Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Krušnými horami na kole aneb tři rozhledové tisícovky v jednom dni

Vydejte se s námi na celodenní cyklistické putování nejvyšší částí Krušných hor. Náhorní rovina západně od Božího Daru nabízí relativně pohodovou cykloturistiku po solidních lesních stezkách i vedlejších silničkách s minimálním provozem.
Krušné hory na kole

Krušné hory na kole - Na okruhu Jense Weissfloga | foto: Jan HocekiDNES.cz

Kdo má malé děti, toho jistě potěší dva cyklistické okruhy nesoucí název "Ježíškova cesta", na nichž najdete několik zastávek a atrakcí pro děti.

Výlet můžete zpestřit výjezdem na některý z rozhledových vrcholů – ať na Plešivec, Blanenský vrch, německý Fichtelberg nebo samotný Klínovec. Cestou možná potkáte i nejlepšího českého lyžaře Lukáše Bauera, který žije a trénuje na Božím Daru.

Zdevastovaná stezka v rezervaci

Krušné hory, Boží DarNáš okruh na kole zahajujeme právě zde, v nejvýše položeném městě střední Evropy. Co do velikosti sice Boží Dar spíše připomíná vesnici, nicméně mu nelze upřít kouzelný ráz horského městečka, který si zachoval od svého založení roku 1533 dodnes.

Vydáváme se po silnici směrem na Horní Blatnou a po necelém kilometru zastavujeme u vstupu na božídarské rašeliniště a zamykáme kola. Dřevěný povalový chodník vede po celkem 3 km dlouhé naučné stezce "Božídarské rašeliniště". Kromě několika jezírek a rašeliníku zde podle informací najdeme například borovici blatku, břízu trpasličí, rosnatku okrouhlistou, kociánka dvoudomého nebo blatnici bahenní.

Bohužel jenom prvních 150 metrů od silnice lze projít oficiálně – dále je stezka v dezolátním stavu, a pro veřejnost je tak jedna z přírodně nejzajímavějších lokalit Krušných hor uzavřená. Kdo má na svědomí tento trestuhodný šlendrián?

Krušné hory na kole

Zdevastovaná naučná stezka "Božídarská rašelina"

Po Ježíškově cestě na Plešivec

Pokračujeme necelý kilometr po silnici, ze které odbočujeme vlevo na dobře udržovanou lesní cestu. Napojujeme se na tzv. "Ježíškovu cestu", oblíbenou cyklotrasu pro rodiče s dětmi. Trasu tvoří dva okruhy - ten pro ty nejmenší děti měří 5,6 km, velký okruh, určený těm zdatnějším, je dlouhý 13 km.

Na obou cestách najdeme celkem 13 přístřešků s atrakcemi a úkoly pro děti – skluzavky, kladiny, lanovky, kolotoče, houpačky. Po absolvování trasy obdrží děti v Informačním centru ve Vlastivědném muzeu nebo ve SKIareálu Novako Ježíškův pas o zdárném absolvování Ježíškovy cesty a malé dárečky za splnění úkolů. Pro malé cyklisty se tak cesta stává zábavou a hrou a pro všechny potěšením. Více na www.jeziskovacesta.cz.

My pokračujeme po cestě k vrcholu Božídarský Špičák, který je svou výškou 1 115 metrů nejvyšším bazaltovým vrchem ve střední Evropě. Les zakrátko střídají horské louky s hezkými výhledy a u rozcestí "Pod Špičákem" uhýbáme po žluté trase směrem k vrcholu Plešivec.

Jedna z nejlépe přístupných krušnohorských tisícovek láká svojí 16 metrů vysokou rozhlednou s ochozem s nádhernými výhledy na hřebeny Krušnohoří. Rozhlednu na Plešivci postavila parta nadšenců z abertamského Spolku přátel přírody roku 1895. O třináct let později k ní přibyl dodnes fungující horský hotel s restaurací, kde doplňujeme tekutiny před další cestou.

Krušné hory na kole

Na Blatenském vrchu

Za věčným jeskynním ledem

Vracíme se zpět na rozcestí Pod Špičákem a kolem Mrtvého rybníka (nazvaného podle tmavého zbarvení vody způsobeného okolní rašelinou) pokračujeme na Rýžovnu. Rýžovna byla kdysi samostatnou obcí se vším, co má správná obec mít. V době největšího rozmachu tu stálo asi 70 domů, kostel, hospoda, škola i pivovar a žilo tu asi 800 lidí. Kdysi významnou hornickou osadu dnes připomíná památník ležící u silnice z Abertam a několik roztroušených stavení. Název obce je odvozen od rýžovišť cínové rudy, která se zde kdysi těžila.

Přímo na křižovatce silnic najdeme ideální místo k obědu – vynikající restauraci zvanou Krušnohorská salaš, nabízející kromě teplých jídel i ovčí sýry.

