Srí Lanka, dovolená v ráji na Zemi

Svým tvarem Srí Lanka připomíná kapku v moři. Oč menší je ale tato země v Indickém oceánu svojí rozlohou, o to bohatší je na památky a krásné romantické pláže. Můžete zde prožít exotickou a přiměřeně bezpečnou dovolenou.
Už Marco Polo kdysi označil Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.

Už Marco Polo kdysi označil Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. | foto: Jan HocekiDNES.cz

Ne náhodou má Srí Lanka pověst pozemského ráje. Už slavný cestovatel Marco Polo ji považoval za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa, který se v současnosti těší nebývalému zájmu turistů z celého světa.

Srí Lanka vypadá jako slza kanoucí z jižního výběžku indického subkontinentu. Od Indie ji dělí necelých 50 km, přičemž obě země kromě podobné kultury spojuje tzv. Adamův most – úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů. Podle pověsti byla právě Srí Lanka oním biblickým rájem, ze kterého Adam přešel po tomto mostě.

Z mnoha možností, jak si dovolenou na Srí Lance užít, lze volit mezi lenošením na plážích a intenzivním průzkumem ostrova. Někde mezi tím leží ideální kompromis a lehce dobrodružné řešení – půl dovolené věnovat aktivnímu poznávání a v druhé polovině si najít hotel, kde budeme odpočívat na některé z pláží.

V nejstarší metropoli

Z letiště v Kolombu se můžeme nejprve vydat na sever do města Anuradhapura, původního hlavního města Srí Lanky. Královské město Anuradhapura bylo založeno kolem roku 380 př. n. l. a na následujících čtrnáct staletí se stalo rezidencí sinhálských králů. Z této doby se do dnešních dnů zachovaly jen trosky bývalých skvostných chrámů a paláců, které ale i tak dávají tušit, jak nádherné toto město kdysi bylo.

Může se hodit

Levné volání

Na Srí Lanku můžete volat již za 4,96 Kč.

www.klikniavolej.cz

Procházku po ruinách zahajujeme u nejstarší srílanské stupy "Thuparama", pocházející z roku 244 př. n. l. Podle pověsti prý tento kamenný buddhistický monument ukrývá Buddhovu pravou klíční kost, kterou sem umístil sám indický vládce Ašóka.

Jestliže Thuparama je nejstarší, pak Jetavanarama drží rekord, pokud jde o velikost. Původně tato obrovská cihlová polokoule měřila přes 120 metrů a tím se ve své době řadila mezi nejvyšší stavby světa (vyšší tehdy byly jen dvě egyptské pyramidy). Pohled na dagobu zvedající se z tropického pralesa sice poněkud kazí lešení, ale i tak musíme obdivovat tehdejší civilizaci vzkvétající v době, kdy na místě dnešní Prahy byl jen hustý les…

Srí Lanka

Večer v Anuradhapuře

Na lví skále

Už zdálky se nad krajinu zvedá oranžová skála Sygiriya, na níž dal v 5. století král Kashayapa na obranu proti nájezdům nepřátel vybudovat velkolepou skalní pevnost. Cesta na vrchol skály však není lehká – nejprve musí turisté odehnat dotěrné "černé" průvodce a potom je čeká téměř pět set schodů vytesaných ve skalním masivu či odvážně zbudovaných z ocelové konstrukce.

Zhruba uprostřed kolmé stěny procházíme výklenkem s proslulými skalními freskami "nebeských panen". Na jejich fotografování je potřeba vystát frontu, a protože na dodržování zákazu používání blesku dohlížejí přísní hlídači, přijde k užitku můj stativ. Ze skalní pevnosti se sice do dnešní doby dochovaly jenom základy staveb a několik schodišť a teras, z vrcholu se ale otevírá nádherný kruhový rozhled po krajině.

Za sloními sirotky do Pinnevaly

Další "povinnou" zastávkou je vesnice Pinnevala s proslulým sloním sirotčincem. Sloni žijící na Srí Lance tvoří specifický poddruh slona indického. Odnepaměti hráli tito tlustokožci důležitou roli v historii člověka – domorodci je používali na těžkou práci v zemědělství, ve válkách i pro náboženské obřady.

