Proč Bohumil Hrabal miloval Kersko. Objevte kouzlo lesů u Nymburka i vy

Každý slavný spisovatel měl své oblíbené místo, kde tvořil a čerpal inspiraci. V případě Bohumila Hrabala to bylo Kersko, osada vzdálená patnáct kilometrů od Nymburka. Díky tomu je zde spousta lokalit spjata se svérázným pábitelem a vede tudy i Naučná stezka Bohumila Hrabala.
Bohumil Hrabal je v Kersku stále přítomný.

Bohumil Hrabal je v Kersku stále přítomný. | foto: Pavla Apostolaki, pro iDNES.cz

„Půjdete po Betonce pořád rovně a pak zahnete doleva,“ dává mi instrukce starousedlík, když se ptám na cestu k Hrabalově chatě. Míjím Svatojosefský pramen, léčivou kyselku místními přezdívanou Kerka, a za pár minut se ocitám u cíle.

Bíle omítnutá chata vystupuje z husté zeleně a stráží ji kovová brána. Rekreační objekt si Hrabal koupil roce 1965 na inzerát od dvou starších učitelských sester za svůj první knižní honorář. Kersko znal z dob svého mládí a občas sem jezdil se ženou Eliškou na víkendy k přátelům.

Svatojosefský pramen chrání dřevěný altán.

Chata v lese se mu stala domovem, byl zde velmi šťastný. V Kersku našel nové přátele, chodil s nimi do hospody, za každého počasí se toulal přírodou celé hodiny. Miloval rovinu polabské krajiny a vzpomínkami se vracel do dětství, jež prožil v nedalekém Nymburce.

U piva s ostatními chataři diskutoval o všem možném – o lese, motorkách, vaření piva i dějinách. Ale o tom, že píše prózu, nikdy nehovořil. V hospodě jen svá témata nenápadně nadhodil a sledoval, jak na ně posluchači zareagují. Zda je zaujmou, nebo je nechají zapadnout během hovoru.

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

K chatě si pak Hrabal ještě přistavěl patro s prosklenou verandou, jakýsi ateliér, kterému říkal hradlo. Tady nebo venku u stolu pod břízami ťukal do psacího stroje Consul své později celosvětově vydávané knihy. Na „šrajbmašině“ psal velmi rychle, v textu nechával překlepy a neměl rád, když ho někdo při tvorbě rušil.

Právě v Kersku vytvořil svá nejlepší díla, jež se dočkala filmového zpracování: Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále, Něžný barbar, Příliš hlučná samota.

U Kerského rybníka se točila jedna ze scén filmu Slavnosti sněženek.

Chatu v Kersku koupil Bohumil Hrabal v roce 1965.

Chata byla pro Hrabala i „společenským salónem“. Na zahradě pořádal s manželkou veselé oslavy a kulinářské hody pro přátele, kteří za ním přijížděli z Prahy a dalších koutů republiky. Nejčastější a nejvítanější návštěvou byl režisér Jiří Menzel.

Hrabal se také rád účastnil kerských víkendových akcí, například letního Plesu kožešníků, oslav narozenin, Velikonoc. Když měl dobrou náladu, byl bavičem společnosti a uměl si udělat legraci sám ze sebe.

Pod dohledem estébáků

Největší inspirací byly Hrabalovi příběhy místních lidí, které se rovněž odrazily v povídce a posléze ve filmu Slavnosti sněženek. Snímek se v Kersku filmoval na podzim roku 1983 a zahrál si v něm jak samotný spisovatel, tak i obyvatelé Kerska.

Na výstavě má své místo i pověstný divočák.

