Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť vojenský prostor Záhorie poskytuje ideální podmínky pro ostré testy všemožných zbraní už devadesát let. Pro dobrodružné a sportovně založené povahy se toho tady ale najde víc než jen zbraně.
Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie | foto: Jiří Sladkýpro iDNES.cz

Rozlehlá krajina v centru Záhorie je skutečně unikátem. V docela zvláštní kombinaci se tu mísí vojenská střelnice, chráněná příroda s několika rezervacemi a nadto také ráj houbařů. A to vše dohromady na území velikosti malého okresu.

Tak velkou písčinu s obrovskými vřesovišti ve střední Evropě nenajdete. Za něčím podobným bychom se museli vypravit až k Severnímu moři či Atlantiku. Ale zdejší krajina je přece jen jiná, lesostep na písečných dunách připomene spíš místa daleko na jihu.

Netřeba připomínat, že je to tu mimořádně fotogenické, a to v každém ročním období.

Na jaře se tu vlní klasy stepních kavylů a zavoní lýkovce, ve vrcholném létě procházíte nekonečnými poli vřesu a i podzim se dokáže pěkně vybarvit.

V zimě pak holé planiny dodávají místu až nadčasovou podobu.

Dubová savana

Pro toho, kdo zná podobnou, ale mnohem menší oblast vátých písků u Bzence, může být první návštěva Záhorie velkým překvapením. I tady najde rozsáhlé porosty borovic, ale vedle toho krajinu, po které se na Bzenecku dávno slehla zem.

Doubravy s rozptýlenými stromy mají ráz savany, která zůstává zakódována v lidské mysli jako ideální krajina. Všudypřítomné borovice sem přivezli francouzští lesníci po třicetileté válce z podnětu tehdejších vlastníků panství, pálfyovských grófů. To proto, aby doplnily prořídlé listnaté porosty. Ale původní dubové lesy se udržely na nebývalých výměrách a můžete je obdivovat i na těch nejvyšších dunách.

Nejkrásnější partie zakázaného prostoru se otevírají v srpnu při akcích vojenských nadšenců.

Obří vřesoviště pohltilo jednu z dopadových ploch dělostřelecké střelnice.

Wehrmacht i US Army

Krátce po vzniku Československa přišli na Záhorie vojáci. Dělostřelecká střelnice sloužila také potřebám tehdejší největší středoevropské zbrojovky, plzeňské Škodovky. Přezdívku Sahara dostalo území za války, vojska německého wehrmachtu tady trénovala africké operace.

Traduje se, že na zdejších střelnicích nacvičovali i Američané akci Pouštní bouře v r. 1991, první válku proti Saddámovu Iráku.

Pozvánka na Saharu

První „podujatie“ pro milovníky a sběratele zbraní a vojenské techniky, Slovenské piesky – se koná pravidelně na začátku srpna. Hlavní „millitary“ akcí na Záhorie je o dva týdny později Sahara – největší setkání klubů vojenské historie a především přehlídka techniky spjaté s boji za druhé světové války. Návštěvníci uvidí stovky kusů originální vojenské techniky, kterou oživí až tisíc vojáků v historických uniformách. Přehlídku provází rekonstrukce tehdejších bojů z východní i západní fronty. Každý ročník je zaměřen na jinou událost. Letošní Sahara proběhne od 18. do 20. srpna.

Od roku 1999 tu americké letectvo skutečně cvičí. Když chtějí vyzkoušet bombardéry, neletí do pouště v Nevadě. Zamíří na slovenské Záhorie.

Někde armáda, někde houbaři

Do roku 2012 byl vojenský výcvikový prostor pro návštěvníky uzavřený, povolení k omezenému vstupu dostávali jen obyvatelé sousedních obcí. Tak jako u nás v Brdech, i na Slovensku se hnuly ledy. Vojenský obvod dostal nový režim a turistům ke vstupu už nikdo nebrání. Tedy s několika dost podstatnými výjimkami.

