Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Proč Bohumil Hrabal miloval Kersko. Objevte kouzlo lesů u Nymburka i vy

Každý slavný spisovatel měl své oblíbené místo, kde tvořil a čerpal inspiraci. V případě Bohumila Hrabala to bylo Kersko, osada vzdálená patnáct kilometrů od Nymburka. Díky tomu je zde spousta lokalit spjata se svérázným pábitelem a vede tudy i Naučná stezka Bohumila Hrabala.

Bohumil Hrabal je v Kersku stále přítomný. | foto: Pavla Apostolaki, pro iDNES.cz

„Půjdete po Betonce pořád rovně a pak zahnete doleva,“ dává mi instrukce starousedlík, když se ptám na cestu k Hrabalově chatě. Míjím Svatojosefský pramen, léčivou kyselku místními přezdívanou Kerka, a za pár minut se ocitám u cíle.

Bíle omítnutá chata vystupuje z husté zeleně a stráží ji kovová brána. Rekreační objekt si Hrabal koupil roce 1965 na inzerát od dvou starších učitelských sester za svůj první knižní honorář. Kersko znal z dob svého mládí a občas sem jezdil se ženou Eliškou na víkendy k přátelům.

Svatojosefský pramen chrání dřevěný altán.

Chata v lese se mu stala domovem, byl zde velmi šťastný. V Kersku našel nové přátele, chodil s nimi do hospody, za každého počasí se toulal přírodou celé hodiny. Miloval rovinu polabské krajiny a vzpomínkami se vracel do dětství, jež prožil v nedalekém Nymburce.

U piva s ostatními chataři diskutoval o všem možném – o lese, motorkách, vaření piva i dějinách. Ale o tom, že píše prózu, nikdy nehovořil. V hospodě jen svá témata nenápadně nadhodil a sledoval, jak na ně posluchači zareagují. Zda je zaujmou, nebo je nechají zapadnout během hovoru.

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

K chatě si pak Hrabal ještě přistavěl patro s prosklenou verandou, jakýsi ateliér, kterému říkal hradlo. Tady nebo venku u stolu pod břízami ťukal do psacího stroje Consul své později celosvětově vydávané knihy. Na „šrajbmašině“ psal velmi rychle, v textu nechával překlepy a neměl rád, když ho někdo při tvorbě rušil.

Právě v Kersku vytvořil svá nejlepší díla, jež se dočkala filmového zpracování: Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále, Něžný barbar, Příliš hlučná samota.

U Kerského rybníka se točila jedna ze scén filmu Slavnosti sněženek.

Chatu v Kersku koupil Bohumil Hrabal v roce 1965.

Chata byla pro Hrabala i „společenským salónem“. Na zahradě pořádal s manželkou veselé oslavy a kulinářské hody pro přátele, kteří za ním přijížděli z Prahy a dalších koutů republiky. Nejčastější a nejvítanější návštěvou byl režisér Jiří Menzel.

Hrabal se také rád účastnil kerských víkendových akcí, například letního Plesu kožešníků, oslav narozenin, Velikonoc. Když měl dobrou náladu, byl bavičem společnosti a uměl si udělat legraci sám ze sebe.

Pod dohledem estébáků

Největší inspirací byly Hrabalovi příběhy místních lidí, které se rovněž odrazily v povídce a posléze ve filmu Slavnosti sněženek. Snímek se v Kersku filmoval na podzim roku 1983 a zahrál si v něm jak samotný spisovatel, tak i obyvatelé Kerska.

Na výstavě má své místo i pověstný divočák.

Natáčením tehdy žila celá osada a spoustu míst ze slavné komedie poznávám během výletu po naučné stezce. Patří k nim také restaurace Hájenka. Hrabal byl jejím pravidelným návštěvníkem a spolu s chataři tady vypil nejedno pivo. V době normalizace, kdy nemohl publikovat, slavil v restauraci své padesáté sedmé narozeniny. Oslavu však přerušila StB, účastníkům zkontrolovala doklady totožnosti a zakázanému umělci nařídila, aby následující den nemluvil se zahraničním štábem, který o něm přijel natáčet dokument.

Kočičí táta

Hrabal strávil v Kersku víc než třicet let, avšak v pozdním stáří tu nebydlel. Tehdy už byl sám, těžce nesl smrt milované ženy. Zlobilo ho zdraví, chmury občas zaháněl alkoholem a někdy zapil prášky slivovicí. Nechtěl, aby ho v Kersku obtěžovali cizí lidé, kteří se chtěli se známým umělcem setkat. Občas se mezi nimi vyskytli i podivíni, osoby s psychickými poruchami či grafomani, již ho žádali o recenzi svých knih.

