Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Ředitelka muzea Škody: Veteráni jsou dobrá investice

  13:47
Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi a za pět let z něj vytvořila vyhledávané multifunkční kulturní centrum. Součástí její práce je i doplňování sbírek, a tak přesně ví, co mezi sběrateli aut frčí.

Andrea Frydlová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Naposledy připravovala se svým týmem čítajícím 25 lidí výstavu ke stému výročí republiky. Pojali ji stylově jako dějiny automobilismu v Česku, a tak mezi vystavenými veterány (většina z nich je pojízdná) uvidíte i spoustu předmětů, které motoristé v uplynulých sto letech používali a potřebovali. 

Dozvíte se o historii benzinových pump, jak probíhala výuka v autoškole, jak vznikaly občerstvovací stanice podél cest i co musel mít každý řidič s sebou, aby bezpečně dojel do cíle. Výstava První kilometry v první republice trvá až do dubna, ale Andrea Frydlová už je v myšlenkách mnohem dál.

Fotogalerie

Jakým autem jezdíte?
Služebním superbem. Do Mladé Boleslavi z Prahy každý den dojíždím, naštěstí bydlím správným směrem pár minut od nájezdu na dálnici D10. Řídím opravdu ráda a užívám si i těch 45 minut jízdy. Promýšlím si den a všechny projekty, které máme před sebou, případně vyřizuji telefonáty přes handsfree, nebo si pouštím hodně nahlas hudbu, při které si vyčistím hlavu.

Bavila vás auta odmala?
V dětství jsem měla spíše klasické „holčičí“ zájmy, ale velice brzo mě začala fascinovat historie lidského poznání a schopností. Po maturitě jsem proto vystudovala dva historické obory. Můj dvanáctiletý syn se ovšem rád chlubí kamarádům, že maminka pracuje s auty.

Jak jste se stala ředitelkou muzea, které ročně navštíví přes 250 tisíc lidí z celého světa?
Vystudovala jsem klasickou archeologii a dějiny umění, pracovala jsem ve státních institucích i v mezinárodních reklamních agenturách a po několika letech se moje láska k historii a zájem o dějiny designu a techniky a zároveň zkušenosti z marketingové komunikace prolnuly na pozici vedoucí Škoda Muzea. Umění a historie je mou velkou zálibou a považuji za štěstí, že se jim mohu věnovat i v práci.

Leckdo by na této pozici v automobilové firmě očekával spíš muže.
A vidíte, můj tým je vyvážený téměř půl na půl.

City Life

Rozhovor s Andreou Frydlovou vyšel v listopadovém magazínu City Life. Nové, vánoční vydání luxusní pražské přílohy deníku MF DNES vychází zdarma v pátek 14. prosince. Noviny jsou ke koupi je také online ZDE.

Jak si vybíráte kolegy?
Tým muzea je poměrně různorodý. Spolupracuji s historiky, archiváři, restaurátory, event manažery, techniky, návštěvní službou, kreativci. Všímám si silných stránek jedince a skládám je k sobě tak, aby byl každý na správném místě. To nám umožňuje, že i s relativně malým týmem složeným z nejrůznějších profesí zvládneme zajišťovat provoz a zajímavou dramaturgii na třech místech zároveň.

Za téměř dvacet let ve státních institucích i v byznysu jste vedla hodně lidí a měla více šéfů. Změnila jste za tu dobu výrazně svůj přístup?
Nejlepší šéf je ten, který dá prostor, samostatnost a zároveň nutnou podporu při řešení úkolů. To mi vyhovuje a stejný princip uplatňuji i ve svém týmu. Samozřejmě vnímám, že s rostoucími zkušenostmi lépe a rychleji odhadnu lidi, vyhodnocuji situace a uvažuji v širším kontextu než dřív.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Žádný den není stejný a to se mi na této práci líbí. Začínám po osmé krátkou poradou se svými nejbližšími spolupracovníky, na které řešíme hlavně operativu na daný den, případně navazující kroky u běžících projektů. Asi nejvíc mě baví kreativní proces, kdy vymýšlíme koncepce nových výstav a všech kulturních a doplňkových akcí. Končím různě, zpravidla kolem šesté, ale pokud máme v muzeu akce, bývám zde samozřejmě i podstatně déle.

V práci trávíte hodně času, jak se vám daří ji skloubit s rodinným životem?
Synovi je dvanáct let, tak už je to jednodušší, ale když byl malinký, občas to bývaly nervy. S teplotou se ráno vzbudil zásadně tehdy, když jsem zrovna měla prezentaci před nejužším vedením klienta, ale naštěstí jsem měla okolo sebe lidi, na které jsem se mohla spolehnout. Perfektní organizace a spolehlivý tým jsou základ. Díky tomu jsem se mohla naplno věnovat práci, která mě baví a naplňuje. Sice jsme spolu netrávili veškerý čas, ale když jsme byli spolu, věnovala jsem se mu naplno.

Společně nejraději cestujeme a sbíráme zážitky. Vybereme si vždy jedno město nebo region, který projedeme a přes zdejší památky, galerie, muzea, ale i gastronomii ho poznáváme. Destinace volím hlavně podle aktuálních výstav, akcí nebo architektury, kterou máme oba dva rádi. Zajímají mě ucelené monografické výstavy, které ukazují dílo umělce v celé jeho komplexnosti. Uspořádat výstavu s desítkami děl ze sbírek z celého světa se podaří jednou za několik let, vyplatí se proto za ní cestovat. Naposledy mě takhle potěšila výstava Clauda Moneta ve Vídni, v Albertině je až do 6. ledna.

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Máte svůj oblíbený umělecký styl?
Vlastně ani ne. Už na střední škole jsem propadla archeologii a jako brigádník jsem pravidelně pracovala na vykopávkách, především na římských lokalitách u Bratislavy, později na vysoké škole třeba i na keltských nalezištích ve Francii a na dalších místech. Díky studiu dějin umění jsem poznala všechny epochy a každá má svou nepopiratelnou hodnotu.

Tehdy jsem začala sbírat kresby a grafiky od umělců mé generace, ale za sběratelku se nepovažuji. Mnohem raději vyrazím na výstavu, než abych se dívala na jeden obraz v obýváku. Sbírání si navíc užiji v práci – sbírky muzea se snažíme neustále obohacovat nákupem nových exponátů. Sledujeme trh, vyhodnocujeme nabídky, iniciujeme akvizice a následně i případné restaurování historických aut i souvisejících automobilií.

Andrea Frydlová (41)

 • Z rodné Bratislavy se do Prahy přestěhovala kvůli studiu klasické archeologie a dějin umění na Univerzitě Karlově.
 • Zkušenosti sbírala například v Národním muzeu či Národní galerii v Praze.
 • Několik let vedla Muzeum antického sochařství a architektury při UK.
 • Přes deset let působila v mezinárodních reklamních agenturách.
 • Pět let vede ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi.
 • Má dvanáctiletého syna, dvě kočky a fenku Chanel.
 • Miluje umění, za kterým neváhá cestovat po světě.

Mění se poptávka po historických autech?
Rozhodně se zvyšuje, počet zájemců o veterány neustále roste. Navíc, dobře promyšlený nákup zajímavých modelů je sázkou na jistotu. Dobře zachovalý, kvalitně zrestaurovaný a udržovaný oldtimer je výborná investice, jeho cena roste, což vývoj na trhu historických vozů v posledních letech jasně dokazuje. 

Dlouhodobě stoupá poptávka i po mladších modelech, tzv. youngtimerech. Dobře zvolený youngtimer se také, s postupem času, stává hodnotnou součástí sbírek.

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi
Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Propadla jste také kouzlu veteránů?

Historické vozy se mi líbily odjakživa a být při tom, kdy se jejich dokonalost a krása opět vyloupnou ze stavu poznamenaného zubem času, je úžasný zážitek, který se mi neomrzel ani po pěti letech v muzeu. 

