Nejdelší tunel světa se otevírá. Sluneční ráj za Alpami máme na dosah

Jižní Evropa je blíže, než si myslíte. Slunný švýcarský kanton Ticino na jižním úpatí Alp natěšeně vyhlíží nedělní start pravidelného provozu v nejdelším železničním tunelu světa. Cesta ze severu se citelně zkrátí. Reportér magazínu Víkend MF DNES to vyzkoušel v předstihu na vlastní kůži.
Locarno, výhled na město

Locarno, výhled na město | foto: Petr Čermák, MF DNES

Ať chcete, nebo ne, nelze se tomu ubránit. Jak se blíží jih, vzduch se s každým kilometrem otepluje a horské jehličnaté lesy střídají košaté středomořské palmy, člověk přirozeně zpomaluje.

Ještě minulý týden fungoval onen jižanský sluneční efekt velmi pozvolně. Jakmile vlak překonal hradbu Alp staletým gotthardským tunelem v nadmořské výšce 1 100 metrů, musel nejprve sestoupit do údolí. Byl tu čas přivyknout.

Nový Gotthard, rychlovlak ETR 610 uvnitř nejdelšího tunelu světa

Multifunkční stanice Sedrun v Gotthardském úpatním tunelu

Příští týden už to bude docela jinak. Na chladné severní straně Alp pasažéry pohltí skalní temnota a po 20 minutách se zjeví rovnou ve slunečním ráji. Není za tím žádné mávnutí kouzelným kloboukem ani magickým pláštěm, ba ani švihnutí proutkem.

Žádná magie, nýbrž stavba století. Švýcaři právě tento víkend otevírají pro pravidelný provoz nejdelší železniční tunel světa: nový Gotthard měří 57 kilometrů.

1. června 2016

Pressima fermata: Bellinzona. Italské hlášení na palubě rychlovlaku z Curychu slibuje první sluneční zastávku za tunelem. U nás je metropole Ticina „proslavená“ hlavně soudem s českými uhlobarony, kteří před časem stanuli právě v bellinzonské soudní síni, ale ve světě město proslulo unikátním středověkým opevněním s pikantní historií.

Trojici zdejších hradů – Castelgrande, Montebello a Sasso Corbaro – zřídili milánští vévodové na obranu před Helvéty. Jenže když Milán obsadili Francouzi, Bellinzonští si zkraje 16. století řekli: Než tohle, raději ať tu máme Švýcary. A pustili je bez boje do města, aby jim pomohli naopak s obranou proti Francouzům. Díky tomu od roku 1503 začíná jižní Evropa už ve Švýcarsku.

„Italská“ Bellinzona je historickou branou Ticina a zároveň trefným důkazem tvrzení: „Ve Švýcarsku mluvíme čtyřmi jazyky, ale jakmile jde o kvalitu, známe jen jednu řeč.“

Bellinzona, tři městské hrady UNESCO: Castelgrande, Montebello, Sasso Corbaro

Bellinzona, populární vycházka po hradbách Castelgrande

Po důkladných opravách přibyly městské hrady v roce 2000 na seznam UNESCO. Nejde však o mrtvé skanzeny: na jednom hradě můžete volně běhat po hradbách (klidně i po setmění), na další vedou z centra města dva rychlovýtahy, nahoře vaří dvě restaurace a o prázdninách na nádvoří promítá letní kino. Českého návštěvníka tady neodbytně napadá: Koho a proč tolik dráždí českokrumlovská divadelní točna, že ji tam údajně UNESCO nechce?

Lugano, ležící ještě o pár desítek minut cesty jižněji, koncentruje bohatství Ticina. Ve městě s pouhými 60 tisíci obyvatel sídlí přes 250 bank a zdejší oblé zelené kopce, nápadně podobné proslulé homoli nad brazilským Riem, jsou poseté přepychovými vilami úspěšných.

Žil tu britský muzikant Robert Palmer a k současným rezidentům náleží španělský cyklista Alberto Contador. Skromný turista s batůžkem tady nejvíce ocení pokrytí nábřežní promenády signálem wi-fi zdarma a vynikající zmrzlinu tamtéž.

Lugano, promenáda u jezera

Locarno, hlavní náměstí

Třetím centrem Ticina je Locarno. Subtropické město na břehu jezera Maggiore láká spolu s nedalekou Asconou na nejvydatnější příděly sluníčka ve Švýcarsku, pročež platí za celoročně vyhledávanou rekreační oázu velehorské země. Hitem Locarna je „vyhlídkový“ poutní kostel Madonna del Sasso, kde se kdysi františkánskému mnichovi zjevila Panna Marie.

