Bruslaři jsou rychlí jako cyklisté, bez helmy riskují život

  9:55aktualizováno  9:55
O prázdninách přibylo lidí, kteří si vážně poranili hlavu. Jde o bruslaře, lidi na koloběžkách či skateboardech. Nenosí přilbu, jak jsou zvyklí třeba cyklisté. Přitom se často pohybují stejnou rychlostí. Proto se plánují televizní šoty, které mají na riziko upozornit.

In-line bruslaři v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Policisté je oficiálně řadí mezi chodce. Lidé na kolečkových in-line bruslích však jezdí stejnou rychlostí jako cyklisté. A zatímco děti na kolech musí povinně nosit přilbu, na bruslích ne.

Podle lékařů je to problém. O letošních prázdninách nápadně přibylo úrazů hlavy, které si způsobili bruslaři. "Tak velký počet úrazů jsem za celou svoji kariéru neviděl," říká primář dětského oddělení jihlavské nemocnice Milan Svojsík.

"Měli jsme tu například úraz malé holčičky, jejíž přilba se po nárazu úplně roztříštila. Kdyby ji neměla, určitě by to neodnesla jen menším otřesem mozku," dodává primář Svojsík. Ve stejném nebezpečí jsou podle něj i lidé na skateboardech či koloběžkách.

"I když dá člověk ruce pod sebe, hlava je těžká a často dopadne i ona na zem. To je problém hlavně u dětí," říká šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Zdravotníci vypočítali, že člověk bez přilby, který se pohybuje rychlostí kolem třiceti kilometrů v hodině, má sedmkrát větší riziko úrazu hlavy. Pád v takové rychlosti se dá přirovnat ke skoku z jednoho a půl metru na beton.

"Zatímco cyklisté jezdí i po lesních stezkách, bruslaři jen na asfaltu. A o to jsou úrazy horší. Přilba by měla být povinnou výbavou," říká Schwarz.

Pokus s melounem

Zkušenosti s pády na in-line bruslích má i nezávislá senátorka Soňa Paukrtová. Už dlouho se snaží do zákona prosadit povinné přilby pro lyžaře, teď je chce navrhnout i pro bruslaře.

"Najezdím hodně kilometrů, vím moc dobře, jak takové pády vypadají. Měla ho bohužel i moje dcera. Kdyby neměla přilbu a další vybavení, odnesla by to o dost hůř," říká.

Paukrtová se podílí na informační kampani, která se objeví na podzim v televizi. Bude nabádat lyžaře, aby na svazích nosili přilby. "A něco podobného bych chtěla rozjet také na jaře pro příznivce bruslení," plánuje senátorka.

"Vážné úrazy hlavy poznamenají člověka na celý život. Třeba u dětí mohou způsobit i intelektuální a další smyslové problémy," varuje záchranář Schwarz. Připomíná také vysoké náklady na léčení takových úrazů.

A jak se rozhoupat k nošení přilby? Pomůže jednoduchý, byť drastický příklad. Dejte na meloun přilbu a pusťte jej z výše vaší hlavy. Trochu se pošramotí, ale nic se mu nestane. Pak zkuste pustit meloun bez přilby. Roztříští se. Podobně to dopadne i s hlavou, která váží zhruba dvě kila.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz