Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mladí řidiči patří k nejrizikovějším. Škola smyku je pro ně zdarma

Usedají za volant s minimem najetých kilometrů, minimem zkušeností a vystresovaní. V autoškole si nestačí osvojit rizikové situace ani defenzivní jízdu. Řidiči do čtyřiadvaceti let způsobí ročně přes deset tisíc dopravních nehod. Pomoci jim má projekt Start Driving, který zlepší jejich řidičské dovednosti. Hlásit se do něj mohou zdarma.

Celkem 88 speciálních kurzů Start Driving se letos rozběhne pro čerstvé držitele řidičského oprávnění od osmnácti do čtyřiadvaceti let. Kurzy mají prohloubit jejich teoretické znalosti, naučit je předvídat, připravit je na nečekané situace na silnici a především zlepšit jejich čerstvé šoférské dovednosti.

Projekt Start Driving probíhal už loni (o akcích jsme psali například ZDE), letos pokračuje a navzdory koronavirové pandemii organizátoři vypsali více termínů. Zájemci se do kurzu mohou hlásit zdarma, financován je z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. První kurzy jsou vypsány od druhé poloviny března.

Mladí a rizikoví

Mladí řidiči tvoří asi desetinu z celkových šesti milionů českých šoférů a patří k nejrizikovějším skupinám na silnicích. Ročně způsobí přes 12,5 procenta, tedy asi deset tisíc dopravních nehod, často se závažnějšími důsledky než ostatní řidiči. Loni při nich zemřelo 79 lidí.

„Mnozí mladí řidiči mají falešný pocit, že jsou zkušení. To v žádném případě nejsou. V autoškolách nezískají řidičskou zkušenost, to se stane až v samotném provozu,“ uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý s tím, že nejčastější příčinou dopravní nehody, kterou zaviní novopečený řidič, je právě nezkušenost a nepřiměřená rychlost.

Mladí řidiči patří i mezi priority ministerstva dopravy v programech pro zvyšování bezpečnosti provozu. Odrazí se to v připravovaném bodovém systému, kde by měl být začínajícím řidičům odebrán řidičský průkaz po dosažení už šesti trestných bodů místo běžných dvanácti. Podle statistik totiž nejvíce bodů nasbírají právě oni.

Na polygonu s rodiči

Kurz Start Driving letos nově necílí jen na čerstvé řidiče, ale také na učitele autoškol a rodiče, které má dovzdělat. Loni totiž proběhl mezi účastníky dotazníkový průzkum, ze kterého vyplynulo, že 41 procent nových řidičů bylo se svojí autoškolou naprosto spokojeno, 49 procent spokojeno a 10 procent naopak nespokojeno. Nespokojení žáci od své autoškoly očekávali více praktických jízd a důraznější seznámení s autem při jízdách na silnicích mimo město.

„Asociace autoškol si uvědomuje, že kvalita učitelů autoškol dlouhodobě nedosahuje ideální úrovně, a to i v souvislosti s technickým pokrokem. Zároveň bereme v úvahu, že každý učitel autoškoly se během jednoho kalendářního roku podepíše na kvalitě až osmdesáti nových řidičů. Proto se nově věnujeme i jim,“ vysvětlil koordinátor projektu a předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

Organizátoři projektu se inspirovali v Rakousku, kde klesla nehodovost u skupiny mladých řidičů o třicet procent.

„Samotní účastníci nebo účastníci s rodiči se na kurzech seznámí s pokročilými technikami řízení a také s klíčovými zásadami dopravní psychologie, jejichž osvojení je předpokladem k bezproblémové budoucí řidičské kariéře. Je nesmírně důležité, aby rodiče i začínající řidiči věděli, že bezpečné řízení není samozřejmost a závěrečnou zkouškou v autoškole to nekončí,“ dodal Horčička. 

V rámci pilotního projektu Start Driving si žáci autoškoly vyzkoušeli prvky...