Odhaduje se, že dnes žijí na Srí Lance ještě asi tři tisíce slonů, z nich asi pět set ochočených. Sloni však na přelidněném ostrově představují vážný problém, neboť mizející pralesy je nutí vyhledávat potravu i v blízkosti lidských obydlí. Zákonitě tak mezi lidmi a zvířaty dochází ke střetům, za něž často některá ze stran zaplatí životem.

Sloní sirotčinec v Pinnevale původně vznikl jako útočiště mláďat, která takto přišla o rodiče. V současnosti však jde o jednu z nejznámějších turistických atrakcí ostrova, kde můžeme spatřit nejpočetnější světové stádo slonů držených v zajetí. Sloni zde žijí většinou až do konce svého života, takže tu najdeme jak několik týdnů stará mláďata, tak i mrzuté sloní starce. Dvakrát denně je jejich mahuti vedou úzkou uličkou k řece, kde se potom zvířata oddávají příjemné koupeli, zatímco turisté fotografují a krmí mláďata trsy banánů.

Toulání po čajových plantážích

Horská oblast ležící v srdci ostrova, v blízkosti městečka Nuwara Eliya, je proslulá svým lahodným "cejlonským" čajem. Po několika hodinách stoupání střídají rýžová políčka první čajové plantáže, a když se objeví vrchol nejvyšší hory Srí Lanky – 2 524 metrů vysoké Mt. Pidurutalagaly – jsme na místě. Po vystoupení z auta okamžitě pocítíte znatelný rozdíl v klimatu a na hlavy možná poprvé a naposled během vašeho pobytu putují teplé čepice.

Mraky se válejí nízko nad zemí, takže částečně zakrývají výhledy na svahy, zelenající se porosty čajovníkových keřů. Pro návštěvu manufaktury Perdo Tea Estate to představuje ideální počasí. Brzo ráno stroje teprve čekají na první dnešní dávku čajového listí, ale vedoucí směny návštěvy ochotně provádí továrničkou doslova od půdy až po sklep. Na závěr této soukromé exkurze samozřejmě nechybí ochutnávka čaje, po které (posilněni silnou dávkou theinu) můžete vyrazit na průzkum plantáží.

Svahy v širokém okolí kompletně pokrývají porosty čajovníku, mezi nimiž se klikatí desítky cestiček, denně prošlapávaných česáči. V oblasti Nuwara Eliya tuto těžkou práci vykonávají většinou tamilské ženy. Pod přísným dohledem dvou mužů postupuje dvacítka drobných česaček systematicky vpřed a jejich koše se pomalu, ale jistě plní jasně zelenými lístky.

Z hustých keřů zručně odtrhávají vždy jenom dva poslední listy a vrcholový pupen - jen ty totiž obsahují nejlepší chuť a aroma. Dennodenně, po celý rok, oblečeny jen do prostých šatů a často naboso, tráví svůj život na čajových plantážích. Za týden se opět vrátí ke stejným keřům, na kterých mezitím vyrostou nové výhonky, z nichž v nedaleké továrničce vznikne jeden z nejlepších čajů na světě.

Konečně u moře!

Jestliže víra prosycuje Srí Lanku doslova na každém kroku, ve městě Kataragama na jižním pobřeží ostrova to platí dvojnásob. V komplexu chrámů odevšud na poutníky hledí podobizny božstev, špičky stup se tyčí nad posvátnými stromy a před svatyněmi klečí buddhističtí mnichové v typických oranžových hábitech.

Třikrát denně se v Kataragamě chodí poutníci modlit ke svým svatyním, některé rodiny za tímto účelem neváhají několikrát do roka podniknout dlouhou a namáhavou cestu až z dalekého Kolomba.

Čeká nás závěrečná etapa vedoucí podél jižního pobřeží. Tady si můžete najít tu "vaši" nejhezčí pláž a zůstat na ní třeba týden před odletem domů.

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

U výběžku zvaného Dondra Head se nad korunami palem vypíná elegantní maják označující nejjižnější bod ostrova. Nemusíte se spoléhat na turistické resorty s velkými hotely a bazény nabízené v katalozích cestovních kanceláří – na mnoha místech najdete malé rodinné podniky, ukryté ve stínu palem kousek od pláže. Lenošení po namáhavém cestování tak konečně může začít…

Může se hodit

Informace o zemi
Srí Lanka, oficiálním názvem Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město: Kolombo
Počet obyvatel: 19 milionů (74 % Sinhálců, 18% Tamilů a 8 % jiných)
Úřední jazyky: sinhálština, tamilština a angličtina
Měna: srílanská rupie (LKR); 100 rupií = přibližně 1 americký dolar.
Hlavní průmysl: výroba kaučuku, čaje, zemědělství, textilní průmysl, výroba tabákových výrobků, zpracování ropy.

