Organizátoři počítají s tisícovkami studentů, kteří se ke stávce připojí. Hlavním centrem má být Malostranské náměstí v Praze, ale napříč republikou se zapojují i další velká města. Událost proběhne i v Brně, Ostravě a dalších menších městech, jako je například Rakovník, Český Krumlov, Pelhřimov nebo Třeboň.
Podle Veroniky Zemanové, která je mluvčí Fridays for Future Česká republika, je cílem dostat téma klimatické změny do veřejného prostoru.
„Přijde nám, že je to téma, které média málo zdůrazňují. Zároveň je pro nás primární, abychom donutili české politiky spolupracovat s vědci a nastolili nějaká řešení a zákony, které by mohly naší zemi posunout mnohem dále a omezily se tím například skleníkové plyny,“ vyjmenovává spoluorganizátorka.
Studenti a studentky středních škol se podle svých slov v lavicích vzdělávají kvůli budoucnosti, která je ale na druhé straně možná vůbec nemusí čekat, a proto se rozhodli jednat. Pod oficiálním prohlášením Fridays for Future ČR jsou už více než čtyři tisíce podpisů a akce v Praze má velkou podporu nejen na sociálních sítích.
Program Fridays for Future v Praze8:00 - Příchod škol a účastníků na Malostranské náměstí 9:00 - Úvod 9:30 - Průvod městem cca 11:30 - Návrat na Malostranské náměstí 11:35 - Projevy odborníků 13:00 - Projevy studentů 14:00 - Zakončení |
„Od devíti hodin máme v Praze naplánovaný průvod městem. Jeho trasa má dvě varianty – za dobrého počasí i špatného. Během deště bude asi o tři čtvrtě hodiny kratší, na facebookové události je přímo mapa, kudy půjdeme. Každopádně se ale vrátíme zpátky na pražské Malostranské náměstí, kde jsou naplánované další události a stávka vsedě,“ popisuje Zemanová.
Po několikahodinovém průvodu městem se studenti vrátí na výchozí místo a vyslechnou projevy několika odborníků a studentů věnované ochraně životního prostředí.
„Víme, že se někteří politici chtějí v pátek zúčastnit naší stávky. Nechoďte, jděte do své práce a začněte ji dělat pořádně. Vy jste ti u moci a jedině vy máte možnost zachránit naši budoucnost. Věnujte se klimatické politice. My jdeme stávkovat proto, že nemáme jinou možnost. Vy ji máte. Využijte ji,“ dodali ještě studenti k účasti politiků na stávce.
Podle Veroniky Zemanové nejde jen o vnesení tématu do celospolečenské diskuze, studenti chtějí stávkou dosáhnout také některých konkrétních řešení.
„Já si myslím, že kdybych mluvila o České republice, je zásadní omezení zpracovávání uhlí, protože tvoří obrovské množství emisí do našeho ovzduší. Uhlí je téma, které nám přijde klíčové,“ dodává Zemanová.
„Záškoláctví“ se vyplatilo, Greta má dnes statisíce následovníků
Kdo je Greta Thunbergová?Greta se označuje za „klimatického radikála“. Ekologickými otázkami se zabývá již nejméně tři roky. Chodila na demonstrace, ale tohle je první akce, kterou sama zorganizovala. Matkou dívky je operní hvězda Malena Emmanová, která je také ekologickou aktivistkou. „Samozřejmě si myslí, že bych měla jít do školy, ale chápou, proč to dělám,“ řekla Greta o rodičích. Dívka zameškala tři týdny výuky. Není jasné, jaké kázeňské postihy ji případně hrozí. Greta tvrdí, že učebnice má u sebe a samostudiem se snaží udržet krok se spolužáky. Podle deníku The Guardian byla tato šestnáctiletá aktivistka nominovaná na Nobelovu cenu míru. |
Celý projekt Fridays for Future, který v pátek organizuje demonstrace v několika zemích světa, je inspirován šestnáctiletou Švédkou Gretou Thunbergovou, která během několika pátků loňského září na protest chodila demonstrovat před švédský parlament.
Gretě vadilo, že politici neberou vážně klimatické problémy. „My mladí nemáme volební hlas, ale škola je povinná. Takže tohle je způsob, jak docílit toho, aby náš hlas byl slyšen,“ vysvětlila tehdy svůj protest portálu The Local.
Přestože Greta Thunbergová celé tyto stávky započala, nijak nestojí v hierarchii nad ostatními zeměmi a Fridays for Future nijak nezastřešuje. Čeští organizátoři středoškolské stávky za klima jsou ale díky internetu ve spojení se svými dalšími kolegy, kteří pořádají stávky po celém světě.
Studentské protesty proběhnou ve více než stovce zemí celého světa, na pátek 15. března 2019 je globálně naplánováno 1659 akcí. Ve Francii přes dvě stovky, ve Velké Británii 107, v USA 158 a 48 v Austrálii.
„Bude to velké,“ komentuje jedna z organizátorek britských akcí Holly Gillibrandová. „A nejlepší na tom je, že všechno začala jediná Greta,“ dodala.
Greta Thunberg byla za své počínání za záchranu planety nominována na Nobelovu cenu míru.
„Navrhli jsme ji proto, že když nebudeme s klimatickými změnami dělat nic, stane se to příčinou válek, konfliktů a uprchlických krizí,“ řekl k její nominaci člen norského parlamentu Freddy André Ovstegard. Greta Thunbergová podle něj odstartovala masové hnutí, které se na celosvětovém míru velkou měrou podílí.
Ve svém tweetu mladičká Švédka za nominaci poděkovala.