Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Přes přívoz na východ. Pokračujeme v cestě na kole přírodou kolem Prahy

V dnešním článku se vypravíme na druhou půlku velkého cyklistického okruhu kolem Prahy. Po projetí západní část trasy míříme na její východní část a vyrážíme od přívozu v Podhoří směrem na Modřanskou rokli.
Park Přátelství na Proseku je unikátní nejdelší vodní soustavou v Praze.

Park Přátelství na Proseku je unikátní nejdelší vodní soustavou v Praze. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Naším cílem bylo najít a projet trasu, která by objížděla Prahu co nejtěsněji, přitom maximálně využívala cesty bez provozu aut a vedla hezkou přírodou.

Na trase projedete nebo jen těsně minete třicet přírodních rezervací, přírodních památek a parků, poznáte bezpočet vyhlídek, naučných stezek a dalších zajímavostí.

Trasu jsme rozdělili na dva přibližně stejně dlouhé úseky, v prvním článku jsme přinesli report ze západní části. Dnes se budeme věnovat polovině na východ od Vltavy.

Dvouřadou alejí nad vltavský kaňon

V minulém díle jsme sjeli údolím Šáreckého potoka k Vltavě, odkud z Podbaby jezdí přes Vltavu přívoz. U přívozu v Podhoří se chytáme cyklotrasy A2 a EV7, což je zkratka pro trasu Euro Velo 7, přes 7 400 kilometrů dlouhou cyklotrasu napříč Evropou vedoucí ze Švédska až po Maltu.

Pár pražských kilometrů, po kterých pojedeme, této trase rozhodně ostudu nedělá. Perfektní asfalt a krásné prostředí pravého vltavského břehu sem láká spoustu výletníků, takže je třeba počítat s hustým provozem nejenom cyklistů, ale také inlinistů nebo koloběžkářů. 

Stezku lemuje několik hospůdek a venkovních posezení, tu a tam můžete dokonce využít lehátka jako na nějaké riviéře, kochat se výhledy na řeku a její zelené okolí.

Od příjemného povltavského profilu ale budeme muset vpravo do kopce, což se nám moc nechce. První možnost nabízí Bohnická ulice, chceme se ale vyhnout autům, takže pokračujeme ještě asi kilometr k místu, kde odbočuje žlutá turistická značka, vedoucí lesnatým Drahaňským (nebo také Drahanským) údolím.

Přeplouváme z levého na pravý vltavský břeh, z Podbaby do Podhoří.

Perfektní asfalt a krásné prostředí pravého vltavského břehu láká spoustu výletníků.

Pokračujeme po žluté až k Drahaňskému mlýnu s letopočtem na fasádě 1676, za kterým nás čeká jediné nesjízdné místo na celém okruhu, prudké a krátké stoupání z údolí.

Může se hodit

Náročnost: středně těžká trasa vhodná pro treková nebo horská kola
Jízdní řády přívozů zde.

Vzdálenost: 87,8 km

Minimální výška: 176 m

Maximální výška: 391 m

Celkové stoupání: 837 m

Celkové klesání: 835 m

MAPA: Projeďte si velký okruh kolem Prahy na kole

Stáhněte si GPX soubor trasy pro vaši navigaci

Žlutá značka nás pak provede dubovou alejí až do Čimic. Obec objedeme po jejím okraji, načež se zanoříme do Čimického háje, dalšího z mnoha pražských lesoparků.

U hájovny míjíme památný a prastarý dub a po cyklostezce A270 pozvolna vystoupáme ke křižovatce u kobyliské vozovny.

Stoupání ale ještě není konce, před námi je poslední úsek do kopce Ďáblickým hájem na vrch Ládví, který je výškou 359 metrů nejvyšším bodem východní poloviny okruhu kolem Prahy. Rozhledy tu ale nečekejte, zato se ochladíte ve stínu vzrostlých stromů.

Nyní nás čeká pár kilometrů z kopce a také skrz pražská sídliště Kobylisy, Střížkov a Prosek. Z vrchu Ládví pojedeme po zelené značce, sjedeme k Ďáblické ulici a po cyklostezce dojedeme ke stanici metra Střížkov.

