Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Ředitelka muzea Škody: Veteráni jsou dobrá investice

  13:47
Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi a za pět let z něj vytvořila vyhledávané multifunkční kulturní centrum. Součástí její práce je i doplňování sbírek, a tak přesně ví, co mezi sběrateli aut frčí.

Andrea Frydlová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Naposledy připravovala se svým týmem čítajícím 25 lidí výstavu ke stému výročí republiky. Pojali ji stylově jako dějiny automobilismu v Česku, a tak mezi vystavenými veterány (většina z nich je pojízdná) uvidíte i spoustu předmětů, které motoristé v uplynulých sto letech používali a potřebovali. 

Dozvíte se o historii benzinových pump, jak probíhala výuka v autoškole, jak vznikaly občerstvovací stanice podél cest i co musel mít každý řidič s sebou, aby bezpečně dojel do cíle. Výstava První kilometry v první republice trvá až do dubna, ale Andrea Frydlová už je v myšlenkách mnohem dál.

Jakým autem jezdíte?
Služebním superbem. Do Mladé Boleslavi z Prahy každý den dojíždím, naštěstí bydlím správným směrem pár minut od nájezdu na dálnici D10. Řídím opravdu ráda a užívám si i těch 45 minut jízdy. Promýšlím si den a všechny projekty, které máme před sebou, případně vyřizuji telefonáty přes handsfree, nebo si pouštím hodně nahlas hudbu, při které si vyčistím hlavu.

Bavila vás auta odmala?
V dětství jsem měla spíše klasické „holčičí“ zájmy, ale velice brzo mě začala fascinovat historie lidského poznání a schopností. Po maturitě jsem proto vystudovala dva historické obory. Můj dvanáctiletý syn se ovšem rád chlubí kamarádům, že maminka pracuje s auty.

Jak jste se stala ředitelkou muzea, které ročně navštíví přes 250 tisíc lidí z celého světa?
Vystudovala jsem klasickou archeologii a dějiny umění, pracovala jsem ve státních institucích i v mezinárodních reklamních agenturách a po několika letech se moje láska k historii a zájem o dějiny designu a techniky a zároveň zkušenosti z marketingové komunikace prolnuly na pozici vedoucí Škoda Muzea. Umění a historie je mou velkou zálibou a považuji za štěstí, že se jim mohu věnovat i v práci.

Leckdo by na této pozici v automobilové firmě očekával spíš muže.
A vidíte, můj tým je vyvážený téměř půl na půl.

City Life

Rozhovor s Andreou Frydlovou vyšel v listopadovém magazínu City Life. Nové, vánoční vydání luxusní pražské přílohy deníku MF DNES vychází zdarma v pátek 14. prosince. Noviny jsou ke koupi je také online ZDE.

Jak si vybíráte kolegy?
Tým muzea je poměrně různorodý. Spolupracuji s historiky, archiváři, restaurátory, event manažery, techniky, návštěvní službou, kreativci. Všímám si silných stránek jedince a skládám je k sobě tak, aby byl každý na správném místě. To nám umožňuje, že i s relativně malým týmem složeným z nejrůznějších profesí zvládneme zajišťovat provoz a zajímavou dramaturgii na třech místech zároveň.

Za téměř dvacet let ve státních institucích i v byznysu jste vedla hodně lidí a měla více šéfů. Změnila jste za tu dobu výrazně svůj přístup?
Nejlepší šéf je ten, který dá prostor, samostatnost a zároveň nutnou podporu při řešení úkolů. To mi vyhovuje a stejný princip uplatňuji i ve svém týmu. Samozřejmě vnímám, že s rostoucími zkušenostmi lépe a rychleji odhadnu lidi, vyhodnocuji situace a uvažuji v širším kontextu než dřív.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Žádný den není stejný a to se mi na této práci líbí. Začínám po osmé krátkou poradou se svými nejbližšími spolupracovníky, na které řešíme hlavně operativu na daný den, případně navazující kroky u běžících projektů. Asi nejvíc mě baví kreativní proces, kdy vymýšlíme koncepce nových výstav a všech kulturních a doplňkových akcí. Končím různě, zpravidla kolem šesté, ale pokud máme v muzeu akce, bývám zde samozřejmě i podstatně déle.

V práci trávíte hodně času, jak se vám daří ji skloubit s rodinným životem?
Synovi je dvanáct let, tak už je to jednodušší, ale když byl malinký, občas to bývaly nervy. S teplotou se ráno vzbudil zásadně tehdy, když jsem zrovna měla prezentaci před nejužším vedením klienta, ale naštěstí jsem měla okolo sebe lidi, na které jsem se mohla spolehnout. Perfektní organizace a spolehlivý tým jsou základ. Díky tomu jsem se mohla naplno věnovat práci, která mě baví a naplňuje. Sice jsme spolu netrávili veškerý čas, ale když jsme byli spolu, věnovala jsem se mu naplno.

Společně nejraději cestujeme a sbíráme zážitky. Vybereme si vždy jedno město nebo region, který projedeme a přes zdejší památky, galerie, muzea, ale i gastronomii ho poznáváme. Destinace volím hlavně podle aktuálních výstav, akcí nebo architektury, kterou máme oba dva rádi. Zajímají mě ucelené monografické výstavy, které ukazují dílo umělce v celé jeho komplexnosti. Uspořádat výstavu s desítkami děl ze sbírek z celého světa se podaří jednou za několik let, vyplatí se proto za ní cestovat. Naposledy mě takhle potěšila výstava Clauda Moneta ve Vídni, v Albertině je až do 6. ledna.