Ale zkuste se vydat ještě o pár set metrů výš nad město. Až tam, kde začíná divoké Ticino.

Dobroty a dobrodružství

Na Čechy tu číhá jedno velmi milé překvapení: Ticino platí za vyhlášený houbařský ráj. Na své si tu přijdou zejména lovci hříbků, v řeči místních „porcino“. Bez nich si nelze představit ticinské rizoto (a budete-li mít štěstí, možná ochutnáte dokonce exkluzivní švýcarskou rýži z políček u Ascony!). Jen pozor na zrádný detail: při sběru hub se nenechte příliš strhnout vášní, z lesa v Ticinu smíte odnést pouze tři kilogramy úrody na osobu a den.

Pak tu rostou celé lesy kaštanů. Nikoli „falešných“ českých jírovců, z nichž mohou děti leda stavět zvířátka, nýbrž jedlých kaštanů, jež bývaly po staletí základem kuchyně chudých vesničanů v odlehlých údolích.

Ještě dnes tu můžete ochutnat mimo jiné velejemnou kaštanovou polévku, delikátní kaštanový chléb, exotický kaštanový koláč, nebezpečně dobrou kaštanovou zmrzlinu či nevšední kaštanový jogurt.

Ideálně si kaštany vychutnáte v takzvané grottě, což je typický ticinský restaurant s kamennými venkovními stoly i lavicemi pod pergolou obsypanou révou. Vínem z místních hroznů, ať už jde o běžný červený, či exkluzivní bílý merlot, ovšem místní lákadla zdaleka nekončí. V Ticinu se dá jít ještě daleko výš, od palem a vinic přes kaštanové háje klidně až k ledovcům.

Tři túry pro inspiraci:

1) Curz­útt – Vycházka kaštanovými háji nad Bellinzonou z magické kamenné vísky vrcholí na lanovém mostě nad hlubokánskou propastí.

2) Lema/Tamaro – Šlágrem vyhlídkové hřebenovky v horách nad Luganem a Locarnem je horská kaple geniálního ticinského architekta Maria Botty, fanatického milovníka místního kamene, což ukázal i v případě „kosmického“ kostelíku ve vísce Mogno.

3) Cristallina – na dobrodružném přechodu alpského hřebene krajem ledovců s noclehem v horolezecké chatě vás možná překvapí i švýcarští puberťáci, které nemilosrdně honí po horách pupkatý tělocvikář v riflích.

„Jestli ty děti do hor chtějí? Moji žáci musí, o tom nediskutuju!“ rozchechtá se kantor. Troufnete si taky?

Veřejná doprava zdarma

Od 1. ledna 2017 lze po Ticinu cestovat zdarma: pokud se v kantonu ubytujete (ať už v hotelu, v hostelu, či v kempu), dostanete jízdenku na veřejnou dopravu. Podrobnosti na www.ticino.ch (česky na www.mojesvycarsko.com).

A jak se dostat do Ticina? Nočním vlakem z Prahy do Curychu (zpáteční jízdenka od 995 Kč, s lůžkem od 1 995 Kč, www.eshop.cd.cz) a pak expresem přes nejdelší tunel světa do Bellinzony (zpáteční cca 3 000 Kč, www.sbb.ch). Případně letecky z Prahy do Lugana s přestupem v Curychu (zpáteční cca 8 000 Kč, www.swiss.com).

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Zábavný zeměpis. Tato místa mají v názvu pouze jedno jediné písmeno

Nese se v tom určitá síla, když název nějakého místa můžete vyjádřit jedním jediným písmenem abecedy. Bohužel, ani tyto do extrému úsporné názvy lokalit nepředchází zmatkům. Například ve Skandinávii...

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025

V Česku lze objevit i kost dinosaura. Probádali jsme s odborníkem útes u Koněprus

Premium

Vydali jsme se do prvohor. S paleontologem Lukášem Laiblem jsme nepluli po řece času jako filmoví hrdinové, ale vyrazili jsme pěšky na korálový útes u Koněprus. „Je tam jeden z nejlépe zachovaných...

13. června 2025

Báječná víkendová únikovka: víme, jak si užít Innsbruck na maximum

Zastávka na svačinu s olympijským výhledem? Kdepak, Innsbruck je mnohem víc, než rakouská pauza na cestě do Itálie. Alpský klenot nabízí mnoho wow, ať už milujete hory, kulturu, města s mladistvou...

13. června 2025

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

13. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.