Dobre tu už bolo. Bizarní svět kolem Lupkovského tunelu na Slovensku

Pokud máte dojem, že tunely souvisí s politikou, pak pro Lupkovský tunel na severovýchodním Slovensku to sedí stoprocentně. Po několikaleté pauze přes něj letos opět jezdí vlaky a zpřístupňují svérázný zapadlý kraj, v němž zanechaly nesmazatelné stopy dvě světoznámé osobnosti: Andy Warhol a dobrý voják Švejk.
Kalinov: první osvobozená obec v Československu

Kalinov: první osvobozená obec v Československu | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Lupkovský průsmyk (640 m) je jednou z mnoha sníženin v hřebeni Východních Karpat na slovensko-polské hranici. Roku 1874 se přes něj podařilo dokončit strategicky mimořádně důležitou železniční trať Habsburské monarchie – Severovýchodní uherskou dráhu spojující Budapešť s Haličí, zejména pak s vojenskou pevností Przemysl.

Původně dvoukolejná železnice se osvědčila v obou světových válkách, zatímco v dobách míru je už od rozpadu Rakouska-Uherska spíše objektem nezájmu.

Obnova tratě v 90. letech 20. století sice znamenala zavedení pravidelné osobní i nákladní dopravy, ta však postupně skomírala.

Letošní znovuobnovení provozu víkendových turistických vlaků nastalo z iniciativy polské strany po šesti letech pauzy.

Zážitek jménem Medzilaborce

Nástupním místem do Lupkovského průsmyku ze slovenské strany je město Medzilaborce. Za socialismu konečná nočního rychlíku Laborec z Prahy, který měl už tehdy pověst vlaku, jemuž je dobré se při cestách na východ vyhnout.

Vzpomínky na duch reálného socialismu, kdy vlak dál už nejezdil a civilizace končila v přilehlých vesničkách, evokuje většina městských staveb, které se od těch dob příliš nezměnily.

Pozoruhodnou architektonickou směs bez historického centra obohacuje honosný chrám Sv. Ducha, postavený roku 1949 ve staroruském renesančním slohu. Dobový kolorit současnosti doplňují skupinky romských výrostků toulající se městem a příležitostně obtěžující místní i přespolní. „Dobre tu už bolo,“ komentuje zdejší život jeden z místních obyvatel, dojíždějící za prací spolu s několika kamarády až do Bratislavy.

Pravoslavný chrám v Medzilaborcích

Město Medzilaborce

Přitom turisté z velkých dálek nejsou v Medzilaborcích vyloženou vzácností. Láká je sem Muzeum moderního umění Andyho Warhola, jehož rodové kořeny sahají do okolního rusínského regionu. Konkrétně do vesničky Miková, kde Warholova matka prožila nelítostné boje první světové války a pohnutými příběhy z místního kraje ovlivnila v dětství citlivou umělcovu duši. K nejsilnějším příběhům prý patřily nálezy lebek a koster padlých vojáků v mikovských lesích.

Prohlídka uměleckých děl Warholova muzea je dalším silným zážitkem do mozaiky vjemů z města na řece Laborec. Je tu vše pohromadě v prapodivném a rozporuplném konglomerátu: americký pop-art světového měřítka, dožívající reálný socialismus i špína a nouze kapitalismu 21. století.

Vlakem přes Karpaty

Nastupme však konečně do vlaku, který míří nahoru do kopců k 14 km vzdálenému Lupkovskému průsmyku na polské hranici. Jezdí tu moderní polská motorová souprava a cesta nahoru stojí jedno euro nebo 4,40 zlotých (27 Kč).

Vlak nejprve míjí zdevastovanou zastávku Medzilaborce-město a za vesnicí Vydraň, kde se mihne silueta sovětského tanku, začíná strmě stoupat. Vyhlídková jízda to bohužel moc není, až po hraniční tunel se všude dokola rozprostírá jenom nekonečný bukový les. Souprava jede navzdory velkému stoupání a nepříliš udržovaným kolejím docela rychle. Tunel je kupodivu osvětlený a hned za ním se prosvětluje i krajina. Les mizí, objevují se horské louky a panoramata zalesněných horských hřbetů. Krátce na to už vlak staví v první polské stanici Lupków.

Slovenský portál Lupkovského tunelu

Slovenský portál Lupkovského tunelu

Je tu veliké nádraží s pěti kolejemi a svítícími semafory, nikde však žádná vesnice ani město. Jen louky, hory, lesy, modré nebe a výpravčí s červenou čepicí. Odmává odjezd vlaku, zhasne světla v tunelu, zamkne nádražní budovu a odjíždí autem po kamenité cestě (jiná tu nevede) někam domů.

Původní vesnice Stary Lupkow s lemkovským obyvatelstvem zanikla krátce po druhé světové válce během bojů s banderovci a v rámci přesídlovací a vyhlazovací akce Wisla.

Voják Švejk i rakouský císař v Lupkově

A světe div se, před osiřelým nádražím je informační tabule s usmívajícím se dobrým vojákem Švejkem, který se tu zastavil během cesty vlakem na haličskou východní frontu. V Lupkově se tehdy vydával oběd navařený ze tří prasat, která Švejkova marškumpanie předtím v Medzilaborcích zrekvírovala protestujícímu uherskému Rusovi.

Léto na Slovensku

Tipy na krátké výlety i celou dovolenou najdete ve speciální slovenské příloze

Nechybí ani citáty ze slavného románu, kde Hašek barvitě popisuje válečnou atmosféru zničeného lupkovského nádraží, nepořádek a smrad kolem. Zmiňuje též čerstvý památník padlým „Brandeburákům“, jehož torzo dodnes stojí.

Na Švejka v Polsku opravdu drží, což dokládá originální turistická ubytovna Radosne Szwejkowo, vzdálená asi 200 m od nádražní budovy. Kromě všudypřítomných Švejkových hlášek v polštině zdobí interiéry například dobové válečné pohlednice nebo kopie akvarelu „Rozloučení v Lupkově“ od Wojciecha Kossaka, kde je zachycen rakouský císař František Josef na lupkovském nádraží v roce 1880 při své návštěvě Haliče.

Turistická ubytovna Szwejkowo

Ubytovna má charakter polských turistických chat, umožňuje spaní ve vlastním spacáku, k dispozici je vybavená samoobslužná kuchyně, společenská místnost, sprchy a toalety.

Po hranici do Kalinova

Radosne Szwejkowo přímo vybízí k přespání (30 zlotých, 180 Kč) a okolní pustá horská krajina neodolatelně láká k výletům. Nejbližším cílem a zároveň turistickým rozcestím je hraniční Lupkovský průsmyk nad železničním tunelem vzdálený cca 1,5 km.

Za prohlídku určitě stojí slovenský tunelový portál, na němž se zachovaly dvě úsměvné pamětní desky ve slovenštině a ruštině z roku 1946 a masarykovský československý znak. Desku připomínající průjezd prezidenta Beneše v dubnu 1945 nechal údajně odstranit Vladimír Mečiar po vyhlášení samostatného Slovenska.

Kalinov: první osvobozená obec v Československu

Výzdoba v Kalinově

Hezká celodenní túra vede z Lupkovského průsmyku po hranici například severozápadním směrem kolem přírodní rezervace Palotská jedlina a přes silniční Laborecký průsmyk na vrch Paseka (848 m). Je to místo, kde Rudá armáda poprvé překročila československé hranice 20. září 1944 ještě před dobytím Dukelského průsmyku. Událost připomíná azbukou psaný památník v lese.

Na vrcholu Paseky (též Velký Bukovec) stojí železná strážní věž z druhé světové války, nedávno renovovaná. Původně zřejmě německá nebo slovenská. Vzdušný výstup po konstrukci však neskýtá žádnou odměnu v podobě výhledu, okolní stromy věž už dávno přerostly.

Z Paseky vede značka do vesnice Kalinov, která byla Rudou armádou 1944 osvobozena jako první v Československu. Stojí tam hezký kostel a u něj udržovaný vojenský hřbitov z první světové války. Nechybí ani tank a kanony, pro změnu z války druhé světové. Když ne autobusem, pak určitě stopem se dá z Kalinova dojet do osm kilometrů vzdálených Medzilaborců.

Medzilaborce a Lupkovský průsmyk

Medzilaborce a Lupkovský průsmyk

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Tunel významných osobností
Lupkovský tunel o délce 416 m je největším symbolem bývalé Severovýchodní uherské dráhy. Ve válkách byl několikrát zničený a opět obnovovaný, jeho současná jednokolejná a z polské strany o 50 m zkrácená podoba pochází z poslední velké rekonstrukce roku 1946.

Tunel provázely problémy od samého začátku. Podloží se ukázalo být při stavbě nestabilní, klouzavé a na vyzdívku se musel dovážet pevný kámen až z Čech a Rakouska. Původně projektovaná délka 750 m se musela výrazně zkrátit, stavební práce se velmi protáhly a prodražily. Tunelem projel roku 1880 císař František Josef speciálním vlakem na návštěvu Haliče, v době první světové války pak tisíce vojáků včetně Švejka (Haška) na východní frontu. Mnozí bohužel jenom jedním směrem.

V roce 1939 zničili tunel Poláci, roku 1944 ustupující Němci. Rudá armáda tehdy vytvořila vedle zavaleného a zaminovaného tunelu provizorní širokorozchodný úvraťový obchvat, kterým projel v dubnu 1945 z Moskvy do Československa speciální vlak. Seděl v něm prezident Edvard Beneš a členové tzv. Košické vlády (zřejmě tedy i budoucí prezident Klement Gottwald) 7. listopadu 1946, na 29. výročí VŘSR (Velké říjnové socialistické revoluce), byl Rudou armádou opravený Lupkovský tunel znovu slavnostně otevřený. V dobách socialismu se však využíval minimálně. Občasně jen pro nákladní dopravu polského uhlí na Balkán.

Mapa
1 : 50 000 VKÚ č. 106 – Laborecká vrchovina, Dukla

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...