Nebojte se překročit hranice a objevte Saské Švýcarsko

Národní park Saské Švýcarsko můžeme rozdělit do dvou základních částí, první celek sousedí s národním parkem České Švýcarsko a více než devět desetin rozlohy zahrnuji lesy. Celkově tento přírodní komplex tvoří rozsáhlý celek pískovcových skal a lesních porostů.
Basteibrücke

Basteibrücke | foto: Marek Michalecpro iDNES.cz

Ranní sluneční paprsky pomalu dopadají na hluboké údolí Labe a vůně čerstvého vzduchu se nese malebně zalesněnou krajinou. První odvážní cyklisté si užívají klidnou jízdu po labské stezce a kochají se všemi dominanty tohoto kraje.

Na jedné straně míjí hrdě pnoucí se pevnost Königstein, na druhé straně nelze přehlídnout stolovou horu Lillienstein. Ovšem cílem výletu je skalní útvar Bastei a jeho slavný nepřehlédnutelný most. Jednodenní výlet do nádherného Saského Švýcarska si určitě vyzkoušejte, budete se procházet jen pár kilometrů od českých hranic.

Basteibrücke

Správu tohoto národního parku můžeme nalézt v městečku Bad Schandau, kde lze navštívit i oficiální Dům Saského Švýcarska. Pro návštěvníky je zde připravená multimediální a poučná expozice.

Kurort Rathen

Až se vydáte na výlet do tohoto malebného kraje, zvolte jako první zastávku malou obec Kurort Rathen. Jedná se o kouzelné lázeňské městečko, kam roku 1837 poprvé připlul parník Královna Marie. Na velkém parkovišti je možné ponechat svůj automobil zhruba za 150 Kč, odkud je nutné se dostat na druhý břeh Labe. Zpáteční plavba Vás vyjde na 65 Kč. 

Kurort Rathen

Na upraveném náměstí najdete nespočet penzionů, obchodů se suvenýry, či typické malebné hospůdky, kde je možné posedět při kávě, či dobrém obědě. Za kávu zde utratíte kolem 70 Kč a oběd vás vyjde okolo 200 Kč. Pokud zatoužíte po procházce městem, vypravte se k slavnému skalnímu divadlu Felsebühne, které poskytuje představení až pro dva tisíce návštěvníků.

Kurort Rathen je také místem, kde můžete zahájit výstup ke slavné skalní vyhlídce Bastei se slavným mostem Basteibrücke, který se vypíná 200 metrů nad hladinou Labe.

Bastei

Skalní útvar Bastei lze nazvat jako jednu z hlavních ikon Saského Švýcarska. Tato vyhlídka se nachází na pravé straně řeky Labe a obklopuji ji městečka Wehlen a Kurort Rathen. Na tuto slavnou dominantu se dostanete za necelou hodinku a poskytuje neopakovatelné výhledy do okolí. Na cestě za touto vyhlídkou také narazíte na 76metrový slavný kamenný most Basteibrücke, který zde leží již přes 170 let. Tato ikona se stala v polovině 19. století prvním turistickým mostem v Evropě a budí úžas u všech návštěvníků dodnes.

Výhled na skalní monumenty z Bastei

Vyhlídka Bastei a kamenný most je přístupný denně po celý rok a vstupné je zdarma. V případě, že byste zatoužili po procházce mezi skalními útvary, můžete využít poučnou stezku, která je vetkána mezi skály. Vstupné na tuto stezku vás vyjde na 65 Kč a mimo jiné vám poskytne krásné výhledy na ikonický most.

Königstein

Tato dominantní pevnost se vypíná na vysoké skále zhruba 240 metrů nad hladinou řeky Labe a tvoří komplex o necelých 10 hektarech. Zajímavostí je, že Königstein je úzce svázaný s českými dějinami, kdy po celý středověk spadal pod České království.

Pokud se vydáte objevovat právě tento skvost, zaparkujte svůj automobil v garážovém stání, kde za parkovné zaplatíte kolem 150 Kč. Následně zhruba 20minutovou procházkou se dostanete k pevnosti. Vstupné Vás vyjde na zhruba 300 Kč. Využít lze také motorový vláček, který jezdí k pevnosti v přesných časových intervalech. 

Výhled z pevnosti Königstein

Při prohlídce tohoto komplexu můžete obdivovat mnoho zajímavých míst. Zejména pak nejhlubší studnu v Sasku, která měří 152,5 metrů, hladomornu, či hradní kapli. Další zajímavým místem je první posádkový kostel tohoto kraje, který byl vystavěn v roce 1676, navštivte i  dochovaná kasárna z let 1589. V celém areálu můžete natrefit na několik restaurací, kde si můžete odpočinout při občerstvení. Ceny jsou zde ovšem o něco dražší než v okolí.

Pevnost vítá své návštěvníky celoročně a v průběhu roku se zde koná také spoustu akcí. Tou nejslavnější je Hřmění děl nad údolím Labe nebo typické adventní trhy, které zde mají neopakovatelnou atmosféru.

Tip na závěr

Při cestě zpět do České republiky je možné si udělat krátkou zastávku v malebném lázeňském městečku Bad Schandau. Vyhledávaným lákadlem je zde více než 50metrový výtah, který zde stojí přes 110 let. Výtah Vás zaveze do městské části Ostrau, která poskytne opět nádherné výhledy do údolí a řeku Labe. Jízdné Vás vyjde na necelých 100 Kč.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Byť i celé Německo bylo postihnuto celosvětovou pandemií, tato země vítá turisty s otevřenou náručí. Pro jednodenní výlet do Saského Švýcarska není nutné se prokázat negativním antigenním, či PCR testem. V případě ubytování bude nutné předložit certifikát o očkování proti Covid-19 nebo platný negativní test.

Do tohoto malebného kraje se dostanete automobilem z Prahy za necelé dvě hodiny. V případě, že zatoužíte absolvovat cestu vlakem, je možné využít přímý spoj z hlavního nádraží Praha. Vlak Vás zaveze až do lázeňského městečka Bad Schandau a doba jízdy je okolo dvou hodin. 

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Když Češi znečišťují planetu víc než Číňané. Kdo opravdu nejvíc škodí Zemi?

27. února 2024

Premium Které státy nejvíce znečišťují planetu? Ukázat na nějakou konkrétní zemi prstem není zase tak...

Na dálkových trasách v Česku se objeví přes 150 nových dřevěných útulen

26. února 2024

V Česku na turistických trasách vyrostou nové útulny, které budou poskytovat přístřeší a také místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zůstala na benzince v prérii, adoptovali ji Siouxové. Věří mi, říká indiánka z Čech

28. února 2024

Premium Když se gymnazistka Veronika Valterová vydala do Ameriky za indiány, sotva tušila, že se rodí...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Mezi pískovcovými skalami z Mladé Boleslavi do Mšena

25. února 2024

Hynek, náš dnešní mašinfíra, nás sveze po krásné a bohužel ohrožené středočeské lokálce. Motorový...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vítkovická drobná dráha vedla do pískových dolů

3. března 2024

Seriál Se 77. dílem seriálu Zaniklé tratě se opět vrátíme do Vítkovic. Podíváme se na dráhu, která patřila...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

Očima šotouše: Posílejte fotky laminátek a vyhrajte cestovní vouchery

1. března 2024

V březnu se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměříme na jednu z nejkrásnějších...

Nevzdávejte to. Velký přehled míst, kde si ještě můžete zalyžovat

1. března 2024  12:01

Řada areálů předčasně ukončila sezonu, často minimálně o měsíc dřív než v jiných letech. Výše...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...