Říká se mu také daňový ráj, ale není to s ním tak jednoduché. Aby člověk, který není občanem tohoto knížectví, nemusel skutečně daně platit, musí prokázat, že se většinu roku v Monaku doopravdy zdržuje. Jak?
Například spotřebou vody nebo elektřiny. A z toho tu vzniklo nové, výnosné zaměstnání. Pracháči totiž platí místním, aby jednou denně zašli do jejich domu a tam pustili kohoutky a rozsvítili. I takto bizarní je tato země s největší hustotou obyvatelstva, kterou slavný herec Jack Nicholson (84) svého času trefně nazval „Alcatrazem pro bohaté“.
Většina normálních lidí do Monaka nejezdí kvůli daním anebo aby si pohrála s vypínači. Vidět jednou toto jen 2,02 km² velké území je totiž nezapomenutelný zážitek. Zemičku, jejímž jediným sousedem je Francie, svírá z jedné strany moře a z dalších hory, což z ní činí ojedinělý skvost.
Jeho nejvybroušenějším diamantem je čtvrť Monte Carlo – luxusní, slavná a drahá. Zajděte si tam určitě na náměstí Place du Casino, odkud jsou nejkrásnější výhledy na moře. Jméno zdědilo po hazardu, který zde bujel, a i když už ho není tolik, umožnil narodit se hlavnímu zdroji příjmů tohoto pidistátu – turismu.
Navíc na něm stojí budova opery, z níž se mnohým podlomí kolena. Architektonicky ji zaštítil Charles Garnier (†72) – stejný muž, který má na svědomí operu v Paříži. V roce 1879 ji slavnostně otevřela zpěvačka Sarah Bernhardtová (†78), u nás dobře známá i z obrazů Alfonse Muchy (†78). Hlediště je laděné do rudo-zlaté barvy a vypadá tak vznešeně, že víc to ani nejde.
Jachty a špičkové restaurace
Dalším velkým lákadlem je Oceánografické muzeum. K němu to máte zhruba dva kilometry pohodovou procházkou po nábřeží monackého přístavu Port Hercule. Zde kotví tolik dokonalých a drahých jachet, až vám z toho bude přecházet zrak.
Víte, že...… Monako je druhý nejmenší stát světa hned po Vatikánu? … jedná se o zemi s nejvyšším HDP na hlavu? … původní obyvatelé Monaka mají vstup do kasin zakázaný? |
Kolem promenády je spousta občerstvení, kaváren a restaurací, kde byste se měli zastavit. Špičková, nikoli však levná gastronomie je také jedním z taháků tohoto místa.
Hlavně však na přístav z velké skály shlíží Knížecí palác. Nádherná budova je otevřena veřejnosti jen ve vybraných dnech, nikdy si ale nenechte ujít výměnu stráží. Koná se každý den pět minut před polednem.
Samotné muzeum otevřeli v roce 1910 po jedenácti dlouhých letech stavby. Ukrývá na 100 menších a tři obrovská akvária – Tropické, Středozemní a Žraločí lagunu. Jeho sbírky obohatil i filmař a oceánograf Jacques-Yves Cousteau (†87), který to tu chvíli také vedl. Nezapomeňte si vyjít na venkovní terasu, je tam skvělá restaurace a výhled.
Nedaleko něj stojí i katedrála Neposkvrněné Matky Boží. Budova ze světlého kamene z nedaleké oblasti La Turbie svítí do dáli. Její dominantou je velký zdobený oltář a trůn z karerského mramoru, jednoho z nejvzácnějších ze všech.
Poznejte krutou monackou kletbu
Nutno říct, že Monako je i zemí rozlehlých zahrad. Ty jsou ostatně jedinými místy v Monaku, jež nejsou zcela zastavěná, takže v nich najdete trochu klidu. Kromě Zahrady sv. Martina je tu ještě například Japonská zahrada, Exotická a také Růžová. Tu založil kníže Rainier III. (†81) z lásky ke své ženě, bývalé americké herečce Grace Kellyové (†52).
Tu si vzal v roce 1956 a jejich láska byla tak velká, že prý měla šanci prolomit monackou kletbu. Podle ní neměli být příslušníci vládnoucího rodu Grimaldiů kvůli prohřešku předka, který znásilnil pannu, nikdy šťastní v manželství.
Pohádka 20. století skončila v roce 1982, kdy Grace nezvládla řízení v prudkých zatáčkách nad Monte Carlem a zemřela. Jiní tu ale motory umějí zkrotit. Vždyť se tu každý rok na konci května jezdí Grand Prix ve formuli 1. Piloti při něm túrují své stroje v úzkých uličkách města, a to až rychlostí 270 km/h. Okruh je dlouhý 3,34 kilometru a je tak slavný, že jsou nejen hotely, ale i okna podél něj zamluvené na rok dopředu.
Takže na to pro příští rok zapomeňte. Aspoň budete mít v Monaku větší pohodičku. A vrátíte se spokojení, že jste si to v té malé zemičce obrovsky užili.
Tipy a perličky
|
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz