Dobrý den. Co se stane s mými cennými papíry v případě, že bych umřel předčasně?
(příklad: mám 40 let a nemám ještě sepsanou závěť, přejede mě vlak a jsem kaput)
Kdo je dostane a jak se o tom rozhoduje?
David Kutěj
Dobrý den, jsou součástí dědického řízení a je s nimi naloženo dle práv vyplývajících z Občanského zákoníku, pozůstalost řeší notář.
Dobrý den,
V roce 2020 jsem na radu mého osvědčeného investičního poradce uzavřel smlouvu o správě majetku (vkladu) se společností se sídlem v ČR. Smlouva umožňuje výběr části nebo celého vkladu včetně výnosů kdykoli se splatností 21 dnů.
Po několika měsících, kdy výnosy rostly, došlo k poklesu stavu účtu zhruba o čtvrtinu. Poté jsem se dozvěděl, že klientský účet „je aktuálně zajištěn na základě rozhodnutí Policie ČR, která provádí příslušná šetření“. Okamžitě jsem podal elektronicky příkaz k výběru celé zbytkové částky (s vědomím, že z účtu, zajištěného policií, hned tak finance nedostanu).
Můj dotaz zní: Jaké další oficiální kroky bych měl podniknout, abych zvýšil pravděpodobnost, že mi bude vrácena alespoň aktuální výše účtu? Předpokládám totiž, že prostředků na zajištěném účtu může být nakonec méně, než bude stačit na uspokojení všech klientů…
Děkuji
Vláďa
Dobrý den, bohužel, nedokáži vám v tomto poradit, protože se jedná o právní rovinu a neznám detaily investice a důvody zajištění účtu. Každá investice se samozřejmě odvíjí od stavu trhů, tedy cena se pohybuje dle změny ceny podkladového aktiva, a to po celou dobu, kdy jsou prostředky zainvestované. Samozřejmě nějaké speciální konstrukty se mohou chovat jinak a může jimi být i zastírána skutečná podstata investice, tedy např. i zdánlivé investování, resp. podvod. Doporučuji vám obrátit na právního zástupce.
Dobry den,
jaky je Váš názor na budoucí vývoj BTC, případně na další krypto? Bude mít případný velký růst BTC vliv i na ostatní měny? A názor na investování prostředků získaných úvěrem?
Vaclav
Dobrý den, v rámci kryptoměn se nejedná o investování, ale spekulaci, stejně jako je to mu u obchodování s běžnými měnami. Cena u kryptoměn není určena fundamentem, ale nabídkou a poptávkou, a tedy výrazné emoce na trhu mohou vést k růstu ceny a naopak. Vnímám celou situaci spíše jako další nafukující se bublinu, stejně jako v roce 2018. Vývoj BTC dle mého názoru zatím s běžnými měnami nekoreluje a vyvíjí se svou cestou, tím hůře je předvídatelný. Vývoj národních měn naopak do jisté míry ovlivňuje ekonomická situace, případné intervence aj., tedy jsou lépe čitelné.
Dobrý den, nechala jsem si před 2 lety přes finančního poradce založit produkt Conseq Active Invest, s měsíční úložkou 1500 Kč, s tím, že vstupní poplatek asi 25 000 Kč se strhává postupně, 75% každé úložky jde na tento poplatek. Nyní jsem koukala do výpisu a hodnota portfolia je 12 500 Kč a nějaké "drobné." Znamená to tedy předpokládám, že se tento poplatek ještě nesplatil? Nějak si s tímto produktem nevím rady, a navíc jsem teď poradci oznámila, že ho teď na nějakou dobu nebudu platit, protože jdu na mateřskou dovolenou a 1500 Kč měsíčně potřebuji jinde. Řekl, že to není problém a placení můžu pozastavit na jak dlouho chci. Chci se zeptat, po jaké době je možné tento produkt zrušit a peníze dostat vyplaceny. Chtěla bych je použít na něco jiného, např. klasický spořicí účet nebo stavební spoření. Investování nerozumím a vzhledem k tomu, že čekáme přírůstek do rodiny potřebuji peníze, na které mohu sáhnout dříve než za 30 let. Děkuji - otázka upravena poradcem
Zuzana
Dobrý den, po splacení vstupního poplatku je možné investování přerušit. Peníze lze vybrat odkupem i v průběhu investování a ponechat minimální částku, aby smlouva nezanikla. Tu pak můžete využít v budoucnu, když už je zaplacen vstupní poplatek.
