Srí Lanka, dovolená v ráji na Zemi

Svým tvarem Srí Lanka připomíná kapku v moři. Oč menší je ale tato země v Indickém oceánu svojí rozlohou, o to bohatší je na památky a krásné romantické pláže. Můžete zde prožít exotickou a přiměřeně bezpečnou dovolenou.
Už Marco Polo kdysi označil Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.

Už Marco Polo kdysi označil Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. | foto: Jan HocekiDNES.cz

Ne náhodou má Srí Lanka pověst pozemského ráje. Už slavný cestovatel Marco Polo ji považoval za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa, který se v současnosti těší nebývalému zájmu turistů z celého světa.

Srí Lanka vypadá jako slza kanoucí z jižního výběžku indického subkontinentu. Od Indie ji dělí necelých 50 km, přičemž obě země kromě podobné kultury spojuje tzv. Adamův most – úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů. Podle pověsti byla právě Srí Lanka oním biblickým rájem, ze kterého Adam přešel po tomto mostě.

Z mnoha možností, jak si dovolenou na Srí Lance užít, lze volit mezi lenošením na plážích a intenzivním průzkumem ostrova. Někde mezi tím leží ideální kompromis a lehce dobrodružné řešení – půl dovolené věnovat aktivnímu poznávání a v druhé polovině si najít hotel, kde budeme odpočívat na některé z pláží.

V nejstarší metropoli

Z letiště v Kolombu se můžeme nejprve vydat na sever do města Anuradhapura, původního hlavního města Srí Lanky. Královské město Anuradhapura bylo založeno kolem roku 380 př. n. l. a na následujících čtrnáct staletí se stalo rezidencí sinhálských králů. Z této doby se do dnešních dnů zachovaly jen trosky bývalých skvostných chrámů a paláců, které ale i tak dávají tušit, jak nádherné toto město kdysi bylo.

Může se hodit

Levné volání

Na Srí Lanku můžete volat již za 4,96 Kč.

www.klikniavolej.cz

Procházku po ruinách zahajujeme u nejstarší srílanské stupy "Thuparama", pocházející z roku 244 př. n. l. Podle pověsti prý tento kamenný buddhistický monument ukrývá Buddhovu pravou klíční kost, kterou sem umístil sám indický vládce Ašóka.

Jestliže Thuparama je nejstarší, pak Jetavanarama drží rekord, pokud jde o velikost. Původně tato obrovská cihlová polokoule měřila přes 120 metrů a tím se ve své době řadila mezi nejvyšší stavby světa (vyšší tehdy byly jen dvě egyptské pyramidy). Pohled na dagobu zvedající se z tropického pralesa sice poněkud kazí lešení, ale i tak musíme obdivovat tehdejší civilizaci vzkvétající v době, kdy na místě dnešní Prahy byl jen hustý les…

Srí Lanka

Večer v Anuradhapuře

Na lví skále

Už zdálky se nad krajinu zvedá oranžová skála Sygiriya, na níž dal v 5. století král Kashayapa na obranu proti nájezdům nepřátel vybudovat velkolepou skalní pevnost. Cesta na vrchol skály však není lehká – nejprve musí turisté odehnat dotěrné "černé" průvodce a potom je čeká téměř pět set schodů vytesaných ve skalním masivu či odvážně zbudovaných z ocelové konstrukce.

Zhruba uprostřed kolmé stěny procházíme výklenkem s proslulými skalními freskami "nebeských panen". Na jejich fotografování je potřeba vystát frontu, a protože na dodržování zákazu používání blesku dohlížejí přísní hlídači, přijde k užitku můj stativ. Ze skalní pevnosti se sice do dnešní doby dochovaly jenom základy staveb a několik schodišť a teras, z vrcholu se ale otevírá nádherný kruhový rozhled po krajině.

