Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Český výletník: Dal jsem si velký běh podél Labe od pramene k Německu

Uzavřel jsem svůj více než rok a půl trvající projekt. Běžel jsem na etapy podél Labe. Je to 370 kilometrů z Prostředního Žlebu u Děčína až k prameni. Dozvěděl jsem se o téhle řece skoro všechno. Pravidla jsem měl nastavená volně – běžel jsem úseky na přeskáčku, někdy po proudu, jindy proti němu.

Pohádkové věžičky přehrady Les Království získaly popularitu díky sociálním sítím. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Vždycky mě zajímalo, kde se z potůčku, který protéká Krkonošemi a jmenuje se Labe, stane ten veletok, po kterém jezdí výletní lodě a jmenuje se také Labe. Tak po odběhnutí už přesně vím. Ta proměna nastane někde mezi Jaroměří a Pardubicemi. Nad Jaroměří u Kuksu už máte pocit, že byste Labe přeskočili, nad Pardubicemi je ještě Labe splavné. Rozhodující je, když Labe přibere postupně Úpu, Metuji a Orlici.

Svůj běh jsem začal zkraje roku 2020 v Děčíně a doběhl za deště do Velkého Března. Ukončil jsem ho v Hostinném, kam jsem doběhl od přehrady Les Království. Ale protože jsem toho ten den neměl ještě dost, prodloužil jsem si běh až do Trutnova. Odběhlé úseky jsem si poctivě zapisoval a kreslil čáry v mapě, až byla čára nepřerušovaná.

Nečekaně nejhorší úsek

Po většinu cesty se podél Labe běží krásně. Na úseku v Ústeckém kraji a ve středu Čech až po Poděbrady je dokonce pohodlná asfaltová cyklostezka. Naopak nejvíc jsem si musel klestit cestu polem a kopřivami mezi Pardubicemi a Hradcem na levém břehu u Vysoké nad Labem, kde jsem tuto svízel rozhodně nečekal. Tam jsem měl pocit, že se snad budu muset vrátit. Úsek mezi Hradcem a Pardubicemi byla taky moje největší denní porce kilometrů – přesně 25 km.

Když už jsme u toho, vracet jsem se musel jen u Staré Boleslavi na pravém břehu. „Fjord“ západně od Proboštského rybníka zarostlý kopřivami se oběhnout fakt nedá. Tam zvolte opačný břeh, kde leží Brandýs.

Secesní železobetonový most z roku 1912 severně od Hradce Králové byl postaven...

Secesní železobetonový most z roku 1912 severně od Hradce Králové byl postaven ve stejném stylu jako třeba historická hradecká vodní elektrárna.

Běh podél Labe je také poznáváním zajímavých mostů. Největším překvapením pro mě byl secesní železobetonový most v hradecké části Plácky. Přesně odpovídá architektonickému stylu tohoto města. Na Labi je také jeden dřevěný krytý most, i když je dost skrytý. Klene se přes řeku kousek nad Dvorem Králové a je zapsán na seznamu kulturních památek.

Ve Štětí na Litoměřicku zase mají unikátní most, přes který jezdí auta a mezi nimi popojíždí na náspu železniční vlečka do papírny. Svoji romantiku má ovšem třeba i zrezlý železniční most v Horním Žlebu nad Děčínem.

Nejhezčí je Labe samozřejmě v Krkonoších. Neodtrhl jsem z něj oči, když „poskakovalo“ po kamenech a pěnilo mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím. Mimochodem, až nedávno mi došlo, že ono vlastně i město Vrchlabí se jmenuje po Labi.

Výletní loď projíždí po Labi v Pardubicích. Nad Pardubicemi končí splavná část...

Výletní loď projíždí po Labi v Pardubicích. Nad Pardubicemi končí splavná část Labe a veletok se tam znatelně smrskne.

Po běhu jsem se mnohokrát vykoupal. Řeka Labe už je dávno čistá a kromě míst blízko průmyslových areálů, kde bych si vlézt do vody netroufl, se podle mě dá koupat skoro všude, pokud je tam tedy vůbec přístup k vodě možný. Bohužel, opravdové plovárny a pláže na řece chybějí.

