Velká světová knedlíková válka. Který národ dělá ty nejlepší?

Knedlo vepřo zelo i svíčková. Obě česká národní jídla doprovázejí na talíři knedlíky. Ale nejsme v tom rozhodně sami. Knedlíky milují nejen naši sousedi ve střední Evropě, ale také v daleké Číně, kde je tamní mistři kuchaři vařili už dlouhá staletí před příchodem praotce Čecha do naší milé kotliny.
Česká klasika. Kachna se zelím, houskovým a bramborovým knedlíkem

Česká klasika. Kachna se zelím, houskovým a bramborovým knedlíkem | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Bramborový, houskový, karlovarský, špekový, chlupatý. Česko je tradiční baštou knedlíků a když přijdete do běžné hospody, polovina jídel se podává s knedlíky. Výborné knedlíky připravují také Bavoři, Rakušané či Tyroláci. A všichni se přou o to, kdo vlastně knedlíky vymyslel.

Knedlík jako buchta

Na patentový úřad knedlíky nikdo nepřihlásil, ale už podle slova je zřejmé, že v boji o prvenství budeme mít těžké soupeře. Byť slovo knedlík zní tak hezky česky, je bohužel převzaté z německého Knödel.

Koule, válce či šišky vařené v osolené vodě a často naplněné dalšími dobrotami, se původně pekly podobně jako buchty. Na úplném začátku je kuchaři připravovali především z masa, jež se spojovalo luštěninami či namočeným pečivem.

Až někdy před 300 lety se začaly knedlíky připravovat z mouky a zhruba před 200 lety také z brambor, které po importu z Ameriky sloužily hlavně jako krmivo pro dobytek.

Experiment s mikrovlnkou

Každý kraj, každá rodina i každá kuchařka má svůj vlastní recept, trochu jiný grif a jiný poměr surovin. Zřejmě nejoriginálnější recept představil českým divákům před časem televizní kuchařský všeuměl Láďa Hruška, který dokáže knedlíky vykouzlit za pouhých osm minut v mikrovlnce, navíc v překvapivém tvaru tradiční české bábovky. Pokud nemáte co dělat, určitě si to vyzkoušejte. My se ale raději vydáme do regionů střední Evropy a představíme si nejzajímavější knedlíkové exempláře.

Jeden a dost

Jestliže Češi mají rádi svíčkovou se šesti, případně s osmi, ve Vídni se často servíruje jen jeden velký kulatý knedlík, jehož základem je houska. Navíc se nevaří ve vodě, ale v páře zabalený do ubrousku, díky čemuž není na povrchu slizký, nýbrž suchý. Mnoho kuchařek knedlík dochucuje petrželkou, případně muškátovým oříškem. Vídeňský knedlík se servíruje k mnoha pokrmům, velmi oblíbený je jako doprovod u nás již téměř vymizelého pajšlu na smetaně.

Bratříčkem vídeňského knedlíku je knedlík karlovarský, kde také převažuje houska a pro lepší chuť se přidávají nasekané bylinky. Ale ani ten se nedělá kulatý, nýbrž jako klasická šiška.

Nasládlý perníkový knedlík z restaurace Kaskáda ve středočeském Liběchově

Kulatý rakouský knedlík v výborným gulášem ze zvěřiny v malé vesnické hospůdce v Burgenlandu

Knedlík s klobásou

V Tyrolsku jsou oblíbené nejen kulaté špekové knedlíky, ale také knedlíky sýrové či špenátové, které se často podávají samotné jako hlavní jídlo. Jednou z oblíbených pochoutek na obou stranách Tyrolska (tedy jak v Rakousku, tak v Itálii), je kulatý knedlík servírovaný s jemnou klobásou a notnou porcí kyselého zelí. Vydatná svačinka.

U nás mu konkuruje špekový knedlík ze Slezska, připravený z brambor, hrubé mouky, krupice, vajec, housky a slaniny, který se jí s klobásou, kyselým zelím a smaženou cibulkou.

Pozdrav z Jižního Tyrolska. Kombinace špenátových a sýrových knedlíků

Střední Evropa se může hádat o vynález knedlíků, ale v Číně je vařili dávno před příchodem praotce Čecha na Říp.

Lišky a perník

„Tři největší knedlíkové úlovky? Pokud bych měl zůstat ve střední Evropě, tak to bude asi pečené vepřové koleno s hutnou omáčkou a bramborovým knedlíkem v malé vesničce nedaleko Mnichova, potom moje oblíbená klasika v podobě opečených knedlíků s liškovým ragú v Burgenlandu a nakonec králičí svíčková s famózním perníkovým knedlíkem, kterou vykouzlil šéfkuchař restaurace Kaskáda v Liběchově,“ vypočítává cestovatel Jan Stach své největší knedlíkové zážitky. A dodává, že největší knedlíkové překvapení stejně zažil v Asii, hlavně v Číně.

Jak se zrodil knedlík

Kulinářské cesty po světě

Právě Čína je pokládána za místo zrození knedlíků, neboť podle historiků se právě v Říši středu objevily knedlíky úplně poprvé, někdy ve třetím století našeho letopočtu. A jsou zde populární dodnes. Říká se jim dim sum, mají spoustu tvarů a desítky různých náplní. V některých bývá vajíčko, v jiných najdete párek, kuřecí maso, pálivou vepřovou směs nebo jen zeleninu.

Podávají se v malých krabičkách, většinou po dvou či po čtyřech a rodina si vždy objedná více, klidně i deset krabiček, aby každý ochutnal co nejvíce různých knedlíků.

Knedlík na curry

Další zemí, kde by Čech knedlíky asi nehledal, je Indie. Nicméně i tady jsou knedlíky, kterým se říká kofta, mimořádně populární. Existuje mnoho různých variant, většinou se připravují z bramborového těsta ochuceného sýrem či zeleninou. Nejoblíbenějším knedlíkovým jídlem je malai kofta, tedy sýrové knedlíčky podávané s výtečnou a samozřejmě pikantní curry omáčkou.

Vzkaz děvčatům

A na závěr ještě skok domů. Přestože Wikipedie u hesla knödel uvádí, že česká dívka není připravená na manželství, dokud neumí vařit knedlíky, dávno už to neplatí. Alespoň v Praze ne, kde dívky sice zvládnou připravit kuskus či bulgur, ale poctivý knedlík, ať už houskový či třeba chlupatý, je nad jejich síly. A to je škoda, neboť například chebské pečené knedlíky připravované ze směsi mouky, pečených a syrových brambor, které hospodyně pekly se škvarky na sádle, patří k zapomenutým delikatesám.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  28.4 16:06

Legoland, Aarhus i Severní moře. Do Dánska se vyplatí vyrazit nejen za hokejovým MS

Mistrovství světa v ledním hokeji 2025 přiláká řadu českých fanoušků přímo do centra dění, tedy na stadion do Herningu v Dánsku. Jakou trasou se vydat a kolik to bude stát?

28. dubna 2025

Největší archeopark Maďarska okouzlí nádhernými antickými vykopávkami

Za časů římského impéria bylo nynější Maďarsko srdcem starověké Panonie. Její dávní kolonizátoři tam po sobě zachovaly četné stopy. K těm nejatraktivnějším patří pozůstatky antického města Gorsium,...

28. dubna 2025

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.