Krušné hory, KlínovecRýžovnou protéká též umělý vodní kanál. Blatenský vodní příkop představuje významné technické vodní dílo, které bylo postaveno mezi lety 1540-1554 pro přívod vody na pohon důlních strojů v období těžby cínu. Dvanáct kilometrů dlouhý a přibližně metr široký kanál přiváděl vodu z říčky Černé (u Božího Daru) do Horní Blatné.

Odpoledne pokračujeme po silnici k Horní Blatné a zdoláváme stoupání na Blatenský vrch. Rozhledna se tu pyšně tyčí od roku 1913, kdysi tu dokonce stával také malý hotel, v 50. letech byl ale zbourán. Abychom si mohli užít nádherný panoramatický výhled, zdoláváme 96 schodů a obdivujeme pohled na nejvyšší vrcholy Krušných hor - Klínovec, Fichtelberg, Božídarský Špičák - a přehlédneme i velkou část německých Krušných hor.

Kola necháváme u rozhledny a pěšky se vydáváme prozkoumat nedaleké Vlčí jámy. Blíže k Blatenskému vrchu se nachází "Ledová jáma", pozůstatek dolu Jiří. Velmi úzká skalní štěrbina ukrývá celoročně na svém dně v hloubce přibližně 15 metrů tzv. jeskynní led. Trvalá přítomnost ledu je způsobena tím, že lehčí teplý vzduch zůstává ve vyšších partiích, zatímco chladný vzduch klesá a ochlazuje okolí.

Krušné hory na kole - ledová jáma

Ledová jáma

Nejvyšší hora saských Krušných hor

Pro návrat na Boží dar volíme malebnou lesní cyklotrasu vedoucí částečně i po německém území. Nejprve opatrně sjíždíme terénem z Blatenského vrchu na rozcestí "Luhy", přejíždíme romantické údolí říčky Černá a stoupáme k pohraničnímu hřebeni u Mílova.

Tato oblast nabízí bezpočet lesních cyklotras vedených po kvalitních cestách s možností překročení státní hranice. My volíme trasu č. 2002 na Myslivny a dále po okruhu Jense Weissfloga směrem k německé hoře Fichtelberg.

Původně jsme sice neměli v plánu zdolat v jednom dni tolik tisícových vrcholů, hezké počasí a chuť vyšlápnout si na nejvyšší saskou horu v německé části Krušných hor ale nakonec převážilo nad naší leností. Na 1 214 m vysoký vrchol Fichtelbergu vede silnice i několik lanovek z lázní Oberwiesenthal – nejvýše položeného města Německa.

Krušné hory na kole

Fichtelberg v obležení německých motorkářů

Vychutnáváme si nádherný pohled na protilehlý Klínovec a pak se po asfaltu spouštíme dolů, do Božího Daru.

Ilustrační mapka
Zdroj: Mapy © PLANstudio

Může se hodit

Ubytování: V Božím Daru najdeme mnoho hotelů a penzionů. Více např. na www.krusnehory.eu. Další informace a odkazy najdete na oficiálních stránkách města Boží dar: www.bozi-dar.cz

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Život na nejhustěji zalidněném ostrůvku světa. Pohádka o ráji je velká lež

Ten vůbec nejmenší ostrůvek při pobřeží Kolumbie je současně tím nejhustěji zalidněným ostrovem planety. Prý. Na ploše...

Nikaragua zakázala turistům lepší foťáky a kamery, rozhodnutí hned zrušila

Nikaragua v polovině ledna výrazně omezila možnost vstupu do země s fotoaparátem nebo kamerou. Přivézt do země brýle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Seriál Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý...

Zničí prales, památky i jeskyně. Mayský vlak brzy propojí pyramidy s mořem

V roce 2018 představil nově nastupující mexický prezident Andrés Manuel López Obrador svůj plán na výstavu železniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte exotická střediska ze světa? Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

Po celém světě se nacházejí tisíce lyžařských středisek a občas se najdou Češi, kteří kvůli exotickému lyžování zamíří...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Stovky výletů v horách. Stubaiské údolí vás uhrane v létě i na podzim

Stubaiské údolí leží ve Stubaiských Alpách, které patří k nejznámějším pohořím Tyrolska. Údolí je z obou stran lemované...

Parádní sjezdy i traily. Švýcarský Davos je rájem milovníků horských kol

Věhlas švýcarské oblasti Davos Klosters má letitou historii, a to jak z hlediska medicínského, tak ekonomického. Svoji...

Slovenská pohoda i adrenalin na kolech. Výlet do srdce Štiavnických vrchů

Přímo v srdci Štiavnických vrchů najdete hned několik vodních nádrží, kde si můžete užívat vodní radovánky i zajímavé...

Pohoda, koupání i výlety do historie. Vydejte se na kole kolem Postupimi

Premium Německá Postupim si na svoji polohu rozhodně nemůže stěžovat. Město obklopuje velké množství jezer, vodních kanálů...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat