Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nestvořili ji Mayové, ale traktor. Pyramida je dominantou půvabných vrchů

  11:55
Vedle slavnější Pálavy jsou Dunajovické kopce tak trochu opomíjeným chudším příbuzným. Vynechat je z plánu letních výletů by ale byla velká škoda. Kde jinde na jižní Moravě by třeba lidé našli pyramidu, která vypadá, jako by ji stvořili staří Mayové?

Unikátní přírodní lokalitu na Břeclavsku popisuje další díl letního seriálu MF DNES Průzkumník jižní Moravy, který přibližuje zapomenutá, ale přesto krásná místa kraje.

Obklopeny vinicemi zůstávají Dunajovické kopce místem pro život nesmírného množství rostlin a živočichů a pyšní se titulem přírodní památky. Ze stepi vykukují i druhy, které jinde v zemi nenajdete. 

Téměř devadesát hektarů Dunajovických kopců je jedinečnou botanickou zahradou, jež navíc nabízí dechberoucí pohled na Pálavu na druhé straně údolí.

Z těch nejvzácnějších stojí za zmínku „stepní běžec“ katrán tatarský, pelyněk Pančičův nebo oman srstnatý. Královský klenot představuje mandloň nízká – drobný keřík s neskutečným barevným odstínem květů na pomezí sytě růžové a vínově červené. Téměř devadesát hektarů území je tak jedinečnou botanickou zahradou, jež navíc nabízí dechberoucí pohled na Pálavu na druhé straně údolí.

Ještě před druhou světovou válkou se na kopcích čile zemědělsky hospodařilo. Celý hřeben pahorkatiny s nejvyšším bodem 285 metrů byl pokryt mozaikou drobných políček, vinohradů, mezí a luk. Po válce došlo k vysídlení původních obyvatel a pozdější kolektivizaci zemědělství.

„Plošné hospodaření se však do zvlněných Dunajovických kopců nehodilo, a proto zde zůstal poměrně rozlehlý kus spontánně zarůstající přírody, kde nám na historické hospodaření zbyly už jen do krajiny vepsané vzpomínky – pozůstatky ‚na motykou‘ obdělávaných terásek, reliéfy úvozových cest nebo ovocné stromy roztroušené po obvodu zaniklých políček,“ popsala Dunajovické kopce botanička Správy CHKO Pálava Helena Prokešová.

Průzkumník jižní Moravy

Půvabnému panoramatu vévodí zmiňovaná pyramida Velká Slunečná. Ještě v 60. letech minulého století to byl docela obyčejný kopec pokrytý vinohrady, jenže byl tak prudký, že zdejší lidé museli údajně révu okopávat „na couvačku“.

Než přišel místní všeuměl Dominik Pecka a rozhodl se kopec zterasovat. Dokonalé stupně se svým traktorem S-100 přezdívaným Stalinec modeloval po práci ve svém volnu. Na výsadbu vinic už však tehdy nedošlo, a tak řádky révy na Velké Slunečné nenajdete.

Zato obklopují zbývající svahy Dunajovických kopců a zdejší vína patří k nejlepším široko daleko. „Půdní podloží je zde tvořeno třetihorními mořskými sedimenty, především vápenitými jílovci a pískovci, které místy překrývají spraše. Díky takto unikátní půdě mají vína jedinečný a nezaměnitelný charakter,“ shodují se vinaři, kteří vytvořili spolek Dunajovské kopce a zdejší vína společně propagují.

Kamenný kříž za 25 zlatých

Bývalí usedlíci obohatili krajinu o drobné památky lidové zbožnosti. Třeba na samém vrcholu Liščího kopce, který se dříve jmenoval Rochusberg, v 17. století postavili kapli svatého Rocha jako poděkování za záchranu před morovou epidemií.

Kaple stála jen asi století, v roce 1801 ji nahradil kamenný kříž, který za 25 zlatých pořídil dunajovický hospodář Franz Hanzl. Jeho torzo je dnes kulturní památkou.

Před několika lety místo doplnila skupina drobných sakrálních prvků v rámci studentského projektu dnes již absolventa Fakulty architektury VUT Vojtěcha Koláře.

„Na Liščím kopci si tak mohou návštěvníci připomenout důležité prvky liturgie: kamenné schodiště, které připomíná vstup do kaple, dále modlitební lavici, klekátko a ambon, což je řečnická tribuna, odkud duchovní káže,“ popsala Barbora Ponešová, jež spolu s Janem Foretníkem studentský projekt vedla.

Při výšlapu na zdejší kopce nejde opomenout Růžový vrch, kterému vévodí statný osamělý topol na vrcholu.

Praktické informace

  • Jak na místo: Z Brna autem po hlavním tahu na Mikulov, minete Věstonickou nádrž a odbočíte na Dolní Dunajovice, kde se dá zaparkovat a vydat se odtud pěšky asi půl hodiny ke kopcům. Přijet lze i autobusem či vlakem z Brna, po cestě je ale většinou nutno přestoupit. 
  • Kam na jídlo: Mezi kopci a Dolními Dunajovicemi se nachází vinařství Zámečník, v Mikulově dále třeba vinný sklep pod Kozím hrádkem. Najíst se můžete v pizzerii Lucciano nebo restauraci a penzionu Praha, něco dobrého si můžete dopřát i ve vyhlášeném Café Fara v Klentnici nebo v Kafé jako doma v Mikulově. 
  • Další zajímavosti: Ochlazení nabízí Aqualand Moravia po cestě z Brna, dobrodruzi naleznou kukuřičné bludiště přímo u Dolních Dunajovic. Za návštěvu stojí mikulovský zámek, v témže městě je lákadlem i proslulý Svatý Kopeček. 
  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

I koalice ve Znojmě čelí trestnímu oznámení. Nemají slušnost, říká opozice

Nevysvětlili okolnosti nabídky úplatku, neomluvili se a ani nerezignovali. To tvrdí znojemská opozice, a podala proto na politiky hnutí ANO trestní oznámení pro pomluvu. Opozičníky totiž nedávno...

22. července 2024  12:07

Pohraničníci v roce 1956 zastřelili rybáře, syn se domohl soudní rehabilitace

Okresní soud v Břeclavi rehabilitoval rakouského rybáře Waltera Wawru, kterého v roce 1956 zastřelili českoslovenští pohraničníci. Stalo se tak poté, co v oblasti těžko přehledného soutoku Dyje a...

16. července 2024  11:10,  aktualizováno  22.7 11:29

Tauš se nečekaně vrátil do Líšně a překvapil i kouče, Baník o něj stále stojí

Vytáhlého šikulu Martina Tauše poslala Líšeň před sezonou do Baníku Ostrava na testy a těšila se, že mladík zaujme a do brněnského klubu třeba přiteče nějaká koruna. Útočník sice zaujal, místo...

22. července 2024  11:23

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...