Rakouská pohoda v horách. Salcburský Saalachtal zvládnete i s dětmi

Salcburský Saalachtal je údolí kolem říčky Saalach ve spolkové zemi Salcbursko. Jde o naprosto ideální místo pro ty, kteří mají rádi pěkné kopečky tak akorát.
Salzburger Saalachtal Kallbrunnalm

Salzburger Saalachtal Kallbrunnalm | foto: © Österreich Werbung / Achim Meurer

Od Salzburgu jsme zhruba padesát kilometrů, od Mnichova sto padesát. Nacházíme se přímo na hranici s Německem a Tyrolskem. Už jsou to Alpy, ale ještě ne ty nejvyšší, nejznámější a nejnavštěvovanější. Právě to může být pro některé turisty a cyklisty to největší lákadlo.

E-bike

Během natáčení našich Cyklotoulek jsme si udělali základnu v cyklohotelu v Unkenu. Příjemný majitel rodinného podniku dělá pro své hosty i cyklistického průvodce, a tak nám poradil, jak místní kraj nejlépe poznat. Region se specializuje na elektrokola a v ceně pobytu je e-bike na jeden den zdarma.

Unken

V podstatě jen tak náhodně vytáhnete paty za humna a už je to hezké. Samozřejmě byste si to užili parádně i na normálním kole, ale jen tak si vyjet na kopec za barákem by vám trvalo půl dne. Takto si zajedete, kam se vám zlíbí, užíváte si to, můžete poznat z regionu více a nemyslete si, zadarmo to taky není.

Já jsem se vyhoupl na Hochalm asi šest set výškových metrů a posbíral si hned na začátku všechny alpské třešničky – výhledy, horské boudy, krávy, vrcholky… Tady by to šlo.

Vyloženě vás to láká lehnout si a jen tak zírat do krajiny. Všude po údolí najdete stylová a příjemná odpočívadla. Říkají jim „logenplatz.“ V obci Hochmoos je asi jedno z nejhezčích. S malým rybníčkem a mlýnským kolem. Děti několika rodin si s ním přišly trochu zatočit a podle řeči jsme poznali krajany. Jezdí sem už delší dobu a je to tu prý pro rodiny s dětmi ideální. To věřím. Potkáváme soustu míst k odpočinku, ke hrám, ke koupání, k osvěžení.

Usměvavá íčka

Pochopitelně můžete přistoupit k objevování Saalachtalu trochu zodpovědněji než jen tak na slepo vyrazit za humna. Tourismusverband v Loferu je připraven vám se vším pomoct. Mimochodem, nebojte se rakouských íček. Choďte tam, ptejte se, volejte, pište… Opravdu vám rádi poradí s ubytováním, cyklostezkami, zajímavými cíli.

Salcburský Saalachtal

V Rakousku to funguje přece jen ještě trochu jinak než u nás. Někdy mám pocit, že celé Rakousko je vlastně jeden velký turistický region. V podstatě všude, kam přijedete, je nějaký specifický region, který se vyznačuje něčím jedinečným, má pojmenovány hlavní turistické cíle, možnosti ubytování, stravování, sportovního vyžití a má vlastní informační centrum. Tam vám rádi, a to je to nejdůležitější, se vším poradí a pomůžou.

Hodit lano

Obec Lofer je díky svému íčku pasováno na takové neformální centrum regionu. Je to ovšem mimochodem i milé alpské městečko, které je vytíženo i v zimně. Pokud se totiž chcete dostat výš, hodí vám tu lano. Tedy lanovku. Se Saalachtalskou kartou ji můžete využít po celý týden jednou denně zdarma. Za kolo připlatíte už jen čtyři eura (105 Kč).

Salcburský Saalachtal

Lanovka vás vyveze zhruba do tisíce čtyř set metrů a alpská romantika se opakuje. Krávy, výhledy, chaty, příroda… krása. Z horní stanice můžete startovat různé výlety nebo okruhy. My se jedeme podívat k jezeru Marmorsee. Je to uměle vytvořené jezero, kde se sice nesmí koupat, ale výlet stojí zato, protože je mramorové.

Jako doma

Sjezd v serpentinách je samozřejmě super. Korunován ještě tím, že po cestě odbočím do Gasthof Krepper na typickou horskou Alm, tedy chatu. Rodina provozuje ubytování a restauraci už tři generace. Padesát let alpské klasiky. A navíc tu vaří na dřevě. Máma ráno nadojila mléko, syn uvařil oběd a táta vám ho přinese.

Salcburský Saalachtal

Rodinná atmosféra je tu obrovsky znát. Cítíte se tady jako doma. Opravdu místní suroviny, místní receptury ověřené staletími, lidé, kteří mají vztah k přírodě, ke svému regionu, ke své půdě a v neposlední řadě k turistům. Opravdu je tu milují a snaží se pro ně nabídnout to nejlepší. Jako vždy radím objednat si něco místního. Typická alpská kuchyně je trochu tučnější, inu jsme v horách, ale je to zase něco úplně jiného než u nás a stojí to za ochutnání.

