Ne náhodou má Srí Lanka pověst pozemského ráje. Už slavný cestovatel Marco Polo ji považoval za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa, který se v současnosti těší nebývalému zájmu turistů z celého světa.
Srí Lanka vypadá jako slza kanoucí z jižního výběžku indického subkontinentu. Od Indie ji dělí necelých 50 km, přičemž obě země kromě podobné kultury spojuje tzv. Adamův most – úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů. Podle pověsti byla právě Srí Lanka oním biblickým rájem, ze kterého Adam přešel po tomto mostě.
Z mnoha možností, jak si dovolenou na Srí Lance užít, lze volit mezi lenošením na plážích a intenzivním průzkumem ostrova. Někde mezi tím leží ideální kompromis a lehce dobrodružné řešení – půl dovolené věnovat aktivnímu poznávání a v druhé polovině si najít hotel, kde budeme odpočívat na některé z pláží.
V nejstarší metropoli
Z letiště v Kolombu se můžeme nejprve vydat na sever do města Anuradhapura, původního hlavního města Srí Lanky. Královské město Anuradhapura bylo založeno kolem roku 380 př. n. l. a na následujících čtrnáct staletí se stalo rezidencí sinhálských králů. Z této doby se do dnešních dnů zachovaly jen trosky bývalých skvostných chrámů a paláců, které ale i tak dávají tušit, jak nádherné toto město kdysi bylo.
Může se hoditLevné volání Na Srí Lanku můžete volat již za 4,96 Kč. |
Jestliže Thuparama je nejstarší, pak Jetavanarama drží rekord, pokud jde o velikost. Původně tato obrovská cihlová polokoule měřila přes 120 metrů a tím se ve své době řadila mezi nejvyšší stavby světa (vyšší tehdy byly jen dvě egyptské pyramidy). Pohled na dagobu zvedající se z tropického pralesa sice poněkud kazí lešení, ale i tak musíme obdivovat tehdejší civilizaci vzkvétající v době, kdy na místě dnešní Prahy byl jen hustý les…
Na lví skále
Už zdálky se nad krajinu zvedá oranžová skála Sygiriya, na níž dal v 5. století král Kashayapa na obranu proti nájezdům nepřátel vybudovat velkolepou skalní pevnost. Cesta na vrchol skály však není lehká – nejprve musí turisté odehnat dotěrné "černé" průvodce a potom je čeká téměř pět set schodů vytesaných ve skalním masivu či odvážně zbudovaných z ocelové konstrukce.
Zhruba uprostřed kolmé stěny procházíme výklenkem s proslulými skalními freskami "nebeských panen". Na jejich fotografování je potřeba vystát frontu, a protože na dodržování zákazu používání blesku dohlížejí přísní hlídači, přijde k užitku můj stativ. Ze skalní pevnosti se sice do dnešní doby dochovaly jenom základy staveb a několik schodišť a teras, z vrcholu se ale otevírá nádherný kruhový rozhled po krajině.
Za sloními sirotky do Pinnevaly
Další "povinnou" zastávkou je vesnice Pinnevala s proslulým sloním sirotčincem. Sloni žijící na Srí Lance tvoří specifický poddruh slona indického. Odnepaměti hráli tito tlustokožci důležitou roli v historii člověka – domorodci je používali na těžkou práci v zemědělství, ve válkách i pro náboženské obřady.
Odhaduje se, že dnes žijí na Srí Lance ještě asi tři tisíce slonů, z nich asi pět set ochočených. Sloni však na přelidněném ostrově představují vážný problém, neboť mizející pralesy je nutí vyhledávat potravu i v blízkosti lidských obydlí. Zákonitě tak mezi lidmi a zvířaty dochází ke střetům, za něž často některá ze stran zaplatí životem.
Sloní sirotčinec v Pinnevale původně vznikl jako útočiště mláďat, která takto přišla o rodiče. V současnosti však jde o jednu z nejznámějších turistických atrakcí ostrova, kde můžeme spatřit nejpočetnější světové stádo slonů držených v zajetí. Sloni zde žijí většinou až do konce svého života, takže tu najdeme jak několik týdnů stará mláďata, tak i mrzuté sloní starce. Dvakrát denně je jejich mahuti vedou úzkou uličkou k řece, kde se potom zvířata oddávají příjemné koupeli, zatímco turisté fotografují a krmí mláďata trsy banánů.