Již 3 roky pravidelně měsíčně investuji do podílového fondu EVOLUTION Dynamic Fund EUR Class. Vývoj hodnoty podílů je za tu dobu stále méně příznivý. Prosím o názor, jaký odhadujete další vývoj. Děkuji za odpověď
Zdeněk
Vážený pane, jedná se o poměrně rizikový fond (SRRI 6, max. je 7), ale to nemusí být na závadu. Je třeba vědět, do čeho se investuje, tedy jaká je strategie. Fond lze velmi špatně hodnotit, protože zahájil činnost v listopadu 2013, údaje o kurzech jsou o cca rok později. Od založení setrvale klesá. Na jeho výnosech, resp. ztrátách se navíc podílelo i posílení české koruny vůči EUR. Protože fondy na rozvíjející se trhy jsou v daném období spíše jen na svém, cena dluhopisů s rostoucími sazbami klesá, promítá se to i do tohoto fondu. Výrazným problémem tohoto fondu jsou vstupní a výstupní poplatky, včetně TER, které jsou dosti vysoké a vlastně výnosy (jsou-li) úspěšně mažou. Neznám celé Vaše investiční portfolio, ale investovat pouze do tohoto fondu bych považoval za špatné rozhodnutí. Připomíná mi to distribuci již zaniklé společnosti Evolution od Ertrag & Sicherheit, která podobně vysokonákladové fondy prodávala, takže nakonec investor z toho neměl nic, jen zprostředkovatelé. Doporučuji Vám se poradit se zkušeným investičním poradcem, jak nastavit celé investiční portfolio a jak naložit s tímto fondem za co nejmenších ztrát. Poslední rada, máte-li splacen vstupní poplatek (což předpokládám, že po 3 letech ano), tak zastavte trvalý příkaz a do fondu již peníze nevkládejte. Podrobnou analýzu fondu Vám zajistí Váš investiční poradce, to není cílem této poradny.
Dobrý den,
Jaký je váš názor na "investování" do společnosti FWAM (Five Winds Asset Management)? V našem okolí znám 2 lidi, kteří uvedené nabízí jako super-výdělek s mimořádným ziskem. Na netu ale vidím jenom informace negativního rázu a hlavně, že se může jednat o Ponziho systém. Váš názor prosím?
Děkuji a přeji hezký den. - otázka upravena poradcem
Ludmila
Vážená paní, na toto téma si prosím najděte na internetu odkazy a prostudujte si je. Nicméně pozastavení činnosti dané společnosti regulátorem trhu v Belgii (např. dle serveru a1finance.cz) značí, že je třeba bedlivěji zkoumat o jaké aktivity se jedná. Danou společnost jsem neanalyzoval, a tedy se k ní nemohu vyjadřovat. Doporučuji při investování vždy mít na paměti investiční trojúhelník: riziko, výnos a čas. Chcete-li vysoký výnos, pak k tomu potřebujete dostatečný čas a postoupit vyšší riziko (např. akcie s průměrným výnosem 6 % ročně s horizontem min. 5 (spíše 7) a více let).
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jakým způsobem se určuje hodnota kmenových akcií - konkrétně u české společnosti, která není kótována na burze? Držím určité procento kmenových akcií spol., rád bych je prodal, ale nemám představu, kolik si za ně mohu říct.
Děkuji
Tomáš
Tomáš C.
Vážený pane, vnitřní hodnotu akcií odhadují odborníci na základě účetních podkladů a celkové situace společnosti, která je emitovala. Majetek akciové společnosti se časem mění, z účetnictví se pak zjišťuje, jaký skutečný majetek připadá na jednu akcii; hodnota na jednu akcii pak může být nižší nebo vyšší než nominální. Akciová společnost by Vás měla každoročně informovat jako akcionáře o hodnotě akcií, resp. ceně, za kterou je můžete společnosti zpět prodat.
Dobry den.Chtel bych se zeptat na Vas nazor ohledne fondu Amundi Silver age,Water fund a KB 5 popular.Uvazuji o nich jako o alternative k penzijnimu sporeni.Myslite,ze tyto fondy jsou ohledne dlouhodobeho investovani vhodne?A take napr. Conseq Horizont invest?Chapu,ze zde asi nemuzete doporucovat konkretni produkt,ale zajimalo by me,jestli zamereni techto fondu je podle Vas vhodne pro dlouhodobejsi investovani.Dekuji za radu.