Na hory, z hory, do hory

Salcburský Saalachtal ovšem nejsou jenom hory. Jezdit se dá i v údolí v podstatě po rovince podél řeky Saalach. I tyhle obrázky si budete pamatovat za dlouhých zimních večerů. Stezky nad vodou a mosty přes řeku budete popisovat kamarádům, až se vrátíte domů. Saalach se dá jet i na lodích nebo na raftech. To musí být taky slušný adrenalin. Mimochodem, celým údolím vede nám známá Tauernradweg. Většinou mimo silnice a stále doprovázená hřebeny hor všude, kam se podíváte.

Nemusíte se ovšem dívat jenom na hory, můžete se podívat i dovnitř, do hory. Do jeskyně Lamprechtshöle v St. Martin můžete na sedm set metrů dlouhý okruh i sami bez průvodce. Také tu platí Saalachtalská karta, takže vlastně zdarma. Spletitými chodbami vede podzemní řeka a tvoří dokonce jeskynní vodopády. Celkem má jeskyně asi padesát kilometrů chodeb, které vedou nejen horizontálně, ale i vertikálně až do výšky dvou tisíc metrů. Jestli je to nejvíc na světě nebo ne, už záleží na zdroji a není to ani tak důležité.

Lamprechtova jeskyně v Salcburském Saalachtalu

Jeskyně se jmenuje podle rytíře Lamprechta, který v ní prý kdysi dávno zanechal poklad. Někdy v sedmnáctém století ho šla hledat výprava odvážlivců a v osmnáctém století v jeskyni našli čtrnáct jejich koster. Dobrodruhy buď překvapila voda, nebo jim zkrátka došly svíčky a oni nenašli cestu zpátky. V místech, kde byly nalezeny jejich kostry, si můžete na zdech všimnout malých křížků.

Bílý potok

Příroda tady umí překvapit, ať už nás to potěší, nebo ne. Pokud ji máte rádi takovou, jaká je, zastavte se ještě v Naturparku Weissbach, který má ve stejnojmenné obci, jejíž název by se dal přeložit jako Bílý potok, infocentrum. Má rozlohu asi dvacet čtyři čtverečních kilometrů, sousedí s mnohem větším německým přírodním parkem Berchtesgaden a může tak být přehlednější alternativou k poznávání místní fauny a flóry.

Orel zlatý, různí vzácní motýli nebo typické alpské louky jsou asi největšími exkluzivitami. Posláním přírodního parku není zachovávat přírodu divokou, ale zachovávat přírodu kultivovanou v rozumných mezích. Často skloňovaným termínem je „udržitelný turismus“. Nezavírat turistům přírodu, ale zachovat ji i pro ty, kdo přijedou příště.

Maria Kirchental

Pochopitelně, jen málokdo sem přijede hledat orly nebo motýly. Jasným turistickým lákadlem Naturparku Weissbach je jeho soutěska. Prodíráte se mezi skalami po kamenných chodníčcích, voda hučí mezi skalami jako v turbínách a vy máte chuť do ní skočit. A to taky můžete. Canyoning je tady oblíbenou adrenalinovou výzvou. Poznat soutěsku i zevnitř je vždycky úžasný zážitek. To ovšem pochopitelně už s instruktorem.

Soutěska ve Weissbachu v údolí není jediná. Na jedno údolíčko je toho nakonec docela dost. Určitě se vyplatí aspoň na některé dny zmíněné elektrokolo, abyste stihli vidět všechno, co si naplánujete. Poměrně neznámý alpský region nižší obtížnosti určitě stojí za vaši pozornost. Nebudete litovat.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.6 14:47

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

22. června 2024

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turistické pasti a hromady odpadků. Bali už dávno není exotickým rájem

21. června 2024

Bali má nálepku levného tropického ráje, který si pro svou dovolenou oblíbila spousta Čechů....

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Co vám na letišti neporadí. Jak přepravovat v letadle erotické pomůcky

23. června 2024

Pokud si budete chtít trochu zpestřit pobyt na zahraniční dovolené, vaše oblíbené erotické hračky...

Na co zírá mašinfíra: Po Sklářské lokálce za Pyšnou princeznou

23. června 2024

První letní Mašinfíra nás zavede na Šenovku. Sklářská lokálka mezi Českou Kamenicí a Kamenickým...

Venčení vombatů či degustátorství? V Tasmánii místo dovolené nabízejí práce snů

22. června 2024  16:28

Nabídka netradičních prací míří za všemi Australany, kteří nemají rádi zimu a chtějí si toto období...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

22. června 2024

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...