Za sloními sirotky do Pinnevaly

Další "povinnou" zastávkou je vesnice Pinnevala s proslulým sloním sirotčincem. Sloni žijící na Srí Lance tvoří specifický poddruh slona indického. Odnepaměti hráli tito tlustokožci důležitou roli v historii člověka – domorodci je používali na těžkou práci v zemědělství, ve válkách i pro náboženské obřady.

Odhaduje se, že dnes žijí na Srí Lance ještě asi tři tisíce slonů, z nich asi pět set ochočených. Sloni však na přelidněném ostrově představují vážný problém, neboť mizející pralesy je nutí vyhledávat potravu i v blízkosti lidských obydlí. Zákonitě tak mezi lidmi a zvířaty dochází ke střetům, za něž často některá ze stran zaplatí životem.

Sloní sirotčinec v Pinnevale původně vznikl jako útočiště mláďat, která takto přišla o rodiče. V současnosti však jde o jednu z nejznámějších turistických atrakcí ostrova, kde můžeme spatřit nejpočetnější světové stádo slonů držených v zajetí. Sloni zde žijí většinou až do konce svého života, takže tu najdeme jak několik týdnů stará mláďata, tak i mrzuté sloní starce. Dvakrát denně je jejich mahuti vedou úzkou uličkou k řece, kde se potom zvířata oddávají příjemné koupeli, zatímco turisté fotografují a krmí mláďata trsy banánů.

Toulání po čajových plantážích

Horská oblast ležící v srdci ostrova, v blízkosti městečka Nuwara Eliya, je proslulá svým lahodným "cejlonským" čajem. Po několika hodinách stoupání střídají rýžová políčka první čajové plantáže, a když se objeví vrchol nejvyšší hory Srí Lanky – 2 524 metrů vysoké Mt. Pidurutalagaly – jsme na místě. Po vystoupení z auta okamžitě pocítíte znatelný rozdíl v klimatu a na hlavy možná poprvé a naposled během vašeho pobytu putují teplé čepice.

Mraky se válejí nízko nad zemí, takže částečně zakrývají výhledy na svahy, zelenající se porosty čajovníkových keřů. Pro návštěvu manufaktury Perdo Tea Estate to představuje ideální počasí. Brzo ráno stroje teprve čekají na první dnešní dávku čajového listí, ale vedoucí směny návštěvy ochotně provádí továrničkou doslova od půdy až po sklep. Na závěr této soukromé exkurze samozřejmě nechybí ochutnávka čaje, po které (posilněni silnou dávkou theinu) můžete vyrazit na průzkum plantáží.

Svahy v širokém okolí kompletně pokrývají porosty čajovníku, mezi nimiž se klikatí desítky cestiček, denně prošlapávaných česáči. V oblasti Nuwara Eliya tuto těžkou práci vykonávají většinou tamilské ženy. Pod přísným dohledem dvou mužů postupuje dvacítka drobných česaček systematicky vpřed a jejich koše se pomalu, ale jistě plní jasně zelenými lístky.

Z hustých keřů zručně odtrhávají vždy jenom dva poslední listy a vrcholový pupen - jen ty totiž obsahují nejlepší chuť a aroma. Dennodenně, po celý rok, oblečeny jen do prostých šatů a často naboso, tráví svůj život na čajových plantážích. Za týden se opět vrátí ke stejným keřům, na kterých mezitím vyrostou nové výhonky, z nichž v nedaleké továrničce vznikne jeden z nejlepších čajů na světě.

Konečně u moře!

Jestliže víra prosycuje Srí Lanku doslova na každém kroku, ve městě Kataragama na jižním pobřeží ostrova to platí dvojnásob. V komplexu chrámů odevšud na poutníky hledí podobizny božstev, špičky stup se tyčí nad posvátnými stromy a před svatyněmi klečí buddhističtí mnichové v typických oranžových hábitech.

Třikrát denně se v Kataragamě chodí poutníci modlit ke svým svatyním, některé rodiny za tímto účelem neváhají několikrát do roka podniknout dlouhou a namáhavou cestu až z dalekého Kolomba.

