Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou hlavu. Najít bezpečnou exotickou destinaci s minimem komplikací ale možné je, jedno takové místo se ukrývá v Karibiku a je jím ostrov Martinik.

Nádherné pláže bez turistů na jihu ostrova u Salinas | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Status francouzského zámořského území dává Martiniku výhodu příslušnosti k Evropské unii. Přestože sem tedy poletíte přes celý Atlantik, stále tu budete tak trochu „doma“. A netýká se to jen telefonování bez roamingu, ale také dalších výhod unijního prostředí. Vstup je bez víz, platí se eurem a z Paříže sem létají pravidelné linky několika společností.

Svou exotikou vás pak „ostrov květin“, jak se také Martiniku přezdívá, docela zaskočí. Možná, že vaším prvním kontaktem s Martinikem byl pohled na banánovou krabici, ale nejsou to jenom banány, co tento ostrov prorůstá.

Hornatou krajinu pokrývá bujná vegetace, kde si strelície nebo helikonie můžete natrhat stejně snadno jako u nás polní kvítí. Přidejte k tomu nádherné pláže, všudypřítomný odér rumu i uvolněný karibský životní styl. Tak co, už máte letenku?

Většina běžných návštěvníků karibské oblasti směřuje na velké ostrovy, jako je Kuba, Hispaniola nebo Jamajka. Už méně se jich podívá na tzv. Malé Antily, které tvoří řetízek převážně vulkanických ostrovů ve východní části Karibského moře. Oblast ale dobře znají jachtaři, pro které jde o pověstný ráj na zemi. A Martinik leží skoro přesně uprostřed.

Vstupní branou na ostrov je letiště ve Fort-de-France. Hlavní město ostrova má skoro sto tisíc obyvatel a vlastně představuje jediné město Martiniku v pravém slova smyslu. Všude jinde budete mít pocit, že jste na venkově.

Kdo má v úmyslu strávit dovolenou převážně na plážích, koupat se a odpočívat, najde nádherná místa na závětrném západním pobřeží. V Karibiku totiž vanou pravidelné pasáty, které přicházejí z východu nebo severovýchodu, návětrné východní pobřeží proto vyhledávají surfaři nebo vyznavači kitování.

Večer na kotvišti u Sainte-Anne

Nejpopulárnější dovolenkové lokality leží jižně od Fort-de-France, kde najdete zátoky s rybářskými osadami, dlouhé pláže i několik komfortních hotelových resortů. Nečekejte tady ale masovou turistiku, naprostá většina hotýlků má komorní rozměry, takže je za korunami palem skoro nezahlédnete.

V bezprostředním dosahu Martiniku leží dva další ostrovy – na jihu je to Svatá Lucie a na severu Dominika (neplést s mnohem větší Dominikánskou republikou). Pro jachtaře je jejich návštěva otázkou několikahodinové plavby, ostatní mohou využít trajektu.

Martinik jachtařsky

Osobně jsem Martinik navštívil několikrát a vždy to bylo v kombinaci s plavbou na plachetnici. Po příletu chytáme taxíka, který nás za necelou hodinku přiváží do karibské Mekky všech jachtařů, do maríny v Le Marin. Tady se na vodě pohupují desítky plachetnic, luxusních katamaránů i otlučených majitelských lodí starých mořských vlků.

Večer na kotvišti v zátoce Grande Anse d’Arlet

Spousta lidí vyznávajících uvolněný životní styl tady na své lodi bydlí, děti vozí do školy motorovým člunem a na zádi pěstuje v květináčích šnytlík.

Po nalodění většina jachtařů napne plachty, kompas nastaví na jižní kurz a zbrkle Martinik opustí dříve, než jim vychladne první kafe. My se ale rozhodujeme na ostrově strávit několik dní a na lodi se posouvat podél celého západního pobřeží.

Na kajaku prozkoumáváme mangrovy kolem maríny a objevujeme poklad v podobě zakotvené repliky lodi Victoria, na které čeští nadšenci obepluli svět. Kousek odtud leží vesnička Sainte-Anne a před ní jedno z nádherných kotvišť.

Jedna z typických plážových hospůdek

Následující den vyrážíme na pěší výlet podél pobřeží, kde leží nádherná oblast Salinas s plážemi a slanými jezery. Z písku tu vyrůstají trsy tchynina jazyku, krabi před námi prchají do děr a na písečných plážích nepotkáme ani človíčka. Teprve za poslední pláží se objevuje civilizace. V jednom ze stánků si dáváme čerstvou ovocnou šťávu vyrobenou před našima očima ze tří druhů ovoce a vyrážíme zpět k lodi.

Následující dny pomalu plujeme podél západního závětrného pobřeží k severu a kotvíme v mnoha zátokách s nádhernými plážemi. Jedno z nejhezčích kotvišť objevujeme u pláže a zátoky Grande Anse d’Arlet, kde plaveme s hejnem mořských želv. Je tu malá vesnička a my navečer vidíme místní rybáře vynášet z lodí obrovské ulovené tuňáky.

Paříž Karibiku

Poslední kotviště na Martiniku volíme u bývalého hlavního města Saint-Pierre. Dříve se mu pro výstavnost přezdívalo „Paříž Karibiku“. Erupci sopky Mount Pelée v roce 1902 přežili jen tři lidé, z města zbyly jen ruiny a pláž ve městě dodnes obsahuje černý vulkanický písek. Na nábřeží panuje ležérní atmosféra, anglicky se tu sice moc nedomluvíme, ale přátelské naladění místních nám otevírá dveře alespoň k prohození pár frází a výměně úsměvů.