Baví mě pátrat po zajímavých autech, porovnávat nabídku na trhu s dokumenty v našem archivu, ve kterém lze dohledat i majitele jednotlivých automobilů a jejich přesnou specifikaci, od motoru po barvu a detaily interiéru. Vlastního veterána však nemám. Vyžaduje velkou péči a čas, kterou bych mu teď poskytnout nemohla.

Co všechno pod muzeum spadá?
Škoda Muzeum vzniklo v roce 1995 v místě původních výrobních hal jako ukázka modelů jedné z nejstarších automobilových značek světa. Ve třech sekcích stálé expozice vystavujeme přes sedmdesát aut od počátku výroby až po nejnovější designové studie. Stálou expozici pak doplňujeme krátkodobými tematickými výstavami, ta současná se věnuje počátkům automobilismu v Česku.

Návštěvníci se mohou podívat i na reálnou výrobu aut, montážní linky jsou v blízkosti muzea. Navíc muzeum neslouží jen k prezentaci značky, ale i jako kulturní centrum pro širokou veřejnost. Pořádáme akce, na které jezdí zájemci z celé republiky. Například cyklus přednášek Neobyčejné příběhy z dějin automobilky je velice oblíbený. 

Součástí muzea je i konferenční centrum, restaurátorská dílna, archiv společnosti a restaurace Václav. Pečujeme i o rodný dům slavného konstruktéra Ferdinanda Porscheho, který se narodil v roce 1875 v Liberci – Vratislavicích. V roce 2011 se podařilo společnosti Škoda Auto dům koupit a v roce 2016 byla dokončena jeho obnova. Začátky automobilismu i nadšení pro techniku tu doslova zažijete díky multimediálně pojaté expozici.

Autor:
 • Nejčtenější

Pět hvězd pro bohaté. Crashtest dacie a elektrické škody vysvětluje rozdíly

Doba, kdy téměř každé nové auto skoro samozřejmě dosáhlo na pětihvězdičkové hodnocení v bezpečnostních testech Euro...

VIDEO: Nadávky i palce nahoru. Otestovali jsme povinný odstup od cyklistů

Při předjíždění cyklistů budou muset řidiči dodržet rozestup alespoň 1,5 metru. Vyplývá to z novely zákona, kterou v...

Němci odhalili dětskou autosedačku, která se při crashtestu utrhla

Německý autoklub ADAC varuje před používáním dětské autosedačky Chicco Kiros i-Size se základnou Kiros i-Size. Při...

Nový sazebník pokut v Německu: jízda na kole po chodníku je za sto eur

V Německu konečně odsouhlasili nový katalog sankcí za dopravní přestupky. Předcházelo tomu dlouhé vyjednávání mezi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O kolo lepší motorku vymysleli Ital a Němec. Každý zvlášť. Teď je opět hitem

Premium Mají vpředu dvě kola, naklánět se však umí jako běžná motorka. Tříkolové skútry jsou dnes fenoménem hlavně evropských...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

Policie při zátahu s radary stavěla 6 tisíc řidičů, 2747 odjelo s pokutou

Policejní hlídky při středeční bezpečnostní akci, při které se zaměřily na kontrolu dodržování rychlosti na silnicích v...

VIDEO: Nadávky i palce nahoru. Otestovali jsme povinný odstup od cyklistů

Při předjíždění cyklistů budou muset řidiči dodržet rozestup alespoň 1,5 metru. Vyplývá to z novely zákona, kterou v...

Nový sazebník pokut v Německu: jízda na kole po chodníku je za sto eur

V Německu konečně odsouhlasili nový katalog sankcí za dopravní přestupky. Předcházelo tomu dlouhé vyjednávání mezi...

Neue Klasse revival: nová éra BMW v zajetí voltů a terabajtů

Po šedesáti letech od představení prvního zástupce přelomové řady modelů, pro které se vžilo označení „Neue Klasse“,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...