Čeká nás závěrečná etapa vedoucí podél jižního pobřeží. Tady si můžete najít tu "vaši" nejhezčí pláž a zůstat na ní třeba týden před odletem domů.

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

Srí Lanka

U výběžku zvaného Dondra Head se nad korunami palem vypíná elegantní maják označující nejjižnější bod ostrova. Nemusíte se spoléhat na turistické resorty s velkými hotely a bazény nabízené v katalozích cestovních kanceláří – na mnoha místech najdete malé rodinné podniky, ukryté ve stínu palem kousek od pláže. Lenošení po namáhavém cestování tak konečně může začít…

Může se hodit

Informace o zemi
Srí Lanka, oficiálním názvem Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město: Kolombo
Počet obyvatel: 19 milionů (74 % Sinhálců, 18% Tamilů a 8 % jiných)
Úřední jazyky: sinhálština, tamilština a angličtina
Měna: srílanská rupie (LKR); 100 rupií = přibližně 1 americký dolar.
Hlavní průmysl: výroba kaučuku, čaje, zemědělství, textilní průmysl, výroba tabákových výrobků, zpracování ropy.

Jak se tam dostat

Doprava na Srí Lanku je možná pouze letadlem. Cena za zpáteční let včetně tax se pohybuje okolo 28 000 korun. Z  leteckých společností jmenujme například SriLankan Airlines s odlety z Frankfurtu, Londýna a Paříže či ruský Aeroflot. Zájezdy do této země nabízejí např. cestovní kanceláře Inspira, Firotour, Eso Travel,...

Doprava po ostrově
Ačkoliv lze ostrov procestovat vlakem i linkovými autobusy, pro menší skupinku je ideální pronajmout si automobil i s řidičem. Řidič se vám stokrát vyplatí – zná trasu (dopravní značení prakticky neexistuje), vyzná se v chaosu, který na silnicích panuje, pomůže vám i jako průvodce (očekává za to spropitné) a v neposlední řadě se nemusíte bát, že nabouráte a budete muset platit škodu.
Cena za osobní auto s klimatizací se pohybuje od 300 USD/týden (obsahuje i nákup pohonných hmot). Řidiči se většinou ubytují ve stejném hotýlku jako vy, ovšem za "režijní" cenu, kterou si hradí sami. Před uzavřením kontraktu se přesně dohodněte na trase, neboť její pozdější prodloužení by se řidiči nemuselo líbit.

Ubytování
Pro nenáročné cestovatele představují ideální ubytování levné hotýlky a tzv. "guest housy." Cena za dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením by neměla přesáhnout 15 amerických dolarů, což většinou zahrnuje i snídani. U pobřeží najdete i větší hotelové resorty – ty jsou však většinou obsazené zahraničními cestovními kancelářemi a pro nezávislé cestovatele jsou příliš drahé. Doporučení: Při výběru ubytování si nechte nejprve ukázat pokoj a mj. zkontrolujte, zda má nepotrhanou moskytiéru a funkční ventilátor či klimatizaci.

Kdy jet?
Tuto otázku není lehké zodpovědět, protože prakticky kdykoliv během roku panuje v některé části ostrova deštivé počasí. Asi nejlepší období pro návštěvu hor a jižního a západního pobřeží nastává od prosince do března. Toto je také doba, kdy na Srí Lance najdeme nejvíce turistů, kteří sem prchají před studenou evropskou zimou. Naopak od května do září je slunečno na méně navštěvovaném východním pobřeží. Mimo hlavní sezonu nejenom že se vyhneme davům turistů, ale také příjemně klesají ceny za ubytování a jiné služby.

