Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Na co zírá mašinfíra: ranním Valašskem jedeme až ke slovenským hranicím

Seriál
Dnešní Mašinfíra nám připomene léto. Ranním spojem společnosti Arriva se vydáme napříč Valašskem. Vyrazíme z Valašského Meziříčí a podél Beskyd dojedeme až do stanice Horní Lideč na hranicích se Slovenskem. Čeká nás dvoukolejná elektrifikovaná trať s číslem 280.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Mapa tratě 280 mezi Valašským Meziříčím a Horní Lidčí

Naši železniční pouť vykonáme na dvou historických tratích. Nejprve se svezeme po dráze Rakouské společnosti místních drah (ÖLEG), která v červenci 1885 dovedla koleje z Hranic na Moravě přes Valašské Meziříčí do Vsetína.

Ze Vsetína do Horní Lidče pak budeme pokračovat po Dráze Prezidenta Masaryka, která vznikla v teprve v roce 1928 jako součást ambiciózního projektu, jenž měl zkapacitnit železniční spojení západu a východu nové republiky. DPM odbočovala v Bylnici od legendární Vlárské dráhy a vedla právě do Vsetína.

Koncem třicátých let 20. století, už za dob ČSD, byla trať z Hranic na Moravě až do Horní Lidče zdvojkolejněna a prodloužena do slovenského Púchova. V roce 1960 se dráha ve stejném úseku dočkala elektrifikace. Dodnes trať slouží jak pro osobní dopravu(včetně přímých rychlíků do Prahy), tak jako alternativní koridor pro dopravu nákladní. 

Zatímco expresy na trati provozují České dráhy, osobní vlaky ze Vsetína do Horní Lidče převzala společnost Arriva. Právě jejím blankytně modrým motorákem Stadler GTW jsme jednoho rána vyjeli z Valašského Meziříčí i my.

Motorová jednotka Stadler GTW společnosti Arriva ve stanici Horní Lideč

Po beskydské dvoukolejce

Naši cestu začínáme na nádraží ve Valašském Meziříčí. Historické město ze 14. století nabízí řadu lákadel, například zámek Kinských a zámek Žerotínů. Prohlédnout si můžete také Muzeum regionu Valašsko nebo neobvyklé Řeznické muzeum.

Na vsetínském zhlaví přejedeme Rožnovskou Bečvu a též trať do Hulína. Pokud bychom vystoupili na nejbližší zastávce Brňov a přešli Vsetínskou Bečvu, dojdeme po chvíli ke skalní věži Jarcovská kula.

Ze zastávky Bystřička se můžete vydat na obě strany. Pokud přejdete Vsetínskou Bečvu, najdete po pěti kilometrech dřevěnou rozhlednu u Holáňů. Když se naopak od kolejí vydáte přímo do beskydských kopců proti proudu říčky Bystřička, nemůžete minout stejnojmennou kamennou přehradu.

Trať z Valašského Meziříčí do Horní Lidče si můžete projet zrychleně, za tři a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Další rozhlednu najdete v Ratiboři, jen pár kilometrů od stanice Jablůnka, opět na druhé straně řeky. Ale pozor, je velmi unikátní, má totiž přezdívku 1. valašská údolní rozhledna. Co z ní tedy uvidíte, si můžete domyslet sami.

Noc v hotelu a akvapark na dva dny zdarma

Z Aquapalace Praha

Na kraji Ratiboře si můžete prohlédnout také jedinečné Vojenské muzeum Ludvíka Hynka. V bývalém partyzánském bunkru se seznámíte s osobnostmi valašského protinacistického odboje. Na prohlídku je ale nutné se předem objednat.

Jedeme dál, další stanicí je Vsetín. Tady jsme už jednou s naším seriálem byli. Natáčeli jsme trať do Velkých Karlovic (k vidění zde). Ve Vsetíně určitě navštivte tamní renesanční zámek, kde sídlí Muzeum regionu Valašsko. Před cestou alespoň poznáte reálie tohoto horského kraje. V dolním městě také nesmíte vynechat Panskou zahradu, malebný park u Vsetínské Bečvy.

Trať 280 slouží jako alternativní nákladní koridor mezi Českem a Slovenskem

Podél ní ještě pár kilometrů pokračujeme. Tratě do Velkých Karlovic a Horní Lidče zprvu vedou souběžně. Rozdělují se teprve před Ústím u Vsetína. Po ocelovém mostě překonáváme říčku Senici a podél jejího toku se stáčíme vpravo.

Vlak Arrivy mine zrušenou stanici Ústí u Vsetína a po chvíli zastavuje v zastávce Leskovec. Necelých pět kilometrů od ní po žluté turistické značce stojí První valašské motomuzeum, o další kilometr dál se nachází dřevěná rozhledna Vartovna.

Od ní můžete sestoupit přes Prlov, jehož část vypálili Němci na konci druhé světové války. V místním kulturním domě se můžete objednat na prohlídku muzea této tragédie. Pokud se chcete vrátit z Prlova zpět k železniční trati, nabízí se zelená turistická značka, která vás zavede do Valašské Polanky.

Lokomotiva E669.2160 v čele nákladního vlaku u Horní Lidče. Léto 1977

Turistické cíle podél tratě 280

Ze zastávek Lužná u Vsetína, Lidečko a Lidečko ves se nabízí výlety ke skalním útvarům na obou březích Senice. Na levém břehu to jsou Lačnovské a Čertovy skály, na pravém břehu Pulčínské skály se zbytky skalního hradu Pulčín.

Mezi Lužnou u Vsetína a Lidečkem modrý motorák překonává dvojici identických dvoupolových ocelových mostů. Pro každý směr byl postaven jeden. Délka jednoho pole je 36,2 metru a jejich výška činí 18 metrů.

A jsme u konci dnešní cesty, ve stanici Horní Lideč. Dál doleva míří trať generála Štefánika do Púchova, doprava pokračuje Dráha prezidenta Masaryka do Bylnice. Tu si s Arrivou projedeme zase někdy příště.

V Horní Lidči rozhodně navštivte tamní mechanický betlém a v nedalekém Lačnově Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky. Ve Francově Lhotě si můžete prohlédnout rodný domek kardinála Štěpána Trochty a jen tři kilometry od něj dřevěnou rozhlednu na Čubově kopci.

Třicet sedm kilometrů z Valašského Meziříčí jsme projeli za 40 minut. V současné době se ale cestování tímto úsekem zřejmě prodlouží kvůli rekonstrukci jedné traťové koleje mezi Vsetínem a Horní Lidčí, která potrvá až do léta, tam vlaky mohou nabírat zpoždění.

Autor:
  • Nejčtenější

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

Ledničky už z Vltavy neloví, spíš iphone. Co vydá řeka při velkém úklidu

Premium Lahve, boty, brýle, ale též palety, pneumatiky, kanystry. Vydali jsme se v lodní rojnici tří set dobrovolníků lovit...

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Premium Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i když vypadá, že už...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....