Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás čeká za počasí a zda budete mít pro výlet vhodné podmínky. Přinášíme vám tipy na webové portály, s jejichž pomocí vás nepřekvapí nedostatek vody v řece ani uragán na hřebenech hor.
Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného turistu však nic nepřekvapí. Ilustrační snímek. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

S trochou nadsázky říkám, že tak dlouho hledám na internetu předpověď počasí, dokud nenajdu takovou, která mi vyhovuje. Je to sice vtip, ale i z něj si můžeme vzít dvě ponaučení. Zaprvé, internet je skutečně plný nejrůznějších předpovědí. Některé jsou spolehlivé, jiné víceméně bezcenné a velmi často se od sebe dost podstatně liší.

Zadruhé, je třeba být optimista, neboť za ideálních podmínek vyráží jen klikaři a zbabělci. Jak praví klasik: není špatného počasí, je jen špatně oblečený turista.

V následujícím článku vám poradíme, jak vychytat hezké počasí a kde najít potřebné a pokud možno spolehlivé informace pro tu kterou aktivitu v přírodě. 

Autor není meteorolog, ale během let, kdy se pohybuje v přírodě u nás i po celém světě, nasbíral poměrně dost zkušeností s tím, co funguje a co ne. V diskuzi pod článkem uvítáme i vaše zkušenosti a další tipy. Užitečných zdrojů není nikdy dost.

Předpověď počasí pro běžné výlety v Česku

Pro většinu pozemních aktivit v našich krajích bude podstatná „klasická“ předpověď počasí. Z mých zkušeností nemá smysl dívat se na předpověď déle než sedm až osmí dní dopředu. To už vám lépe poslouží živá rosnička nebo kniha lidových pranostik.

Osobně začínám považovat předpověď za jakžtakž spolehlivou přibližně pět dní dopředu, i tady však bude záležet na konkrétní meteorologické situaci.

Pokud se například blíží mohutná tlaková výše nebo studená fronta, bude předpověď poměrně spolehlivá.

Mnohdy však není do poslední chvíle jasné, na kterou stranu vah se počasí překlopí. Jestliže předpověď začíná slovy „jasno až polojasno, místy oblačno s občasnými přeháňkami“, je jasné, že meteorologové tápou.

Za základní zdroj předpovědi pro Česko lze považovat Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Najdete tu krátkodobé i dlouhodobé informace, předpovědi pro jednotlivé kraje, hory, apod. Kromě webové stránky má ČHMÚ i dvě mobilní aplikace, ČHMÚ a ČHMÚ+. Tady najdete mj. předpovědní modely Aladin, kde si můžete na asi tři dny dopředu vyfiltrovat jednotlivé fenomény pro celou republiku (teplotu, oblačnost, srážky, vítr,..). Případně lze zobrazit meteogram pro konkrétní lokalitu.

Pro kontrolu, jak moc se rozcházejí, nebo shodují alternativní zdroje, využívám norskou předpověď www.yr.no, přestože k tomuto portálu nesdílím nekritický obdiv jako někteří z vás. Na druhou stranu, mají vše přehledné s výhledy na týden dopředu a také hezkou celoevropskou animaci oblačnosti.

Počasí na iDNES.cz

Podívejte se na předpověď počasí na našich stránkách, najdete zde i rozdělení podle regionů, radarové snímky oblačnosti a mnoho dalšího.

Jestliže si naplánujete výlet na základě dlouhodobé předpovědi, určitě si ověřte předpověď den předtím, než vyrazíte, tato předpověď už bývá víceméně spolehlivá. Meteorologové umí dobře předpovědět některé parametry počasí, jiné už hůře. Například na předpovídanou teplotu vzduchu nebo sílu větru se můžete víceméně spolehnout, horší je to se srážkami.

Osobně za nejhůře předpovídatelný parametr považuji pokrytí oblohy oblačností. To může být velmi důležité, například v horách je přízemní oblačnost zásadní pro orientaci. Pokud nenajdete jistou předpověď, pomohou například snímky nebo animace družice NOAA. Často vyrážím fotit krajinu a oblačnost je pro mě zásadní parametr zda vyrazit či nevyrazit. Pokud chcete mít na fotkách tutové sluníčko, musíte zkrátka počkat na tutovou předpověď.

Počasí v horách

Pokud vyrážíte do vyšších hor, počítejte s tím, že tady se počasí bude často velmi lišit od obecné předpovědi. V horách je skoro vždy větší zima, předpovědní teplotu pro ČR je tedy třeba snížit o cca 0,6 °C na každých 100 výškových metrů (neplatí při inverzním počasí), bude víc foukat a je tu i větší pravděpodobnost mraků a srážek. V tuzemských horách určitě oceníte informační servis horské služby.

Pokud vyrážíte do vyšších hor, počítejte s tím, že tady se počasí bude často...

Počasí v horách se může podstatně lišit v lokalitách jen nepatrně vzdálených od sebe. Podstatný je často směr větru, například při přechodu fronty budou srážky na návětří silnější než v závětří, kde hory vytvářejí srážkový stín a může tu i svítit slunce, zatímco na opačné straně hor prší.

