na jedinečné poznávací zájezdy.

Už počáteční dojem z úzkých schůdků zanořených do temné nízké štěrbiny věstí nezapomenutelné okamžiky. Úvodní metry příkrého výstupu sevřenou průrvou je nezbytné absolvovat v podřepu. Poté se sice strop zvedne, na druhou stranu se k sobě začnou podezřele blížit boční stěny. Takže nic pro klaustrofobiky a majitele korpulentnějších postav.

Nakonec ponuré kamenné vězení Vlčí rokle vyústí přímo na vrcholovou plošinu Hocksteinu. První, co návštěvníkům utkví v pohledu, jsou skromné pozůstatky středověké hlásky z konce 15. století. S rozvojem turistiky ozdobilo vrchol Hocksteinu několik vyhlídkových plošin. Naproti se tyčí obec Hohnstein zkrášlená stejnojmenným hradem, který byl také zbudovaný na pískovcovém útesu. A všude kolem vystupují z nekonečných lesů obnažené bariéry šedivých skal. Fantastický dojem z velmi vzdušné vyhlídky nijak nekazí ani beznadějně zatažená obloha.

Dolní vchod do rokle Wolfsschlucht

Malebný vodopád

A je tu závěrečná etapa výletu. Nejprve přecházím přes ladný oblouk Čertova mostu, který roku 1821 propojil Hockstein se sousedními zalesněnými pláněmi a tudíž umožnil návštěvníkům pohodlnější přístup. Teď rozervanost kaňonu vystřídá pohodlná zeleně značená lesní komunikace s cílem v klimatických lázních Rathenu, položených na březích Labe. Ty jsou známé hlavně jako východisko k Bastei, nejnavštěvovanějšímu skalnímu komplexu německé strany Labských pískovců.

Přepad vodopádu Amselfall

Bledule na lukách poblíž hostince Waltersdorfer Mühle

Zhruba kilometr před cílem cesta sestoupí do údolí Amselgrund. Idylické umělé jezírko, jehož hladinu během léta čeří veslice s turisty, je nyní vypuštěné. Nabízí se však příležitost zpestřit si putování prohlídkou vodopádu Amselfall. Stačí odbočit vpravo a pokračovat dlážděnou cestou proti proudu potoka. Ani ne za deset minut stanete u úpatí pískovcového amfiteátru s chatkou, kde v sezoně funguje informační centrum správy národního parku. A přímo u ní padá bílý vějíř tenkých proudů desetimetrového vodopádu. Původně vodopád částečně protékal vedlejší pseudokrasovou jeskyní, později byl uměle poupraven, aby se zvýraznil jeho efekt, což se podařilo. Odtud pak zbývá do Rathenu už jen slabá půlhodinka nenáročné chůze.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Z Děčína se dopravíte osobním vlakem do saského Bad Schandau, kde okamžitě navazuje spoj na Pirnu. Je potřeba zvolit ten, který jede přes Sebnitz. Zhruba po pěti minutách jízdy vystoupíte na zastávce v Porschdorfu. Tady zároveň začíná červené značení a stezka údolím Polenztal.

Doporučuji využít nabídky Českých drah - denní síťové příhraniční jízdenky Labe – Elbe. Bohužel, její platnost se ale výjimečně nevztahuje na přívoz v Rathenu (cena přepravy pro dospělého - 0,80 €).

Cesta autem a alternativní okruh
Pokud jedete autem, bude vám víc vyhovovat okružní varianta s východiskem v Rathenu. Odtud se vypravte po červeném značení a následně sestupte k hostinci Waltersdofermühle. Případně můžete využít placené parkoviště na počátku údolí Polenztal v Porschdorfu a pak se vrátit okruhem přes Hohnstein a Brand. Avšak pozor, značená zkratka od hostince Zum Polenztal, vedená přes rokli Bärengarten, je momentálně z důvodu polomu uzavřená.

Informace do batohu
Délka výletu se pohybuje okolo 16 km, včetně odbočky k vodopádu Amselfall. Není vhodné si brát objemná zavazadla, např. dětské krosny, rokle Wolfsschlucht je místy velmi nízká a současně proklatě těsná. Nicméně dá se jí vyhnout a Hockstein zdolat po trase lokální naučné stezky.

Užitečný web
www.oberelbe.de

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  26.4 14:46

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.