Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dávné svatyně i památka na syna. Také jih Moravy má své tajemné kameny

  19:14
Snad celý svět zná britské Stonehenge. Archeologové přitom s nadsázkou říkají, že předchůdce měl na jižní Moravě. Podobné kruhové monumenty totiž stávaly v neolitu i tady.
V Klentnici je do energetického kruhu poskládáno devět kamenů.

V Klentnici je do energetického kruhu poskládáno devět kamenů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kde najít místa s pozoruhodně uspořádanými kameny, popisuje další díl letního seriálu MF DNES Průzkumník jižní Moravy, který přibližuje zapomenutá, ale přesto krásná místa či zve do známých destinací, ale z netradiční perspektivy.

Jeden z nejlépe zdokumentovaných rondelů byl nalezen mezi Těšeticemi a Kyjovicemi na Znojemsku. Obrovská kruhová stavba s hlubokým příkopem a palisádou vznikla v roce 4 800 před naším letopočtem, je tedy podstatně starší než Stonehenge.

K čemu sloužila, o tom vedou vědci neustálé diskuse. Mohla být astronomickou badatelnou, pravěkým kalendáriem, svatyní, tančírnou, chrámem slunce, ale i shromaždištěm nebo místem pro trhy a hry. Archeologická lokalita u Těšetic je místem stálého zkoumání a zájmu archeologů Masarykovy univerzity.

Lidé tu mají možnost sledovat je při práci každé léto, o jejich unikátních nálezech se pak dočtou na informačních tabulích v okolí.

Další mimořádně velký rondel byl objeven u Mašovic, od toho těšetického je vzdálený pouze 12 kilometrů. K jeho nalezení pomohla náhoda.

„V roce 2000 jsme přes Mašovice jezdili zkoumat pravěké hradisko Šobes v národním parku Podyjí, protože se tam měly rozšiřovat vinice. Tehdy mě u cesty upoutal stržený břeh s patrnými starými půdními horizonty. Zdálo se mi, že tam vidím tmavý zásyp,“ líčil klíčový okamžik archeolog Zdeněk Čižmář.

O lokalitu se začal zajímat a při pozdějších průzkumech našel jedenáct objektů z různých období a obří příkop. Ukázalo se, že byl součástí rondelu, o němž se do té doby vůbec nevědělo. Totemová maska jelena objevená u jedné z bran svědčí spíše o rituálním významu areálu. Dlužno však říct, že z pravěkých staveb toho k vidění už moc není. A tak se mohou výletníci spokojit s těmi novodobými.

Kámen jako umělecké dílo

Své Stonehenge mají třeba také Rešice na Znojemsku. Těžký kamenný kvádr položený vodorovně na dva svislé kamenné bloky není zaznamenán na žádné mapě, a pokud o něm člověk neví, snadno jej v hustém lese přehlédne.

Průzkumník jižní Moravy

Nechal jej postavit velkostatkář Robert Goldschmidt na památku svého syna Lea, který 13. června 1927 na místě zahynul při jedné z prvních automobilových nehod v českých zemích. Kvůli ní bylo následně vydáno nařízení, podle něhož musela mít všechna auta v Československu výstražné zvukové znamení v podobě klaksonu.

„Výlet doporučuji zahájit u zámku v Rešicích. Zde se vydáte po zelené turistické značce, která vás dovede na okraj lesa, kde roste památný strom – Hubertův dub. Dále budete pokračovat lesem po zelené značce ve tvaru trojúhelníku, až dojdete do samotného cíle,“ popisuje cestu revírník Lesů ČR Milan Vlasák.

Takovým památníkům se říká dolmen. V Česku jich mnoho není, protože zvednout několikatunový kámen do výšky a položit jej na svislé sloupy není jednoduché. Mnohem více je tu menhirů – kamenů zapuštěných jen svisle do země.

Takové se dají najít třeba v Kuřimi na Brněnsku, u Mutěnic na Hodonínsku nebo v Klentnici u Mikulova.

Ty posledně jmenované jsou místem vyhledávaným turisty i lidmi, kteří věří v sílu Země a přírody. Jiřina Lockerová a Jan Tajboš poskládali do energetického kruhu devět kamenů, ten středový je zároveň koncipován jako umělecké dílo se vsazenou čočkou, která je nasměrována na východ slunce o podzimní rovnodennosti a během slunečného dne kreslí světelnou parabolu s duhovými okraji.

Kamenný kruh je i na kopci Klucanina u Tišnova, tady okolo centrálního kamene stojí osm dalších. Šest červeně zbarvených bloků pochází přímo z Klucaniny, zbylé tři s křemennými žilkami jsou z Květnice.

Praktické informace

  • Jak na místo: Z Těšetic je za rondelem třeba zamířit k hrázi a odtud polní cestou k okraji lesa, kde leží oplocený areál. Mašovický rondel se nachází mezi zdejším lomem a začátkem zástavby. Při cestě za menhiry v Klentnici u hřbitova zahnete vpravo a na konci obce vlevo na lesní cestu, která vede k místu. 
  • Kam na jídlo: Kdo se vydá za neolitickými památkami, může se najíst ve Znojmě v bistru Balance coffee & wine, v Enotéce nebo restauraci Tusto. V Klentnici najdete vyhlášenou restauraci Café Fara. 
  • Další zajímavosti: Výlet do Těšetic či Mašovic lze spojit s návštěvou Znojma s řadou historických památek nebo místním pivovarem. Z Klentnice je to jen kousek do vinařského Pavlova s archeoparkem.
  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila dodávka se třemi osobními auty. Na místo nehody vyjeli policisté, hasiči i záchranáři...

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

Nově vyznačené modré zóny museli po pár dnech překreslit, vadil úzký průjezd

Chaotické situace, kroucení hlavou i silnou kritiku vyvolal úzký průjezd v části Šámalovy ulice v brněnských Židenicích. Vznikl po nakreslení modrých zón před pár dny. Parkování bylo nově umožněno po...

25. července 2024  13:26

Motorkář ujížděl po chodníku vedle stadionu, jiný prchal přes cizí zahradu

Po chodníku okolo fotbalového stadionu brněnské Zbrojovky se snažil ujet policistům dvaatřicetiletý motorkář. Vzdálit se jim pokoušel kvůli zákazu řízení. Shodou okolností také minulý týden...

25. července 2024  9:46

Úřady nestíhají řešit údajně černé chatky kolem Nových Mlýnů, dostanou posily

Při příjezdu k vodní nádrži Nové Mlýny do stejnojmenné části obce Přítluky na Břeclavsku vidí člověk na jedné straně silnice klasickou venkovskou zástavbu. Na té druhé však za mladými stromky...

25. července 2024  5:33

Část bývalé brněnské továrny má být kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo kultury rozhodlo, že část areálu bývalé textilní továrny Mosilana v Brně bude kulturní památkou. Památkáři poslali ministerstvu návrh před třemi lety poté, co developerská společnost...

24. července 2024  15:12

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...