Švédi se stydí létat, chtějí chránit globální klima

  10:56aktualizováno  10:56
Škodlivé emise při vaší cestě letadlem na dovolenou jsou mnohem větší, než když pojedete vlakem. Jednoduché sdělení začíná ve Švédech vyvolávat silný pocit viny a z létání se na severu Evropy pomalu stává zapovězené téma.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Byla to docela sláva, když mladá Švédka Anna Hamno Wickmanová vyrazila s rodinou na zahraniční dovolenou.

Její cesta do francouzské Bretaně dostala před časem výrazný prostor v reportáži britské stanice BBC – skoro jako by jela někam na severní pól. Stala se symbolem.

Wickmanová zvolila cestu vlakem kvůli obavám o životní prostředí. Neekologická letadla představují velkou zátěž, produkují kvanta škodlivých emisí.

Později švédská rodina zjistila, že je dlouhá cesta po železnici vlastně zábavná. „Můžeme si číst, odpočívat, poslouchat audioknihy, hrát stolní hry,“ líčila Wickmanová reportérům. Není s nadšením pro železnici jediná.

Všudypřítomná šestnáctiletá klimatická aktivistka Greta Thunbergová dokázala ve Švédech probudit pocit viny z toho, že cestováním letadly ničí klima. Tento nový druh ostýchavosti se nazývá „flygskam“, tedy stud z létání.

Už se o něm hodně psalo. Objevila se racionální čísla, která Švédy od létání odrazují. Cesta letadlem zatíží životní prostředí mnohem víc ve srovnání s vlakem. Podle evropských statistik vznikne průměrným letem jednoho pasažéra 448 gramů škodlivých emisí, při cestě vlakem to je pouze 14 gramů emisí.

Obavy o osud planety sdílí čím dál víc lidí. Létání zprvu odmítalo jen pár tisíc zelených aktivistů, teď už takto zaměřená facebooková skupina čítá celé desetitisíce.

Ilustrační snímek

Pospíchat ano, ale na vlak. Ve Švédsku se létání stává tabu.

Raději pojedou vlakem

Podle čerstvých údajů společnosti Sifo vzrostl počet Švédů, kteří vyměnili letadlo za vlak, za poslední rok a půl zhruba dvojnásobně. To už začínají cítit letečtí přepravci.

Podle společnosti Swedavia, která provozuje deset největších letišť v zemi, se od letošního ledna do dubna snížil počet pasažérů na domácích linkách o osm procent, na zahraničních o čtyři procenta.

Greta Thunbergová, která pořádá a inspiruje pravidelné protesty za tvrdší ekologickou politiku, šla sama příkladem. V prosinci vyrazila na Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu vlakem, stejně tak na klimatickou konferenci do polských Katovic.

Vztah k létání se i jejím přičiněním stal životním postojem.

„Spouští to u lidí výrazné emoce, ať už jste člověk, který létání odmítá, či ten, který se vzpírá změnám cestovních zvyků,“ řekla stanici Deutsche Welle švédská psycholožka Frida Hylenderová, která sleduje chování lidí ve vztahu ke klimatickým změnám. Ve Švédsku se podle ní stalo z létání tak horké téma proto, že se tam tímto způsobem cestuje mnohem víc než jinde ve světě. Pětkrát častěji, než je světový průměr.

Z cesty vlakem se stala nenápadná ctnost, jíž se občas Švédi pochlubí před svými známými. Podobně jako třeba třídění odpadu.

Stal se z toho trend. „Je to sociální kapitál, kterým můžete ukázat své rodině a přátelům svou lepší tvář,“ říká aktivista Johan Olofsson.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

Na jihu Francie se otevře nové muzeum věnované Louisi de Funèsovi

Fantomas se zlobí (1965)

Na jihu Francie se na konci července otevře nové muzeum věnované slavnému komikovi Louisi de Funèsovi. Nahradí...

VIDEO: Hledání Českého moře. Dokonalý zážitek hledejte vysoko v horách

Spálený vrch a příliv

Ano, Česko moře nemá. Ale pozorovat na vrcholcích tuzemských hor počasí při inverzi teplot je stejně povznášející, jako...

Náhradu za zpožděný let žádejte hromadně, radí odborníci na reklamace

Petr Tomeček ze společnosti ClaimCloud (vlevo) a František Herynk ze...

Nastává hlavní dovolenková sezona, s níž se množí i problémy cestujících se zpožděnými lety a ztracenými zavazadly....

Najdete na iDNES.cz