Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Být v rezervaci Karlov je jako listovat herbářem, jde tam zkusit lesní terapii

  6:01
Léčivé ticho, paprsky prosvítající korunami stromů, vůně jehličí a mech. Blahodárné účinky lesa už prokázali vědci a světem se šíří fenomén takzvané lesní terapie. I na jižní Moravě se dá praktikovat. Jedním z míst, kde se zastavil čas a bují tu divočina, je přírodní rezervace Karlov na Znojemsku.

Karlov patřící mezi nejstarší přírodní rezervace na Znojemsku. A právě sem míří další díl letního seriálu Průzkumník jižní Moravy, který přibližuje unikátní a málo známá místa kraje.

„Jde o zbytek přirozené doubravy a habrové javořiny obklopený rozsáhlými akátinami. Jádrem chráněného území je porost listnatých dřevin, jemuž vévodí dub letní, habr obecný a lípa malolistá. V menší míře je přítomen javor babyka a javor mléč. Stáří porostů je mezi 80 až 150 lety,“ popisuje ve svazku Chráněná území ČR Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). 

Na jaře jsou tady k vidění obří jednolité koberce vzácné sněženky, chráněné druhy rostlin dále reprezentuje populace sasanek hajních a lesních. Na místní porost je vázána řada živočišných druhů, z brouků je to například vzácný roháč obecný a krajník hnědý. Z plazů zde žije slepýš křehký, z ptáků žluva hajní, lejsek bělokrký a strakapoud prostřední.

Začátkem léta zde vzácně vykvétá i lilie zlatohlávek a mimo řady známých jedlých hub je možno v lesním porostu najít i nejedlou, ale zato vzácnou a chráněnou houbu ohnivec šarlatový.

Přírodní rezervace Karlov byla vyhlášena rezervací již v roce 1933, což ji řadí mezi nejstarší na Znojemsku. Zabírá rozlohu bezmála šesti hektarů. Stromy se tady odráží v hladinách rybníků, které dávají životní prostor řadě vzácných zvířecích obyvatel.

Celá přírodní rezervace působí jako listování herbářem, na březích zdejších rybníků dále rostou konvalinky, křivatce, bledule, fialky a mnohé další. Právě tuhle nádheru vyzdvihuje i Martin Grus, který stojí za projektem Toulky-Znojemskem.cz. 

Průzkumník jižní Moravy

„V přírodní rezervaci Karlov se nám nejvíce líbily rybníky, kolem kterých je spousta vegetace. Jsou to velice příjemná místa, která vybízí k odpočinku. Nejkrásnější je Karlov ve svitu zapadajícího slunce. S lahví výborného znojemského vína pod turistickým přístřeškem nemůžete udělat chybu,“ myslí si. 

Romantiky láká Údolí lásky

Zdejší romantické přírodní scenerie pojmenovaly i naučnou stezku Údolím lásky, jež tudy prochází.

„Je možné si vybrat ze tří různě dlouhých okruhů, které vedou turisticky příjemným a nenáročným terénem. Velký poznávací okruh měří 5,4 kilometru, Karlovský poznávací okruh o kilometr méně a Božický poznávací okruh 2,2 kilometru,“ přibližuje tajemnice destinační společnosti ZnojmoRegion Irena Navrkalová. Na všechny tři se dá přitom pohodlně dostat od budovy vlakového nádraží – zastávky Božice u Znojma. 

I na této trase se dají zažít nezapomenutelná setkání s celou řadou vzácných a ohrožených živočišných a rostlinných druhů. Koryto zdejšího Příčního potoka je zařazeno do soustavy chráněných území Natura 2000, a to především díky výskytu vzácného měkkýše vrkoče bažinného, neboť se jedná o kriticky ohrožený druh. Dřív býval zcela běžný, ale postupně z naší krajiny téměř vymizel. V tamních mokřadech, vázaných na zmíněný potok a tři rybníky, často vylézá na stonky či listy pobřežních trav, ostřic a rákosin.