Ruchadlo u Synthesie

Kolem Labe jsou i vysloveně ošklivé průmyslové úseky jako krajina kolem Synthesie a chvaletické elektrárny západně od Pardubic. Ale nedalo se nic dělat. Ale u výsypek za Synthesií jsem na naprosto nečekaném místě narazil na chaloupku s pamětní deskou. Šlo o rodný dům bratranců Veverkových, co vynalezli ruchadlo. Katastrálně se nalézá v Rybitví, což je zároveň vesnice známá z písně Yo Yo bandu. Vyznačuje se také tím, že dá fušku napsat v tomto slově všechna i/y správně.

Poděbradská vodní elektrárna při západu slunce

Poděbradská vodní elektrárna při západu slunce

U některých labských fenoménů se stojí za to speciálně zastavit. Například u soutoku Labe a Vltavy u Mělníka. Jedna z nejznámějších vyhlídek Čech ovšem klame, protože většina turistů si tam ukazuje na sousední soutok Labe a průplavu se zdymadly. Vltava se vlévá o pár desítek metrů dál, ovšem už mimo zorné pole, pokud se nepodíváte pořádně.

Přehrada Les Království je také fenomén, ty pohádkové věžičky se staly hvězdami Instagramu a dalších sociálních sítí. Byla to první přehrada vybudovaná nejen tak, aby zadržela vodu, ale i aby se líbila. Dnes tam míří davy turistů, kterým stačí projít se sem a tam, udělat si fotku, eventuálně navštívit jednu ze dvou hospodských zahrádek. Turistika v éře sociálních sítí.

Poklidně plynoucí Labe u Hrabalova Kerska na Nymbursku

Poklidně plynoucí Labe u Hrabalova Kerska na Nymbursku

Běžec spatří ze své trasy v Labském dole i náš nejvyšší, Pančavský vodopád. Myslel jsem si, že vodopád bude takový „česky směšný“, ale je úchvatný, třikrát vyšší než Niagara. Navzdory atraktivitě zůstává schovaný a nedostupný. Zahlédnout ho lze pouze ze dvou míst: poprvé zdola a zdálky, podruhé shora a mizerně, ale to už nejsme u Labe.

A ano, běh podél Labe musel nutně také být během po hospodách. Mohu jich doporučit hodně – nejmalebnější je asi výletní hospůdka na soutoku Labe a Cidliny u Libice nad Cidlinou. Je to ten typ hospody, kam se podle mých představ chodilo ve svátečních šatech na vycházku za první republiky.

Romantická výletní hospoda na soutoku Labe a Cidliny u Libice

Romantická výletní hospoda na soutoku Labe a Cidliny u Libice

V Litoměřicích láká na dortík 100 metrů od břehu známá kavárna „Káva s párou“, u níž nechybí ani parní lokomotiva jako exponát a zahradní železnice.

Když už jsem byl vysílený na vzpomínaném úseku, pomohl mi provizorní „Bufík u lávky“ na jihu Hradce Králové. I taková zařízení tvoří kouzlo labského břehu. Nemohu vynechat ani krkonošské monstrum – Labskou boudu. Je tam samoobsluha, nabídka je předražená, ale jinde se v okolí nenajíte.

U pramene Labe zdobí zídku znaky měst, kterými řeka protéká. Vždycky mně bylo...

U pramene Labe zdobí zídku znaky měst, kterými řeka protéká. Vždycky mně bylo líto, že tam chybí moje Štětí.

Když jsem přemýšlel, co mi běh podél Labe dal, uvědomil jsem si jednu nečekanou věc. Díky němu mám mnohem větší a plastičtější povědomí o vzdálenostech v Česku a o geografii země jako takové.

Jak je to třeba doopravdy daleko z Kolína do Pardubic a kolik času bych musel vynaložit, kdybych to chtěl urazit „po svých“. Najednou dokážu přesně vyjmenovat, jaká města jsou na řece od Hradce Králové proti proudu.

Pointa ani nemůže být jiná – za pár dní zahajuji běh podél Vltavy. Její tok měří 430 km. Je je ještě o 60 kilometrů delší než Labe v Česku.

O mém projektu

Začal jsem v lednu 2020 a doběhl v srpnu 2021, absolvoval jsem cca třicet etap. Jestliže je Labe v Česku 370 kilometrů dlouhé, průměrně jsem uběhl 12 kilometrů.