Jak se tam dostat

Doprava na Srí Lanku je možná pouze letadlem. Cena za zpáteční let včetně tax se pohybuje okolo 28 000 korun. Z  leteckých společností jmenujme například SriLankan Airlines s odlety z Frankfurtu, Londýna a Paříže či ruský Aeroflot. Zájezdy do této země nabízejí např. cestovní kanceláře Inspira, Firotour, Eso Travel,...

Doprava po ostrově
Ačkoliv lze ostrov procestovat vlakem i linkovými autobusy, pro menší skupinku je ideální pronajmout si automobil i s řidičem. Řidič se vám stokrát vyplatí – zná trasu (dopravní značení prakticky neexistuje), vyzná se v chaosu, který na silnicích panuje, pomůže vám i jako průvodce (očekává za to spropitné) a v neposlední řadě se nemusíte bát, že nabouráte a budete muset platit škodu.
Cena za osobní auto s klimatizací se pohybuje od 300 USD/týden (obsahuje i nákup pohonných hmot). Řidiči se většinou ubytují ve stejném hotýlku jako vy, ovšem za "režijní" cenu, kterou si hradí sami. Před uzavřením kontraktu se přesně dohodněte na trase, neboť její pozdější prodloužení by se řidiči nemuselo líbit.

Ubytování
Pro nenáročné cestovatele představují ideální ubytování levné hotýlky a tzv. "guest housy." Cena za dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením by neměla přesáhnout 15 amerických dolarů, což většinou zahrnuje i snídani. U pobřeží najdete i větší hotelové resorty – ty jsou však většinou obsazené zahraničními cestovními kancelářemi a pro nezávislé cestovatele jsou příliš drahé. Doporučení: Při výběru ubytování si nechte nejprve ukázat pokoj a mj. zkontrolujte, zda má nepotrhanou moskytiéru a funkční ventilátor či klimatizaci.

Kdy jet?
Tuto otázku není lehké zodpovědět, protože prakticky kdykoliv během roku panuje v některé části ostrova deštivé počasí. Asi nejlepší období pro návštěvu hor a jižního a západního pobřeží nastává od prosince do března. Toto je také doba, kdy na Srí Lance najdeme nejvíce turistů, kteří sem prchají před studenou evropskou zimou. Naopak od května do září je slunečno na méně navštěvovaném východním pobřeží. Mimo hlavní sezonu nejenom že se vyhneme davům turistů, ale také příjemně klesají ceny za ubytování a jiné služby.

Stravování
Jet na Srí Lanku znamená také okusit vynikající místní pokrmy. Mezi tradiční pokrmy patří "rice and curry;" kdekoliv si toto jídlo objednáte, vždy budete překvapeni něčím novým. Základ tvoří vařená rýže, k níž dostanete naservírováno několik misek s masem (většinou kuře nebo ryba) a zeleninou, papadamem (placky z rýžové mouky) a strouhaným kokosem s chilli.
Vynikající jsou rovněž ryby, které se v pobřežních oblastech podávají čerstvě vylovené.
Další specialitou je "hoppers", jakási palačinka zhotovená z těsta zadělávaného zkvašenou palmovou šťávou. Při výběru jídla se ujistěte, že bude ostré tak akorát pro vás – srílanská kuchyně totiž vyniká množstvím koření.

Místní zvyklosti
Jestliže na většině míst jsou Srílančané vůči západním cizincům shovívaví, neplatí to v buddhistických a hinduistických areálech. Tady se budete muset zout a obléci si dlouhé kalhoty, jinak si náboženské památky prostě neprohlédnete. Chůze naboso mezi lejny posvátných krav sice ne každému bude připadat z hygienického hlediska košer, ale jak se říká – jiný kraj, jiný mrav!