Toulání po čajových plantážích
Horská oblast ležící v srdci ostrova, v blízkosti městečka Nuwara Eliya, je proslulá svým lahodným "cejlonským" čajem. Po několika hodinách stoupání střídají rýžová políčka první čajové plantáže, a když se objeví vrchol nejvyšší hory Srí Lanky – 2 524 metrů vysoké Mt. Pidurutalagaly – jsme na místě. Po vystoupení z auta okamžitě pocítíte znatelný rozdíl v klimatu a na hlavy možná poprvé a naposled během vašeho pobytu putují teplé čepice.
Mraky se válejí nízko nad zemí, takže částečně zakrývají výhledy na svahy, zelenající se porosty čajovníkových keřů. Pro návštěvu manufaktury Perdo Tea Estate to představuje ideální počasí. Brzo ráno stroje teprve čekají na první dnešní dávku čajového listí, ale vedoucí směny návštěvy ochotně provádí továrničkou doslova od půdy až po sklep. Na závěr této soukromé exkurze samozřejmě nechybí ochutnávka čaje, po které (posilněni silnou dávkou theinu) můžete vyrazit na průzkum plantáží.
Svahy v širokém okolí kompletně pokrývají porosty čajovníku, mezi nimiž se klikatí desítky cestiček, denně prošlapávaných česáči. V oblasti Nuwara Eliya tuto těžkou práci vykonávají většinou tamilské ženy. Pod přísným dohledem dvou mužů postupuje dvacítka drobných česaček systematicky vpřed a jejich koše se pomalu, ale jistě plní jasně zelenými lístky.
Z hustých keřů zručně odtrhávají vždy jenom dva poslední listy a vrcholový pupen - jen ty totiž obsahují nejlepší chuť a aroma. Dennodenně, po celý rok, oblečeny jen do prostých šatů a často naboso, tráví svůj život na čajových plantážích. Za týden se opět vrátí ke stejným keřům, na kterých mezitím vyrostou nové výhonky, z nichž v nedaleké továrničce vznikne jeden z nejlepších čajů na světě.
Konečně u moře!
Jestliže víra prosycuje Srí Lanku doslova na každém kroku, ve městě Kataragama na jižním pobřeží ostrova to platí dvojnásob. V komplexu chrámů odevšud na poutníky hledí podobizny božstev, špičky stup se tyčí nad posvátnými stromy a před svatyněmi klečí buddhističtí mnichové v typických oranžových hábitech.
Třikrát denně se v Kataragamě chodí poutníci modlit ke svým svatyním, některé rodiny za tímto účelem neváhají několikrát do roka podniknout dlouhou a namáhavou cestu až z dalekého Kolomba.
Čeká nás závěrečná etapa vedoucí podél jižního pobřeží. Tady si můžete najít tu "vaši" nejhezčí pláž a zůstat na ní třeba týden před odletem domů.
U výběžku zvaného Dondra Head se nad korunami palem vypíná elegantní maják označující nejjižnější bod ostrova. Nemusíte se spoléhat na turistické resorty s velkými hotely a bazény nabízené v katalozích cestovních kanceláří – na mnoha místech najdete malé rodinné podniky, ukryté ve stínu palem kousek od pláže. Lenošení po namáhavém cestování tak konečně může začít…
Může se hodit
Informace o zemi Jak se tam dostat Doprava na Srí Lanku je možná pouze letadlem. Cena za zpáteční let včetně tax se pohybuje okolo 28 000 korun. Z leteckých společností jmenujme například SriLankan Airlines s odlety z Frankfurtu, Londýna a Paříže či ruský Aeroflot. Zájezdy do této země nabízejí např. cestovní kanceláře Inspira, Firotour, Eso Travel,... Doprava po ostrově Ubytování Kdy jet? Stravování Místní zvyklosti Rizika Vzhledem k formálnímu ukončení příměří a intenzivním bojům mezi srílanskou vládou a separatistickou organizací Tamilští tygři dochází k pravidelným teroristickým útokům i v oblastech hojně navštěvovaných turisty (Kolombo, Anuradhapura, Dambulla). Přestože nebyl zaznamenán cílený teroristický útok vůči zahraničním turistům, MZV ČR doporučuje vzhledem k současné nejisté bezpečnostní situaci důkladně zvážit návštěvu Srí Lanky, zejména individuální turistiku v celém vnitrozemí Srí Lanky. S ohledem na poslední útoky MZV nedoporučuje jakékoliv cesty autobusy a vlaky. MZV důrazně nedoporučuje cestovat do severovýchodních částí ostrova, které jsou pod kontrolou tamilských separatistů nebo v nich probíhají střety separatistů s armádou. Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů – od Aljašky po Nový Zéland - včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/. |