Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Bez smogu. Projeďte si velký okruh kolem Prahy na kole, začínáme na západě

Že dobrodružství a hezká příroda čeká doslova za dveřmi Pražanů, jsme se přesvědčili při cyklistickém objezdu našeho hlavního města. Stačilo nám několik hodin přípravy nad mapou, abychom pospojovali nejhezčí úseky a naplánovali přes 80 kilometrů vedoucích malebnou přírodou kolem okrajových sídlišť.

Cesta od Dívčího skoku až k Jenerálce vede nádherným romantickým zeleným údolím po cyklostezce A163. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Naším cílem bylo najít a projet trasu, která by objížděla Prahu co nejtěsněji, přitom maximálně využívala cesty bez provozu aut a vedoucí hezkou přírodou. Na trase projedete nebo jen těsně minete 30 přírodních rezervací, přírodních památek a přírodních parků, poznáte bezpočet vyhlídek, naučných stezek a dalších zajímavostí.

Po celou dobu přitom zůstáváte uvnitř administrativní Prahy a trasa několikrát vede kolem konečných stanic metra, takže si můžete vybrat jen část okruhu a vrátit se metrem zpět.

Trasu jsme rozdělili na dva přibližně stejně dlouhé úseky, v tomto prvním článku vám přinášíme report ze západní části, příště se budeme věnovat východní polovině.

Ti zdatnější možná dokážou okruh objet celý naráz, i když asi budete překvapeni na Prahu poměrně značnou celkově nastoupanou výškou. Dvakrát překonat vltavský kaňon i několik bočních údolí je zkrátka znát.

Přes vyhlídky na Barrandov

Za „nultý kilometr“ našeho okruhu volíme Modřany, ležící v nejjižnější části okruhu, kde trasa překonává Vltavu. Pojedeme po směru hodinových ručiček a konec prvního – západního – úseku nás čeká opět u Vltavy, tentokrát na severním okraji V Podbabě.

Fotogalerie

Z Modřan na protilehlý břeh Vltavy jezdí přívoz, fungující v rámci pražské MHD, romantickou ranní plavbou tedy začínáme naši cestu. Na levém vltavském břehu se chytáme pobřežní cyklotrasy A1 a směřujeme po proudu řeky k centru.

Míjíme modřanský jez s vodáckou propustí a vzápětí odbočujeme vlevo do Velké Chuchle. Čeká nás výživné stoupání z vltavského údolí k sídlišti Barrandov. Velká Chuchle leží v malebném údolíčku obklopeném lesy, krajinově si tu připadáme skoro jako na venkově.

Stoupáme podél potoka Vrutice a na konci zástavby odbočujeme vpravo na žlutě značenou lesní cestu vedoucí rezervací Homolka. V opuštěném lomu kousek od cesty najdeme mezinárodně významnou geologickou lokalitu s význačným paleontologickým nalezištěm. Kola necháváme u lomu a po loukách vystoupáme na vrchol Homolka s hezkým výhledem na Velkou Chuchli a Modřany.

Výlet zahajujeme přeplavbou Vltavy z Modřan do Lahoviček.

Výlet zahajujeme přeplavbou Vltavy z Modřan do Lahoviček.

Vrchol Homolka s hezkým výhledem na Velkou Chuchli a Modřany

Vrchol Homolka s hezkým výhledem na Velkou Chuchli a Modřany

Pokračujeme lesem ke kostelu sv. Jana Nepomuckého s dalším vyhlídkovým místem a dále k zookoutku nad Malou Chuchlí. Tady uprostřed lesoparku lze ve výbězích pozorovat naše lesní zvířata, například tu mají muflony, rysa ostrovida, kunu a různé druhy ptáků. V občerstvení hasíme žízeň a po značené cyklotrase A112 přejíždíme po loukách k sídlišti Barrandov.

K zaniklé obci Krteň

Sjíždíme klidnou sídlištní ulicí do Prokopského údolí. Jsme tu brzy ráno a v tomto oblíbeném přírodním parku zatím ticho ruší jen ptačí zpěv a bublající Dalejský potok. Přímo nad námi se nyní zvedají vysoké stráně a vápencové skály s Butovickým hradištěm, my ale pojedeme na kole po zelené značce vedoucí místy až 70 metrů hlubokým kaňonem až do Řeporyjí. V „Prokopáku“ najdete mimo jiné opuštěné vápencové lomy, které jsou významnými paleontologickými nalezišti, známý je například lom Mušlovka nebo Černý lom.