Na Hrabalově zastávce v Kersku stále čekají kočky.

Citlivý a plachý Hrabal navíc odjakživa neměl rád lidi, kteří přišli nevhod a byli neomalení. To si pak nebral servítky a poslal návštěvu „do prdele“. Nemyslel to zle, byla to jen jeho obrana, aby měl klid. Jednou, když se na jeho zahradě objevily dvě cizinky, už to nevydržel a dokola vykřikoval: „Všichni idioti táhnou Evropou a všichni přes moji zahradu.“

Do Kerska ale jezdil z Prahy každý den ráno, aby viděl a nakrmil své milované kočky. Většina z nich na něj čekala u autobusové zastávky. Šly pak pomalu s ním až k chatě, kde ho vítaly ty méně odvážné. Hrabal pak sundal ze zad batoh, vyndal grilovaná kuřata, roztrhal je na plechy a do pekáčů a mazlíčkům rozdělil žrádlo. Potom zkontroloval zahradu, napsal krátký text a odpoledne se vrátil zpět. Byl to jeho rituál a zároveň jediný důvod proč žít.

Hrabalův hrob na hřbitově v Hradišťku

Zdraví se mu ale horšilo a musel být hospitalizován v pražské nemocnici Na Bulovce. Po dvou měsících pobytu zemřel v roce 1997 po pádu z okna z pátého patra. Jeho přátelé se shodují, že vyskočil úmyslně. Trápily ho kyčle, dna, měl bolesti nohou. Často mluvil o tom, že nechce být nikomu na obtíž, pomýšlel na sebevraždu a chtěl si sám svoji „komedii“ dohrát do konce.

Urna s Hrabalovým popelem byla dle jeho přání uložena do hrobu na hřbitově v Hradišťku (kousek od Kerska), který sám koupil v roce 1974. Spočinul tak vedle své matky Maryšky, nevlastního otce Francina, strýce Pepina, manželky Elišky a bratra Slávka. Hrob zdobí figurky koček a lahev Postřižinského piva.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Naučná stezka Bohumila Hrabala má třináct zastaveních a měří 14 kilometrů. Trasa se dá projít i částečně, třeba v případě méně fyzicky zdatných osob. Skoro celá stezka vede lesem a v případě příznivého počasí se dá projet i na kole.

Pokud si chcete poslechnout ukázky z Hrabalových knih, navštivte u Kubova lesního ateliéru Hrabalův poesiomat. Po stisku tlačítka zazní ukázky z Hrabalových knih, které načetli známí herci i samotný prozaik.

V restauraci Hájenka si můžete stejně jako ve filmu Slavnosti sněženek, dát kančí kýtu se zelím nebo se šípkovou omáčkou.

Na hřbitov v Hradišťku, kde je Hrabalův hrob, se dostanete malou zacházkou z naučné stezky.

Do Kerska dojedete jak autem, tak i autobusem. Z Prahy, Čelákovic a z Nymburka sem jezdí dva autobusy (č. 429, 443) Pražské integrované dopravy.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o velikánské jeskyni. Tam dole zaklimbáte raz dva, varuje český geolog

Premium Objevuje podzemní poklady v dalekých krajích. V Íránu odhalil solnou jeskyni, která se vyjevila jako největší na světě....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Projeďte si jih Čech přes zachráněný most nad Orlíkem

Seriál První Mašinfíra roku 2022 zavítá do jižních Čech. Čeká na nás malebná trať s číslem 201 mezi Balkovou Lhotou poblíž...

Muzea vonící párou: Výtopna Jaroměř roste do krásy

Seriál Další díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede do východních Čech, do největšího spolkového železničního muzea u nás....

Proč Bohumil Hrabal miloval Kersko. Objevte kouzlo lesů u Nymburka i vy

Každý slavný spisovatel měl své oblíbené místo, kde tvořil a čerpal inspiraci. V případě Bohumila Hrabala to bylo...

Střed Evropy, který objevil Jára Cimrman. Prozkoumejte Havlíčkův Brod

Málokteré město má v naší historii tak pohnutý osud, tak zajímavou historii a tak významné rodáky. Havlíčkův Brod byl v...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...