Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Ředitelka muzea Škody: Veteráni jsou dobrá investice

  13:47
Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi a za pět let z něj vytvořila vyhledávané multifunkční kulturní centrum. Součástí její práce je i doplňování sbírek, a tak přesně ví, co mezi sběrateli aut frčí.

Andrea Frydlová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Naposledy připravovala se svým týmem čítajícím 25 lidí výstavu ke stému výročí republiky. Pojali ji stylově jako dějiny automobilismu v Česku, a tak mezi vystavenými veterány (většina z nich je pojízdná) uvidíte i spoustu předmětů, které motoristé v uplynulých sto letech používali a potřebovali. 

Dozvíte se o historii benzinových pump, jak probíhala výuka v autoškole, jak vznikaly občerstvovací stanice podél cest i co musel mít každý řidič s sebou, aby bezpečně dojel do cíle. Výstava První kilometry v první republice trvá až do dubna, ale Andrea Frydlová už je v myšlenkách mnohem dál.

Jakým autem jezdíte?
Služebním superbem. Do Mladé Boleslavi z Prahy každý den dojíždím, naštěstí bydlím správným směrem pár minut od nájezdu na dálnici D10. Řídím opravdu ráda a užívám si i těch 45 minut jízdy. Promýšlím si den a všechny projekty, které máme před sebou, případně vyřizuji telefonáty přes handsfree, nebo si pouštím hodně nahlas hudbu, při které si vyčistím hlavu.

Bavila vás auta odmala?
V dětství jsem měla spíše klasické „holčičí“ zájmy, ale velice brzo mě začala fascinovat historie lidského poznání a schopností. Po maturitě jsem proto vystudovala dva historické obory. Můj dvanáctiletý syn se ovšem rád chlubí kamarádům, že maminka pracuje s auty.

Jak jste se stala ředitelkou muzea, které ročně navštíví přes 250 tisíc lidí z celého světa?
Vystudovala jsem klasickou archeologii a dějiny umění, pracovala jsem ve státních institucích i v mezinárodních reklamních agenturách a po několika letech se moje láska k historii a zájem o dějiny designu a techniky a zároveň zkušenosti z marketingové komunikace prolnuly na pozici vedoucí Škoda Muzea. Umění a historie je mou velkou zálibou a považuji za štěstí, že se jim mohu věnovat i v práci.

Leckdo by na této pozici v automobilové firmě očekával spíš muže.
A vidíte, můj tým je vyvážený téměř půl na půl.

City Life

Rozhovor s Andreou Frydlovou vyšel v listopadovém magazínu City Life. Nové, vánoční vydání luxusní pražské přílohy deníku MF DNES vychází zdarma v pátek 14. prosince. Noviny jsou ke koupi je také online ZDE.

Jak si vybíráte kolegy?
Tým muzea je poměrně různorodý. Spolupracuji s historiky, archiváři, restaurátory, event manažery, techniky, návštěvní službou, kreativci. Všímám si silných stránek jedince a skládám je k sobě tak, aby byl každý na správném místě. To nám umožňuje, že i s relativně malým týmem složeným z nejrůznějších profesí zvládneme zajišťovat provoz a zajímavou dramaturgii na třech místech zároveň.

Za téměř dvacet let ve státních institucích i v byznysu jste vedla hodně lidí a měla více šéfů. Změnila jste za tu dobu výrazně svůj přístup?
Nejlepší šéf je ten, který dá prostor, samostatnost a zároveň nutnou podporu při řešení úkolů. To mi vyhovuje a stejný princip uplatňuji i ve svém týmu. Samozřejmě vnímám, že s rostoucími zkušenostmi lépe a rychleji odhadnu lidi, vyhodnocuji situace a uvažuji v širším kontextu než dřív.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Žádný den není stejný a to se mi na této práci líbí. Začínám po osmé krátkou poradou se svými nejbližšími spolupracovníky, na které řešíme hlavně operativu na daný den, případně navazující kroky u běžících projektů. Asi nejvíc mě baví kreativní proces, kdy vymýšlíme koncepce nových výstav a všech kulturních a doplňkových akcí. Končím různě, zpravidla kolem šesté, ale pokud máme v muzeu akce, bývám zde samozřejmě i podstatně déle.

V práci trávíte hodně času, jak se vám daří ji skloubit s rodinným životem?
Synovi je dvanáct let, tak už je to jednodušší, ale když byl malinký, občas to bývaly nervy. S teplotou se ráno vzbudil zásadně tehdy, když jsem zrovna měla prezentaci před nejužším vedením klienta, ale naštěstí jsem měla okolo sebe lidi, na které jsem se mohla spolehnout. Perfektní organizace a spolehlivý tým jsou základ. Díky tomu jsem se mohla naplno věnovat práci, která mě baví a naplňuje. Sice jsme spolu netrávili veškerý čas, ale když jsme byli spolu, věnovala jsem se mu naplno.

Společně nejraději cestujeme a sbíráme zážitky. Vybereme si vždy jedno město nebo region, který projedeme a přes zdejší památky, galerie, muzea, ale i gastronomii ho poznáváme. Destinace volím hlavně podle aktuálních výstav, akcí nebo architektury, kterou máme oba dva rádi. Zajímají mě ucelené monografické výstavy, které ukazují dílo umělce v celé jeho komplexnosti. Uspořádat výstavu s desítkami děl ze sbírek z celého světa se podaří jednou za několik let, vyplatí se proto za ní cestovat. Naposledy mě takhle potěšila výstava Clauda Moneta ve Vídni, v Albertině je až do 6. ledna.

