Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 14. června 2021 Roland

Seychely jsou neobjeveným rájem na zemi. Užijte si je tak, jak je nikdo nezná

Seychely vyvolávají ve většině lidí představu exotického ostrovního ráje, kam se jezdí pouze odpočívat na krásné pláže. Během dvou týdnů plavby na katamaránu jsme prozkoumali desítku seychelských ostrovů a ostrůvků a zodpovědně můžu prohlásit, že málokterá destinace je dosud tak „neobjevená“.

Cocos Island | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Nenajdete tu velké a nevzhledné hotely, návštěvníci se mísí s místními, spousta ostrovů není obydlena a další tvoří přísné přírodní rezervace s unikátními druhy rostlin a živočichů.

Jsou to takové Galapágy Indického oceánu. Můžete se toulat pralesem, zdolávat skalnaté vrcholy, potápět se, šnorchlovat mezi korálovými útesy, chytat ryby, jezdit podél pobřeží na kole, hladit želvy. Hlavně ale všude panuje pohoda a klid.

Fotogalerie

Díky naší lodi jsme mohli elegantně a nezávisle prozkoumávat nejenom nádherné zátoky a pláže, ale dostali jsme se na místa, kam se běžný návštěvník jen těžko podívá.

Navštívili jsme mimo jiné ostrovy Mahé, Praslin, La Digue, Coco, Curieuse, Cousin, Silhouette nebo Ronde. Když jsem po dvou týdnech z tohoto ráje uprostřed Indického oceánu odlétal, věděl jsem jistě, že se sem znovu vrátím.

Praslin, ostrov největších kokosů

Odlétáme z Prahy za třeskutých lednových mrazů a těšíme se na tropické teploučko. Seychely jsou nejstarší žulové oceánské ostrovy na Zemi a horko je tady po celý rok. Rozkládají se na celkem 115 ostrovech, které leží v Indickém oceánu, těsně pod rovníkem.

Po nočním letu nás vítá Mahé, největší ostrov Seychel. Mahé máme v plánu prozkoumat na závěr naší plavby a přesouváme se trajektem na ostrov Praslin, kde si přebíráme katamarán – náš plovoucí hotýlek na příští dva týdny. Marína v zátoce Ste Anne má takový domácký punc. U plovoucího mola se pohupuje asi desítka lodí a v nedaleké dřevěné boudě najdeme kancelář charterové společnosti.

Plavba kolem jihozápadního pobřeží Mahé nabízí úchvatné pohledy na džunglí...

Plavba kolem jihozápadního pobřeží Mahé nabízí úchvatné pohledy na džunglí pokryté hory.

Přebíráme loď a před vyplutím se rozhodujeme prozkoumat vnitrozemí Praslinu. Hned proti maríně najdeme autobusovou zastávku. Za chvilku přikodrcá busík značky Tata, platíme pět rupií za lístek, sedáme mezi domorodce a vyrážíme. Cílem je rezervace Vallée de Mai, jedna z památek Unesco. Roste tady unikátní endemická palma Lodoicea seychelská, jejíž kokosy jsou největší na světě. Poznáte je bezpečně – připomínají ženský klín a v obchodě stojí cca pět tisíc rupií, což představuje asi 10 tisíc korun!

La Digue: ostrov nejkrásnějších pláží

Čtvrtý největší ostrov Seychel, La Digue, leží asi hodinu plavby od Praslinu. Rozhodujeme se nejprve zakotvit v zátoce Anse Cocos. Vítá nás dokonalá scenérie tyrkysové vody, písečné pláže a typických žulových skal. Pláž je těžko přístupná jinak než lodí a kotvíme tu sami, takže tu nádheru máme víceméně pro sebe. Během šnorchlování obdivuji nezvykle velké korálové ryby, několik malých rejnoků a nakonec si zaplavu i s mořskou želvou.

Odpoledne zvedáme kotvu, napínáme plachty a v příjemném větru plachtíme směrem k přístavu La Passe. Na břehu nás přivítá zase o něco provinčnější atmosféra než na předešlých ostrovech. Jestliže na Mahé jsme aut viděli dost, na Praslinu už jich bylo řádově méně a tady na La Digue převažují bicykly. Jezdí na nich turisté i místní, děti při cestě do školy, trhovci s úrodou v podpaží i mladé slečny s nákupem v košíku.

Kotvíme v zátoce Anse Cocos, La Digue

Kotvíme v zátoce Anse Cocos, La Digue

Cocos Island

Cocos Island

Časně ráno sedám na jeden takový skřípající kostitřas a uháním k pláži Anse Source D’Argent, která má pověst nejhezčí pláže Seychel. Obrovské žulové balvany lemují pláž a tu a tam jsou jakoby pohozené nějakým obrem v mělké laguně. Těsně po východu slunce jsem tu sám, můžu v klidu fotit a nasávat jedinečnou atmosféru.

Curieuse: ostrov želv

Po pár dnech vyplouváme směrem ostrov Curieuse, který je přírodní rezervací s výskytem želv obrovských. Cestou se ještě zastavujeme u nádherného ostrůvku Cocos se skvostným šnorchlováním a desítkami kaloňů seychelských zavěšených na větvích stromů.

Během plavby vždy chytáme ryby, máme prut upevněný na zádi a táhneme za sebou umělou návnadu. Takto se nám podařilo chytit několik tuňáků a zpestřit si jídelníček. O pár úlovků jsme bohužel přišli (nevydržel ani milimetr tlustý vlasec) a vrcholem všeho bylo, když jsem po půlhodinovém boji s rybou vytáhl z vody pouze její obrovskou hlavu. Bojující rybu zřejmě sežral žralok nebo její draví příbuzní.

Na Curieuse kotvíme v mělké zátoce uprostřed mořského národního parku. Je tedy načase vydat se na průzkum pobřeží na nafukovacím kajaku, který jsem si s sebou přivezl. Loď i se skládacími expedičními pádly TNP je v mžiku na vodě a za chvilku už se proplétám kolem žulových skal a mangrovů. Na větvích sedí volavky, ve vodě spatřím několik želv a v jednu chvíli mi do kajaku skočí asi půlmetrový žralok citronový.

Nafukovací kajak se opět osvědčil, průzkumná plavba v zátoce Port Launay.

Nafukovací kajak se opět osvědčil, průzkumná plavba v zátoce Port Launay.

Ostrov Curieuse, želva obrovská

Ostrov Curieuse, želva obrovská

Posléze připlouvám na pláž, kde se nachází chovná stanice želv obrovských, které sem kdysi byly převezeny z atolu Aldabra. Jeden kolos zrovna odpočívá na pláži, takže si jej mohu v klidu prohlédnout a vyfotit. Přes sto let stará želva se dokonce nechává klidně drbat na krku a pak se pomalu odsouvá do stínu lesa.

Cousin: ostrov ptáků

Jeden z nejmenších ostrovů má v průměru pouhých 500 metrů. Čím je však menší, o to víc je zajímavý. Žije tu například pět z jedenácti seychelských ptačích endemitů. Cousin je přísnou přírodní rezervací s regulovaným vstupem a za dvouhodinový pobyt na něm jsme zaplatili tisíc korun. Ale stálo to za to!

V deset dopoledne nás u katamaránu vyzvedává strážce parku na dřevěném člunu a převáží nás na břeh. Okamžitě nás zaujmou stovky bílých poletujících ptáků. Je to nody bělostný a na ostrově hnízdí asi čtyři tisíce těchto opeřenců.

Společně s průvodcem se vydáváme na komentovanou procházku vnitrozemím a po plážích. V hustém lese nás sice málem sežrali komáři, ale mohli jsme obdivovat spoustu dalších zajímavých živočichů, z nichž nejroztomilejší byla mláďata na zemi hnízdících faetonů žlutozobých. Tyto načepýřené choudeličky se totiž vůbec nebojí a mohli jsme si je fotit z půlmetrové vzdálenosti.

Pláž na ostrově Cousin, kam připlouvají karety klást vejce.

Pláž na ostrově Cousin, kam připlouvají karety klást vejce.

V zimě sem připlouvají karety pravé klást vejce, ale neměli jsme na ně štěstí, takže jsme si před odjezdem alespoň vyfotili „veterána ostrova“, kterým je 150 let starý samec želvy obrovské.

Divoký Silhouette

Tento třetí největší a druhý nejvyšší ostrov Seychel se těm ostatním vymyká v mnoha ohledech. Dříve útočiště pirátů, dnes mystický a těžko přístupný ostrov s nutností vyřídit si povolení pro vstup. Přes 90 % rozlohy tvoří národní park s divokou džunglí a strmými horami.

Silhouette leží asi 12 námořních mil od Mahé, pro náš katamarán necelé dvě hodiny plavby. Povolení máme vyřízeno a po nočním kotvení v závětří se ráno vyloďujeme u luxusního hotelu, jediné civilizace na ostrově.

Rozhodujeme se pro průzkum vnitrozemí a po sotva znatelné stezce vyrážíme do pralesa. V dopoledním vedru stoupáme ve stínu dozrávajících mangovníků a tropické vegetace směrem k nejvyššímu bodu. Cestou mimo jiné pozorujeme obrovské mnohonožky a chlebovníky s velkými plody, zvanými „jackfruit“, které jsou prý největším druhem ovoce na světě. Na loď se vracíme s taškou plnou manga a obrovským jackfruitem v batohu.

Mahé: ostrov hor

Největší ostrov je zcela jiný od zbytku Seychel. Žije na něm 90 % všech obyvatel, převážná většina z nich v okolí hlavního města Victoria. Mahé se pyšní hornatým národním parkem Morne Seychellois, který pokrývá tropický prales. V parku najdeme několik turistických tras a také v něm leží nejvyšší bod Seychel, stejnojmenná hora vysoká 905 metrů.

Obeplouváme západní pobřeží Mahé a v uctivé vzdálenosti míjíme velkou a mělkou zátoku Beau Vallon. Tady leží asi nejpopulárnější pláž Mahé s mnoha hotely a čilým turistickým ruchem. My však směřujeme na méně rušné a před větrem chráněné jihozápadní pobřeží.

Vyhlídka z Morne Blanc

Vyhlídka z Morne Blanc

Kotvíme v pohádkově nádherné zátoce v mořské rezervaci Port Launay, nad kterou se zvedají strmé a sytě zelené hory. Na jednu z nich se následujícího rána vydáváme. Morne Blanc vypadá sice divoce, cesta džunglí od autobusové zastávky na vrchol nám ale nakonec zabrala jen asi půlhodinu. Z vyhlídky můžeme obdivovat celé jihozápadní pobřeží včetně zátoky s naší lodí.

Kruh se uzavírá, zítra vracíme loď v maríně a budeme se s tímto rájem muset rozloučit. Je mi jasné, že se sem vydám znovu a vím přesně, že to bude za půl roku. Vítr se totiž na Seychelách každých šest měsíců obrátí, takže pláže a zátoky, které jsou teď vystavené větru, budou krásně schované v závětří!

Teď ale na odlet radši nemyslíme a těšíme se na večeři na tuňáka, kterého jsme si včera z lodi chytli.

Může se hodit

Počasí a kdy jet: celoročně – Seychely leží mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří, když tedy plánujete dovolenou na Seychelách, nemusíte se obávat špatného počasí. Více zapršet může od listopadu do ledna. Teploty vzduchu dosahují celoročně rozpětí cca 26 - 32°C. Teplota vody se pohybuje mezi 28 - 30°C. Od května do září fouká suchý jihovýchodní pasát, od listopadu do března o něco mírnější a vlhčí severozápadní pasát.

Doprava: Seychely jsou letecky dobře dostupné, mezinárodní lety přistávají na Mahé, lety z Prahy například s Emirates nebo Etihad, cena letenky podle sezony 14 – 25 000 Kč.

Mahé, Praslin a La Digue spojuje několikrát denně lodní doprava Cat Cocos: http://www.catcocos.com. Na Mahé a Praslinu jezdí veřejná doprava, funguje i stopování (zejména na korbě náklaďáku), lze si půjčit auto. Pozor, taxíky jsou drahé.

Ubytování: nenajdete tu obří a nevzhledné hotelové budovy, hotýlky jsou buďto menší nebo dobře ukryté pod korunami palem. Ceny v rodinných apartmánech začínají na cca 50 eur/pokoj/noc. Luxusní resorty na privátních ostrovech jsou naproti tomu astronomicky drahé. Více info najdete zde: http://www.seychelles.travel/en/plan-your-visit/accommodation

Ceny: Seychely nejsou úplně levnou destinací, nicméně například základní potraviny stojí zhruba jako u nás. Čerstvou rybu na trhu koupíte za 100 - 200 Kč, lístek na bus stojí 10 Kč, porce oběda v take-away asi 100 Kč. Drahé je ale pivo (asi 50 Kč za 0,25l) i místní vynikající rum Takamaka. Prodraží se taxíky a vstupy do parků a rezervací (většinou 700 – 1 000 Kč). Za večeři v restauraci dáte okolo 500 – 600 Kč. Více info zde.

Pronájem lodí a organizace plavby: Největší marína s několika charterovými společnostmi je na ostrově Eden na Mahé. Z půjčoven jmenujme například Dream Yacht Charter. Organizaci charterů u nás zajišťuje například www.YachtNet.cz. Samostatná plavba vyžaduje znalosti z korálových a přílivových oblastí. Plavby s českými kapitány na Seychelech nabízí například Inspira nebo Adventura.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Maďarské moře bojuje o budoucnost. Na Balatonu zatím vítězí beton

Balaton je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Státní úřady vnímají jeho velký turistický potenciál a...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o skutečnou hornatinu,...

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

Zpáteční cesta lanovkou na Sněžku o prázdninách zdraží skoro o třetinu

Jízdné kabinovou lanovkou na Sněžku od 1. července zdraží. V hlavní sezoně, tedy v červenci a v srpnu, se zvedne cena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Připravte se, létání startuje. Kam vzduchem bez cestovky a nezaplatit majlant

Premium S odezníváním epidemie koronaviru se před hlavní letní sezonou zotavuje i letecká doprava. Letiště Václava Havla v...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Skvělý eurovíkend. Antický Řím nabízí unikátní pohled do minulosti

Premium Kdo chce pochopit současnost, měl by pochopit minulost. Italská metropole je pro to ideálním cílem: vypráví historii...

OBRAZEM: Nádherná planeta Země. Podívejte se na dechberoucí rozmary počasí

Počasí tvoří nedílnou součást našeho života. Vydejte se s námi do různých zákoutí světa a objevte přírodní úkazy, které...

Výletní lodě oživují okruhy. Letos se zřejmě bude plout hlavně kolem Evropy

S ústupem koronavirové infekce se vracejí na scénu i obří „hotely na vlnách“, jak se výletním lodím někdy říká. Již teď...

Cesty Karla Čapka: přežil srážku vlaků, užíval si automobilové jízdy Evropou

Premium Uznávaný novinář a spisovatel Karel Čapek byl vášnivý cestovatel. Jezdil hlavně vlakem, poslední tři roky života...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...