Pěchotní, letecká a dělostřelecká střelnice a další exponované plochy zůstávají trvale nepřístupné. Vstoupit na zapovězená místa lze, většinu z nich nechrání plot, ale citelná pokuta je to nejmenší, co člověka může čekat. Dopadové plochy jsou plné munice a někde to může být opravdu „horké pole“.

Střelnice

Donedávna utajené stovky kilometrů čtverečních vátých písků lze dnes projet po vojenských asfaltkách. Desítky kilometrů pohodlných cest mají tu a tam vadu na kráse. Stává se, že mohou končit překážkou, ať v podobě lesní cesty s kolejemi v písku anebo nepřívětivou tabulkou, jejíž strohý text je jasný i cizinci: Dál to nejde.

Léto na Slovensku

Tipy na krátké výlety i celou dovolenou najdete ve speciální slovenské příloze

Na podzim se zdejší lesy mění ve velké parkoviště. Stovky aut patří houbařům, kteří pořádají hotové nájezdy a s výstražnými tabulkami si příliš starostí nedělají. Nejspíš proto, že pod duby rostou ty nejlepší exempláře a zdejší houbařský revír je vskutku mimořádný. Přesto je vhodné držet se předepsaného režimu pro vstup, porušení by se návštěvníkovi z ciziny nemuselo vyplatit.

Sahara ožívá v srpnu

Pokud se budete řídit podmínkami, které vojáci určili návštěvníkům, do středu velkých odlesněných ploch uprostřed lesů se nedostanete. V nejlepším případě vedou cesty podél nich. Už to je ovšem neopakovatelný zážitek. K základnímu seznámení s typickou zdejší krajinou to postačuje a je na každém, jestli se s takovým obrázkem spokojí.

Vstup zakázán. Nahlédnout se dá z vojenské pozorovatelny.

Vítanou příležitostí nahlédnout zcela legálně do těch nejatraktivnější lokalit, do záhorácké pouště a savany, jsou pak outdoorové akce s tematikou vojenské historie a vojenské techniky.

V prostoru mezi Plaveckým Mikulášem a osadou Mikulášov se konají pravidelně v druhé půli léta. Dvě několikadenní „podujatia“ přilákají tisíce lidí, jak majitele vojenských veteránů, tak hlavně diváky a nadšence do vojenské historie a novodobé i historické vojenské techniky.

Kdo se nechce smažit před pancířem vozidel a techniky v maskovacích vzorech, může čas využít k průzkumu nitra nefalšované slovenské Sahary, třeba z vojenských věží a pozorovatelen.

Může se hodit

Jak na Záhorie legálně
Vojenský prostor se dělí dvě části: jih a sever, hranice mezi nimi vede řekou Rudavou. Možnosti vstupu určuje „plán činnosti“ ve vojenském obvodě, zvlášť pro severní a zvlášť pro jižní část.

Celý vojenský obvod kromě trvale uzavřených dopadových ploch tak bývá přístupný obvykle na víkendy a v době dovolené Vojenského technického a zkušebního ústavu (VTSÚ).

Ve všední dny je prostor uzavřený obvykle během běžné pracovní doby, někdy až do večera. Podmínky vstupu jsou i tak nečekaně velkorysé: návštěvník se může zdržet v prostoru až 24 hodin mimo období vojenské činnosti.

Kam se ještě podívat
Návštěvu záhorských písků lze doporučit hlavně cyklistům. Na nejkvalitnějších úsecích asfaltek si vyřádí i inlajnisti. Pro pěší jsou vzdálenosti značné, ale lze využít kratší atraktivní úseky: třeba ke kouzelné říčce Rudavě, která se přes pole písečných dun probíjí hned dvakrát a kromě nečekaně průzračné vody nabízí klidná zákoutí meandrujícího toku.

Zpevněné cesty najdete v okolí všech záhoráckých sídel v Búru (tak tu říkají borovému lesnímu masivu), například mezi Malackami a Studienkou, mezi Studienkou a Lakšárskou Novou Vsí či v okolí Borského Mikuláše. Ani tady se ale nevyhnete písečným úsekům, za sucha takřka nesjízdným na kole.

