VIDEO: Jaké in-line brusle jsou nejlepší

Kouzlo in-line bruslení spočívá v tom, že k němu potřebujeme jen vhodný povrch a brusle. Těch je celá řada, nejrozšířenějším typem jsou fitness. Začátečníkovi postačí pohodlná vyšší botička s menšími kolečky, pokročilý zvolí kvalitnější materiál a větší kolečka s vyšší tvrdostí.

Koupit dobré a cenově dostupné in-liny dnes není složité. Většina velkých sportovních obchodů je dobře zásobena různými modely. A například specializovaný JB Sport nabízí dokonce na 130 různých modelů, z nichž si vybere opravdu každý.

In-line brusle rozdělujeme na několik kategorií:

  • pro in-line hokej
  • agressiv (street) - vhodné pro různé triky a U-rampu
  • závodní brusle pro speed - tedy rychlobruslení na kolečkových bruslích
  • brusle fitness - pro normální, obyčejnou jízdu. Jejich obdobou jsou takzvané urban skates - brusle do města, které mají kratší šasí a jsou trochu lépe ovladatelné.
Závodní in-line brusle

Závodní in-line brusle

FITNESS - brusle pro každého

My se dnes budeme zabývat právě bruslemi pro fitness. V této kategorii můžeme ještě rozlišit tři podkategorie - brusle pro začátečníky, pro pokročilé a pro hobbíky, kteří jezdí rádi rychle a na větší vzdálenosti.

Každá brusle má čtyři základní části určující její zaměření a kvalitu - botičku, šasí (rám, nebo někdy nůž), kolečka a ložiska.

Botička dnešních bruslí je většinou pevná, ale uvnitř dostatečně pohodlná a také vzdušná. Kombinuje různé umělé materiály a k zapínání slouží tkaničky s přezkami a pásky se suchými zipy, podobně jako u lyžáků. Když to zjednodušíme, čím tvrdší a nižší botička, tím více je určena pro sportovnější a rychlejší jízdu.

Naopak pohodlná, dostatečně vysoká a dobře vypolstrovaná bota slouží lépe začátečníkům a mírně pokročilým. Některé brusle jsou dokonce upraveny podobně jako lyžáky - dají se uvnitř tepelně tvarovat podle nohy.

Rám bývá buď z kompozitů, nebo dnes už většinou z lehčených hliníkových směsí. Čím tvrdší a lehčí, tím je více určen pro sportovnější a rychlejší jízdu.

FENOMÉN IN-LINE BRUSLENÍ V ČESKU

Sledujte seriál o in-line bruslení každý čtvrtek na iDNES.cz. Dozvíte se v něm, proč se u nás tolik bruslí, jak začít, na co si dát pozor a kde najít dobré in-line stezky.

A přece se točí...

In-line brusleKolečka jsou další velmi důležitou součástí bruslí. Dnes se nejčastěji vyrábějí ve velikostech 84 mm, 90 mm a 100 až 110 mm. Platí, že pro začátečníka jsou lepší menší kolečka, neboť brusle jsou pak lépe ovladatelné. Čím větší kolečka, tím rychleji brusle jedou. Většina slušných fitness bruslí pro pokročilé má dnes kolečka velká 84-90 mm. Kolečka 100-110 mm jsou vhodná pro velmi dobré fitness jezdce, kteří rádi jezdí rychle a na delší vzdálenosti.

In-line brusleKolečka mají i různou tvrdost, která se zvyšuje s vyšším přiřazeným číslem. Nejčastěji v prodejnách narazíme na kolečka s tvrdostí od 82 A do 85 A. Čím měkčí, tím pohodlnější jízda a větší přilnavost. Jezdí se na nich lépe po tvrdém a vlhkém povrchu, ale zase se rychleji sjíždějí. Čím tvrdší kolečka, tím rychleji jedou a více vydrží.

Měkčí kolečka by měl vybírat začátečník, ale třeba i starší bruslař, který má občas problém s koleny. Tvrdší kolečka přenášejí z nerovností větší rázy na náš pohybový aparát. Kdo jezdí hodně, mohou ho pak někdy bolet kolena.

Ložiska se označují buď jako ABEC nebo ILQ (u trochu slušných bruslí nejčastěji 5, 7 až 9). Čím vyšší číslo, tím lepší valivost ložisek. Ale neplatí to vždy, často záleží i na výrobci.

Městské in-line brusle

Městské in-line brusle

Zkusme nyní z těchto komponentů složit brusle pro zmíněné tři podkategorie.

Začátečník - který bude jezdit jen občas, na kratší vzdálenosti a pomalejším tempem, vystačí s měkčí vyšší botičkou s jednodušším rámem, kolečky 84 mm, s tvrdostí 80 až 82A a ložisky ABEC 5-7. Takovou kombinaci nabízejí nejlevnější modely bruslí od cca 2 500 Kč.