V Údolí lásky žijí i četné populace skokanů, ropuch či rosniček a řada „nájemníků“ pochází i z ptačí říše. Hojně se vyskytuje bažant obecný, a pokud ho překvapíme na krátkou vzdálenost, uslyšíme charakteristický lomoz jeho křídel a nezaměnitelný varovný hlas. U vodních ploch však lidé narazí i na komáry, repelent je tak pro procházku nezbytnou výbavou.

Užitečné informace

  • Jak se tam dostat: Přírodní rezervace Karlov se rozprostírá na svahu a následné plošině v údolí Příčního potoka. Na jihu navazuje na břehový porost rybníka Prostřední Karlov v Hrabětické plošině, 200 metrů severně od železniční trati Božice – Hrušovany nad Jevišovkou. Stezka Údolím lásky prochází malebným údolím Příčního potoka, podél břehů rybníků Horní Karlov, Prostřední Karlov a Božický rybník a kolem přírodní rezervace Karlov. 
  • Kam v okolí na jídlo: Od přírodní rezervace Karlov jsou 3 minuty vzdálené Božice, kde se dá najíst v Restauraci U Nádraží nebo Hostinci u Kudličků. Zajet se dá i do 20 minut vzdálených Hrušovan nad Jevišovkou, konkrétně restaurace Fontána, restaurace U Svídů nebo vietnamské Chim Viet. 
  • Další zajímavá místa v okolí: V těsné blízkosti pod hrází rybníka Prostřední Karlov, na trase naučné stezky Údolím lásky, asi 1 km jihovýchodně od obce Božice, se nachází Hraběcí studánka. Ta byla v roce 1810 upravena tehdejší majitelkou panství Hrušovany a Jaroslavice. Podle tradovaných zpráv vodu ze zdejšího pramene využívali Napoleonovi vojáci, kteří se v létě roku 1809 pohybovali na jižní Moravě a zúčastnili se bitvy u Znojma. Nad pramenem stojí klasicistní stavbička obložená pískovcovými kvádry. Voda zde pramenící je velmi kvalitní a místní obyvatelé ji pijí dodnes.
  • Nejčtenější

Roční jízdné za 60 korun. Podvod na Moravany chválí Rosa Rodríguez i Eva Fuentes

16. února 2024  16:37

Roční jízdenka na hromadnou dopravu po celé jižní Moravě pouze za 60 korun. Tak zní „zázračná“...

Lídr rozdrtil Liberec, Kometa zdolala Spartu a je čtvrtá. Třinec slaví čtvrtfinále

18. února 2024  13:50,  aktualizováno  21:25

Hokejová extraliga v neděli nabídla další porci zápasů v rámci kompletního 46. kola. Program...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno konečně vyhrálo. Budějovice ovládly přestřelku, zvítězila také Sparta

16. února 2024  17:20,  aktualizováno  23:08

Černá série je u konce, Kladno v 45. kole hokejové extraligy konečně vyhrálo, Kometu porazilo 3:2...

Lidé platí 44 korun za metr. Nelíbí se jim, že čtvrť chce nájemné skokově zvýšit

23. února 2024  5:12

Obrovský šok, pobouření i vášnivé diskuse vyvolal mezi nájemníky městských bytů na brněnském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žalobce se nedovolá v kauze podmínky za znásilňování nevlastní dcery. Nemůže

22. února 2024  8:36

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nepodá dovolání v kauze muže, kterému odvolací Krajský soud v...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Zašlý podchod proměnil umělec v barevný svět víl, květin a veršů

23. února 2024  15:30

Jako ve světě fantazie plném víl, hmyzu či pestrobarevných květin si mohou připadat lidé v podchodu...

Po 60 letech změna. Místo Čedoku bude u brněnského nádraží fastfood

23. února 2024  14:12

Funkcionalistický klenot u brněnského hlavního nádraží dostane po více než půl století nové...

Neměl jsem potřebu z Baníku někam chodit, rozpráví oslavenec Vojáček

23. února 2024  14:04

Budil respekt. Útočníci se střetů s ním obávali. Bolely je. A to velmi. Nikdy neuhnul. Byl...

Plzeň na poslední chvíli získala z Vyškova tožského útočníka Metsoka

23. února 2024  12:49

Fotbalisty Viktorie Plzeň v závěru přestupního období posílil útočník Idjessi Metsoko....

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...