Karel
Vážený pane, začnu odzadu. Co se týče Conseq Horizont
Invest, je to fond životního cyklu a v případě dlouhodobějšího investování
doporučuji začít v dynamické strategii. Výhodou je, že investor nemusí
příliš řešit časování trhu, protože ke konci investování se mění dynamická a
konzervativní část (v její prospěch). Nicméně nemusí v období propadů nebo
finanční krize vhodné zamknout ztráty v konzervativních nástrojích. Většině
laických investorů menších částek při pravidelném investování, např. 500 – 5 000
Kč měsíčně, může stačit. Větší pravidelné investice, nebo jednorázové, pak
doporučuji řešit vhodným mixem fondů, a to výběr přes teritoria (různé země), obory
(technologie, finance, zdravotnictví aj.) a měny atd. Diverzifikace měnami je
velmi důležitá, protože hedging u akciových fondů do CZK ve 100 % je spíše
nevýhodou, jak se i ukazuje z dlouhodobých statistik. Pokud se ptáte na
fond Amundi Global Silver Age – pak se jedná o fond s krátkou historií,
cca 2 roky, tedy jej lze z pohledu rizikovosti (volatility) velmi špatně hodnotit
– tento podfond nemá benchmark, Index MSCI World Net Total Return je
uveden pouze pro účely srovnání. Zaměření fondu bych řekl že je spíše úzké, obsahuje
i odvětví, která jsou výrazně závislá na ekonomickém cyklu, tedy bych je
zařadil do celkového portfolia max. 5 - 10 %, nebo pro širší pokrytí raději
zvolil fond zaměřený na sledování bechmarku MSCI World (v USD nebo EUR). Co se
týče KBI Water fund, jedná se o sektorově orientovaný fond, opět by neměl být v celku
zastoupen více jak do 5 %. Marketing je založen na emocích – budoucího nedostatku
vody – jistě je to důležité téma, ale to ještě neznamená, že je strategie fondu
dobře postavena, proto tedy jeho zastoupení, jak jsem uvedl. Fond je nový a nelze
jej tedy vůbec posuzovat podle dat, ale jen podle dostupných materiálů vydaných
fondem, kdy zejména lákají ty marketingové. KB PSA 5D – Popular je zaměřen spíše na známé
společnosti a je opět poměrně mladý, cca 3 roky. Svým potenciálem příliš
nezaujal (0,34 % p.a. za 3 roky) ve srovnání s fondy zaměřenými na index MSCI
World (kde byl výnos řádově o 1-3 % p.a. vyšší na 3letém horizontu). Váš dotaz
je hodně detailní a nemohu Vám zde dělat analýzu fondů a jakkoli je hodnotit, protože
také neznám Váš investiční profil, cílový horizont, očekávání apod. V takovém
případě je vhodné se obrátit na zkušeného investičního poradce, nikoli však na
bance, kde Vám nabídnou pouze jejich produkty. V ČR lze realizovat
investice do různých velmi zajímavých fondů, a to světových správců aktiv.
Myslíte-li to s investicemi vážně, najděte si zkušeného investičního
poradce a s ním je konzultujte.
Zdravím, rád bych investoval cca 5 tisíc + mesíčně třeba po 200 do nějákeho smišeneho fondu na 5 let. Jak vybírat? Kde jsou nejmenší poplatky atd.
Zároveň si založil i akciový fond a spořil si na stáří taky s pravidelnou měsíční částkou. (je mi 22, takže min 40let spoření). Zde mám stejnou otázku.
Děkuji
Ondra
Vážený pane, musím v tomto případě odpovědět obecně, protože nemám dostatek údajů ke konkrétní odpovědi a bohužel také na tomto místě nemohu doporučovat konkrétní produkty. Nicméně, pro kompetentní radu u svých klientů potřebuji znát jejich příjmy a výdaje (zejm. závazky), další jiné rezervy (např. na spořicích účtech apod.), jak by reagovali na poklesy hodnoty investic, zda předpokládají, že budou chtít do investice zasahovat, co plánují za jiné cíle apod. Většina poradců na trhu poskytuje pouze zprostředkování investic, tedy nese odpovědnost za své rozhodnutí klient. Má kancelář ovšem poskytuje klientům investiční poradenství, tedy za svou radu nesu také zodpovědnost, pokud by nebyla investice pro klienta vhodná. U dlouhodobých investic nad 10 let bych se přikláněl k široce diverzifikovanému akciovému portfoliu, např. navázanému na index MSCI World. U kratšího horizontu do 5 let lez očekávat s určitou pravděpodobností zásah větší korekce (resp. finanční krize), proto bych byl obezřetnější a skladba by byla z termínovaných vkladů (např. 1 až 2letých), solidních korporátních dluhopisů s příměsí akciových fondů do max. 40 % portfolia. Na pět investičních tipů se můžete podívat
ZDE, kde o nich hovořím.
Dobrý den. Syn 5 let, dostal vyplacenou pojistku za úraz. Je to 20.000 Kč. Prosím poraďte mně, kam peníze uložit či investovat nejlépe? Mělo by se jednat o dlouhodobé spoření, tak aby v 18 letech peníze mohl využít na studia.
Děkuji moc.
Lucie
Vážená paní, je to poměrně malá částka, ale i přesto by měla být řádně zhodnocována. Na 13letém horizontu doporučuji některý z podílových fondů s vyváženou nebo dynamickou strategií, nebo fondy životního cyklu. Doporučuji, aby byl na jméno některého z rodičů, aby v případě nouze nebylo třeba řešit výběr se souhlasem opatrovnického soudu. Bohužel zde nemohu uvádět konkrétní společnosti. Můžete oslovit některého ze zkušených a prověřených finančních poradců, který jistě vhodné řešení pro Vás nalezne.
Dobrý den,
jak byste investoval 100-200 tisíc? Děkuji za info
A.H.
Dobrý den, na podobný odkaz jsem již odpovídal níže, tedy zkráceně rekapituluji. V prvé řadě musím upozornit, že doporučení bude pouze obecné, protože neznám Vaši detailní životní situaci, abych Vám mohl jednoznačně poradit. Nicméně rozeberu to z jednotlivých kroků, kterým byste měl věnovat pozornost. Nejprve by můj dotaz směřoval k rezervám, které máte vytvořeny na splácení svých závazků a nezbytných měsíčních výdajů. Předpokládejme, že máte rezervu ve výši 6 měsíčních příjmů a dlouhodobé zajištění kryto životním pojištěním, pak by bylo možno uvažovat o investici vyšších částek. Podle délky investičního horizontu a Vašeho investičního profilu by se musela stanovit přiměřenost investice. Pokud by byla vyvážená, doporučil bych do portfolia max. korporátní dluhopisy, ale pouze takové, které se vyznačují nižší volatilitou. Průměrný výnos pak můžete očekávat přibližně v pásmu 1,5 až 3 % ročně. Vzhledem ke vstupnímu poplatku se Vám již investice na krátkém horizontu (např. 3 roky) nemusí vyplatit. Podobného zhodnocení můžete dosáhnout na stavebním spoření. Pokud uvažujete o investici do akcií na delší jak 5letý horizont, pak je vhodné, aby portfolio bylo vhodně diverzifikované, tedy oblastmi, sektory a měnami – např. se srovnávacím indexem (benchmarkem) MSCI World aj., denominace nejen v CZK, ale i USD a EUR; můžete také zvolit některý z ETF fondů, které mají nízké poplatky a jsou navázány na různé významné indexy. Bohužel, nemohu na tomto místě jmenovat jednotlivé fondy, které bych považoval za vhodné. Doporučoval bych, abyste kontaktoval některého z poradců, který může poskytovat investiční poradenství (viz registr ČNB - "poskytování IS", nikoli jen "propagování IS)), pokud má dostatečné zkušenosti, pak Vám jistě dokáže s takovým portfoliem poradit.
Je mi 30 let, OSVČ, a chci začít pořádně "šetřit" na důchod. Plán mám následující : po dobu zhruba tří let odkládat cca 10 000 Kč měsíčně, s cílovou částkou (360 000 Kč + hypotéka cca 1 mil.) poté koupit menší byt a ten pronajímat. Po koupení bytu bych chtěl dále pokračovat ve spoření formou investic do akcií (pravidelné investice cca 3000 - 5000 Kč měsíčně).
Otázky jsou tedy dvě:
- Je takto nastavená dlouhodobá investiční strategie vůbec správná?
- Kam ukládat peníze v oněch prvních třech letech (10tis měsíčně), aby se co nejlépe zhodnotily? - otázka upravena poradcem
Pavel
Vážený pane, v prvé
řadě musím upozornit, že doporučení bude pouze obecné, protože neznám Vaši detailní
životní situaci, abych Vám mohl jednoznačně poradit. Nicméně rozeberu to z jednotlivých
kroků, kterým byste měl věnovat pozornost. Pokud jsem správně pochopil Vaši
formulaci, jak byla zamýšlena, pak k 10 000 Kč měsíčně splácíte ještě hypoteční
úvěr ve výši 1 mil. Kč. V takovém případě by můj dotaz směřoval nejdříve k
rezervám, které máte vytvořeny na splácení svých závazků a nezbytných měsíčních
výdajů. Předpokládejme, že máte rezervu ve výši 6 měsíčních příjmů a dlouhodobé
zajištění kryto životním pojištěním, pak by bylo možno uvažovat o investici
vyšších částek. Každopádně, pokud uvažujete o investici pouze na 3 roky, pak i
kdyby byl Váš rizikový profil dynamický, stejně se budeme pohybovat
v poměrně konzervativním pásmu. Tedy bych doporučil do portfolia max.
korporátní dluhopisy, ale pouze takové, které se vyznačují nižší volatilitou.
Průměrný výnos pak můžete očekávat přibližně v pásmu 1,5 až 3 % ročně.
Vzhledem ke vstupnímu poplatku se Vám již investice na takto krátkém horizontu
nemusí vyplatit. Podobného zhodnocení můžete dosáhnout na již běžícím stavebním spoření, kterému bude končit vázací doba, nebo již skončila (aby byly případně prostředky dostupné do 3 měsíců). Pokud uvažujete o investici do akcií 3 000 Kč až 5 000
Kč měsíčně na delší jak 5letý horizont, pak je vhodné, aby portfolio bylo
vhodně diverzifikované, tedy oblastmi, sektory a měnami – např. se srovnávacím
indexem (benchmarkem) MSCI World aj., denominace nejen v CZK, ale i USD a EUR;
můžete také zvolit některý z ETF fondů, které mají nízké poplatky a jsou
navázány na různé významné indexy. Myslím, že i využití vhodných high
yield dluhopisů není od věci a může Vaše akciové portfolio doplňovat. Bohužel,
nemohu na tomto místě jmenovat jednotlivé fondy, které bych považoval za vhodné. Doporučoval bych, abyste kontaktoval
některého z poradců, který může poskytovat investiční poradenství (viz registr ČNB - "poskytování IS", nikoli jen "propagování IS)), pokud
má dostatečné zkušenosti, pak Vám jistě dokáže s takovým portfoliem
poradit.