Výborný hobbík - který jezdí pětkrát týdně, často vzdálenosti i přes 20 km a větší rychlostí, by měl vybírat trochu nižší a tvrdší botičku s kvalitním hliníkovým rámem a kolečky 100 až 110 mm s tvrdostí cca 85A a ložisky ILQ 9. Takové brusle se dají pořídit od cca 7 000 Kč.

Pokročilý jezdec - který jezdí rád jednou, dvakrát až třikrát týdně trochu svižněji kolem 15 km, ať vybírá kvalitní botičku s hliníkovým rámem, kolečky 90 mm a vyšší tvrdostí s ohledem na kvalitu povrchu. Brusle pořídí od cca 4 500 Kč.

Kdo teprve začíná, ale ví, že bude jezdit hodně často a větší vzdálenosti, může zkusit i menší trik. Pořídí si dobré brusle a k nim náhradní sadu menších koleček. Zdokonalí se na těch menších (třeba 84 mm), a když získá větší jistotu, přejde na původní kolečka, která koupil s bruslemi (90-100 mm). Některé brusle se však už prodávají s tímto záměrem. Koupíte je s kolečky 84 mm, ale pak se do nich dají - pokud je tak na rámu uvedeno - přikoupit kolečka větší, např. 90 mm.

In-line brusle

Na kvalitě záleží

Jak je to s výrobci? Kdo chce opravdu dobré brusle, měl by vybírat značkové od firem K2, Rollerblade, Fila nebo Powerslide. Brusle těchto značek prodávají některé velké sportovní řetězce, ale hlavně specializované sportovní prodejny. A pokud vás zajímá, v jaké cenové kategorii jdou nejvíc na odbyt brusle například ve specializované prodejně JB Sport, pak jsou to ty od 4 000 do 6 500 Kč.

Další výbava na in-line

Helma a chrániče
Výrazně doporučujeme všem, zejména začátečníkům i mírně pokročilým, aby vždy nosili helmy i kompletní sadu chráničů (ruce, kolena, lokty). Celá sada i s jednoduchou helmou se dá pořídit za cca 1 000 Kč.

Velmi dobří a rychlí jezdci by měli mít alespoň helmu a chrániče rukou, jež ochraňují i zápěstí, nebo nejhůře cyklistické rukavice s krátkými prsty.

Hodně přitom záleží na terénu, kde jezdíme. Tam, kde je široká, bezpečná a nepříliš frekventovaná stezka, chrániče tolik potřebné nejsou. Například profesor Pavel Pafko už je tak zkušeným bruslařem, že si troufne jezdit jen s rukavicemi.

Chrániče pro in-line bruslení

Oblečení
Brusle jsou báječné v tom, že se dá bruslit prakticky ve všem. V džínách a triku nebo mikině, v šortkách, bermudách, v plavkách. Každý by měl oblečení přizpůsobit stylu jízdy. Tedy velmi sportovní hobbík si nejlépe zajezdí, pokud nechce speciální in-line dres, v cyklistickém dresu.

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

12. června 2025  10:41

Cyklobusy v Plzeňském kraji už vyjely. Podívejte se, kam vás zavezou

Kde se potkávají nejoblíbenější cyklostezky s trasami cyklobusů Plzeňského kraje? Z kola nejlépe poznáte Plzeň a její okolí.

12. června 2025

Interrail, Balkan Pass i další. Vlakem po Evropě to jde levně a snadno

Nebaví vás trávit dovolenou na jednom místě? Pak vás určitě bude zajímat, jak se dá po Evropě cestovat bez auta. Oproti autu levné cestování umožní několikadenní jízdenky na vlak. Koupit si je můžete...

12. června 2025

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

12. června 2025

Na Sněžce bují nelegální pikniky, trávníky před turisty tak opět chrání sítě

Bez ochranných sítí si vrchol krkonošské Sněžky v létě už nejde představit. Ochranáři je ve středu natáhli nejen tam, ale také v Obřím sedle. Návštěvníky mají odradit před vstupem a pikniky na...

11. června 2025  14:31

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

11. června 2025  9:24

Levně na Maltu či Kypr? Polská letiště jsou s RegioJetem nově na dosah ruky

Advertorial

Díky novým spojům RegioJet, které od června jezdí mezi Ostravou a dvěma blízkými polskými letišti, se pro Čechy staly tamní letecké akce mimořádně dostupnými. Autobusy totiž míří přímo na letiště v...

11. června 2025

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

11. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  10.6 21:17

Jak je to Česko krásné. Výlet do největšího pískovcového kaňonu Evropy

Kaňony tvoří impozantní scenerie, jak se zařezávají do krajiny. Pohled bývá omamný ze dna i z okrajů. A největší evropský pískovcový kaňon máme v Česku na Labi. Redaktor magazínu Víkend DNES vás...

10. června 2025

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

10. června 2025  9:30

Šlápněte do pedálů a vyrazte na Šumavu. Tipy na top trasy

Jaké jsou nejlepší cyklotrasy na Šumavě? Na to se dá těžko odpovědět, protože cyklistických cest pro všechny úrovně je na Šumavě skutečně hodně.

10. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.