Rizika
Cestovat do exotické země vždy představuje určité riziko. Pokud jde o nebezpečí tropických chorob, doporučujeme před cestou konzultaci s odborným lékařem v některém z center cestovní medicíny. Nejlepší prevencí na místě je pít pouze převařenou nebo balenou vodu a vyhnout se podezřelým pouličním prodejcům potravin.

Vzhledem k formálnímu ukončení příměří a intenzivním bojům mezi srílanskou vládou a separatistickou organizací Tamilští tygři dochází k pravidelným teroristickým útokům i v oblastech hojně navštěvovaných turisty (Kolombo, Anuradhapura, Dambulla). Přestože nebyl zaznamenán cílený teroristický útok vůči zahraničním turistům, MZV ČR doporučuje vzhledem k současné nejisté bezpečnostní situaci důkladně zvážit návštěvu Srí Lanky, zejména individuální turistiku v celém vnitrozemí Srí Lanky. S ohledem na poslední útoky MZV nedoporučuje jakékoliv cesty autobusy a vlaky. MZV důrazně nedoporučuje cestovat do severovýchodních částí ostrova, které jsou pod kontrolou tamilských separatistů nebo v nich probíhají střety separatistů s armádou.


Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland - včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

Nejhezčí túry světa

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  13.11 22:03

Kam se vydat v roce 2025. Experti vybrali nejlepší země, města a oblasti

Nakladatelství turistických průvodců Lonely Planet zveřejňuje každoročně žebříčky populárních míst pro cestovatele pro následující rok. V příštím roce se nejlepší zemí pro návštěvu stal západoafrický...

11. listopadu 2024

Vítejte na střelnici. Jihoafrická města vedou světový žebříček násilí

Zvolání: „Peníze, nebo život!“ tu lupiči zkracují na polovinu a často si berou obojí. V Jihoafrické republice se totiž s ničím neotálí. Žije i umírá se tu rychle. Do desítky nejnebezpečnějších měst...

9. listopadu 2024

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotky singrovek v Česku

Oblíbená fotografická soutěž Očima šotouše se v říjnu zaměřila na populární singrovky, které svým zvukem naftového dvanáctiválce připomínají šicí stroj. Do redakce nám dorazila spousta nádherných...

11. listopadu 2024  14:44

OBRAZEM: Jugoslávský luxus na kolejích pro vyvoleného, to byl Modrý vlak

Jedním ze symbolů socialistické federativní Jugoslávie byl luxusní modrý vlak prezidenta Tita. Státník s autoritativními prvky vládnutí byl ve funkci v letech 1953 až 1980 a svým přístupem dokázal...

13. listopadu 2024

OBRAZEM: Podzim v Česku. Kde hledat nejkrásnější atmosféru?

Přinášíme fotografické tipy na místa, kam stojí za to se vydat v podzimních dnech. Přitom jsme nehledali jen obligátní barevné listí, ale i podzimní nálady, mlhy, dozrávající plody a další nádheru,...

14. listopadu 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  13.11 22:03

Město špíny a chaosu? Ne tak docela. Navštivte Neapol ideálně mimo sezonu

Premium

Pravoúhlé ulice jako na Manhattanu, nejstarší pizzerie v celé Itálii či dvě století staré katakomby napěchované rezavějícími autoveterány. Neapol nabízí netušené divy. Navíc se tu stačí projet...

13. listopadu 2024

Neony, samurajové a orloj. V Tokiu si na své přijde fanoušek anime i historik

Pokud se chystáte navštívit Tokio a pořádně ho prozkoumat, vyhraďte si ideálně tak pět let. Možná trochu přeháním, ale opravdu jen trochu. Koneckonců je to největší město na světě! My měli pět dní. A...

13. listopadu 2024

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

Megan Foxová je těhotná. Nic není ztraceno, napsala k fotce, na které je nahá

Trojnásobná matka Megan Foxová (38) je opět těhotná. Radostnou novinu oznámila herečka na Instagramu, kde zapózovala...

Nechala jsem si odstranit prsa i vaječníky, překvapila zpěvačka Marta Jandová

Marta Jandová (50) si nechala stejně jako herečka Angelina Jolie (49) z preventivních důvodů odstranit prsa a...

Nechtěl jsem přihlížet zabíjení palestinských dětí, prohlásil u soudu Klus

Soudkyně Okresního soudu Praha-západ ve středu vyslechla zpěváka Tomáše Kluse, který žaluje bezpečnostního experta...