Nejdelší úsek na jeden zátah byl 25 kilometrů mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Nejkratší úsek byl tři kilometry mezi přehradou Les Království a Nemojovem, kde po bouřce cestu přehradily spadané stromy a musel jsem se vrátit.

Běh jsem musel na několik týdnů přerušit kvůli uzávěře okresu Trutnov a zákazu cestovat mezi okresy, jinak bych doběhl dříve.

Labe má výhodu, že kolem něj vede většinou železnice, takže jsem mohl běžet „od nádraží k nádraží“. Břeh jsem si vybíral podle krajiny, schůdnosti i podle polohy výchozích nádraží.

Bezprostředně u Labe se běžet všude nedá, např. kvůli zarostlým a slepým ramenům mezi Mělníkem a Nymburkem. 

Běžel jsem většinou přes den, ale třeba úsek Čelákovice  Brandýs nad Labem jsem absolvoval v zimě v osm večer a mělo to neodolatelnou atmosféru.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Šukačka je hitem. Jak se ale na cestu k šumavské osadě zeptat?

Šukačka je malebná napůl vesnice, napůl samota, v nadmořské výšce skoro 900...

Šumavská samota Šukačka je nejoblíbenějším místem všech kolegů novinářů, kteří píší o kuriózních...

Český výletník: Řeka a osada Františka Nedvěda. Takovou Sázavu miloval

Sázavská osada Toronto u obce Luka pod Medníkem

VIDEO Minulou neděli zemřel písničkář František Nedvěd. Loni jsem navštívil trampskou osadu Toronto na...

Český výletník: Brno má symboly, kterým se i zasmějete. A to Praha neumí

Soše markraběte Jošta na Moravském náměstí od Jaroslava Róny se přezdívá...

Praha podobné zajímavosti spíš postrádá, naopak Brno má přehršel malých kuriozit, které jsou ale...

Český výletník: Kam se hrabe Verne. Cestu kolem Světa zvládnu za 80 minut

V hrobce Schwarzenbergů se najde dvacet šest rakví členů rodu.

VIDEO Seriál I v Česku lze vykonat cestu kolem světa. Ano, samozřejmě, přesněji „kolem Světa“. Ani to nestojí...

Český výletník: Je krásnější Nebe, nebo Peklo? Peklo zřejmě Češi milují víc

Čertova chalupa v osadě Peklo v podhůří Jizerských hor

Je to hezčí v Nebi, nebo Pekle? Vždycky mě překvapovalo, že naši zbožní a pověrčiví předkové...

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Svoboda v obytné dodávce. Tříčlenná rodina sedmý měsíc křižuje Evropu

Když je nevlídno, jeď na jih. Když je na jihu moc horko, zamiř na sever. Takové je nomádské pravidlo. Na jaře jsme...

Ze safari v Keni se stává bezohledný masový hon na divoká zvířata

Safari v Africe patří bezesporu k jednomu z největších lákadel masového turismu v Africe. Návštěvníci přírodní...

Nejzajímavější mosty světa. Na tyto stavby nikdy nezapomenete

Premium Silniční, železniční i pěší. Lanové, kamenné i skleněné. Ve světě stojí tisíce mostů, které slouží nejen jako klíčové...

Stal jsem se zajatcem Kavkazu. Gruzie si získá každého upřímného tuláka

Volnost, hory, batoh na zádech a spousta krásného vína. Gruzie nabízí silné zážitky, které důkladně otřesou duší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový mrakodrap v New Yorku láká na vyhlídku se skleněnými podlahami

Nový mrakodrap One Vanderbilt v New Yorku chce lákat i na vyhlídku se skleněnými podlahami a zrcadly, která má u...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Netradiční výlet. V muzeu Dinosauria zažijete opravdovou cestu do pravěku

Unikátní výlet do historie naší planety nabízí návštěvníkům nová turistická atrakce v Praze. Dinosauria Museum Prague...

To nejlepší z hor Česka: Králický Sněžník je rájem pro opravdové turisty

Horský celek na historickém česko-moravsko-kladském pomezí nevyniká rozlohou, patří však mezi nejodlehlejší i nejvyšší...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky, ale chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám...

Středomoří v Česku si užijete i na podzim. Pálava je místo políbené sluncem

Pokud si chcete užít nádhernou přírodu středomořského rázu, aniž byste překročili hranice sousedních států, vyrazte na...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...