Bazilika Sacré Coeur ve Fort-de-France

Ráno jedeme člunem na ranní trhy. Pod prostým přístřeškem se tlačí stolky trhovců, které se prohýbají pod tíhou ovoce a exotických květin. Je doba zrání manga, jehož šťavnaté a sladké plody se povalují všude okolo cest a zdá se, že kromě nás a vos nikoho nezajímají.

Odpoledne se vydáváme na nedalekou pláž Anse Turin. Jsme tu jediní turisté a nebýt skupinky dětí, byli bychom tu docela sami. Poblíž Saint-Pierre se také nachází hezká destilérie Depaz a nenavštívit v Karibiku výrobnu rumu by byl dozajista hřích.

Prohlídka destilerie Depaz

Rum se tu vyrábí již roku 1651 a bohatou historii nezničila ani erupce sopky, která zcela zasypala původní budovy i s rodinou majitelů. Prohlídka palírny umístěné v nádherných zahradách zakončuje tradiční degustace a nákupy rumů.

Výlet do vnitrozemí

Aktivní sopka Mount Pelée je svými 1 395 metry nejvyšší horou Martiniku a desátou nejvyšší v karibské oblasti. Cesta na vrchol začíná u Le Morne Rouge, nejvýše položené obce na Martiniku. Za celodenní náročný výstup na její vrchol budete odměněni nádhernými výhledy na celý ostrov i široširý oceán.

Protože vrchol sopky nad městečkem zahalují mraky, plánovaný výstup na vulkán nahrazujeme celodenním výletem vypůjčeným autem kolem severní části ostrova. Den je opět plný zážitků. Nejprve se vykoupeme v jezírku pod vodopádem a pak nás silnička plná serpentin přivede pod mohutné hory Pitons du Carbet. Ostré vrcholky hor se tu zvedají do výšky přes tisíc metrů a protože chytají přicházející oceánskou vlhkost, hodně tu prší.

Až neskutečně zelené pohoří Pitons du Carbet nabízí spoustu trekingových tras.

Neuvěřitelně sytě zelená zdejší příroda nás uchvacuje, noříme se mezi obrovské stromy, mezi kterými rostou divoké strelície, mohutné etlingery (zvané porcelánové růže) nebo helikónie. Tady rychle pochopíte, proč se Martiniku přezdívá ostrov květin. Hory Pitons du Carbet jsou jednou z nejlepších lokalit pro treking, my však chceme ještě navštívit nedalekou botanickou zahradu.

Jardin de Balata patří k nejkrásnějším botanickým zahradám nejenom v Karibiku. Zahrady jsou položené na pozemku bývalé farmy na okraji pohoří Pitons du Carbet. Najdete tu tři tisícovky druhů rostlin, z toho jen palem tu můžete obdivovat tři sta! Prohlídku zakončujeme přechodem lanových mostů, odvážně natažených v korunách stromů.

Naše krátká exkurze po ostrově květin pomalu končí. Když se v čase ohlédnu zpět, těch pár dní našeho pobytu na Martiniku jsme se nenudili ani minutu!

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Aktuální informace: Veškeré informace o omezeních a zdravotní upozornění najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. 

Kdy jet: Martinik můžete navštívit celoročně, hlavní turistická sezona trvá od prosince do dubna. Ostrov však leží v pásmu hurikánů a přestože většina těchto cyklón prochází severně od Martiniku, je lepší se vyhnout návštěvě v období červenec-říjen.

Letenky: přímé lety z Paříže zajišťuje několik leteckých společností, například Air France (www.airfrance.com) nebo Air Caraïbes (www.aircaraibes.com).

Ubytování: na Martiniku převažují menší butikové hotýlky a penziony. Většina plážových resortů se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova. Možnosti ubytování a další turistické informace najdete na oficiální webové stránce.

Doprava po ostrově: ideálně vypůjčeným autem. Taxíky jsou drahé, místní busy slouží převážně jako doprava místních do práce a do školy.

Dovolená na jachtě: plachetnici nebo katamarán můžete pronajmout v Le Marin, například od společnosti Dreamyacht. Plavby v Karibiku s českými kapitány zajišťují i některé cestovní kanceláře v Česku.

Ceny: na Martiniku se platí eurem, běžně přijímají i platební karty. Ceny jsou srovnatelné se západní Evropou.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Nejlepší turistické destinace pro rok 2022: za exotikou i kousek za hranice

Premium Přes aktuální koronavirová omezení lidé neztrácejí chuť cestovat a pauzu si nedávají ani každoroční žebříčky hodnotící...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Špindlerův Mlýn na vlastní hrany. Jak se lyžuje v nejlepším českém středisku

Krkonošský Špindlerův Mlýn není potřeba představovat, nejedna anketa ho už v minulosti vyhodnotila jako nejlepší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: nejlepší fotkou na téma Vlaky a mosty se stal krásný viadukt

Během prosince jste nám mohli posílat fotografie a videa na téma Vlaky a mosty. Nejhezčí příspěvky měly možnost vyhrát...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

V Rusku ze všeho vyvěrá opovrhování obyčejnými lidmi, popisuje český dobrodruh

Premium Cestovatel, nakladatel a někdejší disident Fero Richard Hrabal-Krondak jezdí poslední dekádu na dlouhé cesty do zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Přinesl jste nám naši minulost, děkovali mu. Fotograf miluje Asii už 50 let

Premium Fotograf a cestovatel Zdeněk Thoma se déle než půl století vydává východním směrem. Učarovaly mu země východní Asie....

Z pláží rovnou do oblak. Projděte si nádherné pěší výlety na Tenerife

Premium Pokusit se dobýt nejvyšší horu Španělska je pro každého jen trochu aktivnějšího návštěvníka Tenerife stejně přirozené...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...