Neznámé perly Slovenska. Výlet do krásných soutěsek Chočských vrchů

Vápencové soutěsky Slovenska nadchnou svou divokostí a odvážně vedenými turistickými trasami po žebřících, visutých lávkách a ocelových lanech. K těm spíše méně známým patří Prosiecká a Kvačianská dolina na rozhraní Liptova a Oravy.
Oblazy: horní mlýn

Oblazy: horní mlýn | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Chočské vrchy, páté nejvyšší pohoří Slovenska, tvoří přirozenou geografickou hranici mezi Oravou a Liptovem. Vápencová stavba pohoří a nerovnoměrný tektonický zdvih způsobily, že většina vodních toků protéká Chočskými vrchy skrz naskrz ze severu na jih přes hluboká vápencová údolí.

Nejpovedenější z nich je tři kilometry dlouhá Prosiecká dolina, kterou vyhloubil potok Prosečianka. Velmi podobná je sousední, zhruba čtyři kilometry dlouhá Kvačianská dolina. Obě perly Chočských vrchů odděluje výrazný masiv hory Prosečné (1 372 m).

Dvojčata Chočských vrchů

Prosiecká a Kvačianská dolina mají mnoho společného. Obě byly s přilehlým okolím již v roce 1967 vyhlášeny za národní přírodní rezervace.

Typická je inverze rostlin, kdy se na dně chladných, stinných a vlhkých kaňonů vyskytují druhy běžně rostoucí ve vysokých horských polohách.

Naopak na sluncem vyhřátých výše položených skálách rostou teplomilné druhy, z nichž některé zde dokonce dosahují severní hranice svého geografického rozšíření.

Obě doliny měly v minulosti také důležitý komunikační význam. Představovaly velmi komplikované, přitom však životně důležité spojnice Liptovské kotliny s obcemi Velké Borové, Malé Borové a Huty, ležící na „oravské“ straně hor.

Je téměř neuvěřitelné, že ještě v druhé polovině 20. století sloužila těmto obcím jako jediné spojení se světem dnes již nepoužívaná „silnice“ nad Kvačianskou dolinou, vinoucí se pomocí ostrých zákrutů a příkrého stoupání nad krkolomnými svahy kaňonu. Prosieckou dolinou vedla zase sezonní cesta pro koňské povozy svážející seno z krasových plání nad soutěskou.

Ústí Prosiecké doliny

Dnešní život obou dolin je jiný, turistický. Při jejich ústí, nad obcemi Prosiek a Kvačany, fungují záchytná placená parkoviště s možností občerstvení.

V turistické sezoně jsou v provozu informační budky, kde vám nabídnou letáček s plánkem tras. Dát si můžete podle libosti jednu, či druhou dolinu tam a zpět, popřípadě obě dohromady jako jeden šestihodinový okruh. A kdyby se vám zdálo i šest hodin málo, je tu ještě jako bonus výstup na horu Prosečné (1 377 m), což jsou minimálně dvě další hodiny navíc.

Vzhůru Prosieckou dolinou

S ohledem na přítomnost technických pomůcek (žebříky a lana) je lepší, i když nikoli povinné, stoupat vzhůru Prosieckou dolinou a dolů se vracet Kvačianskou dolinou. Spolehlivého a fundovaného průvodce představuje vedle modrých a červených turistických značek také trasa naučné stezky.

Vstup do Prosiecké doliny z jihu od vesnice Prosiek je impozantní. Potok Prosečianku naráz sevře skalní hrdlo vápencových stěn, jež se k sobě přiblíží tak blízko, že nahoře vytvoří téměř uzavřenou klenbu.

Kaňonovitý vstup, nazvaný přiléhavě Vráta, je sice krátký, během jarního tání a po silných letních deštích se však suchou nohou často projít nedá. Zato následující část Polhora je odlišná. Voda teče pod povrchem, řečiště je vyschlé a údolí se rozšiřuje.

Modře značená trasa Prosieckou dolinou

Se suchou částí Prosiecké doliny bezpochyby souvisí jeskynní systém. Mnohaletý průzkum slovenských speleologů však v této oblasti nebyl dosud odměněn žádným významnějším objevem. Je známo pouze několik kratších jeskyní v okolí krasové vyvěračky Vyvieranisko nad kaňonem Vráta, kterou tryská dvěma mohutnými proudy celý potok z podzemí.

Polomy na Prosečném

Suchá Prosiecká dolina se asi po 2,5 km větví. Západní pravá větev vytváří mohutný skalní kuloár Červené piesky, pojmenovaný podle úpatních suťových nánosů načervenalé barvy. Ozdobou kuloáru je 15 m vysoký vodopád – bohužel často vysychající.

Východní levá větev Prosiecké doliny zvaná Sokol získává opět ráz úzkého kaňonu. Vápencové stěny se k sobě přibližují a turistický chodník se ztrácí ve skalním terénu.