Drahaňský mlýn

Žlutá značka nás provede zajímavou několikařadou dubovou alejí až do Čimic.

Žlutá značka nás pak zavede do hezkého parku Přátelství, který je unikátní nejdelší vodní soustavou v Praze. Jedenáctihektarovému parku mezi paneláky dominuje 450 metrů dlouhý systém propojených jezírek a kaskád, který začíná „pramenem“ v podobě vodotrysku. U posledního jezírka můžete posedět v hezké restauraci s terasou nebo venkovními stolky ve stínu borovic.

Zeleným údolím a přírodními parky Rokytky

Nyní mineme metro Prosek a po Prosecké zamíříme na konečnou stanici Letňany. Mohli bychom také z parku sjet po žluté do Vysočan a jet po cyklostezce A267, nás ale láká Jeníkovská kaple, stojící uprostřed polí nedaleko stanice Letňany, která bývala součástí Svatováclavské poutní cesty z Prahy do Staré Boleslavi.

Další zajímavostí, ležící o pár set metrů dál, je památník prvního rozhlasového vysílání na českém území, odkud se roku 1923 z malého dřevěného domku poprvé vysílal signál Radiojournalu.

Jeníkovská kaple uprostřed polí nedaleko stanice Letňany bývala součástí Svatováclavské poutní cesty z Prahy do Staré Boleslavi.

Památník prvního rozhlasového vysílání na českém území, odkud se roku 1923 poprvé vysílal signál Radiojournalu.

Sjedeme po cyklostezce A430 Kbelskou do údolí Rokytky a projedeme kolem přírodní památky Pražský zlom. Výrazná skála je součástí 60 km dlouhého tektonického zlomu mezi Berounem a Kyjemi. Přehoupneme se přes park Smetanka a to už nás vítá Kyjský rybník s možností hezkého posezení v restauraci U Eriky.

Objedeme rybník, kousek pokračujeme proti proudu Rokytky, načež odbočujeme ostře vlevo k vrcholu Horka a rozhledně Doubravka. Originální trojnohá rozhledna z akátových větví tu stojí teprve od roku 2018 a nabízí hezký kruhový výhled.

Od rozhledny pokračujeme po zeleném návrší k sídlišti Černý Most a na začátku pole uhneme doprava a sjedeme zpět do údolí Rokytky. Přírodní rezervace V pískovně, kterou vzápětí projíždíme, nabízí klidné místo se spoustou zeleně a biotop pro vzácné rostliny a živočichy, včetně ledňáčka říčního.

Originální trojnohá rozhledna Doubravka z akátových větví stojí na vrchu Horka teprve od roku 2018.

Přírodní rezervace V pískovně nabízí klidné místo se spoustou zeleně a biotop pro vzácné rostliny a živočichy.

Na okraji rezervace projedeme geologickou zahradou s vyhlídkovým bodem a expozicí obřích vzorků hornin a vzápětí vjedeme do malebných Dolních Počernic se zámkem, parkem a rybníkem. Je to ideální místo pro zastavení a uhašení žízně v zahradní restauraci u Počernického pivovaru.

Přes Milíčák a Modřanskou rokli do Modřan

Nyní budeme muset opustit údolí Rokytky. Přejedeme hráz Počernického rybníka, za kterou odbočíme vlevo a po asi 300 metrech podjedeme železniční trať, přejedeme Českobrodskou a u nedaleké benzinky uhneme na hezkou polní cestu, která nás dovede až k mostu přes Štěrboholskou spojku. Po polní cestě projedeme kolem zahrádkářské osady Slatiny do Dubče. Zajímavostí Dubče je zřícenina tvrze a přilehlá Panská zahrada s bludištěm a malou vinicí.