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Máte svůj oblíbený umělecký styl?
Vlastně ani ne. Už na střední škole jsem propadla archeologii a jako brigádník jsem pravidelně pracovala na vykopávkách, především na římských lokalitách u Bratislavy, později na vysoké škole třeba i na keltských nalezištích ve Francii a na dalších místech. Díky studiu dějin umění jsem poznala všechny epochy a každá má svou nepopiratelnou hodnotu.

Tehdy jsem začala sbírat kresby a grafiky od umělců mé generace, ale za sběratelku se nepovažuji. Mnohem raději vyrazím na výstavu, než abych se dívala na jeden obraz v obýváku. Sbírání si navíc užiji v práci – sbírky muzea se snažíme neustále obohacovat nákupem nových exponátů. Sledujeme trh, vyhodnocujeme nabídky, iniciujeme akvizice a následně i případné restaurování historických aut i souvisejících automobilií.

Andrea Frydlová (41)

 • Z rodné Bratislavy se do Prahy přestěhovala kvůli studiu klasické archeologie a dějin umění na Univerzitě Karlově.
 • Zkušenosti sbírala například v Národním muzeu či Národní galerii v Praze.
 • Několik let vedla Muzeum antického sochařství a architektury při UK.
 • Přes deset let působila v mezinárodních reklamních agenturách.
 • Pět let vede ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi.
 • Má dvanáctiletého syna, dvě kočky a fenku Chanel.
 • Miluje umění, za kterým neváhá cestovat po světě.

Mění se poptávka po historických autech?
Rozhodně se zvyšuje, počet zájemců o veterány neustále roste. Navíc, dobře promyšlený nákup zajímavých modelů je sázkou na jistotu. Dobře zachovalý, kvalitně zrestaurovaný a udržovaný oldtimer je výborná investice, jeho cena roste, což vývoj na trhu historických vozů v posledních letech jasně dokazuje. 

Dlouhodobě stoupá poptávka i po mladších modelech, tzv. youngtimerech. Dobře zvolený youngtimer se také, s postupem času, stává hodnotnou součástí sbírek.

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi
Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Andrea Frydlová vede Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi

Propadla jste také kouzlu veteránů?

Historické vozy se mi líbily odjakživa a být při tom, kdy se jejich dokonalost a krása opět vyloupnou ze stavu poznamenaného zubem času, je úžasný zážitek, který se mi neomrzel ani po pěti letech v muzeu. 

Baví mě pátrat po zajímavých autech, porovnávat nabídku na trhu s dokumenty v našem archivu, ve kterém lze dohledat i majitele jednotlivých automobilů a jejich přesnou specifikaci, od motoru po barvu a detaily interiéru. Vlastního veterána však nemám. Vyžaduje velkou péči a čas, kterou bych mu teď poskytnout nemohla.

Co všechno pod muzeum spadá?
Škoda Muzeum vzniklo v roce 1995 v místě původních výrobních hal jako ukázka modelů jedné z nejstarších automobilových značek světa. Ve třech sekcích stálé expozice vystavujeme přes sedmdesát aut od počátku výroby až po nejnovější designové studie. Stálou expozici pak doplňujeme krátkodobými tematickými výstavami, ta současná se věnuje počátkům automobilismu v Česku.

Návštěvníci se mohou podívat i na reálnou výrobu aut, montážní linky jsou v blízkosti muzea. Navíc muzeum neslouží jen k prezentaci značky, ale i jako kulturní centrum pro širokou veřejnost. Pořádáme akce, na které jezdí zájemci z celé republiky. Například cyklus přednášek Neobyčejné příběhy z dějin automobilky je velice oblíbený. 

Součástí muzea je i konferenční centrum, restaurátorská dílna, archiv společnosti a restaurace Václav. Pečujeme i o rodný dům slavného konstruktéra Ferdinanda Porscheho, který se narodil v roce 1875 v Liberci – Vratislavicích. V roce 2011 se podařilo společnosti Škoda Auto dům koupit a v roce 2016 byla dokončena jeho obnova. Začátky automobilismu i nadšení pro techniku tu doslova zažijete díky multimediálně pojaté expozici.

Autor:
 • Nejčtenější

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

15. února 2024  14:34

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie,...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

16. února 2024

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemědělci se valí na Prahu. Dovezou i náklaďákotraktor?

18. února 2024

Nespokojení zemědělci vezou Pražákům ukázat soudobou techniku, která jim pomáhá. V našem archivu...

Ultralevné a kvalitní. Malé mitsubishi je ze staré školy, nemá se na něm co kazit

19. února 2024

Premium V kategorii ultralevných aut už není takový přetlak jako dříve. I malá a levná auta velice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svého génia ocenilo Česko až po smrti. Tvůrce Laminátky a Dinga uspěl i v Itálii

17. února 2024

Exkluzivně V tomto týdnu uplynulo 25 let od náhlého úmrtí Otakara Diblíka, jedné z nejpozoruhodnějších...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

23. února 2024

Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Fantom s bruskou dosáhl svého. Itálie změní pravidla pro umisťování radarů

23. února 2024

Hrdina, nebo jen pravidla nerespektující vandal? Flexmana vnímají Italové rozdílně. K jeho výbavě...

Zkusili jsme přehlásit auto online. Návštěvy úřadu se nezbavíte, ale bude to levnější

22. února 2024

Ministerstvo dopravy spustilo slibovaný online převod vozidel. Toto označení trochu klame. Fakticky...

Power jóga strýčka Soičira. Honda CR-V s elektrárnou je lékem pro duši

22. února 2024

Kompaktní rekreační vozidlo, jak zní doslovný překlad označení nejprodávanější Hondy na světě, si s...

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...