Granada, snové město kousek od Středozemního moře

Když Granadu opouštěl poslední maurský panovník Boabdil a naposledy se za ní ohlédl, plakal. Katoličtí králové Isabela a Ferdinand, jimž město odevzdal, si ji zamilovali a zvolili i za místo posledního odpočinku. Město plné pomerančovníků a se zasněženými vrcholky Sierry Nevady za zády dnes láká ty, kdo chtějí snít.
Alhambra a čtvrť Sacromonte

Alhambra a čtvrť Sacromonte | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

I déle než půl tisíciletí po nuceném odchodu Maurů dává městu v jihošpanělské Andalusii lesk jeho orientální minulost. Když se ponoříte do uliček staré muslimské čtvrti Albaicín nebo procházíte pevnost Alhambra s jejími zahradami, ocitnete se v jiném světě.

Já si představoval, jak asi Granada vypadala se třiceti mešitami a jejich minarety, než v roce 1492 padla vláda nasrovské dynastie a byla dokončena reconquista.

Dnes, po více než půl tisíciletí, je v Granadě mešita jediná. Otevřeli ji teprve v roce 2003 díky štědrému sponzorovi ze Spojených arabských emirátů.

Tip na dovolenou

Stále nevíte kam na dovolenou? Vybírejte z bohaté nabídky zájezdů na dovolená.iDNES.cz.

Do mešity bezvěrci nemohou. Smějí si zakoupit nanejvýš suvenýry s islámskou tematikou. Když jsem si začal prohlížet noviny Islám dnes, které ležely u vchodu, neunikl jsem zkoumavému a nedůvěřivému pohledu mladého muže, jenž mešitu hlídá.

Na dohled odtud, na protějším kopci as-Sábica, procházejí denně tisíce turistů Alhambrou a na mnoha místech paláce mají přímo před očima nápis Není vítěze kromě Alláha.

Mešita v Granadě

Není vítěze kromě Alláha

Strmé uličky, orientální obchůdky a monumentální vily

Nejhezčí pohled na Alhambru je z vrcholku Albaicín, kam na vyhlídku Mirador San Nicolas směřují návštěvníci města, aby ukořistili nejlepší záběry starobylého maurského hradu. Pozornost se tu snaží upoutat i místní prodavači cetek nejrůznějšího druhu, například drátěných šperků.

Je tu ovšem trochu přelidněno, a tak je mnohem příjemnější posedět opodál ve stínu pod slunečníkem některé z kavárniček. Už na jaře totiž v Granadě teploty šplhají přes dvacítku. Když vám navíc k chlazenému nápoji naservírují zdarma tapas, je to milé překvapení. I o oběd je rázem postaráno.

Na vrchol Albaicínu vede labyrint strmých uliček. Některé jsou protkány malými obchůdky Maročanů a dalších muslimů, kteří se po staletích do Španělska postupně vracejí. Skoro se tak nabízí otázka, zda vůbec Isabela a Ferdinand před půl tisíciletím vyhráli.

Jiné uličky jsou naopak velmi poklidné, s monumentálními vilami za vysokými, nabílo natřenými zdmi, zkrášlenými zelení a květinami. Těmto domům se tu říká cármenes a jejich cena šplhá až ke dvěma milionům eur. Podle cármenes se jmenuje i městský fotbalový stadion, na němž nedávno Češi málem zaskočili španělské mistry světa ve fotbale.

Bílá barva v Albaicínu dominuje.

Vstup do vily v Albaicínu

Alhambra. V pevnosti nasrovské dynastie

Navštívit Alhambru při cestě do Granady je v podstatě "povinnost". I když je dost těžké sehnat vstupenky až na místě – ovšem je možné objednat si je předem. Denně sem totiž pustí nanejvýš 6 600 návštěvníků. Na vstupence máte i přesně vyznačený čas, kdy musíte být u vstupu do nejatraktivnější části pevnosti, do Palacios Nazaries.

Když se proderete chumlem lidí před hlavním vchodem včetně četných školních výprav, můžete začít obdivovat orientální krásu, kterou už od 9. století začali budovat maurští vládci Granady. Místo pro svůj hrad vybrali opravdu famózně a navíc měli šikovné stavitele, kteří jako stavební prvky umně využili i to, jak v průběhu dne dopadá do paláců sluneční světlo, či četné vodní nádrže, které pomáhaly zvlhčovat vzduch v Alhambře.

Pohled na Palacios Nazaries

Z vrcholu věže Torre de la Vela pevnosti Alcazaba, kde zavlály vítězné vlajky reconquisty, je úžasný výhled na Albaicín, čtvrť Sacromonte s četnými tančírnami flamenca v domech vytesaných do skal i na pohoří Sierra Nevada.

Alhambra byla kdysi vlastně městečko, které mělo vlastní lázně či islámskou školu. Dnes přitahují největší pozornost nasrovské paláce. Nemá cenu jmenovat všechny jejich názvy, k tomu poslouží kterýkoli lepší bedekr.

V místnosti nazvané Salón de los Embajadores, tedy Síň velvyslanců, kde přijímal hosty panovník, je nádherný strop z cedrového dřeva a je tu i krásná štuková výzdoba. Za nejhezčí se všeobecně považuje Patio de los Leones, Lví nádvoří s kašnou s 12 mramorovými lvy. Bohužel, při mé návštěvě byla právě v rekonstrukci kvůli archeologickému výzkumu nádvoří.