Z Dubče budeme sledovat naučnou stezku Dubeč-Uhříněves, která nás nejprve přivede k Podleskému rybníku, ke kterému můžete dojet po modré značce podél Říčanského potoka nebo jako my kratší variantou po polní cestě. Projedeme kolem Podleského mlýna s jízdárnou, přejedeme po hrázi se staletými duby a zanoříme se do parku Obora v Uhříněvsi.

Počernický rybník

Okruh kolem Prahy vede po mnoha hezkých polních cestách.

Překonáme rušnou ulici Přátelství a dáme se směrem na Pitkovice, z ní ale po kilometru odbočíme vpravo na zelenou značku vedoucí do malebného údolí Pitkovického potoka. Romantická cesta nás provede třešňovými sady, singltreky podél potoka i po loukách.

U Křeslic přejedeme Botič a kolem polorozpadlého hospodářského dvoru Štít dojedeme k okraji Milíčovského lesa. Původně obora s bažantnicí a proslulý lovecký revír je dnes „Milíčák“, oblíbený rekreační lesopark pro obyvatele přilehlých sídlišť. Po asfaltové cestě dojedeme k jeho západnímu okraji, kde se napojíme na cyklostezku A21, po které pojedeme až na konec výletu, do Modřan.

Výběhy pro koně u Šeberova

Projedeme Šeberov obklopený výběhy pro koně, mineme rozvodnu Chodov a přijedeme k jednomu z mála koupacích rybníku v Praze, k tzv. Šeberáku s plážovou restaurací. Nyní budeme muset projet skrz Kunratice a přilehlou Libuš, tři kilometry ale vedou většinou klidnějšími ulicemi bez většího provozu aut. Závěrečný úsek si zase užijeme v přírodě, cesta Modřanskou roklí klesá po asfaltce k Vltavě a nabízí tak pohodové zakončení okruhu kolem Prahy.

Rezervace, parky a přírodní památky na okruhu

1. Přírodní rezervace Homolka
2. Přírodní rezervace Chuchelský háj
3. Přírodní rezervace Prokopské údolí
4. Národní přírodní památka U Nového mlýna
5. Národní přírodní památka Dalejský profil
6. Přírodní park Šárka Lysolaje
7. Přírodní rezervace Divoká Šárka
8. Přírodní památka Vizerka
9. Přírodní památka Jenerálka
10. Přírodní památka Zlatnice
11. Přírodní památka Nad mlýnem
12. Přírodní památka Dolní Šárka
13. Přírodní památka Podbabské skály
14. Přírodní park Drahaň-Troja
15. Přírodní rezervace Podhoří
16. Přírodní památka Bohnické údolí
17. Přírodní památka Zámky
18. Přírodní památka Kaňon Vltavy u Sedlce
19. Přírodní památka Ládví
20. Přírodní památka Cihelna v Bažantnici
21. Přírodní památka Pražský zlom
22. Přírodní rezervace V pískovně
23. Přírodní památka Počernický rybník
24. Přírodní památka Rohožník - lom v Dubči
25. Přírodní park Říčanka
26. Přírodní památka Obora v Uhříněvsi
27. Přírodní park Botič-Milíčov
28. Přírodní památka Pitkovická stráň
29. Přírodní památka Milíčovský les a rybníky
30. Přírodní památka Modřanská rokle

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

TEST: Městská elektrokola na cestu do práce i na nákup. Krosy jsou zapomenuty

Premium Kategorie kol krosových a městských byla zastoupena pěti modely. Potvrdily se prodejní statistiky a zkušenosti...

Cyklistická pohádka. V Dolním Engadinu se budete cítit jako na Novém Zélandu

Švýcarský region Dolní Engadin je pro biking i turistiku zemí zaslíbenou. V kombinaci s poštovními autobusy zdarma...

Vyhrát vlastní Tour de France: vyšplhal jsem kopce před profíky

První na prvním kopci, druhý na druhém. Vyšlápl jsem na kole dvě vrchařské prémie poslední horské etapy na Tour de...

Parádní výlet na kole i pěšky kolem největšího alpského ledovce

Aletsch Arena zahrnuje tři střediska a svůj název získala díky Aletschskému ledovci, který je se svou délkou 20 km a...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...