Cyklotrasa A12 vede kolem trati pražského Semmerinku, pak projede kolem ruiny bývalé vápenky a po chvíli se objevují první domy čtvrti Řeporyje. Projedeme centrem obce, chytáme se modré značky vedoucí proti proudu Dalejského potoka a po chvilce přijíždíme do revitalizované oblasti rybníků, mokřadů a luk Řepora, která leží v prostoru bývalé cihelny a skládky. Zajímavostí je opuštěný stejnojmenný skanzen středověké české vesnice v severní části lokality.

Z Prokopského údolí se zvedají vysoké stráně a vápencové skály.

Z Prokopského údolí se zvedají vysoké stráně a vápencové skály.

Opuštěný skansen středověké české vesnice Řepora

Opuštěný skansen středověké české vesnice Řepora

Jakmile vyjedeme z lesíka, objeví se před námi hradba betonových budov sídliště Stodůlky. My se ale budeme držet dál od zástavby, podjedeme čtyřproudový přivaděč a po cyklostezce a vedlejší silnici směřujeme k obci Krteň, která zanikla po třicetileté válce. Na jejím místě uprostřed polí stojí nyní už jen románský kostel sv. Jana a Pavla, v jehož těsné blízkosti najdeme novodobý dolmen v podobě kamenného stolu.

Může se hodit

Náročnost: středně těžká trasa vhodná pro treková nebo horská kola
Jízdní řády přívozů zde.

Vzdálenost: 87,8 km

Minimální výška: 176 m

Maximální výška: 391 m

Celkové stoupání: 837 m

Celkové klesání: 835 m

MAPA: Projeďte si velký okruh kolem Prahy na kole

Stáhněte si GPX soubor trasy pro vaši navigaci

Od kostela to bereme přímo na sever po neznačené polní cestě k osadě Chaby, za kterými se z polí jako přízrak tyčí obrovské billboardy nákupních center na Zličíně.

Jsme nyní přes 200 metrů nad údolím Vltavy, v nejvyšším bodě celého okruhu kolem Prahy.

Divokou Šárkou k Vltavě

Nyní nás čeká pár kilometrů ulicemi, kdy se musíme proplést přes Zličín a Řepy, projedeme kolem nepřístupného kláštera Milosrdných sester sv. Karla Boromejského než vystoupáme na hezkou a málo známou Reinerovu vyhlídku na Řepy. Přejedeme rušnou Karlovarskou, sjedeme k nádrži Jiviny a kolem políček a skleníků výzkumného ústavu rostlinné výroby směřujeme k sídlišti Na Dědině. Před námi se v dálce objevuje letohrádek Hvězda a také strážní věž věznice Ruzyně.

Vyhýbáme se rušné Drnovské ulici tím, že se zanoříme do sídliště a najdeme tu hezkou paralelně vedoucí asfaltovou cestu. Ta nás nakonec vyvede u Evropské, kterou podjedeme tunelem pro cyklisty a pěší a rázem se ocitáme v zelené oáze přírodního parku Šárka-Lysolaje.

Novodobý dolmen v podobě kamenného stolu

Novodobý dolmen v podobě kamenného stolu

Málo známá Reinerova vyhlídka na Řepy a Zličín

Málo známá Reinerova vyhlídka na Řepy a Zličín

Tady najdou cyklisté bezpočet možností, jak se dostat až k Vltavě, my volíme nejkratší a nejjednodušší variantu – po pokosených loukách a singtrailech sjíždíme ke koupališti a pak se budeme stále držet v údolí podél Šáreckého potoka.

Hned za koupalištěm zastavujeme v restauraci Dívčí skok, prostředí venkovní terasy přímo pod skalami je tu vskutku úchvatné. Můžete se tu také vykoupat, koupaliště Divoká Šárka patří k nejhezčím a voda jeho dvou bazénů k nejstudenějším v Praze. Kdo má dost energie, může pěšky vystoupat na vyhlídku Dívčí skok a potěšit se kruhovým výhledem ze skal.

Kdo má dost energie, může vystoupat na vyhlídku Dívčí skok a potěšit se...

Kdo má dost energie, může vystoupat na vyhlídku Dívčí skok a potěšit se výhledem ze skal.

Cesta k Dolní Šárce vede klidnou ulicí, kdo se chce vyhnout asfaltu, může...