V plné kráse má být ovšem k vidění ještě letos. Určitě nevynechejte Generalife, terasovité zahrady s altány, cypřiši a emírovým letohrádkem. Na celou Alhambru je dobré vyčlenit si celý den.

Alhambra, pohled ze zahrad Generalife

Hory na dohled a Costa Tropical jen o kus dál

Na Granadě je fascinující, že si po větší část roku můžete až ráno na poslední chvíli říci, že se vám nechce chodit po památkách, ale radši si pojedete zalyžovat nebo zamíříte k moři na Costa Tropical.

Když jsem na rušné třídě uprostřed Granady ráno potkal mladíka s lyžemi, zatímco já šel jen v šortkách, ještě jsem se podivil. Lyže jsem pak ale znovu viděl v bývalé muslimské čtvrti přímo mezi kvetoucími muškáty. Z Granady je to totiž necelých čtyřicet kilometrů do horského střediska Pradollano v pohoří Sierra Nevada, kde nejvyšší hora Mulhacén dosahuje do výšky téměř 3,5 kilometru.

Stačí ale zvolit jiný směr a za hodinu jste z Granady u Středozemního moře, na pobřeží, kterému se tu říká tropické. Jen o kus dál na západ jsou pak oblíbená letoviska na Costa del Sol, jako je třeba Marbella.

Pevnost Alcázaba

Pomerančovník v Alhambře

Rušný den ve studentském městě, noc ve čtvrti flamenca

V moderním centru Granady jsou ale také místa, která stojí za vidění. Především je to Capilla Real, tedy Královská kaple stojící u katedrály na místě bývalé mešity. V kryptě jsou v olověných rakvích pohřbeni sjednotitelé Španělska, královská veličenstva Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský. Vystaven je i Ferdinandův meč a prapory, které nesli vojáci při dobývání maurské Granady.

Na vše shlíží obraz Kapitulace Granady, který namaloval Ferdinando Pradilla y Ortíz a na němž se Boabdil vzdává vlády nad městem. Není to však originál, ten je vystaven v soukromé sbírce ve vinném sklepě jednoho z bohatých výrobců sherry v jiném andaluském městě Jerez de la Frontera.

Z královské kaple je to jen pár kroků na náměstí Bib Rambla u starého arabského trhu Alcaicería. Dříve se tu konaly rytířské turnaje, popravy či pálily "nevhodné knihy". Dnes je to náměstíčko, které přímo vybízí k odpočinku.

Patio de los Arrayanes

Flamenco ve Venta el Gallo

V univerzitní Granadě je hodně mladých lidí a je to znát i v noci. Rušno je tu nejen v jedné z okrajových částí města Sacromonte, kde vám naservírují takové flamenco, že zapomenete i na jídlo, jež vám přinesli. Noční život můžete plnými doušky užívat i přímo v centru, kde je plno barů a diskoték.

A když vám z toho všeho hluku bude třeštit hlava, můžete si ráno, když město ještě napůl spí, vyrazit do oázy klidu – renesančního kláštera San Jerónimo. Dodnes tu žijí řádové sestry, ale pustí vás dovnitř. Obdivovat můžete výzdobu chrámu nebo se jen prostě procházet po nádvoří mezi pomerančovníky a citronovníky. Právě tady si nejlépe uvědomíte, že pro Granadu opravdu platí slova, jimiž ji charakterizoval zdejší slavný rodák, básník Federico García Lorca: "Je to město stvořené pro sny a snění."

Může se hodit

Jak se tam dostat

Do Granady doletíte s přestupem v Barceloně či v Madridu. Letiště je 17 km od města a autobus vás do centra Granady doveze ze 3 eura. Přímá linka společnosti Smart Wings létá do Malagy, která je 125 kilometrů od Granady. Nejlepší je Granadu navštívit na jaře či na podzim, uprostřed léta jsou tu velká vedra.

ALHAMBRA
Do jedné z nejnavštěvovanějších španělských památek je regulovaný vstup. Za jeden den se vpustí jen 6 600 návštěvníků. Je tedy dobré si rezervovat vstupenky v dostatečném předstihu. Rezervace pro návštěvníky ze zahraničí je možná přes internet (www.alhambra-tickets.es) nebo na telefonním čísle 00 34 93 4923750. Vstupné: 12 eur, pro důchodce ze zemí EU 9 eur. Za vstup pouze do zahrad Generalife se platí 6 eur (za rezervaci předem zaplatíte euro navíc).
Otevírací doba: K prohlídkám je Alhambra otevřena celý týden od 8.30 do 20 hodin, vždy od 16. března se konají i noční prohlídky od 22 do 23.30 hodin.

Z centra města lze do Alhambry dojít pěšky nebo dojet minibusem (30, 32).

Užitečný web: www.alhambra-patronato.es

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA

  • stará muslimská čtvrť Albaicín
  • čtvrť Sacromonte s tančírnami flamenca (vyhlášený je například podnik Venta el Gallo)
  • Capilla Real – královská kaple, kde jsou pohřbeni Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský, kteří dokončili reconquistu (vstupné 3,50 eura, otevřeno od 10.30, v neděli a o svátcích od 11 hodin, do 13.30 a odpoledne od 15.30 do 18.30 hodin)
  • renesanční klášter San Jerónimo (vstupné 3,50 eura).

Užitečné weby:
www.turgranada.es
www.granada.org

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...