Končí mi stavební spoření, mám naspořeno kolem 200 000 Kč. Peníze bych zatím dala na spořící účet, ale ty úroky jsou žalostně malé. Jaké jsou jiné možnosti, když bych chtěla vyšší úrok? Stavební spoření už mi také moc nedává smysl. Můžu je někde nechat třeba na 5 let.
Dana
Vážená paní, pokud chcete, aby vám peníze přinesly více, než
na bankovních vkladech, pak budete muset podstoupit vyšší riziko. Efektivní
úroková míra i s poplatky a zdaněním výnosů u stavebního spoření je cca 2,5
% p.a. (cílová částka 140 000 Kč, úložka 1 700 Kč měsíčně). U
investic můžete například vybírat z nabídky korporátních dluhopisů některé
z tuzemských investičních společností. Nabídky se mohou výrazně lišit, ale
lze na trhu nalézt korporátní dluhopis s minimálním investičním horizontem
1 rok, s průměrným výnosem kolem 4,5 % p.a., vyznačující se malou kolísavostí.
Pokud investice bude trvat alespoň 3 roky, pak jsou výnosy osvobozeny od 15%
daně. Investice ale není zajištěna, jako vklady na účtech bank a stavebním
spoření. Zároveň ani výnos není garantovaný, tedy je třeba obezřetněji vybírat,
do čeho budete investovat. Další variantou je některý ze smíšených fondů, kde se
jedná o mix akcií (max. do 50 %) a dluhopisů. V takovém případě doporučuji
alespoň 5letý investiční horizont. Za posledních 5 let pak některý z takových
fondů dosáhl zhodnocení 6,2 % p.a., ale bude také výrazněji náchylnější v období
poklesů na akciových trzích. Je potřeba vždy myslet na to, že musíte mít rychle
dostupnou rezervu pro případ nepředpokládaných výdajů někde na bankovním účtu.
Bohužel, nemohu zde doporučovat konkrétní produkty, proto je vhodné konečné
řešení konzultovat s některým z odborníků.
Dobrý den,
dostal jsem větší finanční hotovost a nevím co s tím. Jedná se o šestimístnou částku. Já to ani moc nepotřebuji, jsem skromný, ale nechci to nechávat ležet v bance. Uměl by jste mi poradit??
Milan Skřivánek
Dobrý den, Milane,
obecně Vám můžu poradit, ale ke konkrétnímu doporučení bych přeci jenom potřeboval bližší informace. Pokud bydlíte někde poblíž Zlína, určitě se můžeme potkat. Jinak doporučuji kontaktovat finančního poradce v blízkosti Vašeho bydliště. Můžete taky zadat jednoduchou
poptávku a zkušený a prověřený poradce se Vám ozve.
Dobrý den, jsem začínající investor. Na začátku roku jsem investoval v řádech desítek tisíc korun, nicméně i když se peníze vrací, určitě se nedostanu na nulu. Nemusím tedy danit tyto příchozí peníze (i když je to víc jak 10 tis. Kč), když to není risk?
Děkuji za odpověď.
Marek
Dobrý den, Marku,
daňová povinnost se vztahuje na odkupy v celkové částce 100 000 a více v jednom roce a zároveň při nedodržení časového testu 3 roky. Takže, pokud v jednom roce neprodáte cenné papíry za více jak 100 000 Kč, daňová povinnost se Vás netýká.
Dani podléhá pouze výnos (čistý zisk po odečtení poplatků).Ziskové a ztrátové obchody lze proti sobě započíst, maximálně však do nuly. Pokud budete celkově ve ztrátě, nemůžete si ji odečíst od základu daně.
Dobrý den, nevím ,zda sem patří tento dotaz,ale mám takový problém. Obchoduji na binárních opcích, konkrétně na Binary UNO. Zpočátku jsem dostal bonus ke vkladu $2500 a asi po třech měsících mám na obchodním účtu $9100. Když jsem teď žádal o výběr a zavření účtu,tak mi bylo sděleno,že nemám dostatečnou hodnotu účtu na výběr. Teď jsem se dočetl,že bonus musím 30xproinvestovat,než budu moct učinit výber,ale zároveň mi nemůže společnost bránit ve výběru vkladu a zisku na základě bonusu. Můžete mi prosím nějak poradit jak postupovat? Děkuji mnohokrát
Adam
Dobrý den, Adame,
s největší pravděpodobností není tato společnost registrovaná u České národní banky, to znamená, že se nebude řídit platnou legislativou v rámci ČR, takže každá rada bude drahá.
Možná by mohlo, obrátit se na právníka se zaměřením na obchodní právo země, kde je tato společnost registrovaná.
Při těchto typech investic je potřeba s tímto rizikem počítat.
