Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě plnohodnotného horského trekingu lesy slovenských Strážovských vrchů. Když se na podzim bukové lesy vybarvily do teplých tónů, vyrazili jsme na celodenní túru po skalních vyhlídkách.
Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Na rozdíl od českých pískovcových skal byly Súľovské skály vytvořeny z mnohem tvrdšího třetihorního slepence a díky této hornině se mohou pyšnit unikátními a neokoukanými tvary, které někomu připomínají obrovská betonová termitiště, jinému zase skalní útvary v turecké Kappadokii.

V okolí Súľova najdeme jak fotogenické skalní věže, vyčnívající vysoko nad koruny stromů, tak i skalní města, soutěsky či obrovské skalní brány. Velmi atraktivní krajina zatím odolává většímu přílivu návštěvníků, čemuž naštěstí pomáhá velmi členitý terén i absence infrastruktury. Je tedy třeba si připravit svaly a svačinu na celý den.

Kolem Gotického okna na Súľovský hrad

Vyrážíme z horské obce Súľov, kterou ve tvaru obrovské podkovy obkružuje zalesněný hřeben se skalními městy. Kousek od centra obce u malého lesního parkoviště začíná zelená značka, která strmě stoupá k Súľovskému hradu. Stezka se klikatí přes kořeny staletých buků, odvážně obtáčí kamenné věže a proplétá se skalními štěrbinami.

Nevybrali jsme si věru snadný začátek. Nicméně odměnou za tento krpál jsou nám hezké výhledy z vrcholků skal a také pohled na jednu z nejznámějších skalních bran na Slovensku, na tzv. Gotickou bránu. Toto třináct metrů vysoké skalní okno je bohužel nepřístupné a lze jej pouze spatřit z dálky z jedné z bočních vyhlídek. Kdo chce vynechat sportovní nástup a do skal putovat po pohodlnější cestě, může zvolit paralelně vedoucí červenou značku.

Strmý výstup k Súľovskému hradu prověří vaši fyzičku.

Súľovský hrad. Dnes už tu trčí jen torzo zdi a povětšinou jen těžko rozeznáváme co je dílem přírody a co vzniklo rukou člověka.

Konečně přichází poslední skalní výšvih a před námi se objevuje žebřík, kterým se protáhneme na nejvyšší terasu zříceniny Súľovský hrad. Tento strážní hrad z 15. století byl postaven na neobyčejně odlehlém a exponovaném místě, přímo na vrcholcích skal. Dnes už tu trčí jen torzo zdi a většinou jen těžko rozeznáváme, co je dílem přírody a co vzniklo rukou člověka.

Podle jedné z pověstí museli sulovští páni jako daň králi každoročně odevzdávat dvě obrovské sovy, které dokázaly ulovit i zajíce nebo lišku. Byl to vzácný výr velký, který dodnes v oblasti Súľovských vrchů hnízdí.

Rozhled z hradu je vskutku impozantní, pod sebou máme jako na dlani celé údolí, na jihu se zvedají vzdálené kopce Strážovských vrchů, východním směrem přes údolí dobře vidíme lesnatý hřeben s vrcholy Kečka a Žibrid a severovýchodně od nás je dobře patrný jeden z našich dnešních cílů, mohutné skalní město pod vrchem Roháč.

Dechberoucí vzdušné výhledy

Sestupujeme na rozcestí, kterému se po skalním útvaru Indián říká Indiánský palouk, a odtud pokračujeme po červené značce k sedlu Pod Bradou. Vrchol Brada je dominantním bodem Súľovských skal a jedním z nejvyšších vrcholů v oblasti. Na severním úbočí Brady najdeme nejvyšší vodopád Súľovských vrchů, 15 metrů vysoký Hlbocký vodopád.

Turistická cesta na vrchol Brady ovšem nevede, a navštívit jej tak mohou jen horolezci. Nám bohatě postačí několik vyhlídek z úbočí, které nabízejí dechberoucí a velmi vzdušné pohledy do údolí. Obdivujeme oranžově zbarvené buky hluboko pod námi, promísené se žlutými korunami javorů a modřínů, mezi nimiž probleskují zelené borovice. Z lesa pak jako varovné prsty trčí jednotlivé skalní věže.

Vzdušné vyhlídky nabízejí dechberoucí výhledy do údolí.

Pokračujeme po lesní pěšině, která se klikatí pralesním porostem s mohutnými a bizarně zkroucenými kmeny buků k sedle Pod Roháčom. Odtud sestupuje do údolí žlutá značka, která se vrací k parkovišti pod Súľovským hradem.

Tato cesta vede kolem mohutné skalní brány, zvané příznačně „Obrovská“ a po sestupu strmým svahem můžete odbočit k jeskyni Šarkania diera. Jeskyně je volně přístupná a od vstupního otvoru můžete proniknout asi šedesát metrů dlouhou chodbou do jejího nitra.

Návrat do Súľova

My nakoukneme jen ke skalnímu oknu a pak se vracíme na hřeben a volíme o něco delší vyhlídkovou trasu, která pokračuje dál po vrcholové stezce. Stoupáme na lesnatý a plochý vrchol Roháče, na jehož jihozápadním úbočí leží nejznámější skalní věže, připomínající tak trochu skalní útvary v turecké Kappadokii. Ale za rozhledy musíme ještě popojít po zelené značce k vyhlídce zvané Kostol, odkud se otevírá výhled na vrchol Brada, protilehlý Súľovský hrad i na celé údolí.

Obrovská brána je široká asi 10 metrů a vysoká 11 metrů.

Z lesa jako varovné prsty trčí jednotlivé skalní věže.

Výlet po nejhezčích vyhlídkách Súľovských skal se pro nás pomalu uzavírá. Vzhledem k nedostatku času nemůžeme pokračovat po hřebeni na nejvyšší vrchol Súľovských skal a druhý nejvyšší bod Súľovských vrchů, 867 metrů vysoký Žibrid.

Sestupujeme tedy po modré značce úbočím vrcholu Kečka a směřujeme do Súľova. Ještě před příchodem do vsi ovšem odbočujeme po jedné z cest doprava a přicházíme na rozlehlé louky, tvořící jakýsi pomyslný obří amfiteátr ohraničený ze tří stran skalami.

Údolím se nese bečení ovcí, které spásají zdejší šťavnatě zelené pastviny. Šikmé podzimní slunce hezky nasvěcuje skalní města a my si při cestě zpět k zaparkovanému autu užíváme stále se měnících výhledů.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.5 14:36

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Život v nejvýše položeném městě světa: Lidé se tu mění v trosky, pokud přežijí

16. května 2024

Premium Extrémní podnebí, zdevastované životní prostředí, katastrofální hygienické a pracovní podmínky....

Divoký sever je plný krásy. Šluknovský výběžek vás naloží do klidu

23. května 2024

Šluknovský výběžek byl dlouhou dobu spíše na periferii návštěvnického zájmu. Místo, kde se Česká...

První Angličan v Japonsku. Kniha a seriál Šógun mají historický předobraz

23. května 2024

Román Šógun Jamese Clavella, podle kterého byl nedávno natočen seriál, je jen s trochou nadsázky...

Barcelony s dětmi se nebojte. Na malé zvědavé cestovatele tu myslí

22. května 2024  13:40

Barcelona, to jsou pláže, krásné holky, noční život, pochoutky z tapas barů a sangria popíjená po...

Kdo zkusil elektrokolo, už se ke klasickému nevrátí, říká jejich propagátor

22. května 2024

Premium Osm let už testujeme elektrokola, letos byly v testu elektrické hardtaily – horská kola s pomocným...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...