Nejvíce vzruchu způsobuje překonávání skalních stupňů Vyšný a Nižný Straz, kde přicházejí ke slovu žebříky a ocelová lana. Na skalních stěnách jsou v těchto místech dobře patrné výtvory spjaté s vodní evorzí – obří hrnce a kotle, přestože voda tady protéká jen výjimečně. Dost nepochopitelnou zajímavost představují příčné ocelové vzpěry mezi skalními stěnami, po nichž vedl v minulosti 30 metrů dlouhý most staré vozové cesty.

Ocelová vzpěra v rokli Nižný Straz

Prosiecký vodopád v Červených pieskoch

Průchod Prosieckou dolinou ústí do mírně zvlněných luk krasové planiny Svorad na severním úpatí Chočských vrchů. Po nich vede skoro neznatelný rozvodní hřbet, z něhož odtékají vody přes obec Veľké Borové do sousední Kvačianské doliny.

Z rozcestí na planině Svorad odbočuje strmě vzhůru zeleně značený výstup na horu Prosečné (1 372 m), odkud se otevírá několik doslova leteckých pohledů na Liptovskou kotlinu a přehradu Liptovská Mara. Je však třeba vrátit se stejnou cestou zpět, neboť pokračování zeleně značené trasy z Prosečného směrem na východ (do sedla Ostruky) je z důvodu neodklizených lesních polomů neschůdný. I tak je nutné se na hřebeni Prosečného potýkat s mnoha popadanými stromy.

Dolů Kvačianskou dolinou

Samotná Kvačianská dolina vzniká v místě zvaném Oblazy, jednom z nejkrásnějších míst Slovenska okořeněném romantikou starých časů. Je to malá údolní plošina, kde se stýkají rokliny potoků Borovianka, Hutianka a Ráztoka.

Oblazy jsou známé díky lidovým technickým stavbám. V polovině 19. století tady totiž od světa odříznuté obce Veľké Borové, Malé Borové a Huty vystavěly tři vodní mlýny a jednu pilu – katr. Nejvýše položený mlýn zničila povodeň roku 1913, ostatní dva se zachovaly a dnes představují významné památky lidového stavitelství. Horní Gejdošovský mlýn i dolní Brunčiakovský mlýn s katrem jsou díky dlouholetému úsilí památkářů a nezištné práci dobrovolných nadšenců zcela funkční a přístupné veřejnosti.

Oblazy: dolní mlýn

Pod Brunčiakovským mlýnem začíná vlastní, zhruba dva kilometry dlouhý kaňon Kvačianské doliny s vysokými skalními stěnami a peřejemi. Na rozdíl od sousední Prosiecké doliny zde vodní tok nemizí v podzemí, což je dáno dolomitovým skalním podložím.

Úchvatnou skalní soutěskou však bohužel žádná schůdná cesta nevede a je nutné celý kaňon obcházet po méně záživné, dnes již dávno nepoužívané (a nesjízdné) silnici Veľké Borové – Kvačany, vybudované v 50. letech 20. století.

I to však má své kouzlo. Ze silnice, odvážně se vinoucí ve svazích nad soutěskou, se otevírají úžasné vyhlídky do hlubin kaňonu. Zatímco skalní žebro Roháč na nejvyšším místě silničního stoupání postupně zarostlo, od roku 2013 slouží veřejnosti dřevěná vyhlídková terasa Malý Roháč. Ještě mladšího data je vyhlídka Kobyliny poblíž skalního útvaru Jánošíkova hlava.

Po úpatí Prosečného

Na parkovišti při ústí Kvačanské doliny stojí za povšimnutí informační tabule s mnoha historickými fotografiemi ze života místních horalů, kdy dolina sloužila coby hlavní komunikační tah mezi Liptovem a Oravou. Vůbec se nechce věřit, že ještě před 40 lety se tudy dalo projet autem. A také se nechce věřit, o kolik více skal a méně lesů tu všude v okolí bylo.

Vyhlídková terasa Malý Roháč

Západní Tatry od Kvačan

Od parkoviště pod Kvačianskou dolinou vede na parkoviště pod Prosieckou dolinou žlutě značená trasa po úpatí hory Prosečné v délce asi 4 km. Při pohledu do mapy se zdá být pohodlná a odpočinková, ani tady však není nouze o zvlněný kopcovitý terén, který může na závěr nepříjemně překvapit. Příjemným překvapením jsou naopak hezké pohledy na protilehlé Západní a Nízké Tatry.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Z hlavní silnice Žilina – Poprad odbočit za Ružomberkem (těsně před nájezdem na dálnici) na Bešeňovou a pokračovat přes Potok okolo přehrady Liptovská Mara směrem na Liptovský Mikuláš. Pak podle ukazatelů odbočit vlevo buď do Prosieku, nebo do Kvačan na záchytné parkoviště.

Z opačného směru odbočit z Liptoského Mikuláše směr Tatralandia a pokračovat dál podle ukazatelů do Kvačan nebo Prosieku.

Mapa
1 : 50 000 VKÚ č. 111 – Chočské vrchy, vodná nádrž Liptovská Mara

Doporučená trasa:
Prosiek – Svorad (modrá) – Velké Borové (modrá) – Oblazy (modrá) – Kvačianská dolina (červená) – Kvačany (červená) – Prosiek (žlutá).
Celkem asi 15 km, 6 hodin

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...