Když přijedete do Vídně na výlet s dětmi

O Vídeňanech se již hodně dlouho říká, že mají radši psy než děti. Kdysi to podle všeho plynulo z měšťáckého a snobského způsobu života, kterým byla metropole monarchistického Rakouska-Uherska proslulá. I to se však v poslední době mění.

V Rakousku však všeobecně -a pro jeho metropoli to platí také - neřádí děti v restauracích tak jako třeba v Itálii, Španělsku a dnes už i u nás. Hlučné a nespoutané dítě je v místní restauraci považováno za něco "nepřirozeného". To samozřejmě neznamená, že dítě musí někde sedět jako přibité.

Na co pamatovat

Řidiči ve Vídni jezdí hodně rychle a často až agresivně. Ne každý z nich vám dá na přechodu přednost, když vidí, že vedete dítě za ruku. Spíše s tím nepočítejte. Přecházejte proto silnice jenom tam, kde jsou semafory, a pořádně svoji ratolest držte za ruku. Protože ve Vídni mají cyklisté často své pruhy, buďte opatrní i v tomto případě.

Pokud jezdí děti městskou dopravou, mají různé výhody (je to velmi podobné jako v Česku, ale ceny jsou samozřejmě vyšší). Do šesti let jezdí děti zdarma, do čtrnácti mají poloviční jízdné (v metru stojí lístek 0,80 eura) a o letních prázdninách (to je rozdíl od vlasti) mohou jezdit zdarma i děti mladší 18 let. Jenže musí mít u sebe nějaký doklad. Do muzeí a galerií mají synové a dcerky vstup také za snížené ceny.

Když někde v parku uvidíte nápis "Bitte nicht betreten" (to znamená nevstupujte na trávník), tak tam své děti nepouštějte. Na rozdíl od Anglie či Nizozemska se to prostě nesmí a všichni Rakušané počítají s tím, že to tak prostě je. Podobné to je v muzeích, kdyby si děti chtěly osahat nějaký exponát. Hlídači jsou na to velmi citliví.

Jinak Vídeň nabízí pro mládež mnoho zajímavých věcí a atrakcí. Podívejme se na některé z nich.

Prátr a další

Ještě za komunismu byl vídeňský Prátr vysněnou atrakcí i pro mnoho dětí a dospělých u nás. Jenže většina z nich se tam tehdy nedostala. Dnes už není toto místo žádným velkým překvapením, ale příjemné procházky a zábavu nabízí nadále. Hlavně večer má poutavou atmosféru místní obří kolo. To stojí za svezení, ale když se setmí, tak je daleko zajímavější než v průběhu celého dne. Za světla naopak lákají hřiště, pískoviště, rybníčky a potůčky.

Vídeňská zoo, protože byla postavena už před mnoha lety, má krásné neobvyklé barokní pavilony, kde můžete vidět slony i další velké savce.

Lainzer Tiergarten byla původně císařská obora ve Vídeňském lese. A dnes? Stala se z ní obrovská přírodní rezervace, která je obehnána až 24 kilometrů dlouhou kamennou zdí. Můžete zde vidět především stáda vysoké zvěře a divokých kanců. Chovají tady i koně.

Pokud se rozhodnete jít ve Vídni s dítětem do muzea, výběr je také velký. Například v Přírodovědeckém muzeu je síň dinosaurů se zkamenělinami. Pro holčičky bude určitě velkým lákadlem Muzeum panenek a hraček.

Kolo i sladkosti

Pro větší a zdatnější děti bude zážitkem projížďka Vídní v sedle cyklistického kola. Existují zde i organizované prohlídky, které pořádá firma Power Pedal. Informace najdete na internetové adrese www.pedalpower.at. Půjčí vám kvalitní kola, dají zadarmo mapy a cena na jeden den je pro dospělého 27 eur a pro dítě 19 eur.

Pěkné bývají i plavby lodí po Dunaji. Ty se pořádají od dubna do října a informace o nich najdete na této internetové stránce: www.donauschiffahrtwien.at.

Většina dětí má ráda sladkosti, to jste ve Vídni skutečně na tom nejsprávnějším místě. Místní lidé si pochutnávají (i muži!) na sladkostech ráno, dopoledne, při obědě, odpoledne i večer.

Vídeňské zákusky od sladkých topfentascherlů (tvarohové taštičky) po kastanienreis (kaštanové pyré) obsahují velké množství přísad. Mouku přitom často nahrazují mandle či lískové oříšky.

Mezi nejoblíbenější jídla v tomto případě patří jablečný závin s hrozinkami, posypaný moučkovým cukrem a prodávají ho teplý i studený. Výborný je Mohr im Hemd, což je čokoládový moučník, který se vaří v páře a přelije se čokoládovou polevou. Zdobí se šlehačkou. Topfenknödel jsou zase knedlíky z tvarohového těsta. Ty se obalí ve strouhance (nebo mletých ořeších) a osmaží se na másle do zlatova a křupava. Dává se k nim ještě ovocný kompot.

Vůbec nejsladším vídeňským dortem je Esterházytorte s tlustou polevou. A rozepisovat se o slavném dortu Sachr je zbytečné, protože jej známe už i u nás.

Pokud tedy chcete do Vídně děti nalákat, na originální sladkosti by se vám to mohlo podařit. 

 

Prátr ve Vídni

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

OBRAZEM: Od nejlepších pláží Polska vás dělí osm hodin za volantem

17. června 2024

Polské pobřeží Baltu je téměř souvislým řetězcem písečného pobřeží. Co od něj čekat? Pohodu,...

KVÍZ: Vyznáte se v Rakousku? Otestujte své znalosti

19. června 2024

Advertorial Nádherné přírodní scenerie, bohaté možnosti sportovního vyžití, ale i nepřeberné způsoby relaxace....

Historické srdce populárního ostrova. Mdina na Maltě okouzlí i v noci

19. června 2024

Tajuplná, majestátní a okouzlující je pro návštěvníky maltská Mdina. Bývalé hlavní město ostrova se...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

VIDEO: Chorvatský ráj osamocených pláží. Ostrov Cres si zamilují i cyklisté

18. června 2024  14:10

Přestože jde o největší chorvatský ostrov, jeho krajinu a zákoutí většina českých výletníků nezná....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...