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Máte svůj oblíbený umělecký styl?
Vlastně ani ne. Už na střední škole jsem propadla archeologii a jako brigádník jsem pravidelně pracovala na vykopávkách, především na římských lokalitách u Bratislavy, později na vysoké škole třeba i na keltských nalezištích ve Francii a na dalších místech. Díky studiu dějin umění jsem poznala všechny epochy a každá má svou nepopiratelnou hodnotu.

Tehdy jsem začala sbírat kresby a grafiky od umělců mé generace, ale za sběratelku se nepovažuji. Mnohem raději vyrazím na výstavu, než abych se dívala na jeden obraz v obýváku. Sbírání si navíc užiji v práci – sbírky muzea se snažíme neustále obohacovat nákupem nových exponátů. Sledujeme trh, vyhodnocujeme nabídky, iniciujeme akvizice a následně i případné restaurování historických aut i souvisejících automobilií.

Andrea Frydlová (41)

 • Z rodné Bratislavy se do Prahy přestěhovala kvůli studiu klasické archeologie a dějin umění na Univerzitě Karlově.
 • Zkušenosti sbírala například v Národním muzeu či Národní galerii v Praze.
 • Několik let vedla Muzeum antického sochařství a architektury při UK.
 • Přes deset let působila v mezinárodních reklamních agenturách.
 • Pět let vede ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi.
 • Má dvanáctiletého syna, dvě kočky a fenku Chanel.
 • Miluje umění, za kterým neváhá cestovat po světě.

Mění se poptávka po historických autech?
Rozhodně se zvyšuje, počet zájemců o veterány neustále roste. Navíc, dobře promyšlený nákup zajímavých modelů je sázkou na jistotu. Dobře zachovalý, kvalitně zrestaurovaný a udržovaný oldtimer je výborná investice, jeho cena roste, což vývoj na trhu historických vozů v posledních letech jasně dokazuje. 

Dlouhodobě stoupá poptávka i po mladších modelech, tzv. youngtimerech. Dobře zvolený youngtimer se také, s postupem času, stává hodnotnou součástí sbírek.

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi
Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Propadla jste také kouzlu veteránů?

Historické vozy se mi líbily odjakživa a být při tom, kdy se jejich dokonalost a krása opět vyloupnou ze stavu poznamenaného zubem času, je úžasný zážitek, který se mi neomrzel ani po pěti letech v muzeu. 

Baví mě pátrat po zajímavých autech, porovnávat nabídku na trhu s dokumenty v našem archivu, ve kterém lze dohledat i majitele jednotlivých automobilů a jejich přesnou specifikaci, od motoru po barvu a detaily interiéru. Vlastního veterána však nemám. Vyžaduje velkou péči a čas, kterou bych mu teď poskytnout nemohla.

Co všechno pod muzeum spadá?
Škoda Muzeum vzniklo v roce 1995 v místě původních výrobních hal jako ukázka modelů jedné z nejstarších automobilových značek světa. Ve třech sekcích stálé expozice vystavujeme přes sedmdesát aut od počátku výroby až po nejnovější designové studie. Stálou expozici pak doplňujeme krátkodobými tematickými výstavami, ta současná se věnuje počátkům automobilismu v Česku.

Návštěvníci se mohou podívat i na reálnou výrobu aut, montážní linky jsou v blízkosti muzea. Navíc muzeum neslouží jen k prezentaci značky, ale i jako kulturní centrum pro širokou veřejnost. Pořádáme akce, na které jezdí zájemci z celé republiky. Například cyklus přednášek Neobyčejné příběhy z dějin automobilky je velice oblíbený. 

Součástí muzea je i konferenční centrum, restaurátorská dílna, archiv společnosti a restaurace Václav. Pečujeme i o rodný dům slavného konstruktéra Ferdinanda Porscheho, který se narodil v roce 1875 v Liberci – Vratislavicích. V roce 2011 se podařilo společnosti Škoda Auto dům koupit a v roce 2016 byla dokončena jeho obnova. Začátky automobilismu i nadšení pro techniku tu doslova zažijete díky multimediálně pojaté expozici.

Autor:
 • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Čínská ofenziva elektroaut převálcuje Evropu, varuje analýza

Před pár lety byla čínská auta Evropanům k smíchu. Kopie evropských nebo amerických aut z mnohdy nefunkčními částmi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda Auto dokončila poslední octavii, které chyběly výplně dveří

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dokončila poslední vůz Octavia, kterému chyběly výplně dveří po lednovém požáru...

Svezli jsme se na první superkoloběžce v Česku. Je to kyberpunková mašina

Elektrokoloběžka s duší kyberpunkové motorky, tak by se dal označit Segway SuperScooter GT2. Je to primárně vozítko na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda vymýšlí, jak šetřit plynem. Zaměstnanci se bojí o práci

Zaměstnanci automobilky Škoda kvůli krizi neodpracovali v součtu miliony pracovních hodin, za které firma vyplatila...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Ojetých elektromobilů přibývá, laciné nejsou a zdražují víc než spalováky

Cenový rozdíl mezi elektroauty a spalovacími verzemi se v poslední době zvětšuje. Platí to jak u nových, tak ojetých...

Z New Yorku do Paříže. Závod šílenců se jel půl roku, vítěz měl ztrátu čtyři dny

Premium Dojet z New Yorku do Paříže? Kudy, když je tam oceán? Přece západním směrem – přes celé Spojené státy a Sibiř....

Česko podpoří elektromobilitu, do nabíječek dá pět miliard korun

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří rychlejší schvalování zákonů pro bezemisní a nízkoemisní výrobu, prodej...

Ztráty při domácím nabíjení elektroaut jsou až 20 procent. Zkraťte si kabel

Elektromobily odebírají ze sítě při nabíjení více energie, než se ukládá v baterii. Zatímco u mnoha elektrotechnických...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...