Natáčením tehdy žila celá osada a spoustu míst ze slavné komedie poznávám během výletu po naučné stezce. Patří k nim také restaurace Hájenka. Hrabal byl jejím pravidelným návštěvníkem a spolu s chataři tady vypil nejedno pivo. V době normalizace, kdy nemohl publikovat, slavil v restauraci své padesáté sedmé narozeniny. Oslavu však přerušila StB, účastníkům zkontrolovala doklady totožnosti a zakázanému umělci nařídila, aby následující den nemluvil se zahraničním štábem, který o něm přijel natáčet dokument.

Kočičí táta

Hrabal strávil v Kersku víc než třicet let, avšak v pozdním stáří tu nebydlel. Tehdy už byl sám, těžce nesl smrt milované ženy. Zlobilo ho zdraví, chmury občas zaháněl alkoholem a někdy zapil prášky slivovicí. Nechtěl, aby ho v Kersku obtěžovali cizí lidé, kteří se chtěli se známým umělcem setkat. Občas se mezi nimi vyskytli i podivíni, osoby s psychickými poruchami či grafomani, již ho žádali o recenzi svých knih.

Na Hrabalově zastávce v Kersku stále čekají kočky.

Citlivý a plachý Hrabal navíc odjakživa neměl rád lidi, kteří přišli nevhod a byli neomalení. To si pak nebral servítky a poslal návštěvu „do prdele“. Nemyslel to zle, byla to jen jeho obrana, aby měl klid. Jednou, když se na jeho zahradě objevily dvě cizinky, už to nevydržel a dokola vykřikoval: „Všichni idioti táhnou Evropou a všichni přes moji zahradu.“

Do Kerska ale jezdil z Prahy každý den ráno, aby viděl a nakrmil své milované kočky. Většina z nich na něj čekala u autobusové zastávky. Šly pak pomalu s ním až k chatě, kde ho vítaly ty méně odvážné. Hrabal pak sundal ze zad batoh, vyndal grilovaná kuřata, roztrhal je na plechy a do pekáčů a mazlíčkům rozdělil žrádlo. Potom zkontroloval zahradu, napsal krátký text a odpoledne se vrátil zpět. Byl to jeho rituál a zároveň jediný důvod proč žít.

Hrabalův hrob na hřbitově v Hradišťku

Zdraví se mu ale horšilo a musel být hospitalizován v pražské nemocnici Na Bulovce. Po dvou měsících pobytu zemřel v roce 1997 po pádu z okna z pátého patra. Jeho přátelé se shodují, že vyskočil úmyslně. Trápily ho kyčle, dna, měl bolesti nohou. Často mluvil o tom, že nechce být nikomu na obtíž, pomýšlel na sebevraždu a chtěl si sám svoji „komedii“ dohrát do konce.

Urna s Hrabalovým popelem byla dle jeho přání uložena do hrobu na hřbitově v Hradišťku (kousek od Kerska), který sám koupil v roce 1974. Spočinul tak vedle své matky Maryšky, nevlastního otce Francina, strýce Pepina, manželky Elišky a bratra Slávka. Hrob zdobí figurky koček a lahev Postřižinského piva.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Naučná stezka Bohumila Hrabala má třináct zastaveních a měří 14 kilometrů. Trasa se dá projít i částečně, třeba v případě méně fyzicky zdatných osob. Skoro celá stezka vede lesem a v případě příznivého počasí se dá projet i na kole.

Pokud si chcete poslechnout ukázky z Hrabalových knih, navštivte u Kubova lesního ateliéru Hrabalův poesiomat. Po stisku tlačítka zazní ukázky z Hrabalových knih, které načetli známí herci i samotný prozaik.

V restauraci Hájenka si můžete stejně jako ve filmu Slavnosti sněženek, dát kančí kýtu se zelím nebo se šípkovou omáčkou.

Na hřbitov v Hradišťku, kde je Hrabalův hrob, se dostanete malou zacházkou z naučné stezky.

Do Kerska dojedete jak autem, tak i autobusem. Z Prahy, Čelákovic a z Nymburka sem jezdí dva autobusy (č. 429, 443) Pražské integrované dopravy.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...