Dobrý den, chtěl jsem se prosím Vás zeptat, kam bude asi nejlépe pravidelně investovat peníze v roce 2016 V současnosti pravidelně investuji do dluhopis fondu Sporobond a do nemovitostího fondu. Děkuji a přeji Vám příjemný den. Albert Merling.
Albert Merling
Dobrý den, Alberte,
velmi jednoduchá otázka, ale těžká odpověď. Každému investorovi vyhovuje něco jiného. Každý investor má jiná očekávání a je ochoten postupovat jiné riziko. Nelze tudíž konkrétně odpovědět na Váš obecný dotaz.
Obecně lze říci, že dluhopisy v investičním pásmu budou mít v následujících letech nízké výnosy. Bohužel ERSTE neuvádí u svých podílových fondu řadu potřebných informací, tak nelze ani vyhodnotit, jak je na tom Vámi zmiňovaný fond.
Pokud si přejete erudovanou odpověď, doporučuji setkání s investičním poradcem.
Dobrý den,měsíčně mám volných přibližně 3.000,- kč.
Prosím o radu a doporučení jak s těmito penězi nejlépe naložit.
Toto je moje představa.
Střednědobé spoření (cca 5 let) 1.500 – 2.000,- kč měsíčně.
V tuto chvíli uvažuji o AirBank, kde bych si zákládal i běžný účet, po zrušení měho stávajícího účtu.
Naspořené peníze by měli být základem pro menší hypotéku, kterou bych si chtěl brát u banky kde budu tento spořící účet mít.
U tohoto spoření prosím o případnou lepší alternativu.
Zbylé peníze jsem ochoten využít např. na mírně rizikové investice popř.jinou formu zhodnocení.
V těchto oblastech se ale obsalutně neorientuji, proto Vás chci požádat o doporučení.
Moc děkuji za Vaší ochotu a čas.
S přáním příjemného dne.
Jakub Malý
Jakub Malý
Dobrý den, Jakube,
rozložení mezi spořící účet a podílový fondu bude asi optimální řešení. Air Bank Vám schvaluji. Také jsem klientem :-). Teď tam máte 1,5 % a vzhledem k inflaci to stačí. Otázkou je, jak dlouho.
Druhou část investice do podílových fondů bych doporučil konzultovat s investičním poradcem. Mrkněte se do této rubriky. Již jsem uváděl nějaké doporučení a odkazy.
Dobrý den,
ráda bych uložila zhruba 500.000,-Kč, které v horizontu 5-ti let nebudu potřebovat. Jsem spíše konzervativní člověk. Co doporučujete jako vhodné zhodnocení při přiměřeném riziku? Děkuji
M.
Dobrý den,
velice jednoduchá otázka, ale složitá odpověď. Pro konkrétní doporučení mám k dispozici příliš málo informací. Pokud pomineme všechny ostatní faktory a budeme se soustředit pouze na horizont 5 let a konzervativní uložení peněz na finančním trhu, tak máte následující možnosti:
- Termínované vklady s úrokem 0,1 - 2,5 % p.a.
- podílové fondy s výnosem - 2 % p.a až cca 5 % p.a. dle portfolia a rizikovosti
- různé zajištěné vklady s výnosem 0 - 5 % p.a.
Kombinace výše zmíněného.
Pokud hledáte opravdu radu přímo pro Vás, doporučuji osobní setkání s
finančním poradcem, který poskytuje zároveň službu investičního poradenství. Jedině tak můžete získat ucelenou představu o případných možnostech vztahujících se přímo k Vašemu případu.
Dobrý den,
zajímalo by mne, v jakém případě se vyplatí investivat do podílových fondů a zda je nějaká minimální vhodná částka a délka. Děkuji.
Martina
Dobrý den, Martino,
případů, kdy se vyplatí investovat do podílových fondů je spousta. Stejně tak je řada situací, kdy se to nevyplatí nebo to není vhodné.
Minimální investice je 300 Kč a délka není nikterak omezená. Čím dynamičtější strategie, tím je doporučen delší investiční horizont.
Jestli nemáte žádné zkušenosti s investováním, tak bych Vám doporučil konzultaci s odborníkem pro tuto oblast. Nejlépe, aby to byl poradce s certifikátem
EFA, který má dostatečný přehled a poskytuje také investiční poradenství.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám založené stavební spoření, penzijní připojištění a dostatečnou rezervu na spořícím účtu (min. 6 platů), přesto bych si ráda dávala stranou buď cca 500 kč měsíčně nebo občas nárazově větší částku. Během dvou let bych ráda začala řešit vlastní bydlení, případně založení rodiny. Můžete mi poradit, jak zhodnotit tyto peníze, případně který produkt by byl pro mne nejvhodnější (jsem hodně konzervativní, co se týká rizika)? Velmi děkuji za Vaši radu.
Alice
Dobrý den, Alice,
předně Vám chci pogratulovat k Vaší finanční rezervě. Je vidět, že myslíte na budoucnost a snažíte se být na vše připravena.