Kurzy projektu Start Driving se konají na osmi místech České republiky: uchazeči si mohou zvolit polygon v Sosnové u České Lípy, Vysoké Mýto, Příbram, Hradec Králové, Most, Ostravu, Třinec či Jihlavu. V kurzu si projdou dopravně-psychologickými workshopy, přednáškami policie, ale především praktickými jízdami.

„Účastníci si v části bezpečné jízdy na polygonu s vlastním automobilem vyzkoušejí řešení nestandardních jízdních situací. Hlavní myšlenkou je však poznatek, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim napomohou uvědomit si řidičské limity jejich i jejich automobilů,“ doplnil Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Kurz Start Driving

Podrobné informace, termíny a rezervace najdete ZDE.

K hlavním tématům workshopu dopravního psychologa se začínajícími řidiči se řadí plánování jízdy a možná rizika, únava za volantem, emoce při řízení, používání mobilního telefonu a koncentrace na jízdu, vliv alkoholu a jiných návykových látek na řízení, vliv vrstevníků na způsob řízení automobilu, přiměřená rychlost jízdy či bezpečné předjíždění.

„Chceme formou diskuze se začínajícími řidiči upozornit na reálná nebezpečí a hrozby, které na ně čekají, pokud budou přeceňovat své síly a riskovat. Je nutné, aby si okamžitě uvědomili, že na silnici je potřeba se chovat za všech okolností zodpovědně a ohleduplně, s respektem k ostatním účastníkům silničního provozu,“ dodal místopředseda Asociace dopravních psychologů ČR Michal Walter.

Do projektu jsou kromě Asociace autoškol ČR a Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů zapojeni i další partneři – např. Asociace dopravních psychologů ČR, Platforma VIZE 0, Policie ČR, BESIP a Škoda Auto.

Projekt Start Driving poukazuje na vysokou nehodovost čerstvých řidičů a snaží...
  • Nejčtenější

Škoda láká na nový elektrický Elroq. Máme fotky z provozu

23. května 2024

Exkluzivně Škoda Auto zveřejnila první oficiální siluetu zcela nového modelu Elroq. Maskovaný prototyp nafotil...

Návod na města bez nehod: přesednout na bicykly, zvýhodnit chodce, zpomalit

28. května 2024

Oběti dopravních nehod jsou tragickou součástí silničního provozu. Jako cosi krajně nechtěného,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volha se vrací. Čínská auta budou montovat na linkách místo škodovek

25. května 2024

Dobový seriál České televize, kde titulní roli hraje sovětská automobilová ikona, Volha 21 Carevna,...

Vzdušný zámek šampiona nízkých cen. Dacia Jogger umí být low-cost obytňákem

22. května 2024

Oblíbená rumunská značka nabízí své největší auto s alternativním pohonem na LPG, které svým...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Designová frajeřinka. Karavan pro milence jsme zapřáhli za ladný hyundai

27. května 2024

Je to domov na kolech, za kterým se lidé otáčejí. Minikaravan SteelDrop má kovový potah,...

Tmářství, nebo zdravý rozum? ČR má druhý nejnižší podíl registrací elektroaut

29. května 2024

Česko má druhý nejnižší podíl registrací nových osobních bateriových elektromobilů v Evropské unii....

Opel vrací do nabídky Combo se spalovákem. Jde na dračku

29. května 2024

Opel uvedl na trh vylepšenou verzi své malé dodávky Combo, která patří k nejprodávanějším modelům...

Espézetky máte jen půjčené od státu. Upravením či zakrytím riskujete řidičák

28. května 2024

I ti, kteří nesouhlasí s EU a dávají to najevo přeškrtnutím nebo přelepením unijního znaku na...

Návod na města bez nehod: přesednout na bicykly, zvýhodnit chodce, zpomalit

28. května 2024

Oběti dopravních nehod jsou tragickou součástí silničního provozu. Jako cosi krajně nechtěného,...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...