Nejsvětlejší dny přitom Bruggy zažívaly v 11. století, kdy se staly centrem mezinárodního obchodu. Vznikla tady dokonce první mezinárodní směnárna na světě v domě známé obchodnické rodiny Van der Beurse (tak, teď už víte, z čeho se odvodilo slovo burza). Tady se scházeli významní obchodníci té doby, tady se tvrdě smlouvalo o cenách zboží naloženého na lodích kotvících nedaleko.
Patnácté století pak bylo v Bruggách obdobím umění - malíři Jan van Eyck a Hans Memling měli své ateliéry právě tady. A pak Bruggy cestovaly politickým zeměpisem - nejdříve spadaly pod Španělsko, pak Rakousko, Francii i Holandsko.
Dnes už Bruggy nejsou středem mezinárodního obchodu, ani tahanic dřívějších mocností. Je to místo se spoustou kulturních památek, působí sice trošku ospale, ale je to příjemná ospalost, která jim dodává nezapomenutelnou atmosféru.
A pak je tady ta čokoláda - s medem, marcipánem, oříšky či brandy. Pralinky zde prodávají na každém rohu a jen opravdový "barbar" může tyto obchůdky minout bez zastávky. Jenomže jak si pak z těch různých tvarů, ornamentů i ohromných čokoládových soch vybrat? V "pralinkárně" jsou naštěstí na nerozhodné a vybíravé turisty zvyklí.
BEGUINAGES Muži odcházeli bojovat do křižáckých válek a doma po nich zůstávaly vdovy. Jedna druhou podporovaly, a tak vznikla myšlenka "beguinages" - miniaturního městečka, kde bude vládnout bezpečí, ale i nezávislost, kam se v roce 1245 přestěhovaly. Když umřela poslední z nich, do budov nedaleko bruggského náměstí se přestěhoval řád benediktinek.
NÁMĚSTÍ Toto náměstí je ukázkou všech stylů - radnice je klasicistní, obklopují ji domy z období baroka i renesance. Náměstí lemují trhy, v tomto období věnované především přicházejícím Vánocům. Dominantou města je pak věž Belfry, zvuk jejích 47 zvonů teprve dodá náměstí tu správnou pohodu. VĚŽ BELFRY Každé město, které na to mělo, muselo mít svoji Belfry, věž, která byla důkazem bohatství města. Věž v Bruggách dvakrát vyhořela a její zvony mnohokrát místním oznamovaly výjimečné události. Nahoru vede 366 schodů.
JEZERO LÁSKY Romantické jezírko, které se stalo oblíbeným místem labutí a vycházek zamilovaných párů. Leží nedaleko centra města. Chovat labutě městu nařídil Maxmilián Rakouský jako trest za vzpouru Brugg, během níž ho vsadili do vězení. ČOKOLÁDOVNA Pro milovníka čokolády je návštěva čokoládovny Sukerbuyc na ulici Katelijnestraat opravdový zážitek. Pralinky, kam jen oko dohlédne - s marcipánem, karamelem, medem, oříšky, brandy... bílá, mléčná, hořká. Pak je tady ještě jedna opravdová zvláštnost: horká čokoláda. Tady totiž lijí hustou uvařenou čokoládu do mléka, což se prý všude v Belgii dělá obráceně. V Bruggách naleznete i muzeum čokolády. |