U dvouletého horizontu s konzervativní strategií se toho moc vymyslet nedá. Státní dluhopisy jsou z důvodu nízkých výnosů nepoužitelné a ostatní cenné papíry taktéž. Asi Vás zklamu, ale doporučil bych spořící účet (Sberbank, Air Bank...). Na horizont dvou let, s úložkou 500 Kč nic lepšího nevymyslíme.
Donrý den
kdyby jste měl volných 200 000 kč jak by jste je investoval?nechce se mi je nechat ležet na obyčejném účtu mužete mi poradit ?mužu si dovolit říct že je nebudu potřebovat tzn.že je mi jedno na jak dlouhou dobu mohou bít "zamrazené"u nějaké společnosti
děkuji - otázka upravena poradcem
Martin
Dobrý den, Martine,
pravděpodobně se oba nacházíme v jiné situaci a nelze tedy takto jednoduše odpovědět. Pro konkrétní odpověď potřebuji konkrétní zadání. Váš dotaz je přeci jenom hodně obecný.
Pokusím se alespoň nabídnout několik možností, které na trhu existují. Ze standardních nástrojů na finančním trhu pro jednorázovou úložku 200 000 Kč lze vybírat z následujícího:
1) termínované vklady - výnos bude kolem cca 0,1 - 1,5 % p.a, splatnost od 3 měs. do 5 let.
2) zajištěné vklady, certifikáty - garance ochrany (částečná/úplná) proti ztrátě. Výnos investice je závislý mnohdy na spoustě parametrů, podmínek, které musí být splněny současně.
3) podílové fondy - téměř neomezený výběr z pohledu rizikovosti, zaměření. Jedná se o nákup akcií a dluhopisů prostřednictvím fondu.
4) ETF fondy - fondy obchodované na burze. Vyznačující se širokou diverzifikací. Pasivní správa fondů zaměřujících se na jednotlivé indexy, sektory.
5) přímý nákup akcií na burze.
6) alternativní investice - private equity - investice do mladých začínajících společností.
Výsledné portfolio může být také kombinací jednotlivých možností. Vše bude záležet na Vaší konkrétní situaci a možnostech.
Pokud hledáte informace k investicím, doporučuji se obrátit na odborníka a osobně vše konzultovat. Odborníkem může být investiční bankéř, finanční poradce, obchodník s cennými papíry. Nejobjektivnější informace by Vám měl být schopen poskytnout dobrý finanční poradce, který bude mít také k dispozici nejširší portfolio investičních možností. Tak i tak, doporučuji se setkat s vícero osobami. Pečlivě vybírat, nenechat se oklamat laciným marketingem. Používejte selský rozum, základní zásady správného investování nejsou nikterak složité.
Pokud chcete spoléhat spíše sám na sebe, doporučuji začít studovat literaturu. Nejlépe od různých autorů a se zaměřením na různé typy investic, abyste si mohl udělat vlastní názor.
Prosím o radu,pobírám starob.důchod,který ještě nepotřebuji.Kam nejlépe pravidelně investovat tyto peníze,abych o ně nepřišla,ale aby z nich bylo i něco víc.Děkuji za info.
Květa
Dobrý den, Květo,
Váš dotaz je příliš obecný na konkrétní odpověď. Nabídka možností je příliš veliká na to, abych Vám mohl dobře poradit. Využít můžete klasické bankovní účty a vklady přes stavební spoření až investice do cenných papírů.
Doporučuji osobní konzultaci s
finančním poradcem ve Vašem bydlišti, který Vám navrhne individuální řešení na základě získaných informací o Vaší současné majetkové a finanční situaci, představách o blízké budoucnosti, rizicích ohrožující Vaši finanční stabilitu.
Dobrý den, četl jsem si článek o nákupu akcií zde na idnes, ale pořád tomu moc nerozumím, je možné mi doporučit nějaké webové stránky o investování nebo možná nějaký návod či příkladný názor o investování a nákupu akcií, s účelem zisku? Děkuji
Martin
Dobrý den, Martine,
oblast investic je velmi široká a rozmanitá. Jednoduchý návod jak investovat do akcií neexistuje. Pokud jste úplný začátečník, tak doporučuji nejdříve spolupracovat s odborníkem, který Vám pomůže v první fázi investování. Možná přijdete na to, že alternativou mohou být také podílové fondy, které budou při malém objemu investovaných prostředků jsou bezpečnější a levnější.
Jestli raději důvěřujete sám sobě, doporučuji odbornou literaturu zaměřenou na investice. Soustředil bych se jak na přímý nákup akcií, tak na podílové fondy, aby jste si udělal srovnání.
Jednu radu Vám přeci jenom dám, kdykoliv a kamkoliv budete posílat své peníze, nikdy nezapomeňte na to, že každý výnos je odměnou za riziko. Čím větší výnos, tím větší riziko.
Konkrétnější doporučení můžu poskytnou osobně nebo Vás můžu odkázat na kolegu.
Poznate prosím Perfecto FX Capital Management,je to podľa Vás spoľahliva investicia ?