Cesta k Dolní Šárce vede klidnou ulicí, kdo se chce vyhnout asfaltu, může využít hezký singltrek.

Cesta od Dívčího skoku až k Jenerálce vede nádherným romantickým zeleným údolím po cyklostezce A163. Divoká Šárka je jedním z nejrozsáhlejších pražských parků, kromě cyklistů, běžců a jiných výletníků vyhledávají zdejší buližníkové skály i horolezci. Divoká Šárka bývala výletním cílem Pražanů již od 19. století a podle pamětníků jste na konci války mohli mezi Džbánem a Vltavou najít celkem 13 hostinců, dnes jsou zde pouze 4.

U Jenerálky vyšplháme na nenápadný pahrbek u cesty s hezkým rozhledem, pak míjíme luxusní rybí restauraci Chorvatský Mlýn, za kterým pokračujeme po cyklotrase A17 údolím k Vltavě. Cesta vede klidnou ulicí, kdo se chce vyhnout asfaltu, může využít hezký singltrek po pravé ruce. V dolním šáreckém údolí míjíme krásné rezidence, honosné historické vily i moderní domy s rozlehlými zahradami, pompézností tak trochu připomínající pražský „Dallas“.

Jsme v Podbabě, na vltavském nábřeží a na konci prvního úseku. Kdo chce na druhý břeh, může odtud přeplout do Podhoří a příště s námi pokračovat kolem východního okraje Prahy zpět do Zbraslavi.

Rezervace, parky a přírodní památky na okruhu

1. Přírodní rezervace Homolka
2. Přírodní rezervace Chuchelský háj
3. Přírodní rezervace Prokopské údolí
4. Národní přírodní památka U Nového mlýna
5. Národní přírodní památka Dalejský profil
6. Přírodní park Šárka Lysolaje
7. Přírodní rezervace Divoká Šárka
8. Přírodní památka Vizerka
9. Přírodní památka Jenerálka
10. Přírodní památka Zlatnice
11. Přírodní památka Nad mlýnem
12. Přírodní památka Dolní Šárka
13. Přírodní památka Podbabské skály
14. Přírodní park Drahaň-Troja
15. Přírodní rezervace Podhoří
16. Přírodní památka Bohnické údolí
17. Přírodní památka Zámky
18. Přírodní památka Kaňon Vltavy u Sedlce
19. Přírodní památka Ládví
20. Přírodní památka Cihelna v Bažantnici
21. Přírodní památka Pražský zlom
22. Přírodní rezervace V pískovně
23. Přírodní památka Počernický rybník
24. Přírodní památka Rohožník - lom v Dubči
25. Přírodní park Říčanka
26. Přírodní památka Obora v Uhříněvsi
27. Přírodní park Botič-Milíčov
28. Přírodní památka Pitkovická stráň
29. Přírodní památka Milíčovský les a rybníky
30. Přírodní památka Modřanská rokle

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

SLEPÁ MAPA: Tachov není Sokolov. Poznáte okresy Česka a jejich města?

Kromě území Prahy můžete na mapě České republiky najít celkem 76 okresů. Jejich podobu na rozdíl od krajů příliš mnoho...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm nádherných slovenských hradů za tři dny. Zkuste si turistický maraton

Když se doma začne mluvit o tom, že pojedeme na Slovensko, je jasné, že to bude do kopce. Letos však necháváme trasy...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Komfort cestování na elektrokole zvýší síť nabíjecích stanic

Advertorial Do malého batůžku jen mobil, klíče a peněženku, nasednout na elektrokolo a hurá do kopců třeba na celý den! Tak luxusně...

Pod Krušnými horami se rodí nejhustší síť nabíjecích stanic pro elektrokola v Česku

Advertorial Od Chaty Barbora v Českém Jiřetíně jsem se ráno vydala na elektrokole podél vodní nádrže Fláje směrem na Klíny. Původně...

Bunkry, lázně a krásné výhledy. Otestujte si parádní výlet v okolí Náchoda

I když to ještě v květnu nevypadalo moc nadějně, i letos se podíváme v rámci Cyklotoulek za hranice. Jako ideální místo...

Jízda na kole jižní Moravou, která masový turismus naštěstí nezajímá

Po nějaké době jsem zatoužil na kole vyrazit do některé naší pozapomenuté oblasti. Do míst, kde budu jíst v obyčejných...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...