Stravování
Jet na Srí Lanku znamená také okusit vynikající místní pokrmy. Mezi tradiční pokrmy patří "rice and curry;" kdekoliv si toto jídlo objednáte, vždy budete překvapeni něčím novým. Základ tvoří vařená rýže, k níž dostanete naservírováno několik misek s masem (většinou kuře nebo ryba) a zeleninou, papadamem (placky z rýžové mouky) a strouhaným kokosem s chilli.
Vynikající jsou rovněž ryby, které se v pobřežních oblastech podávají čerstvě vylovené.
Další specialitou je "hoppers", jakási palačinka zhotovená z těsta zadělávaného zkvašenou palmovou šťávou. Při výběru jídla se ujistěte, že bude ostré tak akorát pro vás – srílanská kuchyně totiž vyniká množstvím koření.

Místní zvyklosti
Jestliže na většině míst jsou Srílančané vůči západním cizincům shovívaví, neplatí to v buddhistických a hinduistických areálech. Tady se budete muset zout a obléci si dlouhé kalhoty, jinak si náboženské památky prostě neprohlédnete. Chůze naboso mezi lejny posvátných krav sice ne každému bude připadat z hygienického hlediska košer, ale jak se říká – jiný kraj, jiný mrav!

Rizika
Cestovat do exotické země vždy představuje určité riziko. Pokud jde o nebezpečí tropických chorob, doporučujeme před cestou konzultaci s odborným lékařem v některém z center cestovní medicíny. Nejlepší prevencí na místě je pít pouze převařenou nebo balenou vodu a vyhnout se podezřelým pouličním prodejcům potravin.

Vzhledem k formálnímu ukončení příměří a intenzivním bojům mezi srílanskou vládou a separatistickou organizací Tamilští tygři dochází k pravidelným teroristickým útokům i v oblastech hojně navštěvovaných turisty (Kolombo, Anuradhapura, Dambulla). Přestože nebyl zaznamenán cílený teroristický útok vůči zahraničním turistům, MZV ČR doporučuje vzhledem k současné nejisté bezpečnostní situaci důkladně zvážit návštěvu Srí Lanky, zejména individuální turistiku v celém vnitrozemí Srí Lanky. S ohledem na poslední útoky MZV nedoporučuje jakékoliv cesty autobusy a vlaky. MZV důrazně nedoporučuje cestovat do severovýchodních částí ostrova, které jsou pod kontrolou tamilských separatistů nebo v nich probíhají střety separatistů s armádou.


Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland - včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

Nejhezčí túry světa

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Když Češi znečišťují planetu víc než Číňané. Kdo opravdu nejvíc škodí Zemi?

27. února 2024

Premium Které státy nejvíce znečišťují planetu? Ukázat na nějakou konkrétní zemi prstem není zase tak...

Na dálkových trasách v Česku se objeví přes 150 nových dřevěných útulen

26. února 2024

V Česku na turistických trasách vyrostou nové útulny, které budou poskytovat přístřeší a také místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zůstala na benzince v prérii, adoptovali ji Siouxové. Věří mi, říká indiánka z Čech

28. února 2024

Premium Když se gymnazistka Veronika Valterová vydala do Ameriky za indiány, sotva tušila, že se rodí...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Mezi pískovcovými skalami z Mladé Boleslavi do Mšena

25. února 2024

Hynek, náš dnešní mašinfíra, nás sveze po krásné a bohužel ohrožené středočeské lokálce. Motorový...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vítkovická drobná dráha vedla do pískových dolů

3. března 2024

Seriál Se 77. dílem seriálu Zaniklé tratě se opět vrátíme do Vítkovic. Podíváme se na dráhu, která patřila...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

Očima šotouše: Posílejte fotky laminátek a vyhrajte cestovní vouchery

1. března 2024

V březnu se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměříme na jednu z nejkrásnějších...

Nevzdávejte to. Velký přehled míst, kde si ještě můžete zalyžovat

1. března 2024  12:01

Řada areálů předčasně ukončila sezonu, často minimálně o měsíc dřív než v jiných letech. Výše...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...