Mobilní aplikace na dovolenou

V této souvislosti zmíním moderní a podle mě někdy přeceňovaný ukazatel některých meteorologů pro horské oblasti, a sice pocitovou teplotu. Bohužel, jde o podobně absurdní údaj, jako je například teplota na slunci.

Každý ví, že slunce hřeje a na větru vám bude víc zima (pocitová teplota je to samé jako anglický termín „windchill factor“). Jenže každý z nás má jiné vnímání teploty a krevní oběh, jiné oblečení, někoho hřejí vousy, někdo jde po větru a jiný proti němu, svou roli hraje i vlhkost vzduchu. Na tento údaj proto moc nespoléhejte.

Počasí na Slovensku a ve zbytku světa

Sousední Slovensko bývá častým cílem českých turistů, proto se mu budeme věnovat samostatně. Slovenský národní předpovědní portál najdete na webu shmu.sk, má podobné služby jako český ČHMÚ. U předpovědních modelů najdete kromě Aladinu i desetidenní model ECMWF. Modely Aladin mají Slováci včetně animace, na druhou stranu grafika modelu oblačnosti není tak srozumitelná jako naše. Pro příklad, animace pro srážky najdete zde.

Hrad Strečno

Slovensko je mnohem hornatější než Česká republika, hory tu tedy více ovlivňují počasí. Pokud vyrážíte do vyšších hor, určitě zkontrolujte i horskou předpověď. Velmi užitečné informace o aktuálních podmínkách pro jednotlivé aktivity a výstrahy před nebezpečími a vše pro jednotlivá pohoří najdete na těchto stránkách.

Kdo vyráží po Evropě nebo ještě dál, může využít buďto zmiňovaný norský server, nebo lze hledat předpověď na místních serverech. U nich se velmi často setkáte s velmi kolísající kvalitou zobrazovaných informací a je tedy dobré používat kvalitní a vyzkoušený zpravodajský portál té které země, ideálně s anglickou verzí stránek. Podívejte se například na tyto stránky pro RakouskoNěmeckoItálii a Francii.

Častá cílová země českých turistů je Chorvatsko, zde můžete využít stránku meteo.hr, která má i perfektní předpověď pro jachtaře.

Jedeme na vodu

Vodáci potřebují znát především stav vody na řece, kterou chtějí splouvat. Online vodočty pro české řeky najdete na této stránce ČHMÚ. Poněkud přehlednější mapa se stejnými zdroji je zde. Podívejte se také na odkazy na vodní stavy evropských a světových řek. Kompletní online vodácké informace z celého světa ukrývá také tato vynikající aplikace.

Purpurové květy devětsilů lemují břehy.

Pokud jde o kilometráž a podrobnější informace z českých a evropských řek, dobře poslouží tento portál, hlavní české a moravské řeky také uvádí Vodácká navigace. Velmi kvalitní info a doporučené trasy najdete na stránkách některých půjčoven kanoí a vodáckého vybavení.

Pro jachtaře a milovníky větru

Svébytnou skupinou jsou jachtaři, tato dobrodružná aktivita láká v poslední době čím dál více lidí. Pobyt na otevřeném moři vyhledávají také mořští kajakáři, kiteboardisté nebo vyznavači windsurfingu.

Pro všechny tyto skupiny je velmi důležitým ukazatelem vítr – zejména jeho směr a síla. V současnosti nejpopulárnější je vynikající aplikace Windy, která celosvětově zobrazuje vývoj počasí s důrazem na vítr a vlny. 

Pro jachting v Chorvatsku doporučuji již zmiňovaný portál meteo.hr, kde najdete námořní předpověď i předpovědní mapy větru.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.5 21:32

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

KVÍZ: Sněžka je nejvyšším vrcholem Polska. Je to pravda, nebo lež?

26. května 2024

V tomto vědomostním kvízu vám předložíme několik tvrzení o různých zeměpisných zajímavostech z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedmnáctiletý digitální nomád žije už dva roky v německých vlacích

29. května 2024

Zatím nacestoval přes 500 000 kilometrů. Dost na to, aby planetu Zemi obkroužil dvanáctkrát. Až na...

Stanice duchů pod Berlínskou zdí zmizely z map, metro tu jen projíždělo

28. května 2024  13:05

Z masy Německé demokratické republiky vydělila Berlínská zeď ostrůvek západního sektoru metropole....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pláže v Evropě, kde si užijete pohodu téměř bez lidí, pořád existují

25. května 2024

Vyrovnané řady lehátek a slunečníků, které se ztrácejí v mase slunících se těl. Pláže, kde pro...

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.5 21:32

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako krotitelé duchů. Zloděje na elektrokolech má zastavit nová zbraň

29. května 2024  13:21

Vývoj nových technologií nepřináší jen pozitivní věci. Ve Velké Británii totiž modernizují i...

Do Chorvatska autobusem. Zkuste to letos jinak, novinky překvapí

29. května 2024

Advertorial Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších letních destinací. Za jeho krásami...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...