Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Dávné svatyně i památka na syna. Také jih Moravy má své tajemné kameny

  19:14
Snad celý svět zná britské Stonehenge. Archeologové přitom s nadsázkou říkají, že předchůdce měl na jižní Moravě. Podobné kruhové monumenty totiž stávaly v neolitu i tady.

V Klentnici je do energetického kruhu poskládáno devět kamenů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kde najít místa s pozoruhodně uspořádanými kameny, popisuje další díl letního seriálu MF DNES Průzkumník jižní Moravy, který přibližuje zapomenutá, ale přesto krásná místa či zve do známých destinací, ale z netradiční perspektivy.

Jeden z nejlépe zdokumentovaných rondelů byl nalezen mezi Těšeticemi a Kyjovicemi na Znojemsku. Obrovská kruhová stavba s hlubokým příkopem a palisádou vznikla v roce 4 800 před naším letopočtem, je tedy podstatně starší než Stonehenge.

K čemu sloužila, o tom vedou vědci neustálé diskuse. Mohla být astronomickou badatelnou, pravěkým kalendáriem, svatyní, tančírnou, chrámem slunce, ale i shromaždištěm nebo místem pro trhy a hry. Archeologická lokalita u Těšetic je místem stálého zkoumání a zájmu archeologů Masarykovy univerzity.

Lidé tu mají možnost sledovat je při práci každé léto, o jejich unikátních nálezech se pak dočtou na informačních tabulích v okolí.

Další mimořádně velký rondel byl objeven u Mašovic, od toho těšetického je vzdálený pouze 12 kilometrů. K jeho nalezení pomohla náhoda.

„V roce 2000 jsme přes Mašovice jezdili zkoumat pravěké hradisko Šobes v národním parku Podyjí, protože se tam měly rozšiřovat vinice. Tehdy mě u cesty upoutal stržený břeh s patrnými starými půdními horizonty. Zdálo se mi, že tam vidím tmavý zásyp,“ líčil klíčový okamžik archeolog Zdeněk Čižmář.

O lokalitu se začal zajímat a při pozdějších průzkumech našel jedenáct objektů z různých období a obří příkop. Ukázalo se, že byl součástí rondelu, o němž se do té doby vůbec nevědělo. Totemová maska jelena objevená u jedné z bran svědčí spíše o rituálním významu areálu. Dlužno však říct, že z pravěkých staveb toho k vidění už moc není. A tak se mohou výletníci spokojit s těmi novodobými.

Kámen jako umělecké dílo

Své Stonehenge mají třeba také Rešice na Znojemsku. Těžký kamenný kvádr položený vodorovně na dva svislé kamenné bloky není zaznamenán na žádné mapě, a pokud o něm člověk neví, snadno jej v hustém lese přehlédne.

Průzkumník jižní Moravy

Nechal jej postavit velkostatkář Robert Goldschmidt na památku svého syna Lea, který 13. června 1927 na místě zahynul při jedné z prvních automobilových nehod v českých zemích. Kvůli ní bylo následně vydáno nařízení, podle něhož musela mít všechna auta v Československu výstražné zvukové znamení v podobě klaksonu.

„Výlet doporučuji zahájit u zámku v Rešicích. Zde se vydáte po zelené turistické značce, která vás dovede na okraj lesa, kde roste památný strom – Hubertův dub. Dále budete pokračovat lesem po zelené značce ve tvaru trojúhelníku, až dojdete do samotného cíle,“ popisuje cestu revírník Lesů ČR Milan Vlasák.

Takovým památníkům se říká dolmen. V Česku jich mnoho není, protože zvednout několikatunový kámen do výšky a položit jej na svislé sloupy není jednoduché. Mnohem více je tu menhirů – kamenů zapuštěných jen svisle do země.

Takové se dají najít třeba v Kuřimi na Brněnsku, u Mutěnic na Hodonínsku nebo v Klentnici u Mikulova.

Ty posledně jmenované jsou místem vyhledávaným turisty i lidmi, kteří věří v sílu Země a přírody. Jiřina Lockerová a Jan Tajboš poskládali do energetického kruhu devět kamenů, ten středový je zároveň koncipován jako umělecké dílo se vsazenou čočkou, která je nasměrována na východ slunce o podzimní rovnodennosti a během slunečného dne kreslí světelnou parabolu s duhovými okraji.

Kamenný kruh je i na kopci Klucanina u Tišnova, tady okolo centrálního kamene stojí osm dalších. Šest červeně zbarvených bloků pochází přímo z Klucaniny, zbylé tři s křemennými žilkami jsou z Květnice.

Praktické informace

  • Jak na místo: Z Těšetic je za rondelem třeba zamířit k hrázi a odtud polní cestou k okraji lesa, kde leží oplocený areál. Mašovický rondel se nachází mezi zdejším lomem a začátkem zástavby. Při cestě za menhiry v Klentnici u hřbitova zahnete vpravo a na konci obce vlevo na lesní cestu, která vede k místu. 
  • Kam na jídlo: Kdo se vydá za neolitickými památkami, může se najíst ve Znojmě v bistru Balance coffee & wine, v Enotéce nebo restauraci Tusto. V Klentnici najdete vyhlášenou restauraci Café Fara. 
  • Další zajímavosti: Výlet do Těšetic či Mašovic lze spojit s návštěvou Znojma s řadou historických památek nebo místním pivovarem. Z Klentnice je to jen kousek do vinařského Pavlova s archeoparkem.
  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Po velké přeměně kasáren na byty nabobtná Hodonín o desetinu obyvatel

Historie kasáren v Hodoníně se začala psát už v roce 1881, kdy skončila jejich výstavba. Ostatně o slavné minulosti...

Z věže ve Znojmě zmizely originály listin, zjistili to po téměř 30 letech

Kvůli rekonstrukci radniční věže ve Znojmě byly v polovině září sejmuty a rozpečetěny pamětní schránky z její nejvyšší...

Policisté tři měsíce hledali lupiče, kvůli nízkému věku je nemohli obvinit

Po čtvrt roce se podařilo jihomoravským kriminalistům vypátrat trojici, která si v létě v Brně vytipovala a následně...

Muži šacovali v luxusní restauraci cizí kabáty, z kapsy ukradli peněženku

Velkou pozornost věnovala při návštěvě luxusní brněnské restaurace v polovině listopadu trojice mužů věšáku s...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ JUNIOR (40.-60.000Kč + AUTO)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...