Vladimír
Dobrý den, Vladimíre,
s touto společností jsem se zatím v České republice
nesetkal, ale několik podobných tady existuje. V podstatě se jedná o
investici do měn. Společnost maximálně informuje o možnosti dosažení zisků, ale
zapomíná na rizika. Těm se moc nevěnuje. Je důležité si uvědomit, že měny se
chovají nepředvídatelně a navíc, je ještě ovlivňují centrální banky (konec
intervence Švýcarské národní banky). Pokud jedna měna klesá, druhá roste a
naopak. V součtu je to tedy pořád nula.
Uváděná výkonnost je v porovnání s jinými nástroji
velice lákavá, ale i zde platí, že vysoký výnos je za cenu vysokého rizika
(jedná se o nákupy na páku). Výsledky v minulosti nejsou zárukou výnosů
v budoucnu. Historická data jsou příliš krátká na to, aby bylo možné
statisticky vyhodnotit úspěšnost této investice.
Mým klientům, pokud mají chuť a nedají si říct, doporučuji do
takového typu investic investovat maximálně 10 % svého portfolia a to ještě s velkým varováním. Je to
dostatečná suma na to, aby zjistili, jestli je investice opravdu tak zajímavá,
jak je prezentovaná. A zároveň v případě 100 % ztráty se nebude jednat o
likvidační událost.
Z výše uvedených důvodů osobně do měn neinvestuji.
Dobrý den,
mám k dispozici v rámci firmy (právnická osoba) částku cca 750tis., kterou potřebuji na 1-3 roky odložit tak aby se zhodnocovala. Co mi doporučíte.
Ondra
Dobrý den, Ondřeji,
jednoduchá otázka, složitá odpověď. Pro relevantní odpověď potřebuji mít k dispozici více informací. Pokusím se odpovědět alespoň v obecné rovině.
Budeme-li vycházet ze skutečnosti, že tyto peníze nemají v rámci firmy opravdu jiné a smysluplnější využití, lze je tedy spravovat pomocí nástrojů finančního trhu. Na takovém horizontu ale nemůžete očekávat žádný velký výnos. Dle ochoty nést riziko počítejte s výnosem cca 1 - 3 %. Pokud by mohl být horizont pro část peněz delší, může být i výnos zajímavější. Z běžně dostupných nástrojů pro Vás připadají termínované vklady s různou délkou (3M, 6M, 12M, 24M) nebo portfolio podílových fondů, případně kombinace obojího. Obecně v těchto situacích s klienty postupuji tak, že velká část portfolia je v konzervativní strategii (termínovaný vklad, státní dluhopisy, peněžní trh) a malá část může být v dynamičtější strategii (cca 10% portfolia) s rizikem nutnosti investiční horizont prodloužit (High Yield dluhopisy, akcie).
Každopádně nástroje finančního trhu by pro firmy měly sloužit hlavně k zajištění a diverzifikaci rizik, nikoliv ke zhodnocování peněz. V rámci podnikatelské činnosti určitě dosahujete vyšších výnosů, než nabízí finanční trh.
Více případně na email: lukas.urbanek@partners.cz
Dobrý den,vlastním2414 ks podílových listů podílového fondu a chtěl bych výhodně prodat,peradíte?,děkuji,Koton Št.
Štefan Koton
Dobrý den Štefane,
investiční poradenství nelze poskytovat pomocí této poradny. Vámi poskytnuté informace jsou nedostatečné a i v případě přesné specifikace Vámi držených podílových listů, nelze bez dalších doplňujících informací o Vaší osobě (finanční a majetkové poměry) správně poradit. Doporučuji se obrátit na finančního poradce v blízkosti Vašeho bydliště.
V článku Jolany Novákové s názvem NOVINKY V DANÍCH............uvedeném na webu idnes s datem 16.2.2015 v odstavci č.5 Zisk z prodeje cenných papírů mne zarazila poslední věta: NEJDE O TO, KOLIK SKUTEČNĚ VYDĚLÁTE, ALE O TO, ZA KOLIK JSTE CENNÉ PAPÍRY PRODALI.
Je to tak? Nebo se platí daň pouze z (případného) zisku, jak by bylo logické?
Děkuji.
Koudela
Vážený pane Koudelo, informace uvedená v článku Jolany Novákové je správná. Opravdu záleží na hodnotě prodeje cenných papírů. Pokud tedy, v součtu všech transakcí, prodáte za rok cenné papíry ve větším objemu než 100 tis. musíte podat daňové přiznání. To pořád ale neznamená, že musíte platit daň. Tu budete platit pouze v případě, že dosáhnete zisku. Daň je ve výši 15 %. Na cenné papíry nakoupené před rokem 2014 se vztahuje časový test 6 měsíců. Pokud jste nakupoval stejné cenné papíry opakovaně nebo jste investoval pravidelně a prodáváte pouze část majetku, platí pravidlo FIFO (first in, first out). Podle tohoto pravidla se předpokládá, že klient prodává cenné papíry, které nakoupil jako první. Na ty se potom nemusí časový test 3 let vztahovat.