Doslova luxusní stezkou je ovšem nová asfaltka, která vás zavede do nejcennějších a krajinářsky nejpůsobivějších partií záhorských písků. Ze silnice z Lakšárské Nové Vsi do Plaveckého Mikuláše na ni odbočíte doleva.

Průjezd dříve zapovězeným prostorem vede jakýmsi rozvolněným vojenským skanzenem. Kolem se tyčí vyhlídkové věže, monumentální bunkry a další betonová monstra, široké protipožární pásy projeté tanky oddělují step od dubových a borových lesů. Tu a tam narazíte na rozstřílené torzo vojenské techniky.

Patnáctikilometrová asfaltka střídá prudké sjezdy s výšlapy, tak jak jde napříč hřbety dun. Nejatraktivnější je vyhlídkový úsek na několikakilometrové trase podél dopadových ploch s vřesovišti a s pouštními scenériemi plnými střepin rozmanité munice.

Zakrátko vás cesta přivede až do podivné vojenské vesnice s políčky, zahrádkami a bytovkami. To je obec vojáků a techniků pojmenovaná Záhorie. Nápadně to tu připomene časy socialismu, ani ne tak u nás, jako daleko na východě. A takové je vlastně celé Záhorie, tak trochu putování proti běhu času.

Když budete mít štěstí, narazíte na stále funkční roubené stodoly. Ne z borovic, ale z tvrdého dřeva dubů a jasanů. K vidění jsou i vahadlové studny u nevelkých tradičních domků, které vás přenesou kamsi do maďarské puszty.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025

Mění se pravidla cesty do Thajska. Nově zemi navštívíte jen s digitálním vízem

Pokud se chystáte do Thajska na dovolenou nebo na delší čas, nově se neobejdete bez digitální příjezdové karty. Jak ji sehnat a platí i pro klienty cestovních kanceláří?

23. dubna 2025

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

23. dubna 2025

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

22. dubna 2025

Slavonie je jiná tvář Chorvatska. Kraj jezer a mokřadů i vinných sklepů

Premium

Malý přírodní ráj – to je Chorvatsko. Všichni jeho obyvatelé by se vešli do Londýna dvakrát a ještě by zbylo. Kde nepřekáží dvounozí savci, má příroda prostor rozbalit svůj šarm naplno. Chorvatsko má...

21. dubna 2025

Národní parky Nizozemska chrání unikátní přírodu, kterou jen tak neuvidíte

Duny, přesypy, pláně plné písku. Nebýt toho, že je tu a tam zpestří nějaké vřesoviště, vypadalo by to jako na poušti. Národní parky Nizozemska jsou svou krajinnou skladbou poněkud monotematické. To...

21. dubna 2025

Za pět hodin na surfu. Fuerteventura zabaví turistu i milovníka pustiny

Premium

Pobřeží omývané vlnami Atlantiku a po většinu roku vyhřívané slunečními paprsky, ale také nekonečné plochy magické měsíční krajiny ve vnitrozemí – Fuerteventura umí nastavit hned několik tváří.

20. dubna 2025

KVÍZ: Kandahár, Taškent i Praha. Jaký je původ názvů měst?

Soutěž

Jak vznikaly názvy měst? Někdy se svým označením snažila vlichotit panovníkům tím, že jejich jména přijala za vlastní. Další po sobě neskromně pojmenovali zakladatelé, jiné upozorňují na zajímavé...

vydáno 20. dubna 2025

Kolébka mořeplavců a sídlo slávy s duší renesance. V Janově se zabaví hlavně děti

Premium

Od naší spolupracovnice Je sedm hodin večer, jsme v Itálii na dálnici A7 a zbývá nám osmdesát kilometrů do Janova. Ano, do TOHO Janova, při jehož vyslovení člověku hned naskakují velkolepé renesanční (a filmové) myšlenky...

19. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.